Gebelikte veya gebelik planlarken nasıl beslenmeliyiz

aceleciaycicegi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2024
67
20
26
Selam kızlar şu an gebelik planlıyorum ve yumurtlama günlerinin hepsini değerlendirdiğimi düşünüyorum ama aklıma takılan bir diğer şey de nasıl beslenmeliyiz hangi vitaminleri kullanmalıyız? Tecrübeli arkadaşlarım yardımcı olabilir mi 😊

Folik asit zaten Allah'ın emri artık. Onun dışında paketli gıda yememek lazım, proteini sağlıklı yağı öğünlerden eksik etmemek lazım. Alkol sigarayı olabildiğince azaltmak lazım. Bunların hepsini yapıp hamile kalanlar yok mu var ama neden şans artırmak varken şansa bırakasınız tabii

Karbonhidrat alımına dikkat edilebilir. Sağlıklı karbonhidratlar alınmalı. Ekmek yenilmemeli ya da azaltılmalı. Kahve ve çat tüketimime dikkat edilebilir abartılmamalı. Protein mutlaka alınmalı. Şeker azaltılmalı. Bir de vitaminlere de baktırın eksiğiniz varsa tamamlayın. Bol yürüyüş bol hareket. Bol su.

Peki özellikle önereceğiniz besinler var mı veya işte ne bilim badem ceviz falan şunları özellikle tüket veya şunları özellikle tüketme denilenler var mı
Folik asit zaten Allah'ın emri artık. Onun dışında paketli gıda yememek lazım, proteini sağlıklı yağı öğünlerden eksik etmemek lazım. Alkol sigarayı olabildiğince azaltmak lazım. Bunların hepsini yapıp hamile kalanlar yok mu var ama neden şans artırmak varken şansa bırakasınız tabii

Karbonhidrat alımına dikkat edilebilir. Sağlıklı karbonhidratlar alınmalı. Ekmek yenilmemeli ya da azaltılmalı. Kahve ve çat tüketimime dikkat edilebilir abartılmamalı. Protein mutlaka alınmalı. Şeker azaltılmalı. Bir de vitaminlere de baktırın eksiğiniz varsa tamamlayın. Bol yürüyüş bol hareket. Bol su.

Peki özellikle önereceğiniz besinler var mı veya işte ne bilim badem ceviz falan şunları özellikle tüket veya şunları özellikle tüketme denilenler var mı
Özellikle avakado ve ananas çok yararlı vücut için. Keten tohumu salatalara eklenebilir. Kabak çekirdeği düzenli alınabilir. Prebiyotik açısından ev yogurdu güzel olur.
Zerdaçal, zencefil, sarımsak vücuttaki iltihabı önleyeceğinden tüketimi iyi olur. Gebeliğin hızlı oluşması için iltihabı önlemek gerekiyor. Abartılmadan ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler öneriyor uzmanlar. Sadece incir konusunda çok fazla incir tüketin diyenler oluyor kürünü yapıyorlar. Fazla incir prolaktini artırıyor ve gebeliği önlüyor bilginiz olsun. Bir de yumurtlamanızdan sonraki süreçte diyelim bebek oluştu, yani adete yakın bir süreçtesiniz ve bebek tutundu. O süreçte çok fazla bitki çayı içmeyin maydanoz çok tüketmeyin diyorlar. Bunlar kalmış aklımda spesifik olarak. Bir de balık yiyemiyorsanız balık yağı çok değerli vücut için.

Bir de gebelikten önce diş sorunlarını çözün. Gebelik oluşunca çektirmesi sıkıntı oluyor. :)

Çok güzel söylemişsiniz teşekkür ederim ben ek olarak özel sağlık sigortası da yaptırdım çünkü gebelik çok zor bir süreç ilk gebeliğim düşükle ve sonrasındaki kürtajla sonuçlanmıştı ve tüm bu süreçleri devlet hastanesinde yaşamak çok çok kötü hamilelik düşünen herkes bence özel sağlık sigortası da yaptırmalı diş deyince aklıma geldi buraya yazmak istedim😊

Çok güzel söylemişsiniz teşekkür ederim ben ek olarak özel sağlık sigortası da yaptırdım çünkü gebelik çok zor bir süreç ilk gebeliğim düşükle ve sonrasındaki kürtajla sonuçlanmıştı ve tüm bu süreçleri devlet hastanesinde yaşamak çok çok kötü hamilelik düşünen herkes bence özel sağlık sigortası da yaptırmalı diş deyince aklıma geldi buraya yazmak istedim😊
Çok mantıklı evet :)

X