Gereksiz utanç, özgüvensizlik , tesettür

Bence de bu kadar azmin bir odulu olmali
Utanmak deil bu
Keske bende 20 kilo versem
Bu arada gecen sene 20 kilo verdim 10 kilosunu geri aldim
Simdi yine baslayacagim

Merhabalar … :) korona öncesi 73 kg bir insandım şuan ise 52-53 kilo arasında gidip geliyorum. Bunu söylerken kendimle gurur duyuyorum ve mutlu oluyorum ama sacma sapan bir sıkıntım var. üniversite öğrencisiyim , arkadaşlarım beni son gördüklerinde gayet kilolu bi insandım şimdi üniversiteler açılacak ben kilo olarak bambaşka bir insan oldum bununla beraber kendime daha çok bakmaya başladım mesela hayatımda hiç elbise giymezken şimdi kemerli elbiseler vs giymeye başladım. kendime dert yaptığım konu insanların beni böyle gördüklerindeki tepkisi , illaki garipsenecek ve dillendirilecek ben normalde bile kalabalık bir ortamda yürürken yürümesini karıstırabilen bi insanım bana bunun söylenecek olmasından saçma sapan bir şekilde cok utanıyorum ..
hatta yıllardır giyimime kapalılık olarak bayağı dikkat ediyorum açık olmama rağmen uzun kollu giyerim , kalçayı örtecek şekilde giyinirim vs. yani aslında mesela tesettüre de girmek istiyorum ama aynı şekilde sırf insanlar aa kapanmışsın gibi söylemler olacağı icin cok utanıyorum bu sebepten bunu da hep erteliyorum
Biraz dağınık bi konu oldu cok toparlayanadım kelimeleri
Ama uzun lafın kısası bu gereksiz utangaçlıklarım beni coook yoruyor
Bi tek sen değişmedin üniler ne zamandır kapalı seneyi geçti herhalde. Herkes farklı olacak muhtemelen ve derlerse de desinler. Odak noktası olup günlerce konuşulacak değilsin. Tebrik eder nasıl yaptığını falan sorarlar en fazla :)

Merhabalar … :) korona öncesi 73 kg bir insandım şuan ise 52-53 kilo arasında gidip geliyorum. Bunu söylerken kendimle gurur duyuyorum ve mutlu oluyorum ama sacma sapan bir sıkıntım var. üniversite öğrencisiyim , arkadaşlarım beni son gördüklerinde gayet kilolu bi insandım şimdi üniversiteler açılacak ben kilo olarak bambaşka bir insan oldum bununla beraber kendime daha çok bakmaya başladım mesela hayatımda hiç elbise giymezken şimdi kemerli elbiseler vs giymeye başladım. kendime dert yaptığım konu insanların beni böyle gördüklerindeki tepkisi , illaki garipsenecek ve dillendirilecek ben normalde bile kalabalık bir ortamda yürürken yürümesini karıstırabilen bi insanım bana bunun söylenecek olmasından saçma sapan bir şekilde cok utanıyorum ..
hatta yıllardır giyimime kapalılık olarak bayağı dikkat ediyorum açık olmama rağmen uzun kollu giyerim , kalçayı örtecek şekilde giyinirim vs. yani aslında mesela tesettüre de girmek istiyorum ama aynı şekilde sırf insanlar aa kapanmışsın gibi söylemler olacağı icin cok utanıyorum bu sebepten bunu da hep erteliyorum
Kilo vermenize tabi ki insanlar şaşıracak .Ben de iki sene öncesinde çok kilo verdim. Bir çoğu olumlu bir kısmı da olumsuz tepkiler aldım. Ama benim hoşuma gitmişti kilo sorunu olanlar için azim ve kararlılık gerektiren zor bir süreçtir kilo vermek. Kilo vermek zaferdir bu anlamda. Bunun farkedilir olması beni çok memnun ediyordu. Aniden gören insanlar hasta mısınız diye de sordular bundan bile keyif aldım ben:) Çünkü ben kendimi aynada çok beğeniyordum bunu hiç bir yorum gölgede bırakamazdı.

20 kilo insanın giyim tarzını değiştirir zaten. Ne çok beğenip te kendinize yakıştırmadığınızdan giyemediğiniz şeyler vardır kim bilir. Gönlünüzce giyinin. Tesettür konusunda bir tecrübem yok ama öğrencilerim bu kararı aldıklarında ilk iş sosyal medyaya resim atıyor. Siz de belki bir fotoğraf atıp (sosyal medya kullanmıyorsanız whatsapp durumu da olur) ,başınızı kapattığınızı ,kilo verdiğinizi, giyim tarzınızı değiştirdiğinizi açık edebilirsiniz insanlara. Sizi rahatsız eden ilk şaşkınlık ifadesi ile karşılaşmazsınız böylece.

Kilo vermenize tabi ki insanlar şaşıracak .Ben de iki sene öncesinde çok kilo verdim. Bir çoğu olumlu bir kısmı da olumsuz tepkiler aldım. Ama benim hoşuma gitmişti kilo sorunu olanlar için azim ve kararlılık gerektiren zor bir süreçtir kilo vermek. Kilo vermek zaferdir bu anlamda. Bunun farkedilir olması beni çok memnun ediyordu. Aniden gören insanlar hasta mısınız diye de sordular bundan bile keyif aldım ben:) Çünkü ben kendimi aynada çok beğeniyordum bunu hiç bir yorum gölgede bırakamazdı.

20 kilo insanın giyim tarzını değiştirir zaten. Ne çok beğenip te kendinize yakıştırmadığınızdan giyemediğiniz şeyler vardır kim bilir. Gönlünüzce giyinin. Tesettür konusunda bir tecrübem yok ama öğrencilerim bu kararı aldıklarında ilk iş sosyal medyaya resim atıyor. Siz de belki bir fotoğraf atıp (sosyal medya kullanmıyorsanız whatsapp durumu da olur) ,başınızı kapattığınızı ,kilo verdiğinizi, giyim tarzınızı değiştirdiğinizi açık edebilirsiniz insanlara. Sizi rahatsız eden ilk şaşkınlık ifadesi ile karşılaşmazsınız böylece.
👏👏👏👏

Herkese tek tek ayrıca çok teşekkür ederim
Söyledikleriniz bana hem çok iyi geldi hem de beni biraz düşündürdü
Özgüvenim kendimi bildim bileli eksik yani sadece kilodan ötürü degil genel anlamda kendine güveni olmayan bir insanım
En basitinden örnek verecek olursam mesela okul hayatımda da öğretmen tarafından bir soru sorulduğunda cevabı bilmeme rağmen el kaldırıpta söyleyemem sonra bilmediğim bir soruyu hoca şahsi olarak bana sorar bu sefer de kendimi rencide olmuş hissederim gibi gibi ..
genelde çevremde beğenilen bi insanım ama hep beni sevdikleri için öyle görünüyorlar düşüncesindeyim kendimi guzel hissedemiyorum ve bu konu aslında benim için o kadar önemli ki. Sosyal medya hiçbir şekilde kullanmıyorum fotoğraf çekilmekten hoşlanmıyorum cunku kendimi görmeye tahammül edemiyorum
yakın zamanda burun ameliyatı oldum önceliğim sağlık sorunuydu ama ben şekline de cok takıntılıydım (doktor dahil tüm çevrem görüntü olarak sorunlu olmadığını söylüyordu ) yaptırdığımda cok mutlu olacağımı düşünüyordum ama hala tatmin olmadım bu defa diyorum ki çenem geride dudaklarım ince gözlerim niye böyle vs.
Kilo verdiğim dönem cok taktir edildim ama aynı zamanda cok kötü tepkiler de aldım kaşık kadar kalmışsın , eski güzelliğin yok.. vs
Bilmiyorum insanları cok takıyorum ama insanlardan da öte kendi içimdeki sesi susturamıyorum ve kendi içimdeki ses kendine dair hiçbir şeyden haz etmiyor

her şeyden önce şu çatlak kafamı bi tamir ettirmeliyim sanırım 😊😞

İnsanlar ne der diye hayat yaşanmaz ki bırak kim ne derse desin sen
Kendi bildiğinden şaşma.
İnsanlar ne der değil ALLAH ne der diye düşünmeliyiz öldüğümüz zaman o insanların hiçbiri yanımızda olmayacak sadece Rabbimiz olacak. Kendimizi insanlara değil Rabbimize beğendirmeye çalışırsak ozaman mutlu oluruz♥️

Ben nasil kilo verdiginin formulu almaya geldim :KK70: saka bir yana ne guzel bedeniniz, sagliginiz ,gencliginiz icin kilolardan kurtulmussunuz insanlar sizi en fazla 1 gun konusacak aaa ne guzel olmussun diyecekler ertesi gun baska bir konu cikar dert etmeyin bu kadar . Teseddur icinde hazir oldugunuzda hic kimsenin ne dedigini dusunmeyeceksiniz bence

Ne güzel kilo vermişsiniz 😎. Büyük bir özgüven ile dönmelisiniz. Hiç utanılacak bir şey yok. Kapanmak da tamamen kendi fikriniz. Takılmayın kimseye. Hayat sizin ve başkaları için yaşamayın.

X