Evlilik Adetleri+hikayeleri

character doğru bulabilir neden olmasın:Roflol: :Roflol: :Roflol: :Roflol: o kadar bekleniliyor o gece için:1closedeyes: bekler bekler herkese gösterir sonucu ne olacak:Roflol: :Roflol: :Roflol:

character doğru bulabilir neden olmasın:Roflol: :Roflol: :Roflol: :Roflol: o kadar bekleniliyor o gece için:1closedeyes: bekler bekler herkese gösterir sonucu ne olacak:Roflol: :Roflol: :Roflol:

ay Allahım yaa...insanlar ilginç:bbo:

ewet ne yazıkki hala var böyle şeyler sanki kan bi tek ordan akıyo da ispat istiyolar :S bu kişinin en özelidir yani ayıp bişi :S

ya kızlık zarı esnekse? o zaman kan akmayabilir..ay çok iğrenç adetler....:kızgın:

iç Anadoluda da(tabi bazı yörelerinde) ilk geceden önce kızın annesi teyzesi suyun içine bolca şeker doldurup geline içirir ki kolay geçsin ilk gecesi diye.makul bi şey bence. işe yarasada yaramasada en azından hoş olmuycak bi yaklaşım değil:KK66:

bu çarşaf muhabbeti günümüzde bazı aileler için kesinlikle uygulanmayan pek konusu bile geçmeyen bi olay.ama hala uygulanan yerler olduğunu düşünüyorum ne yazık ki

Ben de trakyalıyım.. Bulgaristan ve arnavut kökenliyim.. Annem bulgaristan göçmeni babam arnavut...

Yakın geçmişte, yani bundan 20 yıl kadar önce.. ilk gece evde akraba kadınlardan biri beklermiş.. Sonradan bu adet kalktı.. onun yerine yine bir saçma adet getirildi ki.. o da .. gelin ertesi gün.. kırmızı bir eşarba, malum bez parçasını sarar ve bohça olarak o yakın akraba olan kadına verir... ahanda ben kızım görün bakın demek için... yani trakya da böyle adetler var arkadaşlar... doğru bir adet değil ama var dı!... bizzat şahit oldum böyle bir olaya....

ANLATTIĞIM UYDURMA YADA KULAKTAN DOLMA DEYİLDİ,VENÜS CÜM SAĞOL,aynı olaydan bahsetmişsin,ben ilk okul çağlarında falandım bu olay bilinç altıma yerleşmiş,bağsettiğim çiftin şimdi 20 küsür yaşında kızı var,ARTIK ZATEN YOK BU ADETLER

İKİ TARAF İÇİNDE ZOR BİR DURUM,YA ERKEK BAŞARILI OLAMAZSA,İKTİDARSIZSA

ben de bir bulgaristan göçmeniyim. Ve böyle bir adet duymadım. Ama heryerde çok değişik adetler var. bir de şöyle birşey var biraz kökennlerinizi araştırırsanız osmalı zamanında anadoludaki halkı bulgaristana yunanistana yerleştirilimiş. Bence avrupaya da nerden getirdikleri önemli diye düşünüorum.

bu adet var ic anadoludada kiz kendine güvenmiyosa evlenmesin

bu ne demek arkadaşım ya herkesin kendine göre gelenekleri vardır anladımda bez gösterme falan nedir bunlar bi aile kuruyosun başkalarına bişeyleri kanıtlamak için degil metamıyız biz anlamıyorum ben ya

İyide zaten zar yapısı diye bişe var yani.. Her kızın ilk gecesinde kanama olmuyo, bu bakire olmadığı anlamına gelmiyo.. Kimisinin zarı doğumda yırtılıyo.. Yani kızın zarı esnekse ve kanaması olmadıysa, .ok yoluna gidicek!!! Töbe töbeeeee!!!

İyide zaten zar yapısı diye bişe var yani.. Her kızın ilk gecesinde kanama olmuyo, bu bakire olmadığı anlamına gelmiyo.. Kimisinin zarı doğumda yırtılıyo.. Yani kızın zarı esnekse ve kanaması olmadıysa, .ok yoluna gidicek!!! Töbe töbeeeee!!!

evet canım aynen senin dediğin gibi b..k yoluna göturebilirde doğuda böyle ama hiç doğru bir adet değil

kökenim yunanistan göçmeni ve aslen tekirdağlıyım ve halen bir sürü akrabam vardır orda...
geline ertesi gün duvak eğlencesi yapıldığı dorudur vardır adetlerimizde
ama evde birinin beklemisi çarşaf istenmesi ve bu çarşafı isteyenlere gösterilmesi gibi saçma iğrenç bi adet yoktur
tam aksine doğuluların bu adet diye bilinir
göçmenler açık görüşlü insanlardır.........
sana bunu anlatanda aslen göçmen tırakyalı,tekirdağlı değilde belki orda yaşamış başka bi kökenli insandır yarencim lütfen yanlış bilgilendirmeyelim

evet ilona sana katılıyorum ben trakyalıyım annem babam bulgaristan göçmeni:1yes2: eskiden sadece düğünün ertesi günü cuma adı verilen eğlence yapılırdı kadınlar arasında ama öle çarşaf göstermek veya isteyenlerin çarşafa bakması vs.. hiç duymadım :1no2: bizde doğuluların adetleri diye bilirdik o çarşaf olayını..sonuçta bu iki kişi arasında bi olay millet bilse ne olacak bilmese ne olacak saçma bişi

ben çarşaf adetini tamamen sapıklık olarak görüyorum ya millete ne kızın durumundan ay ne sinir bozucu bişey........

arkadaşlar kabul etsekte etmesekte biz türkler için kız olma çok önemli.bazı yerlerde çarşafı görmek istiyorlar ve içleri rahatlıyor.bana göre erkek kabul ettikten sonra diğerlerinin ne düşündüğü önemli değil.yaşadığım yerde çooooooooooooooooook eskiden yüz açımı denen bir eğlence olurdu.düğün gecesinin ertesi günü.ama çarşafa büyükler bakar mıydı bilmiyorum.
ben böyle bir durum yaşamadım.kimse bana ve eşime sormadı.görmek isteselerde gösterirmiydim bilmiyorum doğrusu.eşim bana güvendikten sonra kimseye göstermekte istemezdim belkide.ama çarşafa bakmak istemekte çok kabullenilecek bir durum değil.insan çok utanır.

yanyana iki köyün bile bazi adetleri birbirinden farkli olabiliyor..bence adetlerin dogrulugunu tartismak yalnis..bunlar zaten zamanla degisebiliyor..carsaf bakma olayi hala anodoluda bircok yerde var .bu bencede etik degil ama bazi seylerin degismesi icin zaman gerekir

yanyana iki köyün bile bazi adetleri birbirinden farkli olabiliyor..bence adetlerin dogrulugunu tartismak yalnis..bunlar zaten zamanla degisebiliyor..carsaf bakma olayi hala anodoluda bircok yerde var .bu bencede etik degil ama bazi seylerin degismesi icin zaman gerekir

en kısa zamanda değişir inşallah.hiç hoş değil:kızgın:

bu konuyu polimik için deyil,bildiğiniz başka adetler varsa yazın diye açtım arkadaşlar,kabul edin etmeyin,geçmişte ve hala bazı yörelerde,edirneden karsa bu tip saçma adetler vardı,

istanbulda yeni evlenen geline ertesi gün iş yaptırmazlar,sabah yatağını bile düzelttirmezler eltisi görümcesi vs aileden bir akraba düzeltirmiş,kaynanayla aynı evde otursun oturmasın,o geceyi yanlız geçirir sabah ,birisi uğrar bir eksiğiniz varmı diye sorar,gelinin yatağını düzeltir toplarmış,maksat gecenin izlerini lekesini görmek,
buda kibar yapılan adetlerdenmiş

bence mutlaka her yörede ilk gece adetleri vardır
mesela ben bizim adetlerimizden bahsedeyim bir antepli olarak

düğün gecesi gelin damada eksiksiz düğün tepsisi hazırlanır
erkek tarafının akrabaları düğünden sonra gelin ve damadın evine gelirler
geline gece yapması gerekenleri kadınlar, damada erkekler anlatır
bizde sanıldığı gibi kız çıkmayınca öldürme yoktur en azından bizim çevremizde
sadace gelin doktora götürülür
benim de ilk gece kanım gelmedi kızlık zarım kalın olduğu için düğünden üç gün sonra kan geldi
düğünün ertesi günü evleri derleyip toparlamak için bekar görümcem geldi
taze gelinin elini hiç birşeye vurdurmazlar
bide düğün günü ve ertesi günü kaynanaya gelini göstermezler günüsü düşer derler yani bundan sonra hep oğlunu gelininden kıskanırmış derler

niye adet denince herkes çarşaf olayına takıldı. güzel bir durum değil ama zamanında yapılıyormuş. düğünlerle ilgili güzel adetlerimizde var .çarşaf meselesini herkes biliyor. bilinmeyen şeyler yazılsa.....
bizde düğünün ertesi günü yüz açımı yapılır. erkek tarafı gelinin evine gelir veya kayınvalidenin evinde yapılır. ayrıca kızın yakın akrabalarıda gelir. kız tarafı tatlı getirir ve geline altın takar. küçül bir eğlence olur.
benim düğünümde olmadı istemedik. çarşaf olayı zaten yok çok şükür

kızlar sizin adetlerinizde çok güzel,düğün ertesi yapılan eylence ve kaynanaya yüz göstermemek v.b ,aslında bunlar yaşanınca heycanlı oluyor

X