Gorumcemin sürekli kocamdan bişey istemesi

Bu nasıl iş kurmak anlamadım kimin eli,
kimin cebinde belli değil.
Hiç bulaşmasanız daha iyiymiş.
Pandemi önlemleri yavaş yavaş gevşetiliyor eşiniz Ocak ortasında tam zamanlı mesaiye başlar diye düşünüyorum.
Bu bahaneyle elini eteğini çeksin bu işten.
Hiç bir şeye de imza atıp kefil olmasın.
Gerekirse cıngar çıkartın izin vermeyin.

Yani eşiniz illa kazıklanmak istiyor sakın kefil olmasına izin verme gerekirse onu bırak gözünü Korkut

Zaten bu tür işlerde eşin rızası da alınıyordu sanırım cunku babam da yapacaktı öyle bir sey bir akrabasına annemin de imzası gerekiyordu babam da istemiyordu zaten annemin üstüne attılar böylece kurtuldu babam ikna et eşin de kefil olmasın bu kadar zorluk ıcınde aldığınız evden olmayın sonra kuruntu degil haklısın bence, eşin eşim istemiyor desin senin üstüne atsın kurtulsun nasılsa aranız kötuymus bu zamanda is kurmak buyuk risk yapmayın derim ben

Zamaninda babamin iş arkadasi kadin erkek kardesi icin imza atmişti, evinden oldu. Anlatirken nasil agladigini hala unutmadim.
Esiniz o imzayi sakın atmasin.

Aile konutuna derh koydurun ,evli kisiler esinden izin almadan kefil olamaz ,konut satamaz ,
Esinizlede ni saglam kavga edin ,nevistiyor diyin kendinin yuvasi cocugu yok bizimde mi bozulsun,imza hayir ,digerleri varsin eglensin ,eve gelince telefon kapansin ,cocuguyla ilgilensin

Ben Almanyada ekonomi okudum. Orda hukuk bölümünde su kefil olma isini de ögrenmistik. Yasal durum kefil olana o kadar berbat ki, ben profesöre sordum "Bu durumda akli olan niye kefil olur ki" diye cünkü pacayi kurtarmaya sansin yok. Profesörün cevabi su oldu: Kefil olanlarin cogu yasal olarak onlari ne bekledigini bilmiyor ki. Ailem, arkadasim su bu diye imzayi atiyorlar.
Risk degil, baskasina kefil olmak akil isi degil! Kesinlikle imzalamasin. Zaten eski esi ve görümcesi ile is yapanin akli oldugunu da zannetmiyorum ki, is yeri yürütebilsin

Ben aileler zor durumdaysa yardım edilmesi taraftariyim ya da işte iş kurup kendini kurtaracaksa da. Amam tutup tek evimizi göstererek kefil falan olmam. Haklisiniz sakın yapmayın. Ailenin verdiği yardımlar konusunda da haksızsınız kendi paraları kime isterlerse ona yardım ederler kendi çocukları da çok içerliyorsa bu duruma tepkisini koyar uzaklaşır.

Öncelikle uzun bir konu baştan söyleyin artık çok bunaldım hastalıktan dolayı hiç bir arkadaşa gidemiyorum telefonla da vakit bulup dertleşemiyorum çünkü 1 yaşında kızım var hiperaktif biraz hemen konuya geçeyim 6 yıllık birlikteliğim 3 yıllık evliliğim var eşimle severek evlendi daha sevgiliyken ev aldık kredi çekip 4 yıldır ev kredisi ödüyoruz bu süre zarfında ev eşyalarınızı her şey kendimizi aldık düğünümüze kadar kendimiz yaptık kimseden yardım beklemedik1 yaşında kızım var şuan ve pandemi denk geldi eşim kısa çalışma ödeneği alıyor 1 yıldır kendi yagimizda kavrulmaya devam ettik kimseden beklenti içine girmedik son 3 aydır eşim ek iş bakmaya başladı elde avucta takı vs kalmayınca görümcem dükkan aciyormus ona gideyim en azından yakalanirsam (kısa çalışma ödeneği aldığı için başka yerde çalışması yasak) ablamın dükkanı yardıma yada geçerken uğradım derim dedi başta yardım diye başladi son 2 aydır bilgin çalışan oldu orada dükkan açıldı 3 kuruş alırım diye gitti her gün yakıt cebimizden çıkması ayrı mevzu yorulduğu çabası bı kuruş almayınca ben gevezelik yapmaya başladım sonra haftalık 500 TL vermeye başladılar bu arada görümcem dükkanı oto bakımı üzerine eski eşi ve gorumcesiyle ortak açti kar ortağı girdi sıfır dan başlayınca Kobi kredisine guvenmisler lakin cekememisler şimdi 3 kişinin de kredi su var cekemiyorlarmis ihtiyaç kredisi de yeterli gelmiyormus oyuzden gorumcemin eski kv evini benim kv almış gibi gösterip ev kredisi çekmeyi düşünmüşler anlaşıp fakat kv 1700 lira babadan kalma maaşına ev kredisi çıkmıyortabi eşime kefil olurmusun aynı evde oturuyor göstermek demiş görümcem
Eşimin maaşı normalde 5000 ama şuan pandemiden 3000 alıyor biz aylık 1500 sadece ev kredisi ödüyoruz dükkan acali 1 ay oldu tutacağı elli değil bide üstüne eski koca ve gorumceyle ortak benim içime sinmedi onlar oduyemezse eşim kefil oldu diye biz evimizden olursak çok mu kuruntu yapıyorum eşimde ben böyle söyleyince biraz üzüldü elimden bişey gelmiyor ablama yardım edemiyorum altı üstü bı imza dedi ama ben çocuğumu geleceğimi düşünüyorum gorumcemle zaten aram benim bozuk bu konuda hiç konuşmadık sürekli eşimden biseyler bekliyor istiyor vs eşimde ablası diye cevirmiyor ama artık sinir olmaya başladım yani akşama kadar dipdibe dükkanda akşam eve gelince de kızıma bana vakit ayırmak yerine ablasıyla saatlerce boş muhabbet telefonla konuşmasına kızıyorum alttan üstten derken istekleri bitmiyor ailede tek kız çocuk diye 40 yaşına gelmesine rağmen hala herkes ona düşkün onun istekleri yapılıyor eşim yok sayılır gibi ve buna eşimin sesi hiç çıkmaz
Örnek vereyim kv biz ev alırken 25 bin bize para verdi gorumcemde 5 yıl önce 25 bin TL araba aldı artı sigarasını varana kadar Ali bazen ki çocuğu yok çalışan bayan
Kp sürekli harçlığını verir 40 yaşında olmasına rağmen sürekli sorar altına geçen sene 30 bin TL araba alıp verdi ve ortak ise o arabayi satıp girdi görümcem
Bizde düğün yaptık kimse 1 kuruş vermedi yardımcı olmayı geç manevi olarak bile sormadılar
Pandeminin başında araba alalm çocukla hastalık var zor oluyir takılar harcanmadan dedik kp 25bin TL siZe araba parası vervem dedi düzgün bişey aliriz diye düşündük araba bulduk almaya kalktık kb pandemi var veremem dedi eşime
1 hafta önce görümcem arabayı sattı diye eşime araba bak ablana 30 bine kadar idare etcek kadar bayan arabasız olmaz diyor
Anlamadım babası varken neden benim kocam yada ortakları yani eski kocası eski gorumceai varken neden benim eşim kefil olsun sizce haklı mıyım
Çok özür dilerim gözlerim kanadı okuyana kadar. Lütfen en azından "nokta" kullanın. Çok mu zor?

Konuya gelecek olursak. İkna edin ve izin vermeyin kefil olmasına eşinizin. Bu zamanda olacak iş değil.

önceki konuda da ilginç gelmişti burada da görümcenizin eski eş ve görümcesiyle iş yapması ilginç geliyor :-)
siz zaten istemiyorsanız, kavga da etseniz bu işe onay vermeyin. eşiniz de kızsa da üzülse de sonradan anlayacaktır zaten eminim

izin vermeyin
konu uzun olabilir ama ünlem kullansaydınız keşke
paragraf da olabilirdi.
Bana da çok garip geldi eski görümcesi vs :)

Zamanında babamın basına kefillikten öyle borç kalmıştı ki ne günler yaşadık yıllar yıllar evvel. Asla ne kimseye kefil olurum ne de oldururum. Net. O bir imza dediği şey butun çoluğunun çocuğunun hayatını değiştiriyor

Su donemde herkes parasizliktan yakiniyor ve bunun en buyuk sebeplerinden birisi de pandemiden dolayi olusan issizlik.
Gorumceniz de biraz daha sabretseymis su pandemi bitene kadar oyle yapsaymis yapacagi isi.
Ayrica arada eski esinin ve gorumcesinin olmasi da bence sakat bir durum.

Esinizi ikna edin, krediye kefil olmasin.
Siz zaten kendinizi zor cevirmeye calisirken, bir de ustune size ait olmayan bir borc mu binsin?
Dediginiz gibi ortada eski es ve gorumce var, onlar da biraz para icin kafa patlatsinlar ortagina.
40 yasina gelmis bir kadinda bir zahmet kendi cozumlerini kendisi uretsin.
Kimsenin kimseye hele bu zamanda kulfet olmaya hakki yok.

Banka eşin onayını almak zorunda imza atma bu durumda eşinle aran ciddi şekilde bozulacaktır ama kendi aileni düşünmek zorundasın

X