Görümcem boşanıyor ve bizim apartmana taşınıyor

Nereden biliyorsunuz? Kim bakarsa miras onun diye bir kural yok ki ayrıca. Bu kadar erkek odaklı ve ataerkil düşünmeyin bence,ileride bu durum sizin de başınıza bela olur. Neticede siz de kadınsınız.
ataerkil düşünen ben değilim toplum bunu dayatıyor malesef

Konu sahibine neden bu kadar çok yüklenildi anlamadım. Ben konu sahibini haklı buluyorum. Eşi kendi emeği ile aldığı evi satmış (kardeşine payını bir arsa hissesi ile Ödemiş), konu sahibi ve eşi kredi çekerek daha büyük bir ev almış. Tabii ki ev eşi ile ortak olacak, sonuçta kredisini birlikte ödüyorlar. Kadın tapu masrafları için altınları satmış, daha kim bilir ne masraf çıkmıştır da ödemişlerdir. Kadının ve eşinin, evlilik birlikteliğinde aldıkları evde annenin (varsa babanın) kalıyor olması, görümcenin de evde hak iddia edebileceği anlamına gelmez ki. Eşi ile birlikte kayın ailenin kalabileceğine karar vermişler ki bir dairede kayın, bir dairede anne herhangi bir ücret ödemeden kalabiliyorlar.

Konu sahibi yerinizde olsam eşimle sakin sakin konuşurdum sanırım, görümcenin gelmesini istemediğimi mantık çerçevesinde anlatırdım. Benim hassas noktamla dalga geçen, hassas noktamla hava atan, beni aşağılayan insanla ben de bir arada olmak istemem. Gerekirse pire için yorgan yakar, evi satar başka daire alırım. Kayın aile de ne yapıyorsa yapsın derim. Anne diğer oğlu ve kızı ile ayrı eve çıkıp yaşayabilir sonuçta. Oğlu ve kızı çalışıp çok rahat bir ev geçindirebilirler. Anne de yaşı çok ileri değilse, ağır hastalığı yoksa çalışabilir. Yurt dışında insanlar uzun yıllar çalışıyorlar. Bunun yanında bulunduğunuz ülkede sosyal yardım varsa bunlardan da yararlanırlar. Gerekirse eşiniz de bir miktar maddi destek olur. Ha olmadı eşiniz asla buna yanaşmadı, görümceniz de geldi evinizde mi kalmaya başladı. Her seferinde ay benim evim benim evim diye gezerdim herhalde. 😬 evim de pek güzelmiş, ay insan da nasıl yengesinin evinde oturabilir ki cık cık, bir arkadaşımın görümcesi varmış, böyle şöyle olmuş, sonra arkadaşımın evinde yaşamak zorunda kalmış, ne büyük iki yüzlülük vs vs ara ara laf giydirip sonra da ay alınma sakın sözüm meclisten dışarı diyip bir kahkaha atar geçerdim. 😂 buradaki kadınlar bana bunu öğretti. Böyle yapan kazanıyor. Pata küte istemiyorum diyip doğrucu davut olanlar haksız konuma düşerken, sinsi sinsi laf sokanlara hiçbir şey olmuyor.
Çok doğru

ataerkil düşünen ben değilim toplum bunu dayatıyor malesef
Aynı toplumda yaşıyoruz arkadaşım,bana niye dayatamıyor toplum aynı şeyi? Kendinize karşı dürüst olun. Anne babanıza bakmazsanız size miras bırakmasınlar mı yani? Bir daha düşünün isterseniz.

Aynı toplumda yaşıyoruz arkadaşım,bana niye dayatamıyor toplum aynı şeyi? Kendinize karşı dürüst olun. Anne babanıza bakmazsanız size miras bırakmasınlar mı yani? Bir daha düşünün isterseniz.
Öyle demiyorum elbette, ama oturduğumuz ev en azından

Öyle demiyorum elbette, ama oturduğumuz ev en azından
İşte o işler öyle olmuyor. Adalet hepimize lazım. Siz anne babanıza bakamayabilirsiniz. Sizin yerinize başka bir kardeşiniz daha çok ilgilenebilir. Bu durumda onun mirastan payı daha yüksek olmaz,olamaz. Kaç kere dedim,yukarıda Allah var. Ben olsam hak yiyemem,korkarım. Başıma iş gelir,çoluk çocuğum sefil olur derim yapamam yani. Eşinizin annesi mutlaka şu anda oturduğunuz eve katkıda bulunmuştur. Dolayısıyla o ev o kadının da evi. Tapu kimin olursa olsun. Ayrıca eşinizin annesine bakma yükümlülüğünüz de yok. Eşiniz bakmalı. Toplumun saçmalıklarını size dayatmasına izin vermeyin.

Ondan daha kötüsü özür bile dilememiş. Şimdi de salına salına gelip sizin eve yerleşecek. Bil bakalım kimin sayesinde?
Çocuklarının hatırına bir süre ev bulasıya kadar kalabilir en fazla ama benim kapıma giremez, devlet sosyal ev bulma konusunda yardımcı oluyor çok uygun kiralara, ve maddi yardımda oluyor acınacak pek bişey yok yani

İşte o işler öyle olmuyor. Adalet hepimize lazım. Siz anne babanıza bakamayabilirsiniz. Sizin yerinize başka bir kardeşiniz daha çok ilgilenebilir. Bu durumda onun mirastan payı daha yüksek olmaz,olamaz. Kaç kere dedim,yukarıda Allah var. Ben olsam hak yiyemem,korkarım. Başıma iş gelir,çoluk çocuğum sefil olur derim yapamam yani. Eşinizin annesi mutlaka şu anda oturduğunuz eve katkıda bulunmuştur. Dolayısıyla o ev o kadının da evi. Tapu kimin olursa olsun. Ayrıca eşinizin annesine bakma yükümlülüğünüz de yok. Eşiniz bakmalı. Toplumun saçmalıklarını size dayatmasına izin vermeyin.
E ozmn sizin babanız zamanında aldığı evi ailesi sayesinde aldı diyelim maddi veya manevi katkıları olmuştur illaki şimdi halanız çıkıp gelse o ev benimde sayılır veya babaannende gelse tuhaf değilmi bu

Çocuklarının hatırına bir süre ev bulasıya kadar kalabilir en fazla ama benim kapıma giremez, devlet sosyal ev bulma konusunda yardımcı oluyor çok uygun kiralara, ve maddi yardımda oluyor acınacak pek bişey yok yani
O kısma da adını anmaktan bile korktuğun kişi karar verecek.

Kızınada yapsın tabikide gerekeni evladı sonuçta ama onada başka ev verebilir en basiti ben buna karşı değilimki

E ozmn sizin babanız zamanında aldığı evi ailesi sayesinde aldı diyelim maddi veya manevi katkıları olmuştur illaki şimdi halanız çıkıp gelse o ev benimde sayılır veya babaannende gelse tuhaf değilmi bu
Tuhaf değil. Niye tuhaf olsun? Babam kalkıp da ev alırken anasının evini satıyorsa gelir otururlar, hakları.

Tamamda halanada bırakmıştır aynı değerde başka bişey eşit olsun diyorum zaten ama bir eve herkes çökmemeli eşit eşit dağıtılsın
Halama sorması gerekir bu durumda. Halam razı mı,hakkını helal ediyor mu o önemli. Ben helallik vermem derse o iş bitmiştir. Asla o evden bana da babama da hayır gelmez arkadaşım. Ben inançlı bir insanım ve buna inanıyorum. Doğrusu bu.

Edit: yazım yanlışı düzeltildi

Son düzenleme:
X