Görmez :“Ramazanı gösteriş ve eğlenceye dönüştürerek, onun muazzez ruhunu incitmemeliyiz…”

sende öyle düşündüğün için sana garip gelmiyor,din imamn allahla kul arasındadır vaaz vermek kimseye düşmez,ha kişi allah yoluna gönlünü adamıştır o ayrı,
yahu ben niye öyle düşüneyim? gerçekten hasta ve güçsüz olmayan biri hastayım nasılsa fitrede uygun deyip bunun ardına sığınıp tutmuyor, fitre 1000 tl olsaydı yine hastayım dermiydin diyor. :confused: beynim yandı!? benim düşüncemle alakası yok! yukardada dedim hasta ve tutamıcak durumdaysan kendine eziyet edip tutmazsın verirsin fitreni, yok illa tutcam dersen allah kabul etsin

adam kim bilmiyorum, ama karşısındakine ironi yapıyor dedim ya :mad:
yapmasın diyorum bende milletin imanından kime ne:KK53:burası tatil beldesi millet biz oruç tutarken şaklır şakırsahilde içki içiyor,tutucu muhafazakarla görse cinnet geçirirdi:KK70::KK70::KK70::KK70:[/QUOTE]

valla ben burda çok anason kokusuyla iftar yaptım dışarda, kimseye bişey diyemeceğim için evimde yapıyorum iftarımı. en temizi.

ama dinimizce tutmaması lazım, vücuduna eziyet olduğu için. tabi yaşlılar dinlemiyor. ama ben sanırım orda ne anlatmak istediğini anlatamadım. sadece yaşlıdan değil hastalardanda bahsediyor, kolaylarına geliyor diyor hastayım deyip tutmamak günlük 1000 tl olsa yine hastayım diyeceklermi acaba diye ironi yapıyor bence.

Peki ironi yapmak ona mi düsmüs? Milletin bahanelerin gerçekligini sorgulamak ona mi düsmüs? Bildigim kadari ile islam dininde hesap sadece Allah'a verilir. O kim oluyorda igrenç bir sekilde aslinda "sen gerçekten hasta degilsin, bak sana 1000 tl verirsem görürüz hastaligini" demeye?

Ha islam kurallarini anlatabilir, hani su su olaylarda oruç tutmak mecburiyet degil, ve karsiligi su kadar tl diye, fakat tekrar ediyorum, insanlarin bahanelerini küçümsemeye, sorgulamaya hakki yok.

yani diyorki nasılsa kefalet verebiliyorlar, bi bakıma kolaylarına geliyor günlük nekadar bilmiyorum ama uygun bi rakam sanıyorum. yani rakam uygun diye ben zaten tutamıyorum diyolar günlük 1000 tl vermiş olsalardı yine işin kolay kısmına yani hastayım tuamıyorum deyip o parayı vermeyi göze alıcaklarmıydı diyor. eğer devrelerim yanmamışsa bunu anladım ben :KK23:
Aynen bu şekilde anladım ben de devrelerde sıkıntı yok sare cim :)

Peki ironi yapmak ona mi düsmüs? Milletin bahanelerin gerçekligini sorgulamak ona mi düsmüs? Bildigim kadari ile islam dininde hesap sadece Allah'a verilir. O kim oluyorda igrenç bir sekilde aslinda "sen gerçekten hasta degilsin, bak sana 1000 tl verirsem görürüz hastaligini" demeye?

Ha islam kurallarini anlatabilir, hani su su olaylarda oruç tutmak mecburiyet degil, ve karsiligi su kadar tl diye, fakat tekrar ediyorum, insanlarin bahanelerini küçümsemeye, sorgulamaya hakki yok.
yok oruç bana vurdu kesin, ben adamın anlatmak istediğini anlatmaya çalışıyorum, ilk mesajlarda hiç anlaşılmadığını, sonrada yanlış anlaşıldığını gördüm. baskı falan yapmıyor adam sadece soruyor fitre 1000 tl olsaydı yine verirmiydin yoksa tutarmıydın diyor. herhangi bi sorgu, eleştiri, baskı yok bana kalırsa.

Aynen bu şekilde anladım ben de devrelerde sıkıntı yok sare cim :)
ama sanırım bunu yazdıktan sonra yandı benim devreler, anlatamadım bi türlü. adam sorgulamıyor eleştirmiyor, sadece soru yöneltmiş. neden bana adamın avukatı muamelesi yaptılar anlamadım.

ama sanırım bunu yazdıktan sonra yandı benim devreler, anlatamadım bi türlü. adam sorgulamıyor eleştirmiyor, sadece soru yöneltmiş. neden bana adamın avukatı muamelesi yaptılar anlamadım.
ironi yapmak kimseye kalmadı bencede sen iyisin turp gibisin maaşallah,dşünce olarak yakınsa kötülük sezmiyor insan,bu adamıda yazısınıda sevmedim ben

Sen ramazan ramazan ortalığı yangın yerine çevirmeden kaybol arkadaşım :KK66:

Arkadaşım dediğindr katılıyorum ama o kişi din adamı ki orucun namazın önemini anlatmak zorunda anlaştık mı:KK200:
tatlım,caner taslaman içinmi dedin din adamı diye,din adamı olabilir,ama bahsi geçen metropol gençliğini bu şekilde ironilerle kazanamazlar,bence din adamlarının görevi,oruç tutmanın bedenimize ve ruhumuza faydalarını anlatmak ötesini kişinin kendisine bırakmaktır..allah için din hocalarımızdan bu tarz şeyler hiç duymadım
Prof. Dr. Caner Taslaman 'oruç tutamıyorum' diyenlere günde 1000 lira verilseydi acaba yine 'güç yetiremiyorum' diyecek miydiniz? diye sordu.

kız nereye gidiyosun iftara çok var gel buraya:KK53:
yarım saatim kaldı işten çıkıcam, vallah başım ağrıdı. ama yine söylüyorum oruç tutamayanlara karşılığında size 1000 tl verelim demiyolar :KK70: fitre okadar olsaydı tutarmıydınız tutmazmıydınız diyolar :KK48:

yarım saatim kaldı işten çıkıcam, vallah başım ağrıdı. ama yine söylüyorum oruç tutamayanlara karşılığında size 1000 tl verelim demiyolar :KK70: fitre okadar olsaydı tutarmıydınız tutmazmıydınız diyolar :KK48:
tamam fitre bin tl oldu,vermek yerine tuttalım dediler,bu adama neki,

tamam işte ozaman da hastayım tutamam parayı veririm dersen sıkıntı yok adam sadece cevap almak istiyor yargılamıyor :confused:
bal gibide yargılıyor,fitireyi uygun buldunuz,basıyorsunuz fitireyi orucu askıya alıyorsunuz diyor,onun görevi milleti eleştirmek değil sadece orucun kazanımlarını anlatmak,amaa sende o hoca fikrinde olduğundan sana garip gelmedi:KK53:

bal gibide yargılıyor,fitireyi uygun buldunuz,basıyorsunuz fitireyi orucu askıya alıyorsunuz diyor,onun görevi milleti eleştirmek değil sadece orucun kazanımlarını anlatmak,amaa sende o hoca fikrinde olduğundan sana garip gelmedi:KK53:
3tür bunu söylüyosun, ben o hocanın fikrinde değilim! anlatmak istediğini söylemeye çalışıyorum. olabilirim de sıkıntı değil o, bence işin içine din girince ön yargılı bakıyosunuzda size ondan tuhaf geldi. :KK53:

tatlım,caner taslaman içinmi dedin din adamı diye,din adamı olabilir,ama bahsi geçen metropol gençliğini bu şekilde ironilerle kazanamazlar,bence din adamlarının görevi,oruç tutmanın bedenimize ve ruhumuza faydalarını anlatmak ötesini kişinin kendisine bırakmaktır..allah için din hocalarımızdan bu tarz şeyler hiç duymadım
Prof. Dr. Caner Taslaman 'oruç tutamıyorum' diyenlere günde 1000 lira verilseydi acaba yine 'güç yetiremiyorum' diyecek miydiniz? diye sordu.
Derler ya her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır :)

X