Gebelikte Rahim Ağzı Yetmezliği Sorunu Yaşayanlar Önerileriniz Neler

dream_catcherr

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2019
1.863
2.244
Herkese merhaba, 20 haftalık gebeyim ve şiddetli kasık ağrım sebebiyle gittiğim doktor muayenesi sonucu rahim ağzı yetmezliğim olduğunu ve bunun sonucunda da erken doğum /düşük riskim olduğunu öğrendim. Hemen progestan ve haftada bir proluton depot iğne başlandı. Bütün herşeyi yasakladı doktorum, Tuvalet ve yemek harici kalkmak kesinlikle yasak. Tabiki inanılmaz moralimiz bozuldu eşimle birlikte. Pazartesi günü detaylı ultrason ile hem bebeğimize hem de serviks uzunluğuna bakılacak kısalma vs var mı diye. Ona göre de rahmime dikiş atılma durumu söz konusu. Aranızda gebelik sürecinde bu durumu yaşayan ve sağlıkla zamanında bebeğini kucağına alan anneler ya da tanıdıklarınız var mı? Psikolojik olarak yıpratıcı bir süreç ama iyi düşünmek ve inanmak istiyorum. Bu konuda bilgisi olan anneler yardımcı olursa çok sevinirim, şimdiden herkese teşekkür ediyorum..

Herkese merhaba, 20 haftalık gebeyim ve şiddetli kasık ağrım sebebiyle gittiğim doktor muayenesi sonucu rahim ağzı yetmezliğim olduğunu ve bunun sonucunda da erken doğum /düşük riskim olduğunu öğrendim. Hemen progestan ve haftada bir proluton depot iğne başlandı. Bütün herşeyi yasakladı doktorum, Tuvalet ve yemek harici kalkmak kesinlikle yasak. Tabiki inanılmaz moralimiz bozuldu eşimle birlikte. Pazartesi günü detaylı ultrason ile hem bebeğimize hem de serviks uzunluğuna bakılacak kısalma vs var mı diye. Ona göre de rahmime dikiş atılma durumu söz konusu. Aranızda gebelik sürecinde bu durumu yaşayan ve sağlıkla zamanında bebeğini kucağına alan anneler ya da tanıdıklarınız var mı? Psikolojik olarak yıpratıcı bir süreç ama iyi düşünmek ve inanmak istiyorum. Bu konuda bilgisi olan anneler yardımcı olursa çok sevinirim, şimdiden herkese teşekkür ediyorum..
Canım bende de rahim ağzı yetmezliği var .15 haftalıkken dikiş atıldı. Ben çok araştırdım bu konuyu. Tabiki bu durumu sağlıkla atlatan pek çok hamile var. Bende ilk duyunca çok moralim bozulmuştu.simdi alıştım durumuma ona göre yaşıyorum.sende sağlıkla atlatırsın merak etme

Canım bende de rahim ağzı yetmezliği var .15 haftalıkken dikiş atıldı. Ben çok araştırdım bu konuyu. Tabiki bu durumu sağlıkla atlatan pek çok hamile var. Bende ilk duyunca çok moralim bozulmuştu.simdi alıştım durumuma ona göre yaşıyorum.sende sağlıkla atlatırsın merak etme
Benim detaylı ultrasona gittiğim gün kısalma vs tespit edilmedi o yüzden de doktorum dikişe gerek görmedi. Prolutonu kesti 1 doz yaptı. Progestan da bu akşam bitti onu da kesti ama ben çok korkuyorum hala yatak istirahati devam ediyor. Azıcık ayakta kalsam anında alt tarafta bi dolgunluk, ağrı, batma oluyor. 7 mayısta kontrolüm var diken üstündeyim resmen..

Merhaba canım geçmiş olsun ne durumda rahim ağzın bende 23 haftalık hamileyim bugün doktora gittim ilk baktığında 29 mm dedi bi kaç saniye sonra senin kasılmanmı oluyor 21 mm e düştü dedi perinatalojiye yönlendirdi

Merhaba canım geçmiş olsun ne durumda rahim ağzın bende 23 haftalık hamileyim bugün doktora gittim ilk baktığında 29 mm dedi bi kaç saniye sonra senin kasılmanmı oluyor 21 mm e düştü dedi perinatalojiye yönlendirdi
Ben en son detaylıya gittiğimde baktı perinatolog ve sıkıntı yok dedi. O zamandan beri biraz, daha aktif sekilde ama dikkat ederek devam ediyorum. 27+6 günlük suan. Doktorum da son kontrolde sıkıntı yok dedi bakalım yarın randevum var ne cıkacak sonuç bilmiyorum. Size de çok gecmiş olsun. Hemen gidin sakın ihmal etmeyin 🙏

Ne güzel. Bende bugün gittim 25 mm normal sınır uzunluk yatıp dinlen bol su iç progestanını kullan dedi doktor 4 temmuz peranataloji randevumu bekliyorum

Ne güzel. Bende bugün gittim 25 mm normal sınır uzunluk yatıp dinlen bol su iç progestanını kullan dedi doktor 4 temmuz peranataloji randevumu bekliyorum
Rahîm ağzın kaç mm canım doktorun söyledimi
İstirahat etmek, bol sıvı almak gerçekten çok ama çok önemli. Umarım kısalma yasamazsınız. Hayır söylemedi ancak sıkıntılı bi durum yok dedi.

Merhaba serkaljdan sonra nelere dikkat ettiniz naptınız?
Doğum nasıl oldu
Bende 17 haftalık hamileyim pazartesi serklaj yapılacak

Merhaba serkaljdan sonra nelere dikkat ettiniz naptınız?
Doğum nasıl oldu
Bende 17 haftalık hamileyim pazartesi serklaj yapılacak
Canım yattım dinlendim ağır iş yapmadim.calisiyordum heyet raporu aldım. Doğum sezeryan oldu dikisimi sezeryanda alacakti ama kanamam olunca ameliyatta sezeryandan sonra aldı.birde enfeksiyon kapmamaya dikkat et her yerde tuvalete gitme. Aslına bakarsan serkalajdan sonra normal hayatına dönüyorsun ama ben korktum.hep dikkat etttim ayakta çok kalmadım. sende hayırlısıyla kucağına al İnşallah.

X