Evlilik Adetleri+hikayeleri

bende trakyalıyım kızlar önceden çarşaf gösterme meselesi vardı ama artık yokdüğün sabahı gelinin evine lokum ve bisküvi gönderiliyo eğer damat gelinden memnun değilse toz şeker gönderilirmiş ama toz şeker göndereni daha duymadım herhalde memnun kalmışlar gelinden:):):)

evet bende kayseride yaşıyorum ve buranın adetlerine göre o çarşaf sabah toplanır ve ilk önce oglanın anne ve babası sonrada kız evine gönderilir
Emanetin saglam oldugunun kanıtıdır. Bence olması gerekir diye düşünüyorum.Neden derseniz şimdi ortam bozuldu kimsenin kimseye itimatı kalmadı.Bence bundandır
sorunlar

evet bende kayseride yaşıyorum ve buranın adetlerine göre o çarşaf sabah toplanır ve ilk önce oglanın anne ve babası sonrada kız evine gönderilir
Emanetin saglam oldugunun kanıtıdır. Bence olması gerekir diye düşünüyorum.Neden derseniz şimdi ortam bozuldu kimsenin kimseye itimatı kalmadı.Bence bundandır
sorunlar

Arkadaşım sen ne dedinin farkındamısın bu insanın en mahremidir ya fiziki nedenler dolayı kan gelmediginde o kıza itimat edilmeyecekmi ne kadar saçma.Şimdi diyeceksin ki doktora gidilir kız aklanır ama ömrü boyunca bu kadının içindeki fırtanayı kim durduracak veya çamur atarsın izi kalır hikayesi ,herkesin agzı torbamı ki büzesin ileri geri konuşmaları kim engelleyecek.Bırak örf edetleri Dinizde bile yeri olmayan butür davranışları nasıl onaylarsınız kafam almıyor.

Saçma ama ben bir arkadaşımın annesinin sandığında bu çarşafı sakladığını duymuştum. Demek ki eskiden bu olaya ne kadar önem veriliyormuş.

ayrıca şimdi ortam bozuldu diosun eskiden çok düzgündü de yine bakıyolardı yeni mi çıktı sanki bu adet???

ben ortam bozuldu demiyorum ki. insanların bu kadar çok önemsemesine şaşıyorum. yazık yani. iki kişi bilse yetmez mi bunu! dünya aleme duyurmak zorundayız! utanç verici, güvensizliğin göstergesi sadece!

alıntı yapmamışım senin için yazmamıştım zaten... güvensizlik mi yoksa paranoyamı nedir anlamıyorum ama eğer kansa bunun ispatı yanlış bilmiosam 6-7 lt kan var vücudumuzda yada ona yakın bişi işte.. gerisi o insanın tatmin olma gücüne kalmış artık.. neye göre inanacağına hatta..

ya biizde hala var duvak falan yapılıyo çarşaf olayıda var ama sadece kaynana bakar .

ben bunu ilk yazdığımda arkadaşlar yalan söylüyorum sandı,
bakın:örnekler çoğaldı
dün sabah atv de eskiden 3 sefer piyangodan büyük ikramiye kazanan bir moruk kızı yaşında biriyle evlenmiş kaç sene önce,çarşaf gösterme olayını aleni anlattı belki izleyen olmuştur,
metin şentürkün prog.

arkadaşlar ben bunu bi arkadaşımdan öğrendim yaklaşık 50-60 yıl önce herkez uygulamasada uygulayanların olduğu bi adet varmış bu adet kız ve erkek nişanlıyken erkeğin ve kızın sabrını ölçmek için aynı yatağa yatırırlarmış sonra da ev terkedilerek kıza ve oğlana evi emanet ederlermiş sonrada bişi olmadı bişi olmadı derlermiş ama ateşle barut yanyana durmaz tabi aradan 2 ay geçtikten sonra kızın hamile olduğu ortaya çıkarmış ve zor kötek kızla oğlanı evlendirirlermiş taabi şuanda bu adet ortadan kalkmış ama çok başı yanna olmuş yorumlarınızı bekliyorum:eek:

valla annem erzurumlu benim.çok eskiden onların köyündede nişanlı görme diye aynı bu adet varmış.nişanlıları aynı odaya koyuyolarmış.yani yüz yüze yetmiyo bide böyle bakim diyo.ne pis bişey dimi.bide eğer beğenmezlerse vazgeçebiliyomış erkek.allahtan böyle şeyler kalmadı dicem ama daha bilmediğimiz neler var.:1yes2:

çok haklısın bide beğenmeme gibi bişimi varmış onu ben bilmiyodum düşünsenize hamile bırakıp bırakıp kaçacaklar Allah'ın sen cahillikden bizi koru

ah canım benim ya keşke bu yazıyı 6 ay önce okusaydım...

Bilsydim böle bişi olduğunu düğünün ertesi günü Kayınvalidemele görüşmezdim ne biliymm. belki kıskanmaz dı o zaman beni oğlundan...
Neyse artık geçmiş olsun ....
Bari bede bişi anlatıym.... Daaha önce hiç duymamıştım ama başıma geldi işte...
Düğünün ertesi günü öğleye doğru kayınvalidem aradı nasılsınız diye sordu...
Eşimin iyiz anne demesine rağmen ısrarla nasılsınız diye soruyordu.
eşim de iyiyz anne yok bi problem; beni sordu işte nasıl diye falan o da iyi diye cevapladı eşim, bak doğru söleyin iyimisiniz diye bi soru daha geldi ona göre annesine haber vericem dedi...
neyse sonunda iyi olduğumuza ikna oldu ve ailenin 2 genç gelini ile annemlere gitmişler va tatlı götürmüşler....
Amaç ne anlamadım onlarda da böle bi adet var mış.... Tabi bizimkilerde şaşkın bi şekilde karşılamışlar bu durumu ama bişey soramamışlar tabi...

yuh diyebilirmiyim?
Amaç ne ya zaten nişanlı bunlar evlenecekler ne diye böle aptalca bişeye gerek duyarlar ki
Hem siz sokun onları yatağa gerekli ortamı sağlayın sonrada niye yaptınız.... Bu kadar aptalca bişi olamaz ya bu çarşaf mevzusundanda abuk bişey....

çarşaf Olayini Bende Duymuştum Ve Ne Yazik Ki Hala Devam Ediyor Birçok Yerde.

X