Evlilik aşamalarında maddi fedakarlık

Bir yıl daha beklenebilir bence hem o arada eksikler alınır ,hem de ilişki oturur .Çok fazla borçla evlenmeyi doğru bulmuyorum .Yani bazı çiftler evleniyorlar borç içindeler kipirdayacak yer yok .Bu da ilişkiyi sarsan birşey .Okuyorum burada evliliğe alışamadım vs diye .Ee cafeye bile gidemiyorsun çünkü borç ödemekten ( pahalı düğünler ,bohçalar yapılmış tabi ) Anlatmak istediğimi anladınız umarım .Onun dışında düğün yapicaksaniz bile makul yerlere bakın. Takı konusunda takı bir hediyedir kimin neye durumu yeterse onu yapar . Bu konuda rahat olmasını söyleyebilirsiniz bence .

Bu naz yapan kıymete biner muhabbeti biraz kişinin kendine saygısı ile alakalı. Ne naz yapan hep kıymetli ne diğeri kıymetsiz. Her iki tarafın da maddi gücü nasıl el veriyorsa öyle yapılmalı. Asgari harcama ile, malın iyisi ama ucuzu ile kurulan yuva inanın daha değerli. Ben şahsen ne eşimin ailesinden altın istedim, ne o olmasa olmaz dedim, gelinliği bindallıyı kiraladım hem de çok komik bir fiyata. Yapılan harcamalar da hep ortak oldu. Ailem elinden geleni yaptı, eşimin ailesi az da olsa katkıda bulundu ama sonunda başımız ağrımadı, borca girmedik. İki kişi baş başa verdik farklı şehirde sıfırdan hayat kurduk. Başta her şeyin eksiksiz olması imkansız tabi, ki çoğu şey zamanla alınır. Huzur olmadıktan sonra napiyim evdeki süsü hesabı yani. Evleneceğiniz kişi ile baştan her şeyi konuşun. Kendisini her şeyi almak zorunda hissetmesin, siz de öyle. Tabi bir de şöyle bir durum var, karşı aile iyi niyeti suistimal eden tipler olunca işler zorlaşıyor. Ama okuduğum kadarıyla böyle bir problem de yaşamazsınız gibi. Her şey gönlünüzce olsun. Umarım tek borcunuz birbirinize vereceğiniz mutluluk olur 🌺

Eşim ve eşimin ailesi biraz da kendileri de heves ettikleri için herşeyi fazla fazla yaptılar ama bunu kıymetten ziyade gelenekleri olduğu için yaptılar bana göre, ben limonata kuru pasta düğün salonu çocuğuydum benimki otelde şamdanlı masalarda garsonlar eşliğinde oldu ama eminim ki kimle evlendirseler o düğün olurdu. Çünkü görgüleri bu.

Eşimle birbirimizin bunlar dışında kıymetini biliriz bence maddiyatla alakalı değil bu işler. Bu arada böyle dağınık problemli aile çocukları uzun vadede çok sorun çıkarabiliyor, bilmiyorum bu kısımları daha çok sorgulayın. O görüşülmeyen anne evlilik sonrası kıymete binmesin beni en çok o rahatsız ederdi. Ayrıca borsadır bitcoindir böyle evlilik masrafı için mi yoksa bağımlılığı olduğu için mı var bunu da sorgulayın. Ben olsam önceki konuyu da düşününce çoookkkk yavaştan alırdım bu adamla evliliği.

Hanımlar herkese hayırlı ramazanlar iyi akşamlar. Benimki dertten ziyade siz evliliği geçirmiş, aşamalarını tamamlamış hemcinslerimden deneyimlerini paylaşmasını rica etmek olacak. Maneviyattan ziyade maddi durumlarla alakalı danışmak istediklerim. Sürekli okuduğum bir yargı var; evlilikte onu isteme bunu yapma şu eksik kalsın diyenlere hiç inanma erkek uğraşırsa kıymete biniyor daha kıymetli oluyor herşeyi iste mümkün olduğunca. Doğru olan bu mu yoksa elinden gelene tamam demek mi ?

Şöyle ki yaza ailemle tanıştırmayı düşündüğüm bir erkek arkadaşım var, yaşlarımız 27 - 28 ikimiz de çalışıyoruz ben öğretmen o arastırma görevlisi. Babası vefat etmiş, anneyle görüşmüyor, amca dayı abi abla yok açıkçası olanları da babasının vefatından sonra silmiş zor zamanlarında kimse yanında olmadı diye artık kimseye ihtiyacım yok diyor. Tek başına diyebilirim fakat bu zamana kadar evlenmem veya ihtiyacım olmaz diye yatırım yapmamış, şuan 7-8 aydır yaptığı şey kripto ve borsayla olan parasını artırmak, sabahlara kadar uyumadan piyasa takibi yapıyor para lazım tek başımayım annem babam yok destek verecek diye.

Şimdi düşünüyorum benim ailem her koşulda destek verir ama o pek istemiyor ileride laf olur laf gelir ve benim destek verecek kimsem yok tek taraflı olmasın diyor. Herşeyi biz yapalım diyor fakat şu zamanda desteksiz yapmak da çok zor. Aklına taktığı şeyler altın takmam lazım, düğünde yapmam gerekenler var, ev eşyaları. Hepsini düşününce içinden çıkamıyorum diyor. Ama benim de kendi isteklerim heveslerim var, mümkün olduğunca kısıtladım bunları hatta zorluk olmasın diye. Bu işten onu kırmadan ve benim de en azından temel istediğim şeyleri hallederek nasıl çıkabilirim ?
Iyıde aılenın yapacaklarına karısma hakkı yokkı .Tabıkı dugununuz ıstedıgınız gıbı olmalı .

Sizi seven adam zaten siz mutlu olun diye elinden geleni yapar zorla yaptirmaya, istemeye tutturmaya gerek yok. Boşyere kendini aşıp zorlayarak krediye borca sokarsaniz evlenince ceremesini siz çekersiniz yine, onlar odenecek bir sekilde ve bu sizi de etkiler.

Gerci bu evlilik aşamasinda istenilen şeyler eşten degil de eşin ailesinden oluyor genelde. 🙄 O da ayri birşey.

Karşı tarafı zora sokmaya gerek yok, biz evlendigimizde eşim daha yeni ise girmişti ben çok daha önceden çalışıyordum ve eşimden çok daha yüksek maaş alıyordum, düğüné eşimin ailesi destek oldu ve ben kendi alacaklarımi kendim yaptım ama eşim de ben de masrafları minimum tuttuk çünkü karşı tarafa yük olmak istemedim zora sokmak benim yapabileceğim birsey değildi, cok sukur borcŞuz sade bir şekilde evlendik ve ilk yillarimizi streşsiz çok rahat ve mutlu geçirdik, kıymet bilme işine gelince de eşim de ailesi de kıymet bilirler hatta KP hala söyler o zaman sana düzgün eşya almadık diye, önümüzdeki yıl yeni evime geçeceğim için yeni eşya alalım sanà ben alayım der çünkü diğer eltimler çok esya almışlar o sebeple haksızlık olduğunu dusunuyor sanırım ama ben hala diyorum gerek yok diye o zaman o şekilde yapıldı ve orda kaldı merak etmeyin benim gönlüm kalmadı birşeye diye

erkek arkadaşınızın bir ailesi olsa belki istesem mi kıymetli olurum istemesem mi diye düşünebilirsiniz. he bence kıymetli olmanın bunlarla hiç ilgisi yok ama belli ki evlenirken yardım talep edeceği zaten kimsesi yok. bence her şeyi imkanlar dahilinde yapmalısınız. ama bunu fedakarlık olarak görmekten çok "birlikte" bir yuva kurduğunuz için birbirinizin şartlarına uymak olarak görün ki yarın öbür gün herhangi bir kavgada siz fedakarlık yaptığınızı düşündüğünüz için "ben hiç bir şey istemedim bak" kafasına girmeyin derim.

Ben esimin imkani olmasina ragmen aileler destek olmasina ragmen abartmadim.
3sey onemliydi, fotograf gelinlik ve balayi
Fotograf kardesimin o zamanki sevgilisi simdi esi halletti sahaneydi. Balayi ruslarin gelmedigi sene oldugu icin cok iyi bir otel cok ucuza geldi. Gelinlikte hata yaptim ama bir sekilde oldu bitti kesinlikle en iyisi olmali 2 gun saatlerce ustumde kaldi tepe tepe giydim 2. Bir elbisemsi birsey alabilirdim.
Mutlaka fazladan harcamalar oluyor bizimde o an engel olmadigimiz fuzuli seyler oldu. Dugun nikah basli basina masrafli birsey.
Evimde eksiklerde vardi buyuklu kucuklu ama hepsini zamanla tamamladik 6 ay hali bulamadik yetisemedik 1.5 sene sonra mutfak masasi aldim bazi seyler hic onemli degil
Bu arada kriptoyu yabana atmayin dogru zamanda dogru adimla guzel paralar alabilirsiniz belkide kazanir

Hanımlar herkese hayırlı ramazanlar iyi akşamlar. Benimki dertten ziyade siz evliliği geçirmiş, aşamalarını tamamlamış hemcinslerimden deneyimlerini paylaşmasını rica etmek olacak. Maneviyattan ziyade maddi durumlarla alakalı danışmak istediklerim. Sürekli okuduğum bir yargı var; evlilikte onu isteme bunu yapma şu eksik kalsın diyenlere hiç inanma erkek uğraşırsa kıymete biniyor daha kıymetli oluyor herşeyi iste mümkün olduğunca. Doğru olan bu mu yoksa elinden gelene tamam demek mi ?

Şöyle ki yaza ailemle tanıştırmayı düşündüğüm bir erkek arkadaşım var, yaşlarımız 27 - 28 ikimiz de çalışıyoruz ben öğretmen o arastırma görevlisi. Babası vefat etmiş, anneyle görüşmüyor, amca dayı abi abla yok açıkçası olanları da babasının vefatından sonra silmiş zor zamanlarında kimse yanında olmadı diye artık kimseye ihtiyacım yok diyor. Tek başına diyebilirim fakat bu zamana kadar evlenmem veya ihtiyacım olmaz diye yatırım yapmamış, şuan 7-8 aydır yaptığı şey kripto ve borsayla olan parasını artırmak, sabahlara kadar uyumadan piyasa takibi yapıyor para lazım tek başımayım annem babam yok destek verecek diye.

Şimdi düşünüyorum benim ailem her koşulda destek verir ama o pek istemiyor ileride laf olur laf gelir ve benim destek verecek kimsem yok tek taraflı olmasın diyor. Herşeyi biz yapalım diyor fakat şu zamanda desteksiz yapmak da çok zor. Aklına taktığı şeyler altın takmam lazım, düğünde yapmam gerekenler var, ev eşyaları. Hepsini düşününce içinden çıkamıyorum diyor. Ama benim de kendi isteklerim heveslerim var, mümkün olduğunca kısıtladım bunları hatta zorluk olmasın diye. Bu işten onu kırmadan ve benim de en azından temel istediğim şeyleri hallederek nasıl çıkabilirim ?

biz eşimle birlikte ödedik, ben öğretmendim o arş görevlisi ve 10 sene önce arş. görevlisi maaşı öğretmen maaşından düşüktü. beyaz eşyalar, yatak odası takımı ve salon için oturma grubu ve bir yemek masası aldık. Değerim eşya istememle ölçülmüyor çok şükür. birlikte gezdik içimize sinen ama bütçemizi zorlamayacak eşyaları seçtik, bitti. başından sonuna birlikte yaşayacağımız yuvayı kuruyoruz mantığındaydık. modayı, gösterişi dert etmedik.
Eşya istemediğim için değerim olmadı denilen ilişkilere bir bakarsanız ya ailelerle bir içiçelik vardır ya da çiftin iletişimi baştan bozuktur. sizin saygı sevgi konusunda sıkıntınız yoksa eşya önemsiz. o gün taksitle zar zor aldığımız eşyalar eskiyor artık. mühim olan ilişki. maddiyatı sizin durumunda dert etmezdim, ikinizin de iyi güvenilir bir işi var çünkü. mutluluklar dilerim.

Ben de henüz bu yollardayım ama aldırt ki kıymetin olsun gibi bir düşünceyi benimsemiyorum. Bana verecekleri kıymet çok para döktükleri için olacaksa olmasın yahu 🤭
Durumunuzu düzeltene kadar eşyalı küçük bir evde oturabilirsiniz. Hem böyle olursa yavaş yavaş evinize göre, ihtiyacınıza göre doğru tercihler yapma imkanınız olur, hem de indirimleri takip edebilirsiniz bu sayede. Yavaş yavaş alınan şeyler daha doğru sonuçlar veriyor gibi geliyor bana.
Ve en önemlisi, gerçekten doğru kişiyse, onu maddi sebeplerden dolayı üzmeyin derim.

Ben iki tarafın da çalışmaya başladıktan sonra ileride evlilik için kenara köşeye para atmasından yanayim. Özellikle erkek için daha çok bu böyle bana göre. Konuştuğunuz kişinin bu zamana kadar bunu yapmamış olmasi iyi olmamış. Eğer içinize siniyorsa kredi borç vs ortak halledebilirsiniz ki zaten mevcut durumda başka şansınız da yok gibi duruyor. Ama kesinlikle onun ailesi karışmadan kendi ailenize bu konularda yük bindirmeyin hazır kendi de istemiyormuş madem, ikiniz halledin. Sonra ilerde bu tarz şeyler problem olabiliyor. Erkek komple kız tarafına yıkılabiliyor ya da baska türlü olumsuz muhabbetleri olabiliyor. Bu forumda da çok okuyoruz. Şu taraf şunu yaptı bu bunu yapmadı konularini.

Bende eşimin ailesinin durumu kötü herşeyi eşim kendisi ywpacak diye bişey istemedim.hatya evlendigimizde eşimin kredi borcu vardı düğün için ben kredi çektim.ayrica düğün borçlarını birlikte ödedik.Bu arada ikimizde öğretmeniz.evlendikten sonra da mobilya ve bazı vlbeyaz eşyaları aldık.bir kısmı benim eski eşyalarımdi.Allaha şükür eşim beni hiç üzmedi,pişman etmedi.Dilerim herşey sizin için yolunda gider.eger eminseniz yavaş yavaş yapılır gider herşey.cok zorlamayın.onemli olan huzur ve eşya ile olmuyor

Ben iki yıl önce aynı aşamalardan geçtim eşimin babası vefat etmiş benzer şekilde kendi ayakları üzerinde durup bir şeyler yaparak yuva kuracağımız için hiç bir şeyde zorluk çıkarmadım onun bir dolu eşyası vardı bekar evine kendi aldığım eşyalar ve ufak tefek eşime aldırdığım eşyalar ile evlendim sonrasında çok pişman oldum. Çünkü gerçekten erkekler genelde maddi olarak da emek verdiği para harcadığı zaman daha çok değer verir derler bende artık bu kanıya katılıyorum. Tek başına olabilir maddi olarak kendini toplasın herşeyi gönlünce yap sonrasında pişmanlık yaşama

Şimdi düşünüyorum benim ailem her koşulda destek verir ama o pek istemiyor ileride laf olur laf gelir ve benim destek verecek kimsem yok tek taraflı olmasın diyor. Herşeyi biz yapalım diyor fakat şu zamanda desteksiz yapmak da çok zor. Aklına taktığı şeyler altın takmam lazım, düğünde yapmam gerekenler var, ev eşyaları. Hepsini düşününce içinden çıkamıyorum diyor. Ama benim de kendi isteklerim heveslerim var, mümkün olduğunca kısıtladım bunları hatta zorluk olmasın diye. Bu işten onu kırmadan ve benim de en azından temel istediğim şeyleri hallederek nas
İkinizde meslek sahibisiniz üstesinden gelebilirsiniz.

bence eşiniz çok aklı başında yani ev eşyasını da ucuza getirebilirsiniz sonuçta 2 kişisiniz A101 e falan uygun fiyata az programlı az kapasiteli çamaşır makinesi gelmişti mesela yeni. Mesela istikbalden 10bin tlye koltuk takımı alacağınıza, 2bin tlye fabrika satış mağazasından alın mobilyaları marangoza yaptırın vs.. İki çalışan insansınız pandemiden sonra doğru düzgün evde olmayacaksınız bile o kadar para dökmeyin eve eşya insana hizmet içindir sonuçta. Düğün yerine de güzel bir tatil yapın. Altın konusuna bir şey diyemiyorum ama çalışmasanız mutlaka isteyin derdim. Aileniz de ev eşyası kısmına destek olsa kafi.

sıfırdan ev kuruluyor çalışıyorsan maddi olarak zorlanmicaksan iki tarafında anlayışla ve biraz fedakarlıkla yapıla bilir bunda sakınca yok ben evlenirkende ne ailem ne ben asla bir talepde bulunmadik ve herşeyi birlikte aldık ne eşim beni üzdü nede ben eşimi etrafdakilere bakarsan evin yolunu unuttururlar..

X