Evlilik aşamasında maddi sorunlar

Tüm yorumları okumadım amma okuduğum azacık yorumdan bile belli oldu ki karşı taraf para konusunda kesinlikle dürüst değil ve harcamasını bilmiyor. Evlenince siz kendi maaşınızdan bile kendinize rahat bir şey alabilirseniz şaşarım. Çünki borcumuz var nasıl aldın olur ama sizin maaş anasına babasına hatta belki daha başka akrabalara da akar. Kendini zenginmiş gibi lanse etmeyi seviyorlar galiba ailecek. Sizin eziyetiniz de bu göstermelik yalancılığa gidecek. Böyle hayatı kendinize reva görüyorsanız devam edin ilişkiye.

Kimse kusura bakmasında o kadar borcun varken, üstüne bir kadına evlenme vaadinde bulunmuşken, kız kardeşine boyner gibi pahalı bir yerden 3000 TL alışveriş yapan adamla evlenmem zaten. Kaç yıldır çalışyorum tek seferde ben kendime o kadar alışveriş yapmam. Tamam insan kardeşini sevindirmek isteyebilir , zaten durumu kötü olan bir ailede yetşen bir genç kıza daha mütevazı bir mağazadan onun 1/3 ne dünya kadar şey alabilirdi.Bence aç gözünü adam için bir maaş kartından fazlası değilsin.

Ay benim nişanlım da aynı. Parayı yönetmeyi hiç bilmiyor. Hep borcu var. O da öğretmen 5 bin lira maaş alıyor ama kenarda hiçbir şeyi yok. Evlilik sürecinde bi ton masraf çıktı. Ben çalışmıyorum. Babam da evliliğime karşı olduğu için hiçbir şekilde destek olmadı. Tüm yük ona kaldı. Kredi çekti şimdi. Biraz da borç aldı. Bu şekilde aldık altınları evi dizdik. Ama nasıl ödeyeceğiz o borçları hiçbir fikrim yok.

Ahhh su kadınlar kulübünü 10 sene önce keşfetseydim . Bu anlattıkların aynısı benim kocam . Para yonetimi sıfır yıllarca ailesine yedirdi . Evliliğin ilk zamanlarında da verdi sonra bi cinnet 😍😍😍her sorun halloldu ama eskiyi düşündükçe cok pişmanlık yaşıyorum eşime gereksiz yere ofkeniyorum . Cok iyidir hoştur ama bazı şeyler unutulmuyor .

İleride bir evi geçindirebilecek mi bunun tedirginliğini yaşıyorum...

bence harcama alışkanlıkları önemli

yani parasını nerelere harcamış

borsada batırmak vs de hoş değil

güzelce oturup tartın ve özellikle ödenen krediler ile alınan paraların nereye gittiğini belirleyin

yalnız ben en çok bu cümlenize takıldım

siz çalışıyormuşsunuz da, cidden eş adayınızdan ileride evi geçindirmesini bekliyor musunuz

ben mi çok safım, hayatımın hiçbir aşamasında böyle bir beklentim olmadı

o ev bizim evimiz, birlikte geçindirebilir miyiz diye düşündüm

yani o 8 ben 6 alıyorum 14 bin i nasıl yönetelim diye düşünmek bana daha aklı selim geliyor

burada konular var, çalışan kadın eve sunacağı katkıyı belirler geri kalanını kendine ayırır, ister yatırım yapar ister harcar ister ailesine verir vs vs diye

ama erkeğe bu opsiyon yoki o ille de kazandığı tüm parayı eve harcamalı, annesine 250 TL verse olay oluyor, kendisine herhangi bir şey alsa ergen gibi hevesleri var diye yorumlanıyor

evet tüm geçimi sizin sırtınıza yıkmamalı, birlikte yaparız deyip her şeyi size ödetmemeli ama "ev geçindirmek erkeğin yükümlülüğüdür" algısı da artık bitmeli

P

güzelce oturup tartın ve özellikle ödenen krediler ile alınan paraların nereye gittiğini belirleyin

siz çalışıyormuşsunuz da, cidden eş adayınızdan ileride evi geçindirmesini bekliyor musunuz

yani o 8 ben 6 alıyorum 14 bin i nasıl yönetelim diye düşünmek bana daha aklı selim geliyor

burada konular var, çalışan kadın eve sunacağı katkıyı belirler geri kalanını kendine ayırır, ister yatırım yapar ister harcar ister ailesine verir vs vs diye

ama erkeğe bu opsiyon yoki o ille de kazandığı tüm parayı eve harcamalı, annesine 250 TL verse olay oluyor, kendisine herhangi bir şey alsa ergen gibi hevesleri var diye yorumlanıyor

evet tüm geçimi sizin sırtınıza yıkmamalı, birlikte yaparız deyip her şeyi size ödetmemeli ama "ev geçindirmek erkeğin yükümlülüğüdür" algısı da artık bitmeli
Aslında bende tamda dediğiniz gibi bakıyorum... ailesine olan yardımıda aşırıya kaçmadıkça benim açımdan sorun teşkil etmez... ben sadece evlenmeden önce ne ile karışılacağım konusunda şeffaf olmasını beklerdim... öyle olsaydın bu şekilde varsayımlarla hareket etmezdim...

Bebek olur da ücretsiz izin alırsa kocası bir süre tek başına evi gecindirmek zorunda kalabilir...

Adamda yatırım kafası yok açık ve net. 8 bin ve Türkiye şartlarında resmen hazine :) ailesine ne kadar yardımcı olursa olsun ister kredi borcu olsun nice insanlar var 3 bin TL maaşla 1.500 TL kredi ödeyen ama yine de geçinen. Dikkat edin altından başka bisey çıkmasın.
Bu kadar borca araba fln alsaymis bari ortada parayı götürecek somut bir şey de yok bence kumarda kaybetmiştir ya da ailesine ev fln almıştır

Bebek olur da ücretsiz izin alırsa kocası bir süre tek başına evi gecindirmek zorunda kalabilir...

Yine geçimi koca değil birlikte sağlayacaklar, planı programı ona göre yapacaklar

Konu aldığı maaş yeter mi değil ki, evi geçindirme görevini üstlenebilir mi şeklinde, bu görev de herkeste eş olmalı, bir süre maaş alınmaması ya da işsiz kalınması vs farklı yönetimi sadece erkeğin görevi görmek farklı

Ailesine yardımdan ziyade kredi çekip borsada batirmasi olur gibi değil. Olmayan para ile borsaya girmiş büyük ihtimal devamı gelir.kumar oynayıp oynamadığından da emin olun. Aileye de tabiiki yardım edilir ama ekside iken evlenmek istemek çok saçma. Büyük ihtimal size güveniyor evi siz gecindireceksiniz. Bana çok mantıklı gelmedi. Hayat toz pembe değil. Doğum iznine bile çıkamazsınız kara kara dusunursunuz. Sorgulsrsaniz da bencil olursunuz. Maddi olarak yetecek güç yoksa evlenilmemeli. Tamam çok iyi olmayabilir ama ekside de olmaz yani.

Yine geçimi koca değil birlikte sağlayacaklar, planı programı ona göre yapacaklar

Konu aldığı maaş yeter mi değil ki, evi geçindirme görevini üstlenebilir mi şeklinde, bu görev de herkeste eş olmalı, bir süre maaş alınmaması ya da işsiz kalınması vs farklı yönetimi sadece erkeğin görevi görmek farklı
Anlayış olarak bu şekilde olsa bile erkek evi gecindirme sorumluluğunu ustlenmeli bence çünkü özellikle özel sektör kadinlar için çok acımasız tek maasla geçinip gecinilemeyecegi hesaplanmali gerekirse işsizlik olursa diye planlama yapılmalı. Bir kadın bütün bunları kendi hesap edecekse evlenmesin bence. (Bu arada ben hep kocamdan fazla kazandim ama ekonomik bütün plani ona bıraktım çünkü psikolojik olarak o da sorumluluk almalı. )
Ev işleri ve çocuğun bakımı nasilki eşit sorumlulukta değilse evi gecindirme sorumlulugu da eşit olmamalı. Tüm ev yaşamında eşitlik ne zaman sağlanırsa bence evi gecindirme olayı da o zaman eşit olsun...
Sonuç olarak henüz kendi bütçesini dondurmeyi başaramayan adam aile bütçesini hiç döndüremez. Bu nedenle ben evlenmezdim

Ben şuanda ailemle beraber yaşıyorum... annem asla bir parça almama bile izin vermez... bana çok şaşırtıcı geliyor insanların çocuklarını gelir kapısı olarak görmesi... bırak kendi ailesiyle huzurlu yaşasın...erkek arkadaşımda ailesinin giyimine kadar karşılıyor hatta en son kız kardeşi geldiğinde Boyner’den 3000 tl üzerinde alışveriş yapmıştı... aylık 200tl filan telefon faturası ödüyor... evlerinde d smart var onu ödüyor... bana göre durumun yoksa bunlar lüks olarak geliyor... ama iş bana gelince durum ortaya atılıy

X