Evlilik Adetleri+hikayeleri

cok ilkel ve igrenc bişey bence,yatak odasında olan sey damatla gelin arasında kalmalı ve o kanı da eşin görmesi yeterlidir ne o öle millete sergiler gibi cok ayıp bişey yaa

Allah'tan oyle birsey kalmadi zaten o gecenin stresi var birde çarçafi gelip isteyecekler!!!aman aman istemem zaten. O tur seylerin kalkmasi cok iyi oldu

bugün bile bu tür adetler türkiyenin belirli bölgelerinde devam ediyor ben izmirde yasıyorum ve kaynanası carsaf istiyen gelinlerin şikayetine tam 2 kez sahit oldum
sacma oldugu kesin ama yok yasanmaz böyle şeyler denilemez inkar edilmez bir utanctır bu ve ne yazıkki hala yasanıyor

ya arkadaşlar var ben şahit oldum duvak geleneği var zonguldakta 2 kere duvağa gittim gitmez olaydım oraya sırf kanlı bez parçalrını görmeye gidenlerde vardı kız mı değil mi diye merak edenler vardı onlar benim arkadaşalrımdı ve yanında olmak istedim arkadaşlarımın ve malesef böyle gelenekler halen daha sürmekte lütfen yok demeyin var.... ben şahit oldum 2 kere bir daha duvağa falan gitmedim hem çok çirkin birşey... anam bizde olsa ne yaparız yerin dibine girerim herhal........... ama trabzonda da varmış bizde yok ama bi kaç arkadaştan duydum... allah yardımcımız olsun........

Çok ilkel çok gereksiz görüyorum. Sivrilmek gibi olmazsa benden böyle birşey talep edecek kaynanaya ayarı çekiverirdim orda. Çok ayıp ya hemen balayına kaçmak lazım şöyle bi 10 gün ortalardan kaybolmak en güzeli gibi görünüyo... İyiki bizde yok iğrenç..

eskidendi bu adetler artık kalmadı yapılmıyo eşin görüyo ne olduğunu yeter yanlış bişey olsa zaten erkek te anlar vede söyler yani

iğrenç ya iğrenç.ama var böle şeyler bende arkadaşımdan duydum.onun akrabasına yapmışlar sabah olmuş alt kattan kayınpeder vurmuş nerde kaldı gibilerine insan kendini mal gibi hisseder ya.devam ettirenleri kınıyorum:mymeka::eek:klava:

bana biraz uydurma gibii geldii göçmenim ve trakyalıyıımm..ama hiç böyle birşey duymadıımmm...trakyada asla böyle şeyler yapılmaz hatta bizim orda bunların doğudaki adetler olduğunu anlatırlar:kızgın: :kızgın: :kızgın: çok saçma şeyler bunlar...

ben doğuluyum arkadaşım bizde böyle bi adet yok iftira atmayın :1no2: Kötü Kazen

bulgaristan göçmenleri öle şey yapmaz........ çok merak ediyosalar evlenmeden önce doktordan rapor alsınlar en temizi bu:)))))

Çocukluğumdan hatırlayıp,mahallemizdeki trakyalı göçmenlerin yaptığı düğün adetlerinden birini önce ben yazıyım

evlenen çiftlerin ilk gece aynı evde kalması için akraba kadınlardan biri beklerdi,gelin damat beraber olunca çarşaflarını alıp aile büyüklerine gösterme görevi onundu,

ilk gecenin sabahında saat 11'e doğru kadınlar arasında geline duvak eylencesi yapılır,gelinliği giydirilir oynayıp zıplar,evliliğinin tatlı huzurlu olması için tepsiye böldükleri ekmek parçalarının üstüne toz şeker döküp gelenlere dağıtırlardı,1saat falan eylenip giderlerdi,bu arada akşamki çarşaf gelinin yatak odası kapısının arkasına asılır merak eden gider bakardı,

bizde böyle adetler ezelden beri hiç olmadı iyikide olmamış,çok saçma bana göre

yarennnnnnnnnn ben göcmenimmmmm trakyalıyım hemde hiç hatırlamıyorum bizde böyle adet yokkkkkkkk yanlısın var benceeeeeee aksine kimseler rahatsız etmezzzzzzzz asla:eek:

bulgaristan göçmenleri öle şey yapmaz........ çok merak ediyosalar evlenmeden önce doktordan rapor alsınlar en temizi bu:)))))

he isteeeeeeeeeeeeee budurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr a.s.aslaaaaaaaaaaaaaaaaaaa hemdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeben bulgaristan göcmeniyimmmmmm

ne kadar ilkel ve saygısızca iğrenç yha allah akıl fikir versin bu insanalrın özelidir nasıl yaptıklarınıda analtsınalr bari töbe yhaaaaaaa

şuan 30 yaşındayım ve bizim semtte 90 küsür senelik bir geçmişimiz var,mahallemizin kendi adının yanı sıra macır mahallesi olarak tanınır ve mahallede bulgaristan göçmeni,trakya göçmeni mahallenin yarısını oluşturur,bu anlattığım olaya ben ilk okul çağlarımda bizzat gördüğüm için yazdım,uydurma ve alıntı deyildir

şu an zaten onlarda deyil kimsede böyle adetler kalmadı,yazımı doğru okuduysanız belirttim zaten,

eskiden her yörenin farklı adetleri vardı,şimdi ise yeni nesil ve biraz daha çağdaş düşünce sayesinde bunlar kalktı,

bizde evlenen çifti ertesi gün rahatsız olmasın evden çıkma gereği duymasın diye,kına günü sabahı evlerinin mutfak erzağı alınıp dolaplarına konur,yemekleri pişirilip dolaba konurki gelin bir kaç gün yemek derdiyle uğraşmasın,

düğünden sonra hoca nikahı kıyılınca tatlı dağıtılır,o tatlı bile alınıp eve önceden alışveriş yapılırken alınıp hepsi temin edilir,

inanmaya bilirsiniz :sm_confused: :çok üzgünüm: :1yes2:

bu olayı yazma sebebim,her kesin duyduğu gördüğü adetler bu başlık altında anlatılsın

bende bizzat gödüm çarşaf olayını
sonrasındaki eğlence olayını pek hatırlamıyorum o düğünde oldumu olmadı ama
genedle ertesi günkü eğlenceye paça diyolar

esmer vatandaşlarımızda hala uygulandığı görülmektedir hatta.

yaa daha güzel adetler yokmu bildiğiniz kızlar onları paylaşalım

mesela ben edirnede bi düğünde gördüm
kına yakıldıktan sonra gelinin arkadaşları gelini sandalyesiyle havaya kaldırır ve kaynanadan bahşiş istenir sonrada damat gelini kucaklayıp eve (gelinin evine) götürür.

her trakya bölgesinde aynı adetler var diye bişey yok bu da başka bi trakya düğünüydü işte..

Bazı yörelerde devam ediyor hala çarşaf olayı,acı ama gerçek..
Ama en kötü yanı metropol olan İstanbul'da bile böyle bir olaya şahit olmuş olmam...Küçük teyzem evlendiğinde o kadar modern geçinen damat beyin ailesi çarşaf istemişlerdi...
Bu işler hiç belli olmuyor.
Ama biz ne olursa olsun bu devirde karşı çıkmalıyız tabiki.
Böyle cahilce bir şey olamaz.

arkadasım sana kesinlikle katılıyorum bu çarşaf adetleri gercekten hala devam ediyor bazı bölgelerde
benim kendi evliliğimdede olmuştu konya -akşehirdi eski eşimin yöresi
eşimin abisi anlatmıştı
düğünden sonra kaynanaın evine gidilir evde yenge kaynana kayınpeder falan bi çok kişi olurmuş
gerdek odasına yere yatak serilirmiş
damat gelinin kızlığını bozduğunda hemen ellerinden tutup kaldırır yani çömeltirmiş kan çarsafa damlasın diye
yalan haaa
asıl amac gelin bakire değilse oyun yapmasını engellemekKötü Kazen
bazı köylerde bakire olmayan kızlar hayvanların üzerindeki keneleri alıp tırnaklarıyla keneyi ezip kanı çarsafa sürermiş amaç onu engellemek
odaya kızarmış tavuk ve bir tepsi baklava koyulurmus damat sadece baklavanın göbeğinden yermiş başka almazmış
sonra carsaf kapıda bekleyen yengeye verilirmiş
hatta onların gerdek gecesinde yenge sürekli kapıyı çalıp durmus hadi daha bitmedimi diye
abisi bana bunu düğünden önce anlatınca ben cok sinirlendim bizde bir polim düşünüdk allahtan eşimde istememişti
düğünden bir gün önce annesine biz o işi daha önce yaptık istersen çarşaf yanımızda gösterelim dedik ve kaynanam ne dese beğenirsiniz
oğlum sen eminmisin dedi
oda eminim deyince o zaman çarsafa gerek yok dedi
ne kadar aşağılayıcı değil mi

bazı yerlerdede gerdek sonrası gelinin başın akırmızı eşarp bağlayıp saatlerce balkonda oturtuyorlar gelen gecen bakire cıktığını anlasın diye
of offff
kadın olmak cok zor
potansiyel suclu muamelesi görüyoruz

:kızgın:Çok üzgünüm çoook:kızgın:

kayın validemgilde de döseği carsafa serilir kızlık kanı ona akar sonra ertesi ğün kadınlar topların döseğe bakarlarmıs onların adetende is bitene kadar erkeklerde beklermis ve bayrak asma adanada bayrak asılır balon cicek ve koca bir soğan bebek olursa kafası yuvarlak olsun diye ve ğece bayrak indirilirmis her kes evliligin tamalandığını her seyin yolunda gittigini anlarlarmıs bayrak dısında hic birini yapmadılar allaha sükür ne utanc verici bir sey bizim adetlerde ise eskiden beklerlermis is bitene kadar bir gerdek tepsisi düzülür cerezler baklava meyveler ve kızın akrabalarından bir iki tane erkek tarafındanda simidi böyle bir olay yok allaha sükür ama ğerdek tepsisi düzülür ğece ertesi gün ise kız evine katmer denen bir tatlımız var o ğönderilir kızın bakire oldugunu belirtir

X