Evlilik öncesi gelgitleri...📍

julibom

Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2023
66
169
31
Merhabalar.

Nişanlılık sürecindeyim ve nişanlımı hakikaten seviyorum, onun da sevdiğini düşünüyorum, hissediyorum ama bazen sıkılıyorum gibi oluyor. Sanki ne bileyim , tek bir kişiyle bir ömür hayat sürmek imkansız gibi hissediyorum.

Ben yapı gereği sıkılgan biriyim ama bu hisler normal mi bilmiyorum. Bazen hiç konuşmak içimden gelmiyor vs gibi durumlar yaşıyorum. Bocalama halleri mevcut gibi...

Bunlar normal şeyler mi yoksa geleceğe dair sinyal mi? Nedir ? Siz yaşadınız mı?

Merhabalar.

Nişanlılık sürecindeyim ve nişanlımı hakikaten seviyorum, onun da sevdiğini düşünüyorum, hissediyorum ama bazen sıkılıyorum gibi oluyor. Sanki ne bileyim , tek bir kişiyle bir ömür hayat sürmek imkansız gibi hissediyorum.

Ben yapı gereği sıkılgan biriyim ama bu hisler normal mi bilmiyorum. Bazen hiç konuşmak içimden gelmiyor vs gibi durumlar yaşıyorum. Bocalama halleri mevcut gibi...

Bunlar normal şeyler mi yoksa geleceğe dair sinyal mi? Nedir ? Siz yaşadınız mı?
Evliliği şuan dusunmesen daha mantıklı gibi. Aynı evin icinde yapabilecekmisin emin degilim. Tek kisiye bagimli olmakta istemiyorsun eee neden nişanlandın o zaman diye sorarlar insana. Kendi hayatın seni en iyi sen bilirsin evliligi yurute bilecek misin otur bi onu ölç biç

Merhaba,
Hemen ilişkinin cenazesini kaldırmaya gerek yok. Bunlar çok doğal duygular.
İnsan doğası çelişkilerle dolu. Çok istediğimiz şeyler aynı zamanda bizi korkutur. Korktuğumuz şeyleri bir yanıyla istiyor olabiliriz. Gibi gibi.
Bu kadar önemli bir kararın arifesinde sorgulamalara düşmek normal. "Köprüden önce son çıkış" hissi çünkü bu. Şimdi sorgulamayacaksınız da ne zaman sorgulayacaksınız? Ama inanın bu aşamaya kadar geldiyseniz güzel sebepleriniz vardır. Onları düşünün.
İnsanın insandan zaman zaman sıkılması da normaldir, neden bu kadar korkarız ki sıkılmaktan? Aynı evde yaşadığımız anne babamızdan da sıkıldığımız olmuştur ama onları sevmeye hep devam ettik. Yer yer uzaklaşıp nefes aldıktan sonra yeniden bağlılıkla onlara sarıldık. Robot değiliz, sevmeye programlanıp ömür boyu aynı biçimde sevemeyiz. Her zaman dalgalanmalar olacak. Önemli olan dengede kalabilmek, üstesinden gelebilmek, arada nefes almayı unutmamak.

Uzun zamandır birlikteyseniz bazı duygularınız körelmiş çoğu şeyi tüketmiş olabilirsin. Bu durumda güzellikle tadında bırakmak gerekir. İnsanlar 5-10 sene sevgili olup duygular tükense de bunca yıl boşa mı gitsin bu ilişki artık evlilikle taçlanması gerek diye evleniyorlar sonra da bir birine yabancı iki ev arkadaşı oluverirler.

Merhabalar.

Sen evlilik insanı değilsin.

Evlenmek yerine biraz beraber yasasanız?

Nikahtan bir gün önce bile aynı düşünceler yokluyordu beni 😂 ama sevginizden eminseniz alışıyorsunuz. Ben tek yaşamaya alışkın biriydim mesela, bundan sonra sürekli iki kişi nasıl yapicam diye düşündüm hep. Eşim homeoffice çalışıyordu o sıra. Sonra homeoffice süreci bitince ilk hafta hüngür hüngür ağlamıştım 😂

Merhabalar.

Hayır,sıkılırım ben dediğiniz adamı gerçekten sevdiğinizi düşünmüyorum.Hislerinizi tekrar gözden geçirin ve ona göre karar verin.Normalde en heyecanlı zamanlar oluyor nişanlılık evresi.

Merhaba,
Hemen ilişkinin cenazesini kaldırmaya gerek yok. Bunlar çok doğal duygular.
İnsan doğası çelişkilerle dolu. Çok istediğimiz şeyler aynı zamanda bizi korkutur. Korktuğumuz şeyleri bir yanıyla istiyor olabiliriz. Gibi gibi.
Bu kadar önemli bir kararın arifesinde sorgulamalara düşmek normal. "Köprüden önce son çıkış" hissi çünkü bu. Şimdi sorgulamayacaksınız da ne zaman sorgulayacaksınız? Ama inanın bu aşamaya kadar geldiyseniz güzel sebepleriniz vardır. Onları düşünün.
İnsanın insandan zaman zaman sıkılması da normaldir, neden bu kadar korkarız ki sıkılmaktan? Aynı evde yaşadığımız anne babamızdan da sıkıldığımız olmuştur ama onları sevmeye hep devam ettik. Yer yer uzaklaşıp nefes aldıktan sonra yeniden bağlılıkla onlara sarıldık. Robot değiliz, sevmeye programlanıp ömür boyu aynı biçimde sevemeyiz. Her zaman dalgalanmalar olacak. Önemli olan dengede kalabilmek, üstesinden gelebilmek, arada nefes almayı unutmamak.
Ben de tamamen bunun doğal olduğunu düşünüyorum.
İnsan alıştığı düzen ve çevrenin değişmesi fikrine kolay adapte olamıyor.
Nişanlımla kişi olarak hiçbir sıkıntım yok, muhtemelen mutlu oluruz da diyorum ama bazen zaman zaman sıkılma hali geliyor sanki. Uzaklaşınca özleyip hemen eski halime dönüyorum mesela.

Teşekkür ederim bu yorumunuz için gerçekten içim biraz olsun rahatladı :))

Normallll.
Özgürlüğün atası olan yay burcuyum bu düşünceleri iyi anlıyorum ama evlendikten sonra hiç olmadı ben de. Vesvese sanırım.
Ama kısa bir tanışıklık varsa süreyi uzat derim daha iyi anlamak için.
Aynen ben de vesvese diye düşündüm çünkü bir sıkıntı veya kusur yok.
Sadece hayatımın değişeceği fikrini zaman zaman sıkıcı bulabiliyorum.
Hepsi tamamen düşüncemde ama... Hislerimde olmuyor bu durum.

Nikahtan bir gün önce bile aynı düşünceler yokluyordu beni 😂 ama sevginizden eminseniz alışıyorsunuz. Ben tek yaşamaya alışkın biriydim mesela, bundan sonra sürekli iki kişi nasıl yapicam diye düşündüm hep. Eşim homeoffice çalışıyordu o sıra. Sonra homeoffice süreci bitince ilk hafta hüngür hüngür ağlamıştım 😂
Yaaa kıyamam çok tatlı :KK70:
Sevgisinden ve kendimden eminim, kafamda mantıken veya duygusal olarak biz uyumluyuz diyorum ama hani bazen bazı şeyler yoklayıp duruyor beni de, tam o anda bu konuyu açtım, 10 dakika kadar sonra telefon açtı konuştum ve geçti gibi oldu mesela :))

Ayy bir adamla ömür mü geçer sen de Gülben 🤪🤪
Dedi 18 yıldır evli olan kadın 😁😁 bence normal boyle hissetmeniz. Her şey şahane ,mükemmel deyip kusurları görmezden gelip evlendikten sonra başını vuracak duvar aramaktansa baştan hem karşı tarafi hem kendinizi iyice irdelemeniz daha makul bence

Merhabalar.

4 yıl aynı evde yaşadık, evlendik. Evlilik sürecinde sizin gibiydim. Korku ağır basıyor sanırım ama nişanlınıza güveniyorsanız korkmayın tadını çıkarın.

Merhabalar.

konuşupta sıkılıyorsan ruhun ona uygun değil ben eşimle sohbet etmekten hiç sıkılmadım nişanlandığımdada
demek ki hayata bakış açınız farklı ondan dolayı sıkılıyor olabilirsin sen kendini tanıyormusun ki ?

Merhabalar.

Bence evliliği erteleye bildiğiniz kadar erteleyin siz hiç emin değilsiniz yada sevmiyorsunuzdur

Bence normal ya ilk kez sitede birine ayrıl kanka, arkandayız demeyeceğim için mutluyum 😂 Sonuçta hayatınızın en önemli kararlarından birisini veriyorsunuz. Çocuğun bir yanlışı yoksa arada sırada kuruntular olur. Bu şey gibi üniversite veya atama tercihi yaparsınız son gün acaba "Doğru mu yaptım? ", "Yanlış mı tercih ettim?" diye düşüne düşüne uyuyamazsınız. Bu biraz da karakterlerle ilgili ben her şeyi çok düşünürüm o yüzden bana normal geldi. Hatta sorgulamadan evlenince bence biraz balıklama olmuş olur. Sorguladıkça bir yanlış varsa göze görünmeye başlar. Ben şu sıralar bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorum. Sürekli "Acaba beni sever mi?" , "Ya sevmezse nasıl davranacağım?" bunları düşünüyorum. Hatta ya eve alışamayıp sokağı özlerse beni terkederse diye düşünmeye başladım. 😂

X