Geç gelişen gelişme geriliği ACİL

Benim doktorum geçen hafta söyledi 4 kere ölçtüm karın çevresi 5 persentilin altında diye. Yani şu an tek anormal olan değer onun makinesinde 3,5 çıktı diğer doktorda 4 çıktı. Bu değer 5in altındaysa tehlikeliymiş.
Bebeğin suyu, benim tansiyonum, hareketleri iyi durumda çok şükür.

Ben 4200 doğmuşum. Ondan bana 2900 denilince baya bir endişelendim ama çoğu kişi normal yazmış. Sizinkinin de iyi olmasına sevindim Allah bağışlasın.
Endiselenmeyin, strese girmeyin. Haftaya kadar 3 kiloyu gecer bebeginiz. Dogum yaptigimda kizim 3.330du. Meme ucu duzlesmesi yasadim, dogru duzgun beslenemedi, acliktan cok agladi. ertesi gun hatta ertesi gun bile degil 12 saat sonra 3 kiloya düşmüştü. Dogum kilosu cok onemli degil zaten ilk ay neredeyse 1 kilo alacak. Sizin icin su an en onemli sey dogum sekliniz. 3.doktorunuz sezaryen istiyorsa lutfen onu dinleyin. Kiloyu kafaniza takmayin. Sagdan soldan sacma sapan birsuru yorum geliyor bilmem kimin ki normal dogurdu bisey olmadi gibi, o yorumlara kulaginizi kapatin.

Herkese iyi günler,

Hamileliğimin 37+3. haftasındayım. Geçen haftaya kadar her şey çok yolundayken bebeğin karın çevresi ölçüsünün persentil değeri olarak 5in altında kaldığı ve gelişmediği belirlendi.

Doktorum en fazla 38+0 a kadar beklerim ve sezaryenle alırım, normal riskli riske giremem dedi. Tıp kitaplarına göre bu bebekler 38. Haftadan sonraya bırakılamaz kitabın dışına çıkamam dedi.
Doktorumun hocası perinotolog da bunu uygun buldu alınabilir dedi.

Bebeğin kilosu 2900 civarlarında. Şu an sadece karın çevresinde gelişim geriliği var.

Gittiğimiz başka bir perinotolog ise ben genel halinde bir problem görmüyorum o doktorlar abartmışlar şu an normal bence ve 39. Haftaya kadar beklerim sancın olursa da normal denerim dedi.

Şu an çok kararsız kalmış durumdayım.
Bir yandan riskler var bu riske girmeyip 38de alınsın diyorum. Ama küçük olur mu küvezde kalır mı diye endişeleniyorum.

39. Haftada doğurturum diyen doktor da o zamana kadar 3200 kg civarı olur anne karnından iyi küvez yok dursun şimdi diyor. Ama kendisi yaklaşım olarak çok rahat bir doktor olduğundan ona da tam güvenemiyorum. Beklerken bir şey olur mu diye.

İstanbul’da bu konuda gidebileceğim referans verebileceğiniz bir doktor var mı acaba? Bir kişiye daha gidip sonra karar almak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not:Hızlı cevap alabilmek için konuyu buraya da açtım. Karar vermek için 1-2 günüm var.
Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah o güzel bebeğini sağlıkla kucağına alırsın. Tek doktora bağlı kalmanı önermem. Başka bir hekime de git sorunu söyleme bırak rutin kontrol olarak doktor yorum yapsın. Ben hem devlete, hem özele gittim hamileyken özel beni korkutup 37. haftadan itibaren 1 hafta içinde karar verip sezaryen doğuma yönlendirdi. Resmen öyle çok ısrar etti ki. Aynı gün devlete gittim çok güzel gebelik normal doğum için sıkıntı yok dedi. 40. haftada normal doğum yaptım. Bebeğim 2900 olarak doğdu. Özel hastaneler sezaryen doğuma yönlendiriyor orada doktor 10 saat sancıda başında beklemek istemiyor. Korkma sağlıkla doğum yapacağına inanıyorum. Kilosuna takılma zaten kilo alacak. Ayrıca doğumdan sonra şişlik oluyor sen istemesende 300 gr kadar bir iki gün içinde zayıflama olabiliyor. Sonra büyüyüp gider inşallah.

Endiselenmeyin, strese girmeyin. Haftaya kadar 3 kiloyu gecer bebeginiz. Dogum yaptigimda kizim 3.330du. Meme ucu duzlesmesi yasadim, dogru duzgun beslenemedi, acliktan cok agladi. ertesi gun hatta ertesi gun bile degil 12 saat sonra 3 kiloya düşmüştü. Dogum kilosu cok onemli degil zaten ilk ay neredeyse 1 kilo alacak. Sizin icin su an en onemli sey dogum sekliniz. 3.doktorunuz sezaryen istiyorsa lutfen onu dinleyin. Kiloyu kafaniza takmayin. Sagdan soldan sacma sapan birsuru yorum geliyor bilmem kimin ki normal dogurdu bisey olmadi gibi, o yorumlara kulaginizi kapatin.
Doğum şeklinde şu an en sağlıklısı neyse o olsun diyorum tabi ki. Sadece anne karnında geçirilen 1 gün bile çok önemli dendiği için en fazla ne kadar durabilir diye düşünüyorum. Kendi doktorum da ne erken ne geç tam zamnında almamız lazım demişti. Bakalım hayırlısı

Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah o güzel bebeğini sağlıkla kucağına alırsın. Tek doktora bağlı kalmanı önermem. Başka bir hekime de git sorunu söyleme bırak rutin kontrol olarak doktor yorum yapsın. Ben hem devlete, hem özele gittim hamileyken özel beni korkutup 37. haftadan itibaren 1 hafta içinde karar verip sezaryen doğuma yönlendirdi. Resmen öyle çok ısrar etti ki. Aynı gün devlete gittim çok güzel gebelik normal doğum için sıkıntı yok dedi. 40. haftada normal doğum yaptım. Bebeğim 2900 olarak doğdu. Özel hastaneler sezaryen doğuma yönlendiriyor orada doktor 10 saat sancıda başında beklemek istemiyor. Korkma sağlıkla doğum yapacağına inanıyorum. Kilosuna takılma zaten kilo alacak. Ayrıca doğumdan sonra şişlik oluyor sen istemesende 300 gr kadar bir iki gün içinde zayıflama olabiliyor. Sonra büyüyüp gider inşallah.
Teşekkür ederim. Evet sezaryeni daha çok tercih ediyorlar. Ama ben normal deneyecektim doktorumla da bu şekilde planlamıştık. Tek doktora bağlı kalmayacağım bakalım bir fikir daha alıp karar vereceğiz.

Teşekkür ederim. Evet sezaryeni daha çok tercih ediyorlar. Ama ben normal deneyecektim doktorumla da bu şekilde planlamıştık. Tek doktora bağlı kalmayacağım bakalım bir fikir daha alıp karar vereceğiz.
Dediğim gibi ben 30 saat sancılı doğum yaptım. Tam 30 saat sürdü. Ama özelde bunu beklemek istemiyorlar. Panikle karar veriyorsun o an. Korkma..

Doğum şeklinde şu an en sağlıklısı neyse o olsun diyorum tabi ki. Sadece anne karnında geçirilen 1 gün bile çok önemli dendiği için en fazla ne kadar durabilir diye düşünüyorum. Kendi doktorum da ne erken ne geç tam zamnında almamız lazım demişti. Bakalım hayırlısı
Evet anne karninda cok cabuk gelisiyor. Ama bu haftalarda ne sekilde dogum yaparsaniz yapin bebisiniz saglikla gelecek. Hayirli dogumlariniz olsun insallah

X