Fetal dna testi yanlis cikanlar

konunuza denk gelip yazma gereği hissettim.. benim doktorum geçen gün instagramda bir gebesinin hikayesini yazmıştı (genelde hikayeleri paylaşıyor) fetal dna test sonucunun yüksek riskli çıkmasına rağmen amniosentez sonucu temiz çıkmış.. fetal dna tarama testi ve %99 sonuç veriyor ama amniosentez tanı testi ve %100 sonuç veriyor diye biliyorum.. postu okumak isterseniz Furkan Kayabaşoğlu hesabında 2.postunda yazmıştı ve sonra storylerde de gelen sorulara istinaden çok çok nadir de olsa böyle olabildiğine dair baya açıklama yapmıştı ama onlar silinmiştir şimdi.. inşallah sonucunuz temiz çıkar sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle..

Benim arkadasimin fetal dna testi turner sendromu cikmisti. Sonra cvs yapildi ve temiz cikti. Kendi doktoruma da danışmıştım arkadaşım için malesef fetal dna icin yanlis cikmaz demişti. Arkadaşımın cvs sonucunun iyi gelmesine hem sevindim hem şaşırdım. Hakkinizda hayirlisi olsun, cok zor bir durum umarim her sey gonlunuze gore olur.
Teşekkürler bir umut ışığı oldu

Ben çok zor hamile kaldım. 1 tüp bebek negatifim var, 2.ye hazırlanırken doğal hamile kaldım. Gebelik benim için mucizevi bir şey. Ikili tarama testi yaptırmadım. Gebelik sonlandırma düşüncem sağlığımı tehdit eden beni zehirlemeye başlayan bi olay olmadığı sürece yok. Trizomi 18 gibi yaşamla bağdaşmayan bir şey olsa yazmazdım konunuza. Ama trizomi 21li muhteşem bireyler olduğunu görüyoruz.
Merve hanım ben size şöyle bir soru sorayım öyleyse şu an bebeğinizi eşiniz istemese ben kabul etmiyorum dese naparsiniz? Trisomi 21 yada normal bebek tek basiniza mücadele edebilir misiniz onu yetiştirme, eğitme , vb her konuda?Siz takilmissiniz trisomi 21 kısmına sizin burada atladiginiz mesele şu ki ne eşim ne de aileler istemiyor bu bebeği evet trisomi21 çıktı diye istemiyorlar ancak herkese rest çekerek dogurmak ve tek başına mucadele vermek ne kadar mantıklı? Bir aile çatısı altında, sevgi ortamında yetismeyecekse o çocuk?

şimdi bilimsel açıdan konuşuyorum : ultrasonda ense kalınlığı görmek (3 mm den fazla) down sendromundan şüphelenmemizi sağlayan majör bulgulardan biri oluyor. sonrasında bir tarama testi daha yapılabilir,onda risk 1/50 çıkmış,maalesef yüksek bir oran... galiba cell free DNA tarama testi de yapılmış size ve risk yine yüksek çıkınca tanısal karyotipleme testi istenmiş.. doğru mu?

cell free DNA 'nın yanılma payı down sendromunda yüzde 4-8 olabiliyor,bundan dolayı tanısal test isteniyor.

evet invaziv bir işlem olduğu için komplikasyon riski var, ancak bebeğin kromozomlarını yan yana dizip inceliyorlar, down sendromu varsa kesin olarak söylüyorlar... yani tanı testlerinin hata payı çok daha düşük...

içiniz rahat edecekse bence yaptırın, kromozom analizi sonucuna göre karar verin..

zor bir karar gerçekten,Allah yardımcınız olsun :/
Saolun amin

Merve hanım ben size şöyle bir soru sorayım öyleyse şu an bebeğinizi eşiniz istemese ben kabul etmiyorum dese naparsiniz? Trisomi 21 yada normal bebek tek basiniza mücadele edebilir misiniz onu yetiştirme, eğitme , vb her konuda?Siz takilmissiniz trisomi 21 kısmına sizin burada atladiginiz mesele şu ki ne eşim ne de aileler istemiyor bu bebeği evet trisomi21 çıktı diye istemiyorlar ancak herkese rest çekerek dogurmak ve tek başına mucadele vermek ne kadar mantıklı? Bir aile çatısı altında, sevgi ortamında yetismeyecekse o çocuk?
Burda beni ikna etmeye çalışıyormuşsunuz gibi oluyor biraz. Buna gerek yok. Eşim istemezse eşimi boşardım. Gayet de sevgi ortamında büyürdü o çocuk. Aile boşanmış bireylerden de oluşabiliyor artık günümüzde ve bu çok yaygın. Ben size şunu yapın bunu yapın demiyorum. Ne yaparsanız yapın sizin hayatınız neticede. Tabi ki trizomi 21 e takılacağız odak noktamız bu. Bahsettiğiniz sevgiyi downlu bebeğinize de verbilseniz o da başarılı bir birey olur. Sevginin tek şartı sıradanlık mı? Kromozom farkı var ama yaşamla bağdaşmayacak bir durum yok. Kendiniz istemeseniz asla yorum yapmam gerçekten beni ilgilendirmez. Ama benim kalbimde pıt pıt atan kalbe kimsenin yorum yapma hakkı yok. Diyeceksiniz ki bu durumda değilsin diye rahat konuşuyorsun. Ilgisi yok. Benim de başıma gelebilir çocuğumun da. Ve belki kocam şu an gayet düzgün giden evliliğimi ve bebeğimi terkeder bilmiyoruz insanız yani başımıza her şey gelebilir henüz bir şey belli değil. 🤷🏻‍♀️

Ben ikili ya da üçlü yaptirmadan direk fetal DNA yaptırdım.Yasim 38 her halükarda yaştan risk cikacagi için kafamın bulanmamasi adına bu testi tercih ettim.Cikana kadar ya bı sorun olursa naparim,sonuç kesin mıdır diye çok araştırdım.Turkce sitelerde bişey bulamadığım için yabancı sitelerde araştırdım.Sadece bı tane yanlış sonuca rastladım.Fetal DNA sonucu Trizomi 21 yüksek çıkan bı gebeliğe amniyosentez yapılmış ve bebek sağlıklı çıkmıştı.Doktorlar fetal DNA yi güvenilirliği yüksek buluyolar ama sonuçta sorun çıkarsa tani testi olarak amniyosentezi istiyorlar.Ne bana ne başkasına düşmez sadece sizin ve eşinizin kararıdır ama naçizane düşüncem amniyonseteze karar verdiyseniz sonucu bekleyip öyle karar verin.İnsan nihai karara sonucu görünce variyo bence.Sonuc ve vereceğiniz karar sizin için hayırlisı olsun❤️
Teşekkürler

konunuza denk gelip yazma gereği hissettim.. benim doktorum geçen gün instagramda bir gebesinin hikayesini yazmıştı (genelde hikayeleri paylaşıyor) fetal dna test sonucunun yüksek riskli çıkmasına rağmen amniosentez sonucu temiz çıkmış.. fetal dna tarama testi ve %99 sonuç veriyor ama amniosentez tanı testi ve %100 sonuç veriyor diye biliyorum.. postu okumak isterseniz Furkan Kayabaşoğlu hesabında 2.postunda yazmıştı ve sonra storylerde de gelen sorulara istinaden çok çok nadir de olsa böyle olabildiğine dair baya açıklama yapmıştı ama onlar silinmiştir şimdi.. inşallah sonucunuz temiz çıkar sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle..
İnşallah 😓

Burda beni ikna etmeye çalışıyormuşsunuz gibi oluyor biraz. Buna gerek yok. Eşim istemezse eşimi boşardım. Gayet de sevgi ortamında büyürdü o çocuk. Aile boşanmış bireylerden de oluşabiliyor artık günümüzde ve bu çok yaygın. Ben size şunu yapın bunu yapın demiyorum. Ne yaparsanız yapın sizin hayatınız neticede. Tabi ki trizomi 21 e takılacağız odak noktamız bu. Bahsettiğiniz sevgiyi downlu bebeğinize de verbilseniz o da başarılı bir birey olur. Sevginin tek şartı sıradanlık mı? Kromozom farkı var ama yaşamla bağdaşmayacak bir durum yok. Kendiniz istemeseniz asla yorum yapmam gerçekten beni ilgilendirmez. Ama benim kalbimde pıt pıt atan kalbe kimsenin yorum yapma hakkı yok. Diyeceksiniz ki bu durumda değilsin diye rahat konuşuyorsun. Ilgisi yok. Benim de başıma gelebilir çocuğumun da. Ve belki kocam şu an gayet düzgün giden evliliğimi ve bebeğimi terkeder bilmiyoruz insanız yani başımıza her şey gelebilir henüz bir şey belli değil. 🤷🏻‍♀️
Merve hanım çocuğunuzda trisomi21 çıkıp eşiniz ben bu bebeği istemiyorum dediğinde , ailelere konuyu açıp esınizden destek alamadığınızı söylediğinizde onların da böyle bir sorumluluk almak istemediklerini belirttiklerinde bu kadar rahat konusuyo olabilir miydiniz? Sanmıyorum! Olursa derse vs vs tahmini konuşmak başka bir de başınıza gelmeyen birşey için uzaktan ahkam kesmek baska!Bu size son mesajım çünkü birseyleri anlayabilmeniz icin illa yasamaniz da gerekmiyor biraz anlamaya calismak da yeter ancak empatiden yoksun birisiniz belli!Rabbim böyle bir süreci kimseye yaşatmasın kimseyi tek başına bırakıp çok istediği evladı ile sınamasın !Size de tavsiyem başınıza gelmeyen konularda beylik laflar etmeyin çünkü bir gün empati kurarak anlayamadığıniz şeyleri belkide yaşayarak anlamanız gerekir!Hoşçakalın!

Öncelikle dileğim kimsenin yaşamaması tabi ama ,başına gelmeyenler öyle büyük laflar ediyorlar ki umarım bizzat yaşayarak tecrübe etmek zorunda kalmazlar..
Kolay sanıyorlar kalp atışını duyunca dünyalar mutlusu olan annenin,gün gün onu içinde büyüten annenin bebeğinden vazgeçme kararı almasını..Allah yardımcın olsun konu sahibi arkadaşım,kimseyi dinleme sen ve eşin ne karar veriyorsanız Rabbim hakkınızda hayırlı etsin inşallah.
Ama ne karar verirsen ver amniyosentez yaptır mutlaka

Merve hanım çocuğunuzda trisomi21 çıkıp eşiniz ben bu bebeği istemiyorum dediğinde , ailelere konuyu açıp esınizden destek alamadığınızı söylediğinizde onların da böyle bir sorumluluk almak istemediklerini belirttiklerinde bu kadar rahat konusuyo olabilir miydiniz? Sanmıyorum! Olursa derse vs vs tahmini konuşmak başka bir de başınıza gelmeyen birşey için uzaktan ahkam kesmek baska!Bu size son mesajım çünkü birseyleri anlayabilmeniz icin illa yasamaniz da gerekmiyor biraz anlamaya calismak da yeter ancak empatiden yoksun birisiniz belli!Rabbim böyle bir süreci kimseye yaşatmasın kimseyi tek başına bırakıp çok istediği evladı ile sınamasın !Size de tavsiyem başınıza gelmeyen konularda beylik laflar etmeyin çünkü bir gün empati kurarak anlayamadığıniz şeyleri belkide yaşayarak anlamanız gerekir!Hoşçakalın!
Bu forum toksik kadınlarla dolu net.Konu sahibi kimseye dogursam mi dogurmasam mi demiyor kaldı ki bu hickimseyi ilgilendirmez ister doğurur ister doğurmaz.Bi de doğurmak istemeyenleri suçlama durumu yok mu insan deliriyor.Yok gunaah,yok onlar da bizim gibiler yok o yok bu yok şu.Sizene yahu.Konu sahibinin kararından sizene o size ne karar vereyim diye sormadı ki.Bi rahat verin insanlara artık.Zehrinizi kendinize saklayın.Kolaydi öyle özel bı çocuğa bakmak dimi maddi manevi Ayrıca dini açıdan da salık vermeyi bı birakin insanlar ateist deist vs de olabilir.Tek kelimeyle sizene

Ben sizi yönlendirmeye çalışmadım. Israrla bana 2 kez fikrimi sordunuz, ben de söyledim. Her seferinde de bu sizin hayatınız siz bilirsiniz diye altını çizdim. Beylik laflar ettiğim yok saçmalamayınız.

Öncelikle dileğim kimsenin yaşamaması tabi ama ,başına gelmeyenler öyle büyük laflar ediyorlar ki umarım bizzat yaşayarak tecrübe etmek zorunda kalmazlar..
Kolay sanıyorlar kalp atışını duyunca dünyalar mutlusu olan annenin,gün gün onu içinde büyüten annenin bebeğinden vazgeçme kararı almasını..Allah yardımcın olsun konu sahibi arkadaşım,kimseyi dinleme sen ve eşin ne karar veriyorsanız Rabbim hakkınızda hayırlı etsin inşallah.
Ama ne karar verirsen ver amniyosentez yaptır mutlaka
Teşekkür ederim anlamaya çalıştıginiz için.Hayırlısı artik amin.

Benim arkadasimin fetal dna testi turner sendromu cikmisti. Sonra cvs yapildi ve temiz cikti. Kendi doktoruma da danışmıştım arkadaşım için malesef fetal dna icin yanlis cikmaz demişti. Arkadaşımın cvs sonucunun iyi gelmesine hem sevindim hem şaşırdım. Hakkinizda hayirlisi olsun, cok zor bir durum umarim her sey gonlunuze gore olur.
Ben de fetal dnada turner sendrom tanısı aldım geçen yıl. Nipt testi idi. Sonucumuz gelince doktorumuz bile niptin bu tanıda yüzde elli yanılma payı olduğunu ve ileri tetkiklere yöneleceğimizi söyledi. Sonra biz de arastırdık ve trisomy 21,18 gibi hastalıklarda yüzde 95 üstü kesinlik payı verirken turner sendromda bu pay çok düşük. O nedenle arkadaşınız için yanılma payı %50 imiş zaten. Malesef ki test bizim için yanılmadı ve biz bebeğimizi kaybettik ama güzel hikayelerin olduğunu da görmek güzel :)

BEn en yeniyim bu konularda bilmiyorum . İkili test için isim isteyince doktorum Aytül çorbacıoğlu ve Ahmet Gül ü önerdi. Muayene olmadım bilmiyorum nasıldır.
Ben Aytül Çorbacıoğlu'na yumurta takibi için gittim, ikili testimi de planlanmıştık ama maalesef dokuzuncu haftada kalbi durdu bebeğimin. Şimdi yeni tüp bebek tedavim başarıyla sonuçlanırsa üçüncü aydan itibaren onunla devam edeceğim. Hem çok iyi bir doktor, hem de çok iyi bir insan. Kliniği Mecidiyeköy'de.

Merhaba ben 36 yaşındayım bu 3. Gebeliğim 2’li taramam ıcın doktorum 3-20 Ocak arası yaptır dedı 12 ocakta yaptırırken yarın gelsen bu test yapılmazdı zamanın bıtmıs dedı bebegı ölçtü haftasından büyük göründü ama 1 hafta sonra kadın doğum doktoruma gıttıgımde bebegı normal haftasında olctu 2 Li testte ultrasonda bır sıkıntı çıkmadı ama kan degerlerımde rısk 1/32 çıktı o günden berı ınanın çok kötüyüm 3 şubatta perınatolojı uzmanına gıttım bebegın gelısımınde sıkıntı olmadığını ama rısk çıktığı ıcın ams onerdı bunu da esım ıstemedıgı ıcın kandan bakılan nıft testı yaptırdım suanda sonuç beklıyorum Allah kımseyı evladıyla sınmasın o kadar zor günler gecırıyorum kı 2 çocuğuma suanda faydam yok benzer durumu yaşayanlar yazarsa çok mutlu olurum

Merhaba, herkesin acımasız yorumlarını okurken çok üzüldüm. Ben gebeliğin devamı veya sonlandırılması hakkında bir yorum yapamam. Sadece birkaç gün önce üniversite hastanesinde CVS yaptırdım. Teste giderken bacaklarım titriyordu. Şimdi ise korkulacak bir yanı olmadığını söyleyebilirim. Çoğu kadın bu testten çok korkuyor. Kararınızı verirken CVS'nin korkulacak bir test olmadığını, uzman bir kişinin elinde başarıyla sonuçlanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu unutmayın. Korkarak testi ertelemeyin lütfen. Sadece bunu söyleyebilirim.

Ikili tarama testi 1/50 cikinca doktorum fetal dna onerdi.Fetal dna nifty test yaptırdım ve trisomi21 yüksek risk çıktı. Şimdi amniyosentez ile kesin tanı konması gerekiyor deniyor.Ancak amniyosentez ile ile ilgili olumsuz pek çok şey okudum.Aranızda fetal dna testi yaptırıp amniyosentez sonucunda yanlış pozitif yada yanlış negatif çiktigi anlaşılan oldu mu ?Eşim de aileler de bu gebeliği istemiyor sonlandırmamı istiyorlar ben ise son bir umut arıyorum lütfen yardımcı olun.
Konunun üstünden cok geçmiş ama bir umut arayanlara yazmak istedim benim fetal dna testinde bebekte delesyon oldugu turner sendromu olabileceği gibi bir sonuc cikti. Apar topar amniyosenteze alındım. Fetal DNA testinin dogruluk oranini bildigim icin umudum yoktu bebegimi kaybedecegimi düşünüyordum hep ama amniyosentezde bir mucize oldu ve bebegimin tamamen sağlıklı olduğu raporlandi. Bir genetik doktoru bana bebeklerin bazen hasarli kromozomları plesantaya attığını ve fetal dna da bu kan tarandigi için yalanci pozitif sonucunun çıktığını söyledi. Evet fetal dnanin dogruluk olasılığı yüksek ama mucizelerde olabiliyor. Dilerim herkesin beklentisi olumlu sonuclanir saglikla kavuşuruz bebeklerimize.

Ikili tarama testi 1/50 cikinca doktorum fetal dna onerdi.Fetal dna nifty test yaptırdım ve trisomi21 yüksek risk çıktı. Şimdi amniyosentez ile kesin tanı konması gerekiyor deniyor.Ancak amniyosentez ile ile ilgili olumsuz pek çok şey okudum.Aranızda fetal dna testi yaptırıp amniyosentez sonucunda yanlış pozitif yada yanlış negatif çiktigi anlaşılan oldu mu ?Eşim de aileler de bu gebeliği istemiyor sonlandırmamı istiyorlar ben ise son bir umut arıyorum lütfen yardımcı olun.
Sonucun ne oldu canım şuanki durumum benimde böyle lütfen cevap ver ve bebeğimiz tüp bebek 🙁🙁🙁

X