günlük planlarım

inciitanesi

Popüler Üye
Pro Üye
29 Ocak 2017
4.143
7.722
2024 HEDEFLERİM:
Sağlıklı yaşam:
- İyi beslenmek, paketli gıdadan münkün olduğunca uzak durmak,
-Akşam yemekten sonra bir şey yememek,
-Arada yürüyüş yapmak,
-Yazın haftada 3 yüzmek.
-Kilom:61,5. Hedefim: 57'e inip sabitlenmek
Aile olmak:
- İki çocuğumla da günlük 15-20dk da olsa başbaşa vakit geçirmek, güzel anılar biriktirmek
-Her koşulda sinirlenmeden sabırla iletişim kurmaya çalışmak.
-Kızımın okuyacağı kitapları, oyunları, izleyeceği animasyonları takip etmek.
-Oğlumun gelişimine uygun oyuncaklarla onu yönlendirmek. 2 haftada 1 oğlumun oyuncaklarını değiştirmek, az oyuncak bırakıp etrafta kuru kalabalık oluşturmamak.
-Yaza doğru çevre ilçe ve illere geziler deneyimlemek
Düzenli, sade ev: bekar ve çocuksuz hallerimi de düşününce düzensizlik bende huy, çocukları bahane etmeye gerek yok,
-Aylık evi elden geçirmek.
-Akşam mutfağı düzenli bırakmak,
-Yatak odasını günlük düzenli bırakmak, çıkardığım kıyafetleri durumuna göre dolaba kaldırmak veya kirli sepetine atmak
İyi görünmek:
-temiz, şık, uyumlu stil sahibi giyinmek. Bu yönde bir takım alışverişlerim oldu, eksiklerimi tamamlayıp dolabı kapatıcam inşallah. alışveriş siteleri çok vaktimi alan bir yer, ihtiyaçlarımı tamamlayınca düzeleceğini düşünüyorum.
-Eksiklerim: blazer ceket, triko elbise, yelek, midi kışlık elbise, tunik
Verimli iş hayatı:
-3 yayın bitirmek, bunun için her gün 30dk da olsa çalışmalıyım,
-İşimin en iyisi olmak, bilgi dolu olmak için günlük 30 dk da ders çalışmalıyım. Aylık, haftalık günlük ders planları ile kendimi desteklemeliyim. günlük 3 saati geçen sosyal medya süremin n az 1 saatini bunlara harcamalıyım.
Para yönetimi:
-Harcamalarımda israfa yer vermemeliyim. o kilo yapan abur cuburları kesince de param kendime gelecek. kıyafet alışverişinde de dikkat ederim zaten indirimde almaya çalışırım.
-Sene sonunda araba almış olmayı niyetliyorum.
Toplumsal fayda:
- İhtiyacı olan bir aile bulup düzenli yardım yapmak istiyorum.
-Ayrıca ölmüşlerim için topluma açık umumi bir yerde lokmacı tutmayı düşünüyorum.
Sosyalleşmek: eksik olduğum bir konu. çalışan iki çocuklu anne-babalar olarak misafir hazırlığı yapmayı da hiç sevmiyoruz, hem de şehirde de yeniyiz zaten. 1 tane görüştüğümüz aile var. aile dostu kavramını çok seviyorum. artık bu şehirde yerleştik sayılır, girişken olup çay-kahve içmeye çalışıcam insanlarla.
-Yıl sonuna kadar 3 aile ile görüşmeyi niyetliyorum.
KAZANMAK İSTEDİĞİM ALIŞKANLIKLAR:
1-Soyal medya detoksu
2-Namazlar
3-Yüz yogası
4-Saçla oynama
5-Cilt bakım rutinleri
Diğer:
-Tülay kök dinlemek

-Arapça öğrenmeye başlamak
-Kuran meali bitirmk
-Kuran hatmi
-Namaz dua meali
-Meditasyon öğren
-Liderlik,etkili konuşma, diksiyonunu geliştir
-Piyano ilerlet (c.başbuğa 6.dersteyim: Yaşasın okulumuz seviyesi :)
-Köşe yazısı okuma
-Cilt bakımı rutini oluştur
-40 kitap oku
-Ayda 1 farklı yemek dene

-Ayda 3 film izle
-Bulmaca çöz
2.1.23-61,4kg (hdf:58kg)
(sy18-2024yılı)
Ocak Ayı:
-Namaz
-Ev düzeni
-saçla oynamayı kes
-meal 1/3
-namaz dua mealleri

Son düzenleme:
Benim de uyguladığım yöntem bu. Ajanda tutuyorum ve o ay içerisinde kazanmak istediğim alışkanlığa daha çok kafa yoruyorum ve ajandamda her güne o alışkanlığı yazıyorum. Yani o ay içerisinde daha çok o alışkanlığın düzenli hale gelmesi, o alışkanlığı aksatmamak için çaba harcıyorum. Sonra bir bakmışım ajandaya yazmadan alışkanlık haline gelmiş.

Benim çok işime yaradı bu yöntem, alışkanlık haline getirmek istediğimiz maddeler uzadkça sıkılabiliyoruz fakat robot değiliz sıkıladabiliriz, önemli olan kendimizi tanıyarak yöntemleri değiştirmek/geliştirmek.

Hayirli olsun topigin:) bunuda takibe alayim da belki birinden biri tutar ve bende düzenli verimli bi hayata kavusurum😂

paket gidalari tüketmemek cok güzel bisey, ama ben fazlaca tüketiyorum...okuyanlara ilham olmasi icin bi gün önceden veya ayni gün neler yedigini, günlük menülerini paylasirmisin?:)

Hayirli olsun topigin:) bunuda takibe alayim da belki birinden biri tutar ve bende düzenli verimli bi hayata kavusurum😂

paket gidalari tüketmemek cok güzel bisey, ama ben fazlaca tüketiyorum...okuyanlara ilham olmasi icin bi gün önceden veya ayni gün neler yedigini, günlük menülerini paylasirmisin?:)
şimdilik sadece çikolata bisküvi vs yemiyorum çok diyet bir menüm yok ilerleyen zamanlarda diyete de geçicem o zaman listelerimi de yazarım:)
paketli gıdaynın yerini kuruyemiş ve meyve ile doldurmak mantıklı. bir de öğünde iyice doyunca atıştırma ihtiyacın azalıyor. rahatsız mısın peki bu durumdan paketli gıdayı bırakmak veya azalmakla ilgili bir girşimin oldu mu? belli dönemlerde mi artıyoır bu ihtiyaç (mens, depresyen vs) yoksa düzenli olarak yiyor musun?

şimdilik sadece çikolata bisküvi vs yemiyorum çok diyet bir menüm yok ilerleyen zamanlarda diyete de geçicem o zaman listelerimi de yazarım:)
paketli gıdaynın yerini kuruyemiş ve meyve ile doldurmak mantıklı. bir de öğünde iyice doyunca atıştırma ihtiyacın azalıyor. rahatsız mısın peki bu durumdan paketli gıdayı bırakmak veya azalmakla ilgili bir girşimin oldu mu? belli dönemlerde mi artıyoır bu ihtiyaç (mens, depresyen vs) yoksa düzenli olarak yiyor musun?
Adet günlerimde cikolata türlerine iyice saldiriyorum... ama normal gün icerisindede fazla paket gida tüketiyoruz. Yani hazir yiyeceklere elim daha cabuk gidiyor hizli ve pratik diye. Bunun önüne gecebilmek icin gecen hafta buzlugumu doldurmaya basladim. Fasulyedir, manti, et türleri, kabak felan. Ama adim adim anca oluyor.
fakat böyle anlik acliik hissi olusunca paket gidalarini tüketiyoruz... galibabende kuruyemis felan evde bulundurmaliyim ki arada bi agzima atip, en azindan kriz gelince böyle saldirmayayim herseye🙃

17.10
2/2-günde 30sy kitap
1/2-bir hafta paketli gıda yememe (haftada bir izin günü yapıcam bu hafta bugün oldu, gofret yedim)
2/2-mutfağı düzenli bırak

21.10
5/6-günde 30sy kitap (pazartesi günü kızımı uyuturken yanında uyuyakaldım o yüzden kitabı eksik)
3/6-bir hafta paketli gıda yememe (bugün tekrar temiz belenmeye başladım)(gofret bağımlılık yapıyor resmen üç gün yedim, bir kere yiyince devamı geliyor bunu gördüm şimdi 7 gün hiç yok)
6/6-mutfağı düzenli bırak

düzen benim için çok büyük sorun evim çok dağınık, 1 dklık işi bile üşenip yapmam bazen onun üstüne gidicem bu hafta. Yatak odası ve koridoru toplu tutma hedefi başlatıyorum bugğnden itibaren. her akşam 10dk toplama yapsam ev çi,çek gibi olur, işler de birikmemiş olur

24.10
7/9-günde 30sy kitap
6/9-bir hafta paketli gıda yememe
9/9-mutfağı düzenli bırak
1/3 koridoru düzenli bırak
1/3 yatak odasını düzenli bırak
3/3 tel süreni kısıtla

X