Gömlek ütü tutmuyor...

tulipbs

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Nisan 2007
378
2
almış oduğum bir gömlek ütü tutmuyor ne kadar ütülersen ütüle kısa sürede kırışıyor
ne yapmalıyım nasıl ütülemeliyim bileniniz varsa lütfen yazsın

bendede öyle bir gömlek var kumaştan kaynaklanıyor ben bayada para vererek aldığım gömleği eşim giyeceği zaman ütülüyorum mecbur

acaba diyorum çamaşır kolası işe yarar mı marketlerde var sprey şeklinde deneyen var mı aranızda çözüm olabilir mi

merhaba benimde öyle bir derdim var her ütülememde sinir oluyorum jilet gibi utuluyorum kaldırınca hoooop eski haline dönüyor birde abbateden almış eşim yazık o kadar paraya

canım benim eşimin gömleklerinden bazıları da ütü tutmuyor.ben tam kurumadan hafif nemliyken ütülüyorum.biraz daha kolay ütüleniyor o zaman.deneyebilirsin sen de.belki işine yarar.

ben şu sonuca vardım kızlar,iyi marka gömlekler ütü tutmuyor
eşimin abbate-kiğili-sarar gömleklerini yarım saatte ütülüyprum ve hemen bozuluyor
diğer sıradan marka gömlekleri 5 dk ütülüyorum ve bozulmuyor

ben şu sonuca vardım kızlar,iyi marka gömlekler ütü tutmuyor
eşimin abbate-kiğili-sarar gömleklerini yarım saatte ütülüyprum ve hemen bozuluyor
diğer sıradan marka gömlekleri 5 dk ütülüyorum ve bozulmuyor

GERÇEKTEN BUNU BENDE DÜŞÜNDÜM. :))
AMA ARTIK GÖMLEĞE DOKUNDUĞUMDA, RAHAT ÜTÜLEYiP ÜTÜLEYEMEYECEĞİMİ HEMEN ANLIYORUM.
MARKA GÖMLEKLERDE DE, MARKASIZ GÖMLEKLERDE DE BU TiP SORUNLAR OLUYOR :))

BENDE NEMLİ OLARAK YOĞUN BUHARDA ÜTÜLÜYORUM, O ZAMAN DAHA KOLAYLAŞIYOR iŞİM...

markalı ürünlerde daha çok doğal maddeye ağırlık verdiklerinden,
ama ucuz gömleklerde naylon- sentetik oranı çok olduğu daha kolay açılıyor hatta buruşmuyor,
abbate beyaz gömlekte bende aynı sorunu yaşadım ama sararlarda pek değil.

KOLAY ÜTÜNÜN PÜF NOKTASI:
yere temiz bir çarşaf yayın, üzerine tek tek gömlekleri arasına yumuşatıcı konulmuş suyu fısfıs ile sıkarak üst üste koyun ve çarşafı bohça gibi katlatıp 10-15 dakika bekletin sonra ütüleyin hem mis kokulu hemde kolay açıldığını göreceksiniiiiz. kolay gelsin.a.s.

.

ızlatın öle deneyin yıne ütülenmıyorsa ütüsüz gıysınler..zaten nefret edıyorum ütüden ..en sevmedıgım iş cınsı ama ıc camasırına kadar da ütüleyen ben bır tezat var bu ıste ama anlamadım...........

evet markalı gömlekler ütü tutmuyor tutsa bile giyildikten sonra buruş buruş oluyo gömlek. bunun nedeni %100 cotton olması. ben eşime gömlek alırken dikkat ediyorum ve asla %100 cotton almıyorum. insan parasıyla rezil oluyo yaa. tamam sağlıklı filanda giyemedikten sonra ne anlamı var bi ton para vermenin yanii...

arkadaşlar silahlanın biz geliyoruz kırışıklarla savaşmaya. boş bir sprey kutusuna suyu koyun ütü yaparken çamaşırım üstüne sıkın.buharı ve ütü ısısını yükseltin dikkat edin yalnız gömleği yakmayın.başlayın ütüye hadi hepimize kolay gelsin.:hooray:

markalı ürünlerde daha çok doğal maddeye ağırlık verdiklerinden,
ama ucuz gömleklerde naylon- sentetik oranı çok olduğu daha kolay açılıyor hatta buruşmuyor,
abbate beyaz gömlekte bende aynı sorunu yaşadım ama sararlarda pek değil.

KOLAY ÜTÜNÜN PÜF NOKTASI:
yere temiz bir çarşaf yayın, üzerine tek tek gömlekleri arasına yumuşatıcı konulmuş suyu fısfıs ile sıkarak üst üste koyun ve çarşafı bohça gibi katlatıp 10-15 dakika bekletin sonra ütüleyin hem mis kokulu hemde kolay açıldığını göreceksiniiiiz. kolay gelsin.a.s.

.

ggerçekten zekicee.deneyeceğimmm a.s.

Benim de eşimin ömlekleriyle başım dertte bayağı araştırdım bu konuyu
1. Gömlek %100 pamuk ise zor ütü tutuyor. ama %100 pamuk olan iki gömlekten biri kolay ütülenirken diğeri zor ütülenebiliyor biraz şans işi
2. Çamaşırlarınızı tamamen kurumadan ütüleyin yada spreyli bir şişeyle ütülemeden önce biraz nemlendirin.
3. Ütünüzün kalitesi de önemli. Ütünün gücünü gösteren kaç gram buhar verdiği. Benim ütüm tefal program 8 500 her gömlek için yeniden su dolduruyorum :KK43:
4. Ütü tahtanızın zeminini kontrol edin. Ütü beziniz eskidiği için incelmiş olabilir. Zemin yumuşak olması lazım. Tahtanın üzerine havlu koymayı tavsiye edenler var.
5. Ütü kolaları işe yarı yor ama ekstra iş ve ekstra maliyet. Ben 6 ytl ye aldım. Bazen damlıyor ve leke bırakıyor ama özel günler özel kıyafetler için uğraşmaya değer gerçekten güzel oluyor.
6. Çamaşır yıkarken kaç derecede yıkıyorsunuz. Yüksek ısıda yıkanan çamaşırlar daha zor ütüleniz. Özellikle gömlekler.
6. Çamaşır makinanız kaç devirde sıkıyor?? Bu da çamaşırları kırıştıran bir diğer etken.

Umarım bu bilgiler işinize yarar.

Pamuklu ve keten gömlekler ütü tutmuyor gerçekten, ancak nemliyken veya su püskürterek bir dereceye kadar açılıyor. En sinir olduğum şey de ütü masasındayken jilet gibi görünüyo bi kaldırıyorum buruş buruş :kızgın:

Ütülenen gömlekleri soğuduktan sonra asmak gerekirmiş. Sıcakken dolaba asarsak daha kolay kırışırmış.

acaba diyorum çamaşır kolası işe yarar mı marketlerde var sprey şeklinde deneyen var mı aranızda çözüm olabilir mi

bazi kiyafetler gercekten sinir oluyo dogru durust utulenmiyo ama bendede sprey seklindeki camasir kolasi var ....oneririm gercekten ise yariyo.........

bence de markalı gömleklerde problem var,sebebi de %100 coton olmaları,mahalle arasındaki mağazalardan aldığım gömlekler jilet gibi oluyor.Coton gömlekleri ütülerken beyaz bir tülbenti ıslatarak ütüyü bastıracağım yerin üzerine seriyorum ve o şekilde ütülüyorum,en iyi sonucu bu şekilde aldım.

bu arada ütü masası da çok önemli,taban kesinlikle sert olacak(tahta falan) bazen metalden,telden oluyor ve esniyor o zaman kesinlikle ütü tutmaz.
Bir de masanın üzerindeki süngerli örtüyü kaldırarak tahtasını aluminyum folyo ile kapladım ve örtüyü folyo üzerine çektim,deneyin çok etkili.

Son düzenleme:
X