Gebeliğe hazırlık ek takviye vitamin önerileri

iremingooo

Üye
Kayıtlı Üye
1 Mart 2023
361
154
24
Kızlar selam ben bebek istiyorum folik asite başladım birde fermotil women diye bir vitamin vermişti doktorum bir sene öncesinde ama o dönem diğer verilen ilaçlar tüm adet düzenimi bozduğu için hiç birini içmemeye karar verdim aman aman bi yükseklik vsde yoktu değerlerimde oyüzden vücudumun doğal dengesine dokunmak istememiştim o fermotil womendan bir kutu var evde şimdi içmeli miyim internette çok çok az bilgi var hakkında kullanan varmı yada başka önereceğiniz birşey?

Eksiklik varsa ona göre değerlendirin örneğin D vitaminine kanda baktırdınız mı? Eksikse mutlaka tedavi olun. Demir de aynı şekilde. Folik asit zaten kullanıyormuşsunuz her koşulda o zaten kullanılmalı. B12 değerinize de baktırın. Bir de omega 3 kullanabilirsiniz tercihen. Bunlar en önemlileri. Bide bol sebze meyve yiyin antioksidan beslenmek gebelik öncesi çok faydalı. Bahsettiğiniz takviyeyi bilmiyorum.

Size tavsiyem ne tüketiyorsanız doğal olanı seçin. kalsiyum tablet yerine süt ve süt ürünleri tüketmek gibi. gebelik için doğal beslenme kaynakları:

PROTEİN

• Yağsız sığır eti
  • Yumurta
  • Fasulyeler
  • Tavuk
  • Balık
  • Kuruyemişler
  • Süzme peynir

KALSİYUM

• Süt
  • Yoğurt
  • Peynir
  • Lahana
  • Yumurta

FOLİK ASİT

• Karaciğer
  • Kuruyemiş
  • Kuru fasulye ve mercimek
  • Yumurta
  • kuru fasulye ve mercimek
  • Fındık ve fıstık ezmesi
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler

DEMİR

• Turunçgiller
  • Çok tahıllı ekmekler ya da tahıllar
  • Yağsız sığır eti ve kümes hayvanları
  • Yumurta
  • Kurutulmuş meyveler

Eksiklik varsa ona göre değerlendirin örneğin D vitaminine kanda baktırdınız mı? Eksikse mutlaka tedavi olun. Demir de aynı şekilde. Folik asit zaten kullanıyormuşsunuz her koşulda o zaten kullanılmalı. B12 değerinize de baktırın. Bir de omega 3 kullanabilirsiniz tercihen. Bunlar en önemlileri. Bide bol sebze meyve yiyin antioksidan beslenmek gebelik öncesi çok faydalı. Bahsettiğiniz takviyeyi bilmiyorum.

Size tavsiyem ne tüketiyorsanız doğal olanı seçin. kalsiyum tablet yerine süt ve süt ürünleri tüketmek gibi. gebelik için doğal beslenme kaynakları:

PROTEİN

• Yağsız sığır eti
  • Yumurta
  • Fasulyeler
  • Tavuk
  • Balık
  • Kuruyemişler
  • Süzme peynir

KALSİYUM

• Süt
  • Yoğurt
  • Peynir
  • Lahana
  • Yumurta

FOLİK ASİT

• Karaciğer
  • Kuruyemiş
  • Kuru fasulye ve mercimek
  • Yumurta
  • kuru fasulye ve mercimek
  • Fındık ve fıstık ezmesi

DEMİR

• Turunçgiller
  • Çok tahıllı ekmekler ya da tahıllar
  • Yağsız sığır eti ve kümes hayvanları
  • Yumurta
  • Kurutulmuş meyveler
teşekkür ederim kızlar cevabınız için dikkkate alacağım :)

D vitaminine bakılmadısağlıkocağındaki doktora söylediğimde gebe kaldığınızda doktor verir zaten şuan gerk yok dedi :/

D vitaminine bakılmadısağlıkocağındaki doktora söylediğimde gebe kaldığınızda doktor verir zaten şuan gerk yok dedi :/

D vitamininiz eksikse gebe kalmanız da zorlaşır. Ben diyetisyen olarak söylüyorum bunu. Gebelikte zaten eksikliğe bakılmaksızın kullanılıyor ama öncesi de eğer eksiklik varsa giderilmesi lazım, eksiklik yoksa zaten gebelik öncesi D vitamini almazsınız. Siz gebelik için değil de D vitamini düzeylerime baktırmak istiyorum diye gidin bence :)

D vitamininiz eksikse gebe kalmanız da zorlaşır. Ben diyetisyen olarak söylüyorum bunu. Gebelikte zaten eksikliğe bakılmaksızın kullanılıyor ama öncesi de eğer eksiklik varsa giderilmesi lazım, eksiklik yoksa zaten gebelik öncesi D vitamini almazsınız. Siz gebelik için değil de D vitamini düzeylerime baktırmak istiyorum diye gidin bence :)
şaka gibi gerçekten herkes doktor olmasa keşke yanlış yönlendirmeler nelere maal oluyor farkında bile değller sanırım teşekkür ederim en kısa zamanda baktırıcam :)

Çok saçma bi düşünce ya tamam gebelikte veriliyor d vitamini ama Namutenahii Namutenahii dediği gibi öncesinde de gebe kalmak için önemli d vitamini oranı. Doktora hamile kalmadan önce , hamilelik düşünüyoruz diye gittiğimde hepsine de baktırmıştı

Çok saçma bi düşünce ya tamam gebelikte veriliyor d vitamini ama Namutenahii Namutenahii dediği gibi öncesinde de gebe kalmak için önemli d vitamini oranı. Doktora hamile kalmadan önce , hamilelik düşünüyoruz diye gittiğimde hepsine de baktırmıştı
böyle doktorlar bir bana dnek gelmiyor ne zaman gitsem tam bir fiyasko gerçekten şuan zorunda kalmadıkca adım atmıyorum hastaneye malesef :KK43:

Yine de öyle demeyelim de sizi tam anlayamamıştır belki doktorunuz:) rica ederim:)
çok iyi niyetlisiniz :) ama en büyük problemde o malesef dinlemiyorlar anlamıyorlar her gitmemde hep bir şüpheyle çıkıyorum kapılarından 1 sene önce genel kontrol için gittim bir poşet ilaçla çıktım değerlerimde çok hafif yükseklikler vardı şimdi çevremdeki insanla konuştuğumda şu değere baktımı diyor yok buna baktımı yok 2-3 tahlille bir poşet ilaç yazıp yollamıştı yıllardır düzenli gördüğüm adetim bozuldu yumurtam çatlamamaya başladı ilaçlari ne için verdiğini sorduğumda adetini düzenlemek için demişti birde :KK70: adetimin düzenli olması dışında problem yok :KK70: direkt bıraktım ilaçları çok şükür tekrar düzene girdi

X