Görmez :“Ramazanı gösteriş ve eğlenceye dönüştürerek, onun muazzez ruhunu incitmemeliyiz…”

Bunu bana cevap olarak yazmışsınız her ne kadar alakasını anlayamasam da. Ya da beynim durdu şu saatte bilemiyorum :KK48:
Gücü yetmeyenler dediği çok yaşlılar ya da hamileler dayanamayabilirler. Malum günler çok uzun. Ya da şeker, tansiyon gibi beslenmeyle sıkı sıkıya bağlı hastalıklar olabilir, ilaç kullanmak zorunda olanlar olabilir. O kişileri kast ederek söylemiştir.
ee 1000 tl vermekle ne ilgisi varki

Bunu bana cevap olarak yazmışsınız her ne kadar alakasını anlayamasam da. Ya da beynim durdu şu saatte bilemiyorum :KK48:
Gücü yetmeyenler dediği çok yaşlılar ya da hamileler dayanamayabilirler. Malum günler çok uzun. Ya da şeker, tansiyon gibi beslenmeyle sıkı sıkıya bağlı hastalıklar olabilir, ilaç kullanmak zorunda olanlar olabilir. O kişileri kast ederek söylemiştir.
siz daha önce oruç tutmayana karışanmı var yazmıştınız

Şimdi Özcan Deniz o kadar şatafatin içinde ramazanda israf olmamalı diye fikir yurutebilirken, Görmez mersedese bindi diye bu konuda görüş bildiremez mi? Ki kendisi bizim Diyanet Başkanımız olur tanistirayim. Bu adam bu konularda konusmayacak da ne hakkında konuşacak?

Bu forumda olaylar nedense kisisine göre degerlendiriliyor ben bunu anladım.

O zaman Görmez mercedes'e binmesin. Biz onu diyoruz. Diyelim ki Özcan Deniz mevcut olan kaptilist sistemden nemalanarak, yada çalisarak o paralari aliyor. Ya Görmez? Dini kullanarak o parayi almasi daha aci degil mi? Söyledikleri ve yaptiklari arasinda böyle bir fark olmasi aci degil mi? Hatta bu konuda Hatipoglu'na ne denmeli? Adam bir ayda, tekrar altini çiziyorum, 1 AYDA 600000 lira aliyor. Niye? Din üzerine konustugu icin. Bu din tüccarligi olmuyorda ne oluyor?

Ondan sonra fakir felsefesi yapiliyor, "4,5 hurma ile yetinen peygamber'in ümmetiyiz" deniliyor. Harbiden saka gibi.

Ve çok komik buluyorum, su makinelerin bosaltmasini gerçek disi bulmaniz. Baska bir topikte dedigim gibi, geçen sene bir aile neredeyse linç oluyordu, evleri yakiliyordu sirf ramazan davulcuya karsi geldiler diye. Yani milletin evi yakilirken, makinede elbette su'da bosaltilabilir Hani duyanda sanki Türkiye baris içinde, çesitli dinleri çok saygili zannedecek.. :KK14:

siz daha önce oruç tutmayana karışanmı var yazmıştınız
1000 tl ile ilgili olan kısım sizin anladığınız gibi galiba ben de pek anlam veremedim.
Oruç tutmayana karışan mı var demedim ben hiç. Tam tersine karışmasın kimse kimseye dedim. Hatta bu lafım üzerine bazı niyet okuyucular söylrdiklerim ile içimden geçirdiklerimin farklı olduğunu söylediler. :KK12:
Belki oradan aklınızda öyle kalmış olabilir. Çünkü ben ne dediğimi iyi hatırlıyorum.

1000 tl ile ilgili olan kısım sizin anladığınız gibi galiba ben de pek anlam veremedim.
Oruç tutmayana karışan mı var demedim ben hiç. Tam tersine karışmasın kimse kimseye dedim. Hatta bu lafım üzerine bazı niyet okuyucular söylrdiklerim ile içimden geçirdiklerimin farklı olduğunu söylediler. :KK12:
Belki oradan aklınızda öyle kalmış olabilir. Çünkü ben ne dediğimi iyi hatırlıyorum.
iyi aynı fikirdeyiz o zaman

bakın oruç tutmayanlarada telkin var

Zekat, fitre, adak ve kumanya bağışlarınızı hemen şimdi yapın >>
'Oruç tutamıyorum' diyenlere çarpıcı soru
Prof. Dr. Caner Taslaman 'oruç tutamıyorum' diyenlere günde 1000 lira verilseydi acaba yine 'güç yetiremiyorum' diyecek miydiniz? diye sordu.

Televizyonda din ve bilimi bir arada buluşturan yorumları ile adını duyuran Prof.Caner Taslaman'dan ilginç bir Ramazandeğerlendirmesi geldi.

"Zor koşullarla mücadelede en büyük destekçimiz motivasyondur. Kimileri içinpara, kimileri için Allah'ın rızası en büyük motivasyon kaynaklarından biridir. Allah rızası için oruç tutmaya güç yetiremeyen insanlar, günde 1000 TL verilseydi acaba yine aynı şekilde güç yetiremediklerini mi söyleyeceklerdi?" diyen Caner Taslaman ilginç Ramazan ibadeti açıklamalarında bulundu.

İŞTE O AÇIKLAMALAR;
yani diyorki nasılsa kefalet verebiliyorlar, bi bakıma kolaylarına geliyor günlük nekadar bilmiyorum ama uygun bi rakam sanıyorum. yani rakam uygun diye ben zaten tutamıyorum diyolar günlük 1000 tl vermiş olsalardı yine işin kolay kısmına yani hastayım tuamıyorum deyip o parayı vermeyi göze alıcaklarmıydı diyor. eğer devrelerim yanmamışsa bunu anladım ben :KK23:

Prof. Dr. Caner Taslaman 'oruç tutamıyorum' diyenlere günde 1000 lira verilseydi acaba yine 'güç yetiremiyorum' diyecek miydiniz? diye sordu.

yani diyorki nasılsa kefalet verebiliyorlar, bi bakıma kolaylarına geliyor günlük nekadar bilmiyorum ama uygun bi rakam sanıyorum. yani rakam uygun diye ben zaten tutamıyorum diyolar günlük 1000 tl vermiş olsalardı yine işin kolay kısmına yani hastayım tuamıyorum deyip o parayı vermeyi göze alıcaklarmıydı diyor. eğer devrelerim yanmamışsa bunu anladım ben :KK23:
canım eski topraklar genelde hastaysa bile tutuyor,bizim alt komşu teyze var80 yaşında şeker hastası oruçlu titriyor elektirik vermiş gibi,rabbim şifa versin tutuyor,babamda tansyon almış başını gitmiş inadına bozmadım diyor:KK64:yaşlılar bu konuda dirayetli,bu konuşam kimse halt etmiş bence

canım eski topraklar genelde hastaysa bile tutuyor,bizim alt komşu teyze var80 yaşında şeker hastası oruçlu titriyor elektirik vermiş gibi,rabbim şifa versin tutuyor,babamda tansyon almış başını gitmiş inadına bozmadım diyor:KK64:yaşlılar bu konuda dirayetli,bu konuşam kimse halt etmiş bence
ama dinimizce tutmaması lazım, vücuduna eziyet olduğu için. tabi yaşlılar dinlemiyor. ama ben sanırım orda ne anlatmak istediğini anlatamadım. sadece yaşlıdan değil hastalardanda bahsediyor, kolaylarına geliyor diyor hastayım deyip tutmamak günlük 1000 tl olsa yine hastayım diyeceklermi acaba diye ironi yapıyor bence.

ama dinimizce tutmaması lazım, vücuduna eziyet olduğu için. tabi yaşlılar dinlemiyor. ama ben sanırım orda ne anlatmak istediğini anlatamadım. sadece yaşlıdan değil hastalardanda bahsediyor, kolaylarına geliyor diyor hastayım deyip tutmamak günlük 1000 tl olsa yine hastayım diyeceklermi acaba diye ironi yapıyor bence.
ama böyle demesi hoş değil bence,yine vicdanlı olup verenler var birde hiç vermeyen var veremeyende var,çok kişisel gönül işi,

ama böyle demesi hoş değil bence,yine vicdanlı olup verenler var birde hiç vermeyen var veremeyende var,çok kişisel gönül işi,
kefalet değil fitreymiş yanlış söylemişim. en az 11,5 tlymiş bu yıl 1 günlük, sanıyorum 1 öğün gibi, asgari ama fazlasını da verebilirsin. he ama vermeyip bugün hastaysan iyileşince 1 güne 1 gün tutabilirsin. bunlar kişisel görüş değil

kefalet değil fitreymiş yanlış söylemişim. en az 11,5 tlymiş bu yıl 1 günlük, sanıyorum 1 öğün gibi, asgari ama fazlasını da verebilirsin. he ama vermeyip bugün hastaysan iyileşince 1 güne 1 gün tutabilirsin. bunlar kişisel görüş değil
biliytorum islamiyete göre kurallar var,ama dinimizde baskı yok,varda benmi bilmiyorum,

biliytorum islamiyete göre kurallar var,ama dinimizde baskı yok,varda benmi bilmiyorum,
yok canım baskı değilki, nerden çıkardın şu konuda baskıyı? sadece eğer tutmak istiyorum ama tutamıyorum, günahından da korkuyorum dersen şartlar bunlar. baskı nerde?

yok canım baskı değilki, nerden çıkardın şu konuda baskıyı? sadece eğer tutmak istiyorum ama tutamıyorum, günahından da korkuyorum dersen şartlar bunlar. baskı nerde?
lütfen adam resmen 1000 tl olsaydı parasını verebiliyorum nasılsa tutmuyorum diyebilecekmiydin diyor da adama neki,ister verir ister vermez ister tutar ister tutmaz,çok haddini aşan konuşmalar bunlar

lütfen adam resmen 1000 tl olsaydı parasını verebiliyorum nasılsa tutmuyorum diyebilecekmiydin diyor da adama neki,ister verir ister vermez ister tutar ister tutmaz,çok haddini aşan konuşmalar bunlar
canım yok adam orda başka bişeye vurgu yapıyor ki. eğer geçerli bi sebebin yoksa hastalığın yaşlılığın vs zaten tutmalısım benim param var tutmuyorum günlük 1000 tl veriyorum diye bişi yokki. adam bundan bahsetmiyor.

[QUOTsare_sare, post: 41449096, member: 657155"]canım yok adam orda başka bişeye vurgu yapıyor ki. eğer geçerli bi sebebin yoksa hastalığın yaşlılığın vs zaten tutmalısım benim param var tutmuyorum günlük 1000 tl veriyorum diye bişi yokki. adam bundan bahsetmiyor.[/QUOTE]
fitire uygun olmasaydı 1000 lira olsaydı yine bin lirayı verirmiydin yada vermeyip param cebimde kalsın ben tutarım orucumumu derdin demiş değilmi
tamamda bunu söyleme hakkını kim vermiş kimki bu adam

canım yok adam orda başka bişeye vurgu yapıyor ki. eğer geçerli bi sebebin yoksa hastalığın yaşlılığın vs zaten tutmalısım benim param var tutmuyorum günlük 1000 tl veriyorum diye bişi yokki. adam bundan bahsetmiyor.
sende öyle düşündüğün için sana garip gelmiyor,din imamn allahla kul arasındadır vaaz vermek kimseye düşmez,ha kişi allah yoluna gönlünü adamıştır o ayrı,

[QUOTsare_sare, post: 41449096, member: 657155"]canım yok adam orda başka bişeye vurgu yapıyor ki. eğer geçerli bi sebebin yoksa hastalığın yaşlılığın vs zaten tutmalısım benim param var tutmuyorum günlük 1000 tl veriyorum diye bişi yokki. adam bundan bahsetmiyor.
fitire uygun olmasaydı 1000 lira olsaydı yine bin lirayı verirmiydin yada vermeyip param cebimde kalsın ben tutarım orucumumu derdin demiş değilmi
tamamda bunu söyleme hakkını kim vermiş kimki bu adam[/QUOTE]
adam kim bilmiyorum, ama karşısındakine ironi yapıyor dedim ya :mad:

tamamda bunu söyleme hakkını kim vermiş kimki bu adam
adam kim bilmiyorum, ama karşısındakine ironi yapıyor dedim ya :mad:[/QUOTE]
yapmasın diyorum bende milletin imanından kime ne:KK53:burası tatil beldesi millet biz oruç tutarken şaklır şakırsahilde içki içiyor,tutucu muhafazakarla görse cinnet geçirirdi:KK70::KK70::KK70::KK70:

X