Gereksiz utanç, özgüvensizlik , tesettür

hazalmuserli

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2021
105
60
Merhabalar … :) korona öncesi 73 kg bir insandım şuan ise 52-53 kilo arasında gidip geliyorum. Bunu söylerken kendimle gurur duyuyorum ve mutlu oluyorum ama sacma sapan bir sıkıntım var. üniversite öğrencisiyim , arkadaşlarım beni son gördüklerinde gayet kilolu bi insandım şimdi üniversiteler açılacak ben kilo olarak bambaşka bir insan oldum bununla beraber kendime daha çok bakmaya başladım mesela hayatımda hiç elbise giymezken şimdi kemerli elbiseler vs giymeye başladım. kendime dert yaptığım konu insanların beni böyle gördüklerindeki tepkisi , illaki garipsenecek ve dillendirilecek ben normalde bile kalabalık bir ortamda yürürken yürümesini karıstırabilen bi insanım bana bunun söylenecek olmasından saçma sapan bir şekilde cok utanıyorum ..
hatta yıllardır giyimime kapalılık olarak bayağı dikkat ediyorum açık olmama rağmen uzun kollu giyerim , kalçayı örtecek şekilde giyinirim vs. yani aslında mesela tesettüre de girmek istiyorum ama aynı şekilde sırf insanlar aa kapanmışsın gibi söylemler olacağı icin cok utanıyorum bu sebepten bunu da hep erteliyorum
Biraz dağınık bi konu oldu cok toparlayanadım kelimeleri
Ama uzun lafın kısası bu gereksiz utangaçlıklarım beni coook yoruyor

Edit
Herkese tek tek ayrıca çok teşekkür ederim
Söyledikleriniz bana hem çok iyi geldi hem de beni biraz düşündürdü
Özgüvenim kendimi bildim bileli eksik yani sadece kilodan ötürü degil genel anlamda kendine güveni olmayan bir insanım
En basitinden örnek verecek olursam mesela okul hayatımda da öğretmen tarafından bir soru sorulduğunda cevabı bilmeme rağmen el kaldırıpta söyleyemem sonra bilmediğim bir soruyu hoca şahsi olarak bana sorar bu sefer de kendimi rencide olmuş hissederim gibi gibi ..
genelde çevremde beğenilen bi insanım ama hep beni sevdikleri için öyle görünüyorlar düşüncesindeyim kendimi guzel hissedemiyorum ve bu konu aslında benim için o kadar önemli ki. Sosyal medya hiçbir şekilde kullanmıyorum fotoğraf çekilmekten hoşlanmıyorum cunku kendimi görmeye tahammül edemiyorum
yakın zamanda burun ameliyatı oldum önceliğim sağlık sorunuydu ama ben şekline de cok takıntılıydım (doktor dahil tüm çevrem görüntü olarak sorunlu olmadığını söylüyordu ) yaptırdığımda cok mutlu olacağımı düşünüyordum ama hala tatmin olmadım bu defa diyorum ki çenem geride dudaklarım ince gözlerim niye böyle vs.
Kilo verdiğim dönem cok taktir edildim ama aynı zamanda cok kötü tepkiler de aldım kaşık kadar kalmışsın , eski güzelliğin yok.. vs
Bilmiyorum insanları cok takıyorum ama insanlardan da öte kendi içimdeki sesi susturamıyorum ve kendi içimdeki ses kendine dair hiçbir şeyden haz etmiyor

her şeyden önce şu çatlak kafamı bi tamir ettirmeliyim sanırım 😊😞

Son düzenleme:
Merhabalar … :) korona öncesi 73 kg bir insandım şuan ise 52-53 kilo arasında gidip geliyorum. Bunu söylerken kendimle gurur duyuyorum ve mutlu oluyorum ama sacma sapan bir sıkıntım var. üniversite öğrencisiyim , arkadaşlarım beni son gördüklerinde gayet kilolu bi insandım şimdi üniversiteler açılacak ben kilo olarak bambaşka bir insan oldum bununla beraber kendime daha çok bakmaya başladım mesela hayatımda hiç elbise giymezken şimdi kemerli elbiseler vs giymeye başladım. kendime dert yaptığım konu insanların beni böyle gördüklerindeki tepkisi , illaki garipsenecek ve dillendirilecek ben normalde bile kalabalık bir ortamda yürürken yürümesini karıstırabilen bi insanım bana bunun söylenecek olmasından saçma sapan bir şekilde cok utanıyorum ..
hatta yıllardır giyimime kapalılık olarak bayağı dikkat ediyorum açık olmama rağmen uzun kollu giyerim , kalçayı örtecek şekilde giyinirim vs. yani aslında mesela tesettüre de girmek istiyorum ama aynı şekilde sırf insanlar aa kapanmışsın gibi söylemler olacağı icin cok utanıyorum bu sebepten bunu da hep erteliyorum
Hayatt senin hayatınnn kimseyi ilgilendirmezzzzzz bak kendin de demişsin gereksiz utangaçlıklarım diye konuşmak isteyen senin enerjini düşürmek isteyen insanlar hayatında hep olacak bi üniversitede değilki senin onların karşısında ki duruşun önemli en güzel zamanların şuan saçma sapan insanları düşünüp te mahvetme 20 kilo vermişsin nerdeyse ben senin yerinde olsam hiç bişey den çekinmem kötü bişey diyen olursada lafını verir geçerim ki zannetmiyorum kötü bi laf söyleyen olmaz kıskanan arkadaşların dışında öyleler de çok da fifi yani

Başkalarını çok onemsemeyin hayatınızı onlar yönlendirmesin istediginiz gibi giyinin.Utanilacak bişey yok zaten öyle insanlardan uzak durun

O saskinlik bende de var sahsen yolda yururken karsima biri ciktiginda vs kendim dahil herkesin kafasini karistiran yer ve yon duygusunu bocalatan biriyim genelde gülüsüyoruz karsi taraf acisindan sempatik bir hava oluyor ..zaten mecbur olacak baska turlu toparlayamiyorum sinirim bozulup guluyorum onlarda guluyor

Ya bana çok tatlı geldin sen. Ama bu kötü ya da çekinilecek bir şey değil ki kilo vermek de almak kadar doğal. Hakkında konuşanlar da eminim güzel şekilde imrenerek konuşacaklardir. Sen acaba kilolarından dolayı ya da başka içsel sebeplerden kendini gizlemeye çok mu alıştın acaba? Ya da iyi ve güzel olan şeyleri kendine yakiştiramiyor musun eğer öyleyse derinlerde bir değersizlik duygun olabilir onu aşman gerekir. Tek konudan çıkarımda bulunmak doğru olmaz tabi ama sen kendini en iyi tanırsın kendini bi yokla bakalım altında yatan sebep ne sadece değişimden dolayı bi gerginlikse gelip geçer merak etme gülersin bile sonra bu hallerine.

Kilo verdiği, güzelleştiği için utanana ilk kez rastlıyorum. Ben de kilo vermeye çalışıyorum ve bunu hiç kimseye duyurmuyorum ki pandemi bitince karşılarına sürprizzz diyerek fıstıkkk gibi çıkayım diye özellikle yapıyorum. Hatta saç rengimi de değiştirsem de bir bakışta tanıyamasalar, yaklaşınca çığlıklar mı atsak böyle diyorum :KK71:

Mutlu olmanız gereken konularda bile insanlardan utanç duyacak kadar çekingenseniz olumsuz bir durumda insanlarla nasıl başa çıkacaksınız? İnsanların büyük bölümü maalesef eleştirmeye, kötülemeye, aşağı çekmeye bu kadar meraklıyken, siz onların tepkilerini bu kadar fazlaca önemserseniz hayat çok zor olur sizin için.

Bu durumu atlatabilmek için profesyonel bir yardım alsanız çok faydalı olur diye düşünüyorum. Çünkü lise yıllarında neyse ama üniversiteli bir insanın bu kadar çekingen, utangaç ve başkalarına odaklı olması doğru değil gerçekten

Tesettür konusunda özel bir yorum yapmayacağım. Onu tesettürlü arkadaşlara bırakıyorum.

Merhabalar … :) korona öncesi 73 kg bir insandım şuan ise 52-53 kilo arasında gidip geliyorum. Bunu söylerken kendimle gurur duyuyorum ve mutlu oluyorum
Ne güzel bakın bir çok insanın yapmak isteyip yapamadığı hatta bu yüzden bıçak altına girdiği şeyi siz kendi iradenizle başarmışınız tebrik ediyorum.
İnsanlar her yerde konuşacak bunun önü sonu yok. Kilonuz olmasa başka bir şey olur. illa ki hayatınız boyunca patavatsız bir sürü kişiye denk geleceksiniz. Ama daha bu yaşta onları önemseyerek başlarsanız ileride özgüveniniz daha da azalacak. Ve kendi hayatınızı onlara göre yaşamaya başlayacaksınız.
Bu hayat sizin, direksiyona başkalarının geçmesine izin vermeyin 😉😊

Cnm bunun altında pisikilojik bir sikinti varmi acaba diye düşündum takinti gibi ve öz güven eksikliği gibi geldi bana bence istedigin gibi ol biri birsey derse sizene benim zevkimden de geç el hep konusur konusur'da boş konuşur.

Başkalarına göre hayatına şekil verme kapanmak istiyorsan da gerçekten kalbinden geliyorsa yap buna hazırsan sonrasında tekrar açılmak isteme.

Küçükken bende saçımı kestirdiğimde, yeni bir kıyafet aldığımda vs aynı bu şekilde hissederdim. Ama büyüdükçe kavradım ki, maddi olarak yoksul ailelerin olduğu bir okulda orta halli bir ailenin kızıydım. Bu yüzden içten içe kıvranıyormuşum :) Kimseyi incitmeme derdine düşmüşüm.

yani demem o ki altında bir sebep yatıyor bu durumların her zaman. Acaba sizin ki ne? Bunu bulmak lazım

Kilo için tebrikler 🍀 utangaçlıklarınızda bana gayet insani geldi, bunlar zamanla daha da azalacak inşallah. Hiç dert etmeyin yapın gitsin. Tesettür için bende sizin gibiydim, okulun son zamanları yaklaşıyordu, ve ben acayip şekilde tesettüre girmek istiyordum ama hem sınavlar hem sunum sebebiyle erteledim, insanların şaşkınlık ifadeleri ve yorumlarını kafaya takarım diye. Sınavlar bitti, sunum bitti, arkadaşlarımla gittim kıyafet aldık bana ve ertesi günü kapandım elhamdülillah. Okullar açıldı ilk gün çok utandığım için hukuk fakültesinde bir derse gittim arkadaşlarımla 😂 (okula tesettüre girmeye alışmak için.) Sonra çıktım kendi fakülteme geçtim, bir sürü insan şok oldu bakışlar, konuşmalar vs ama yaptığım şeye inandığım için acemiliği kısa zamanda attım ve hamdolsun.
Üstelik ben direk siyah uzun başörtüsü ve ferace ile girdim tesettüre(çarşaf zannediyorlardı) . :) yıl 2013tü, üniversite de hatırı sayılır iyi okullardan ve fakültelerden birisidir Ankara'da :)
Velhasıl bu duygular normal ama inandığın gibi yaşamalısın. 🌹

X