Geri çağırılan alerji maması

Bosvakit

Üye
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2020
273
717
Bebeğim 6 aylıktan beri raporlu olarak alerji maması kullanıyor. 1 yaşından sonra hakkı bitiyordu, biz de alerjisi de geçtiği için normal mamaya geçiş yapmaya başlamıstik ki bu kullandığımız mamanın geri çağırıldığı haberi geldi. Geri çağırma/çekilme firmanın gönüllü olarak yaptığı bir şey çünkü ana merkezin olduğu ülkede 4 bebek hastanelik olmuş enfeksiyon sebebiyle. Bakteri bulunmuş fabrikasında.
Elimizde 3 kutu daha vardı. Çok uzun telefon trafikleri sonrası firma resmen sunu dedi: Mamaları geri alırım imha için ama ne parasını oderim ne de başka ürünle değiştiririm. Eczacı da bana "raporla aldınız zaten para ödemediniz ki?" diyor. Sanki eşim ve benim toplamda 40 seneyi geçen sgk primi odemelerimiz önemli değilmiş gibi. Zaten parasını istemiyoruz, başka bir urunleri olan mamayla değistirmelerini istiyoruz. Ayrıca elinde o mamadan stok olan ailelere de üzülüyorum. Bir kutusu galiba 200 tlye yakın ve ek gıdaya baslamayan bir bebek ayda 8-9 kutu bitirir. Yani bebeğimin bu riskli mamayı kullandiğina mi yanayım, firmanın "istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz haberleri var" diyip devletin parasını çöpe atmasına mı yanayım, bir eczacının aldığımız ilacları devletin bize beleşe verdiği bir şey gibi görmesine mi yanayım bilemiyorum. Bu sorunu yaşamış ve çözmüş biri varsa öğrenmeyi çok isterim. Ve buraya kadar okuyan olduysa bu sıkıntımı paylaştığınız için teşekkürler. Çok sinirlendim ve paylaşmak istedim.

Bebeğim 6 aylıktan beri raporlu olarak alerji maması kullanıyor. 1 yaşından sonra hakkı bitiyordu, biz de alerjisi de geçtiği için normal mamaya geçiş yapmaya başlamıstik ki bu kullandığımız mamanın geri çağırıldığı haberi geldi. Geri çağırma/çekilme firmanın gönüllü olarak yaptığı bir şey çünkü ana merkezin olduğu ülkede 4 bebek hastanelik olmuş enfeksiyon sebebiyle. Bakteri bulunmuş fabrikasında.
Elimizde 3 kutu daha vardı. Çok uzun telefon trafikleri sonrası firma resmen sunu dedi: Mamaları geri alırım imha için ama ne parasını oderim ne de başka ürünle değiştiririm. Eczacı da bana "raporla aldınız zaten para ödemediniz ki?" diyor. Sanki eşim ve benim toplamda 40 seneyi geçen sgk primi odemelerimiz önemli değilmiş gibi. Zaten parasını istemiyoruz, başka bir urunleri olan mamayla değistirmelerini istiyoruz. Ayrıca elinde o mamadan stok olan ailelere de üzülüyorum. Bir kutusu galiba 200 tlye yakın ve ek gıdaya baslamayan bir bebek ayda 8-9 kutu bitirir. Yani bebeğimin bu riskli mamayı kullandiğina mi yanayım, firmanın "istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz haberleri var" diyip devletin parasını çöpe atmasına mı yanayım, bir eczacının aldığımız ilacları devletin bize beleşe verdiği bir şey gibi görmesine mi yanayım bilemiyorum. Bu sorunu yaşamış ve çözmüş biri varsa öğrenmeyi çok isterim. Ve buraya kadar okuyan olduysa bu sıkıntımı paylaştığınız için teşekkürler. Çok sinirlendim ve paylaşmak istedim.
Firmayla olan yazışmaşarınız duruyorsa e devletten tüketici hakem heyetine başvuruvyapın mutlaka. Sizin adınıza dava açıyorlar ve kısa sürede sonuçlanıyor size de bilgi veriyorlar.

Firmayla olan yazışmaşarınız duruyorsa e devletten tüketici hakem heyetine başvuruvyapın mutlaka. Sizin adınıza dava açıyorlar ve kısa sürede sonuçlanıyor size de bilgi veriyorlar.
Telefonla konuşma şeklinde maalesef. Yine de sağlık bakanlığına filan şikayet etmeyi düşünüyorum. Genel merkezlerine de yazacağım. Ama bu kadar rahat olduklarına gore bir şey çikmaz herhalde.

Sağlık bakanlığından onaylı değil miydi ki?
Onaylı tabii, meshur bir marka. Bir parti ürunde bu sorun yasanmış ama o ürunler de şu anda Türkiye'deki tüm ürunler ne yazık ki. Bütün dünyada belli seri numaralarını geri çağırıyorlar. Yaza kadar tekrar üretemezlermiş. Bu tada alışmış bebelere de Allah kolaylık versin :/

Telefonla konuşma şeklinde maalesef. Yine de sağlık bakanlığına filan şikayet etmeyi düşünüyorum. Genel merkezlerine de yazacağım. Ama bu kadar rahat olduklarına gore bir şey çikmaz herhalde.
Olsun siz yine de başvurunız yapın. Ya da öncesinde genel merkeze yazın gelen cevabı,, yazışmaları da alıp başvurunuzu yapın mutlaka. Başka bieşeyle uğraşmıyorsunuz onlar sizin adınıza dava açıp firmadna savunma istiyorlar falan. Sonuçta devlet o ürğn, için o, firmaya ödeme yaptı. Siz başvuru yaparken de yeirne başka ürün istediğinizi de belirtin.

Mail olarak da tekrar konuşup onları da şikayete eklerseniz kanıt olarak daha güzel olur bence.

Alerji maması yerine talep ettiğiniz mamalar normal mama mı?

Aslında eczacı haklı ilacın parasını SGK ödüyor geri ödeme alamazsınız. Şöyle düşünün bu mamayı alıp almamanız SGK prim ödemenizi değiştirmiyor, çocuğu hasta olmayanlara indirim yapmadıklarına göre mantıksız bir istek🤷🏼‍♀️
Sanırım smilactan bahsediyorsunuz zaten firma tedbir amaçlı geri çekiyor, 3 kutudan daha büyük zararları var emin olun🤷🏼‍♀️

Ana merkez hangi ülkede? Hiç uğraşmayın direk oraya yazın, gerekirse bir de tw...er hesaplarına da yazacağınız belirtin. Mutlaka geri dönüş yaparlar, eczacı raporla bile verilse o ürünün parasını alıyor ama.

siz zaten elinizdeki 3 kutu mamayı her halükarda kullanmayacakmıssınız , ve anladıgım kadarıyla onları şuan kullanabileceğiniz bir mamayla değiştirmek istiyorsunuz. Normal mamaya para verecektiniz ama raporlu olanı geri verelim bu şekilde öbürü de beleşe gelecek diye bir düşünceniz var gibi algıladım .Bu da etik değil bence .

Onaylı tabii, meshur bir marka. Bir parti ürunde bu sorun yasanmış ama o ürunler de şu anda Türkiye'deki tüm ürunler ne yazık ki. Bütün dünyada belli seri numaralarını geri çağırıyorlar. Yaza kadar tekrar üretemezlermiş. Bu tada alışmış bebelere de Allah kolaylık versin :/
Ay biz de mama kullanıyoruz. Hangi mama bu?

Eczacı bu mamayı size sattı. Devletten parasını aldı. Şimdi firmaya geri iade edecek. Firmaya iade ederken tekrar para alacak mı acaba o firmadan. Almayacaksa size başka mama vermemekte haklı.

düşünceniz normal ve etik değil, raporlu olana para vermediniz normal mama alsaydınız para verecektiniz madem firma geri mamayı toplatıyor değiştirip normal mama alayım diyemezsiniz ,bunu dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz böyle isteğinizi karşılayacak hiç bir yer yok, tarihi geçmiş olurdu yanlış mama vermiş olurlardı tamam dediğiniz olurdu ama mama firmasının kendisi üretimde sorun olduğu için piyasadan toplatıyor ne firma ne de eczacı sgk nın karşıladığı mamanın yerine niye size mama hediye etsin ? akıl var mantık var...piyasadan toplatılıyor komple ...

ha illa birşey yapmak istiyorsanız bebeklere verilen ultra dikkat edilmesi gereken önemli bir besin kaynağında böyle hataya yer verilmemesi gerektiği için şikayetçi olabilirsiniz. normalde sizin şuan bunu düşünüyor olmanız gerekirdi. bebeğiniz diğer bebekler gibi çoktan tüketmiş ve hastanelik olmuş olabilirdi . asıl sorun bu aslında

X