Gorumce ile dertlesme

Bir gün eşimle ciddi bir tartışmamız oldu. Çok sinirliydim balkona çıktım ağlayıp rahatlamaya çalışıyorum, annesi aradı beni, ben de olayın sıcaklığıyla yaw böyle böyle oldu çok canım sıkkın diye anlattım, çok kötü durumda olduğumu anladı zaten. 10dk sonra oğlunu arayıp: aşkııııııııım yaşama sebebiiiiiiiiiiim bugün çok keyifliyim hadi sana dışarıda bir kahve ısmarlayayım ama yalnız gel o evdekini getirme başbaşa keyif yapalım, dedi.

anlatabildim mi?

Ama şöyle de bir gerçek var ki benim annemin belki de herşeyini paylaştığı tek dostu halamdır.
Rahmetli babaannem den, rahmetli amcamdan, babamdan çok çekmiş annem. Tek sırdaşı halam olmuş hep. Yeri gelir annemi savunur yeri gelir onunla ağlar yeri gelir nasihat eder yeri gelir annemin hatalarını örterdi. 40 yıldır bu böyle. Şimdi de benimle uğraşıyor canım halam. Allah yokluğuyla sınamasın.

bu işlerde tek doğru yok. Senin karakterin karşındakinin karakteri önemli.
Zamanla anlarsın kimin ne olduğunu. Ama temkinli yaklaş, mesela canıma tak etti boşayacam bu adamı gibi konuşma, yada salak salak konuşuyor yine abin deme, gibi gibi.....

Son düzenleme:
Eşinizle cok asamadiginiz problemi ailesiyle konuşmak yanlis mi sizce ? Cok zor durumda kaldım yardim ederler düşüncesiyle konuştum ama bir pişmanlık düştü içime. Görümcem sanki böyle imali imali konuşuyor gibi hissediyorum
kimseyle konuşmam. yetişkin insanlar sorunları kendileri halletmeli. 3. kisiler girmemeli.
evlilik 2 kisiliktir.

Ben eşimin annesini bilirim haksız da olsa oğlunu savunur, bana laf sokar. Asla anlatmam siz de tanimamissaniz yakında tanirsiniz

Ailenin bilmesi gereken, söylemediğiniz takdirde ileride problem çıkarsa 'aslında aralarında problem yoktu niye böyle oldu' diyecekleri konular dışında eşin ailesine anlatmamalısınız.
Ne kadar iyi olursa olsun yarın bir gün size dönmeyeceğini, sizin anlattığınız konuları kendi ailesi içinde konuşmayacağını asla bilemezsiniz. Sonuçta kendi kardeşi, ne kadar objektif düşünebilir?
Aradaki sınır korunmalı. Bir sorununuz varsa ailenizle paylaşın, eşinizin ailesi ile değil.
Iste bu mesele ailenin bilmesi gereken meseleydi

Eşinizle cok asamadiginiz problemi ailesiyle konuşmak yanlis mi sizce ? Cok zor durumda kaldım yardim ederler düşüncesiyle konuştum ama bir pişmanlık düştü içime. Görümcem sanki böyle imali imali konuşuyor gibi hissediyorum
Yengem annemlerle konuşurdu. Onlarda ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırdı. Tamamen görümcenizin nasıl bi insan olduğuyla alakalı.

bacım o zaman anlak mevzuyu da biz de ona göre yorum yapalım..
nedir yani parasını ailesine mi verdi? malı mülkü vardır da ailesinin üzerine mi yaptı? nedir?
Parasını mülkünü kendi bilir beni gecindiriyor mu ihtiyaçlarımı karşılaşar birikimi yaparım ailesidir tabi ki gerekirse yardım edecek karışmam ona

Beni yapmadığım seyler yüzünden suçluyor inanmıyor uzakta olduğu için

bu konu bile ailesini ilgilendiren bi mevzu değil. ailesi bilince sana olan güvenini artırması için telkinde mi bulunacaklar? bulunduklarında kocan aaa evet ben yanlış yaptım mı diyecek sanıyorsun?
evlilikte güven yoksa o evlilik sakattır. kime söylesen söyle değişmez.
ya aile terapistine gideceksiniz, ya böyle kabul edeceksin ya da boşayacaksın bu kadar net.

Iste bu mesele ailenin bilmesi gereken meseleydi
O zaman takmayın kafanıza, yapmanız gerekeni yapmışsınız. Bilmeleri gereken şeyleri söylemeyince, bak ne güzel geçiniyorlardı derler. İyi yapmışsınız.

Ben de anlatırdım zamanında ablalarına, hak verirlerdi bana kardeşlerinin yaptıklarını hiç tasvip etmez üstüne hatalı haksız bulurlardı. Allah korkusu olduğuna inandığım insanlardı. Şimdi boşanma aşamasında eski eş kişisinin şahit listesinde yer alıyorlar. Yani ne olursa olsun bazı istisnalar hariç tarafları belli oluyor. Mahkemeye gelip kardeşim bu kızcağızı döverdi, söverdi, kendisi agresiftir her şeyden sorun çıkarıp kavga üretirdi diyeceklerini hiç sanmıyorum :)

Aynen öyle oldu gibi geldi bana da bnde elden çözüm bulacağıma ailesi bulur sandım ama yanılmışım
Yok canım bulmuyorlar daha da derdine dert ekliyorlar en iyisi hiç kimseyle paylaşmamak eşinle aranda çözmeye çalışmak

Kesinlikle konusmam. Sonuçta o onların evladı, kardeşi, abisi vs. Ben disaridan biriyim onlar için. Herhangi bir anlaşmazlıkta yine oğullarının tarafini tutarlar. Ben evliliğimin ilk zamanları yaptım o hatayı. Uzuldugum bikac keresinde annesiyle paylaştım, o an bana hak veriyo gibi durdu. Sonra üstünden zaman geçip ortada hicbisey yokken ben sizi iyi anlasiyo saniyodum baksana aranız iyi değilmis vs gibi sacmasapan söylemler yaptı. Bir daha da evliligimle ilgili tek kelime etmedim. Ne ona ne başkasına.

Ben 2 yıl anlatmadım sonra bazı problemlerden dolayı herşey ortaya dökülür misali oldu ve görümce kişisi içinde tutarak zamanı gelince salak saçma bir şekilde bana konuşup haksız olduğumu vs söyledi kardeşine boşanma davası açınca bir anda düşman oluverdiler bana hiç birşeyini söyleme hep bir açık kolluyorlar emin ol

Eşiniz hasta hemde baya hasta
Ailesiyle aynı evdeymişsiniz telefonla gezilmiyor evde duşta olunuyor sarjda oluyo telefon wc gidiliyor balkona cikiliyor vs
Hadi cok merak etti diyelim annesini kardesini yada babasini arayabilir ulasamadim diyerek
Annenizde kaliyosaniz annenizi kardesinizi vsde arayabilir
Ailesi tum bu olanlari gorup oglum isi vardi oglum banyodaydi yada balkondaydi Diyip böylede olmaz diyemiyorsada ailecek psikopatlar demektir
Olabilir insanin içine kuşku düşebilir yani çoğumuz kocalarımıza ulaşamadığımızda aklımıza binbir türlü iş gelebiliyor ama kimseyi suçlayıp boşanalım demiyoruz hayatı kimseye zindan etmenin anlami yok
Eşiniz gerçekten hasta bunu bilin

Ben gayet de konuşurum akıl da alırım, dört yıllık evliyim bir kez dahi bana olumsuz dönüşünü görmedim anlattığım olayların, görümcem de aynı şekilde kvsinden eşinden yana bir sıkıntısı olursa arar destek ister. Kv ile de konuşurum, her zaman da beni kollar eşime karşı. Bu biraz karşılıklı ilişki ve samimiyet ile alakalı bir durum.

Eşinizin psikojik sorunları var farkında mısınız?
Durduk yere iftira atıyor size. Ailesinin evinde yaşarken kendisini attığınızı düşünüyor da olay çıkarıyor.
Neden eşiniz yokken ailesiyle kalıyorsunuz zaten orası da ayrı.
Bu kafada bir eş size kurdukları üzerinden zarar bile verebilir.
Görümceyle konuşma da kişiye, aradaki ilişkiye göre değişir.
Ama sizin asıl konunuz o değil bence.

Son düzenleme:
X