Davranış Bozuklukları Gelişim geriliği olabilir mi ?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
slm arkadaşlar 4 gündür beni üzen bi durum var benm oğlum 21 aylık ismine bazen tepki veriyor bazen vermiyor hatta belli bir şeylere daldıysa hiç vermiyor ama sürekli bir şeylerle oynayan bebek değil. yani takıntıları yok. kendi yaşıtlarını sevmiyor çünkü oyuncağını elinden alıyr ama 2 yaş büyüklerini çok seviyor sürekli sarılır. internetten baktığımda otizim gbi şeyler çıktı çok canım sıkıldı. ben farkında olmadan çok tv izlett galiba ama şimdi kapattık 4 gündür kapalı. gel oğlum yat dediğimde yatıyor telefonumu getir dediğimde getiriyor deden nerde dediğimde dedesine bakıyor. dede,teyze,mama,bitti gbi kelime söylüuor sizce bir uzmana götüreyimmi yoksa televizyonsuz takip mi edeyim bir süre..

beni eşimde takıntı var(dı) atlattı çok şükür ama obsessionun genlerle ilgii olduğunu okudum çoğu yerde buna göre 2 kızıma da dikkat ediyorum,olabilir de olmayabilir de.görünürde bir şey yok şükür ama takıntı hastalığı ergenlile de beliren bir hastalık.ben bu hafta itibariyle TV'ye kısıtlama getiriyorum.Allah sağlık vrsin cemil cümlemize,çocuklarımıza.size oğlunuzun takıntılı olabileceğini düşündüğünüz davranışları neler peki?

canım benim Allahtan birşeyi yok inan bana.sadece yalnızlık,arkadaşsızlık ve hep aynı şeylerin tekrarını yapma durumunun sonucunda oluşmuş kızınızdaki bu haller.lütfen endişelenmeyin.benim kızım da birkaç tüm gün tv izleyince dalgın ve agresif oluyor.inanın bize tv'nin yaptığını başbakan yapmadı:)) ilk evlendiğimde, öğretmen olmamdan ve çocuklarla ilgili çok araştırma yapmamadan sebep, tv'yi evde bulundurmak bile istemedim.ama şimdi geldiğimiz nokta oturma odasında ve salonda tv var ve kızım oturma odasında hep yalnız TV'siyle.gerçekten ÇOK AMA ÇOK ACI.kızımı 6-7 aydır spor okuluna yazdırdım bu yüzden. haftada 1 gün 2 saat gidiyor ama bence az.sosyalleştiklerinde olumsuz durumlar kalkıyor emin olun.ben de biraz önce bu bölüme ve çocuğum büyürken bölümüne kızımın arkadaşsızlığı ile ilgili bir orunumu yazmıştım.sanırım henüz geri dönen olmadı:KK43:

Merhaba arkadaşlar benim kızım 4 yaşında haziran 2009 doğumlu . Evde akşama kadar kızımla birlikdeyiz bazen oyunlar oynuyorum bazen pc de çizgi film seyreder çok sık dışarı çıkamıyorduk eski evimizde şimdi günlk çıkarıyorum dışarda kum ile oynuyor burda hiç kimsemiz yok o nedenle gidecek kimsemizde yok. Benim problemim şu ;kızımdan 1-2 yaş küçükler bile daha iyi durumda karşınıza alıp sohbet edebiliyorsunz onlarla benm kızımda çok güzel konuşuyor ama sorduğunuz soruların hepsine cevap vermeyebiliyor arkadş ortamına girdiğinde konu ile alakası olmayan şeyler söyleyebiliyor sürekli benim adım Hira senin adın kim sorusunu tekrarlayıp duruyor. Ayrıca en basit komutu yerine getiremiyor mesela kumandayı ver dediimde kumanda yerine başka şeyler getirebiliyor yada çocuk odasına git pijamanı al geldesem o komutu yerine getiremiyor illa yakınlarda olan elimle gösterebileceim şeyleri yapabiliyor sizce gelişim geriliğimidir yoksa evde sürekli yalnız olduğundan mı ? Pedegog yardımı lazımmı sizce ?
Sizle zaten özelde konusmustuk kziiniz şu an yaşıtlarından farkı olmadigini biliyorum yazma amacım konuyu yenilemek biz gibi annelere biraz da olsa umut olduğunu anlatabilmek icin. Su an aynı sizin yazdiginiz durumdayız sayılır sadece tekrar etme ve komut alma da sıkıntımız yok. Ama yaşıtları gibi uzun soluklu sohbet yok bazen sorulara cevap vermiyor alakasız bişey diyor bı ortama girdiğimizde de bazen böyle davraniyor 4-5 kelimeli cümleler kurarken soru sorarken muhabbet bı turlu az da olsa akmıyor çok geveze ama dinleyemiyo fazla bu yüzden de karşılıklı sohbet uzun sürmüyor ve alakasız şeyler söylemesine sebeb oluyor

Gelişmesiyle ilgili nasıl bir yol izlediniz? Kızınız şimdi 11 yaşında, kaç yaşında akranlarını yakalayabildi? Okuma ve yazmayı akranlarıyla beraber öğrenebildi mi? Keşke detaylıca anlatsanız.

Son düzenleme:
Gelişmesiyle ilgili nasıl bir yol izlediniz? Kızınız şimdi 11 yaşında, kaç yaşında akranlarını yakalayabildi? Okuma ve yazmayı akranlarıyla beraber öğrenebildi mi? Keşke detaylıca anlatsanız.
Zekâ testi yapan doktor bana kızımı rehabilitasyon merkezine götürmemi söylemişti istişare sonucunda anaokuluna gönderme kararı aldım. Anasınıfına başladığımız ilk günlerde ufak tefek sıkıntılar oldu ,öğretmenimiz adapte olamadığını söyledi ama sonraları yaşıtlarını yakaladı. Anasınıfı bittiğinde öğretmenimiz 1.sınıfa başlatma 1 sene daha anasınıfına yolla dedi ama ben göndermek istemedim anasınıfına. 1.sınıfa başlattım. Ilk aylar inanılmaz zorlandım harf öğrenmede sıkıntı yaşamadık ama birleştirme konusunda felaket zorlandık 5 kelime sorduğu sınavda hiç 5 de 5 yapamadık. Öğretmen arkadaş ile haber yolladi üstüne düşsün annesi yoksa aldırmak zorunda kalacağım diye halbuki ben herkesten çok düşüyordum üzerine. Sonra kızım okumaya sınıfta 10.öğrenci olarak başladı 30 kişilik sınıfta . Gerisi kendiliğinden geldi 2.sınıfta ben kızıma ödev yap bile demedim kendi yaptı kendi çalıştı. Şuan biraz daha çocuksu yaşıtlarına göre ama buda biraz benim onu hep küçük görmemden sanırım. Bebek gibi ilgilendim hala da o şekilde ilgileniyorum 🙈 2. Çocuğum da da ayni sıkıntıları yaşıyorum şuan sanırım kalıtsal bizde ,psikolog kalıtsal olabilir dedi. Sormak istediğiniz ayrıca biseyler olursa etiket yaparak sorun lütfen cevaplarım.

Çocugunuz ve sizin için sevindim. Rabbim hepsine hayirli ömürler versin. Okuma yazma zaten zorlu bir süreç, kizinizin yaşadigi sikintilar normal, bilişsel olduğunu sanmiyorum.ben de birinci sinif okuttum bu sene.

Zekâ testi yapan doktor bana kızımı rehabilitasyon merkezine götürmemi söylemişti istişare sonucunda anaokuluna gönderme kararı aldım. Anasınıfına başladığımız ilk günlerde ufak tefek sıkıntılar oldu ,öğretmenimiz adapte olamadığını söyledi ama sonraları yaşıtlarını yakaladı. Anasınıfı bittiğinde öğretmenimiz 1.sınıfa başlatma 1 sene daha anasınıfına yolla dedi ama ben göndermek istemedim anasınıfına. 1.sınıfa başlattım. Ilk aylar inanılmaz zorlandım harf öğrenmede sıkıntı yaşamadık ama birleştirme konusunda felaket zorlandık 5 kelime sorduğu sınavda hiç 5 de 5 yapamadık. Öğretmen arkadaş ile haber yolladi üstüne düşsün annesi yoksa aldırmak zorunda kalacağım diye halbuki ben herkesten çok düşüyordum üzerine. Sonra kızım okumaya sınıfta 10.öğrenci olarak başladı 30 kişilik sınıfta . Gerisi kendiliğinden geldi 2.sınıfta ben kızıma ödev yap bile demedim kendi yaptı kendi çalıştı. Şuan biraz daha çocuksu yaşıtlarına göre ama buda biraz benim onu hep küçük görmemden sanırım. Bebek gibi ilgilendim hala da o şekilde ilgileniyorum 🙈 2. Çocuğum da da ayni sıkıntıları yaşıyorum şuan sanırım kalıtsal bizde ,psikolog kalıtsal olabilir dedi. Sormak istediğiniz ayrıca biseyler olursa etiket yaparak sorun lütfen cevaplarım.
Bence öyle davranması kalıtsal bizim ailemiz de de var o durum yasimizdan hep küçük gibi davranirdik ben derslerim de iyiydim hep hayat konusunda hep daha küçük gibi davranirdim. Ablamın oğlu var şu an o da öyle diyo 12 yaşında yaşıtları kız lafı ederken ablam daha öyle şeyler konuşmuyo daha küçük gibi davraniyo diyor. Ama biraz küçük gibi davranınca sıkıntı olmuyo bence yegenim gerçekten çok zeki okul birinciliği var. Yaşından çok daha aşırı geri davraniyosa o zaman sorun olabiliyor ama biraz küçük gibi davranmaları da hayatın içine katmamamiz ve zorluğunu yaşlarına göre bilmedikleri için olabiliyor.

canım sen çağırdığında sana bakmadan da konuşabiliyor mu yoksa illa kafasını çevirip sesi algılayıp öyle mi tepki veriyor..
sürekli aynı şeyleri tekrarlaması düşündürücü ve uzaktaki nesneleri getirememesi de aynı şekilde...mesela ritmik sesler çıkarıyor mu örneğin sürekli oyuncağından aynı sesi çıkarmak gibi..ya da sürekli yere aynı şekilde vurmak gibi..

benim fikrimi soracak olursan uzmana götürmekte fayda var ama süreç zorludur onu söyleyim kolayca tanı konmaz(inş tanılık bir durum da yoktur)..ikincisi de mutlaka okul öncesi eğitime başlat. kreş iyi gelir. zaten ordaki öğretmen de yönlendirme yapar eğer sıkıntı varsa.
Çocuğa seslenince bakıp konuşması gerekmiyormu nasıl olması gerekiyormuş ,bakmadan konuşması mı bakıp cevap vermesi mi

• Ne
  • Zekâ testi yapan doktor bana kızımı rehabilitasyon merkezine götürmemi söylemişti istişare sonucunda anaokuluna gönderme kararı aldım. Anasınıfına başladığımız ilk günlerde ufak tefek sıkıntılar oldu ,öğretmenimiz adapte olamadığını söyledi ama sonraları yaşıtlarını yakaladı. Anasınıfı bittiğinde öğretmenimiz 1.sınıfa başlatma 1 sene daha anasınıfına yolla dedi ama ben göndermek istemedim anasınıfına. 1.sınıfa başlattım. Ilk aylar inanılmaz zorlandım harf öğrenmede sıkıntı yaşamadık ama birleştirme konusunda felaket zorlandık 5 kelime sorduğu sınavda hiç 5 de 5 yapamadık. Öğretmen arkadaş ile haber yolladi üstüne düşsün annesi yoksa aldırmak zorunda kalacağım diye halbuki ben herkesten çok düşüyordum üzerine. Sonra kızım okumaya sınıfta 10.öğrenci olarak başladı 30 kişilik sınıfta . Gerisi kendiliğinden geldi 2.sınıfta ben kızıma ödev yap bile demedim kendi yaptı kendi çalıştı. Şuan biraz daha çocuksu yaşıtlarına göre ama buda biraz benim onu hep küçük görmemden sanırım. Bebek gibi ilgilendim hala da o şekilde ilgileniyorum 🙈 2. Çocuğum da da ayni sıkıntıları yaşıyorum şuan sanırım kalıtsal bizde ,psikolog kalıtsal olabilir dedi. Sormak istediğiniz ayrıca biseyler olursa etiket yaparak sorun lütfen cevaplarım.
  • Çok sevindim sizin adınıza. Benim oğlum da ağır büyüyenlerden. Seneye ilk okula başlayacak. Bu sene anaokuluna gidecek. Geçen sene anaokulu deneyimlerimiz hüsran oldu ama bu sene oldukça iyi olacağını tahmin ediyorum. Dil ve kavram ile ilgili özel destek alıyoruz. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

merhaba konusma sekli ne zaman duzeldi? benim kizimdada var ayni sekilde.zamansiz konusmalar yapiyor.kizim 5 yasinda.pandemiden krese yollayamamistim.artik yolladim.1 ay oldu bakalim.dil terapistide dusunuyorum. butun kelimeleri tekrar edebiliyor.kelime dagarcigi cok iyi cumlede kuruyor. sorulari da cevapliyor.ama neden nicin sorularina bazen alakasiz cevaplar veriyor.mesela neden mutlusun diyorum cunku okula geldigim icin mutluyum diyor.okulda ogrendigi repliklerle cevap veriyor.

X