Gebeliğe Hazırlık Gebelikte Psikolojik İlaç Kullananlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

hayalethesap

🙇🏻‍♀️
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2015
1.397
3.042
Kızlar herkese merhaba, olumsuz eleştiri yapmayın lütfen aynı durumda olanlar var mı varsa nasıl başettiler bu durumla öğrenmek istiyorum ve kendime yol çizmek istiyorum. Soruma gelecek olursak;

Yıllardır panik atak, anksiyete, depresyon,okb gibi psikolojik rahatsızlıklarım için ilaç kullandım ve hali hazırda da kullanıyorum. Benim gibi olup hamilelik döneminde ilaç kullanan oldu mu ? Yada bu süreci nasıl geçirdiniz paylaşabilir misiniz?

Biliyorsunuz ki psikolojik bir rahatsızlık ile şeker tansiyon aynı değil şekeri tansiyonu bir şekilde dengeleyebilirken psikolojik olarak bişeylerin üstesinden gelmek çok zor. Bunu ancak yaşayan anlar evet hastalık hastalıktır ama psikoloji çok farklı bir rahatsızlık

Asıl soruma gelecek olursam Haziran sonrası gebelik planlamasına girmek istiyorum ama korkularımı yenemiyorum ve hali hazırda kullandığım ilaçları da bırakmak yada daha az riskli ilaç ile bu süreci atlatmak istiyorum. Bu mümkün mü hem ilaç tedavisi hem gebelik aynı anda ilerler mi doktoruma sorduğum zaman risk Alman gerekiyor diyor bebeği riske atmakta istemiyorum ama kötü bir hamilelik yine bebeği etkileyecek bu düşünceler arasında boğulup kaldım biraz yardımcı olabilir misiniz?

Umarım karışık yazmamışımdır. Okuduysanız teşekkür ederim

Bence bebeğin için bazı zorluklara sen katlanmalısın bebeğini riske atarak değil ama. Hamilelik döneminde de kullanılabilen psikolojik ilaçların olduğunu biliyorum ama sizde iyice araştırın lütfen

Bence bebeğin için bazı zorluklara sen katlanmalısın bebeğini riske atarak değil ama. Hamilelik döneminde de kullanılabilen psikolojik ilaçların olduğunu biliyorum ama sizde iyice araştırın lütfen
Aslında çok istiyorum sağlıklı bir gebelik geçireyim ama kaygılarım olmayacaksa da beni olacak düşüncesine sokuyor

Aslında çok istiyorum sağlıklı bir gebelik geçireyim ama kaygılarım olmayacaksa da beni olacak düşüncesine sokuyor
Aklından atttttt bu düşünceleri güzel düşün lütfen herşey çok güzel olucak senin o ilaçlara ihtiyacın olmıycak bebeginin sevgisi, ona bakma çaban, onu herşeyden korumaya çalışman seni ne kadar güçlü bi kadın yapıcak biliyormusun. Onun sevgisinden kokusundan başka hiç bişeye ihtiyacın olmıycak senin sadeve bunları düşğn lütfennnnn

Ay inanın neler vermezdim böyle olması için o kadar isterim ki böyle olsun herşey düzelsin

Bu yazilanlar cok pembe bir tablo cizmis umudunu kirmak istemem kronik depresyonu olan biri olarak gecen hafta kadin dogum uzmanindaydim tamda bu konuyu konusmak icin birincisi gebelik zaten depresyonu ve anksiyiteyi tetikleyen bir durum aksine ilaclari birakmak hizla seni basa döndürür hamileligin sanada bebegede ailenede eziyet olur...ben gittigimde sunu sordum senelerdir ilac kullanan biri olarak onca panik atak hastasi var anne olmaya haklari yokmu dedim ve doktorumda beni cok rahatlatti guvenle kullanabilecegin konforlu ilaclar var bebecigede hic birsey olmaz allahin izniyle hic merak etme

Benimde korkum bu zaten herşeyin başa dönmesini geçtim bebeğime de zarar vermek korkusu bilmiyorum anne olmayı belkide hak etmiyorum. Henüz bir kadın doğuma gitmedim ama psikiyatri doktorum risk almak istersen dedi ilaç kullanabilirsin bunu duyup ilaç nasıl kullanayımda riske atayım bilmiyorum

Ben yıllardır antidepresan kullanıyorum bazen ara veriyorum falan. Son 4 5 aydır yine kullanmaya başladım ve dozu oldukça yüksekti. Panik atak anksiyete okb var bendede. Çok fazla panik atak krizi geçirmeye başlamıştım. Bu ay itibariyle bebek istemeye başladık. Ben bırakamam dedim kötü olurum dedim. Ama bebeği düşündüm. Ona zarar verebileceğini düşündüm. Ve kendi kendime bıraktım. Bunu asla savunmuyorum sen doktora git yine. Bir hafta yarım içip bıraktım. 2 hafta boyunca ömrümden ömür gitti. Resmen yoksunluk krizlerine girdim. Yeri geldi panik atak yaşadım. Her seferinde bebek kıyafetleri baktım bebek beşikleri baktım onlara bakarken sakinleştiğimi fark ettim. Bi amacım vardı herşey onun içindi. Şu an panik atak vs de geçti. Sadece çok fazla sinirliyim. Evet bu beni yıpratıyo ama biliyorum ki her şey güzel olucak

Bence hrşeyden önce psikoloğunuzla
Sonra kadın doğum doktorunuzla bu konuyu konuşmalarınız
Psikolojik ilaçların dozunu bir anda düşürmek yada başka bir ilaca bir anda geçmek kolay değil
Benim psikolojik bi sorunum yok ama kocam sinir hastası ilaç geçişlerinde çok zorlandı ordan biliyorum
Eğer gebelik düşünüyorsanız en doğrusu önceden böyle bi hazırlığa girmeniz
Size uygun gebeliğinizi etkilemicek mutlaka bi şey vardır
İyi bi kadın doğumcu bulmanız çok önemli bence
Gebelik sürecinizi de çok daha rahat atlatırsınız

Ya çok sevindim doğum yaptınız mı sinir hangi aşamada ?
İnşallah çok teşekkür ederim Haziran sonrası herşey bir düzene girecek inşallah önce psikiyatri dr ben çocuk istiyorumu ve ne yapacağımızı sonrasında ise kadın doğm uzmanı ile görüşüp böyle bir sıkıntım var demeliyim tabi bu süreçte inşallah halden anlayan bir uzmana denk gelirim aklımda bir dr var inst takip ediyorum ama erkek diye eşim istemiyor

Eşinizde psikolojik destek alsın
Bu düşüncede doğru değil

Bayan varken neden erkek olsun diyor ısrar edincede ortalık karışıyor o yüzden bende umudumu kestim
Hayır bu sağlık yani bunun ayıbıda olmaz
Doğru düşünmüyor
Çok üzüldüm şuan senin durumun için
Bu tutum ilişkinize de sanada daha çok zarar verir
Bu kadar kıskançlık yapıyorsa hiç özgüveni yok
İşinin iyisi olmakla cinsiyetin ne önemi olabilir ki
Kadın doğum doktoru içinde mi aynı şeyi isticek
Hiç bir erkek doktora gözükücek misin
Bana yada bi başkasına düşmez ama bazen uyandırılmak gerekir
Çocuktan önce çözmeniz gereken şeyler yok mu sencede
Durum bu boyuttaysa daha neler vardır
Psikolojik destek alıyorsan kendinin farkında kendini ifade eden birisin belli ki ne yapman gerektiğini sen daha iyi bilirsin
Bu tarz düşünceler çok zehirli

Aslaaaaa ! Ben bir anneyim mesela...bide su birak ilaclari vs yorumlarina asla katilmiyorum depresyon anksiyete vs gibi hastaliklar ayrica fiziksel hastaliklardir bazi hormonlarin beyinde az yada cok salgilanmasiyla ilgili yani :) eeee bunu sen secmedigine göre neden senin anne olma hakkin olmasinki...bence ise pozitif ve gercekci bir psikiyatri bulmakla basla sonrada ayni sekilde bir kadin dogum uzmani...a ve b grubu ilaclar bebek uzerinde zararsiz c grubu hayvanlar uzerinde denenmis insanlae uzerinde denenmemis kategoride...bir cok kadin dogum uzmaniyla ve psikiyatriyle defalarca konustum bunlari ben...sadece sakin ol,akista kal ve mantigini kullan senin secmedigin bir hastalik senin annelik hakkini elinden alamaz...sen elinden geleni yap ama mantikli yap oyle ilaclari falan kaldirip atma sakin...gerisini tevekkül et,bol dua et...tek ve yanliz degilsin bunu unutma

Kesinlikle katiliyor ve destekliyorum !!!

Psikiyatri dr erkek mesela ama kadın doğum olunca iş değişiyor biraz kıskançlığı var maalesef ama şuanda aşmamıza izin vermiyor belki zamanla körelecek bir duygudur bilmiyorum
Düşününce o doğuma asistanlar vs bir sürü erkek giriyor ama gelde bunu anlat işte
Keşke sadece ilaçları bırak demeyle kalsalar psikolojik olarak üstüne bide çocuğum olmuyor mu düşüncesine yitiyorlar. Herkese söylenmiyorda çocuğun olmuyor mu yoksa yapmıyor musunuz diye soran mı istersin daha neler yeri geliyor kendi ailem bile bu konuda anlayış göstermezken başkasından nasıl destek göreyim ama inşallah tek umudum rabbimin o gücü vermesi başka çarem yok bide ilaçları kullanıp Allah korusun çocuğumda bir engel olursa o zaman duyacaklarımı düşünmek bile istemiyorum

Merhaba bende hamilelik için doktoruma sormuştum.doktorum bana qrti eski oranı olarak değerlendirildiği söyledi. Yani panik atak geçiren bir anne inanmaz derecede stresli bir hamilelik geçireceğine ilaç kullana bilir dedi ve bana kullandığım ilaca devam etmemi söyledi.normqlde bebek gelişiminde ilk üç ay antidepresanlar riskli fakat senin ruh halin daha riskliyse ilaç kullanabilirsin.ben profesör bir kadın doğum uzmanına gitmiştim o kullanabilirsin dedi.keske herkesin dediği gibi kolay olsa qma olmuyor.ama öncelikle senin kendini telkin etmen gerekir.ruhsql olarak bedenini ve ruh halini rahatlqtmqn gerekir.biliyorum xok zor ama yapabilirsin.zaten kullandığın ilaçların etkisi seni en az 6 ay idare edecek.guvendesin.kendini güvende hisset.bedenini kaslarjni rahatlatma egzersizleri yap.nefes alma egzersizi yap.bak hiçbiriyle olmayacak. Hissettiğin olumsuz duyguların hiçbiri olmayacak.bunu sende biliyorsun.hamileige kendini hazır hissediyorsan hiç düşünme. Kaygı senin anneliginin önüne geçmesin.dusundugun gibi olmayacak.sevgiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…