Çorbalar Güveçte Hünkar Çorbası

Elalis

75.5 🐘-73.4🐳
Kayıtlı Üye
20 Mart 2017
15.709
57.945
Ramazanın son haftasında,Pınar labne yarışmamızın son kategorisinde sizlere hünkar çorbası yapacağım🥰
Tarifimize geçmeden önce evde sıkıldığımız şu günlerde bize eğlenceli bir ramazan geçirme fırsatı sunduğu için Kadınlar Kulübüne ve Pınar'a çok teşekkür ediyorum ❤ Biz yarışmacılar Pınar'ı çok sevdik.En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle 🤗

gelelim çorbamızın tarifine
CollageMaker_20200517_191856146.jpg

CollageMaker_20200517_192118978.jpg

1 lt kadar haşlanmış kemikli et suyu
2 közlenmiş patlıcan
1-2 diş sarımsak
1 orta boy soğan
1 su bardağı yoğurt
100 gr Pınar labne
1 yumurtanın sarısı
2 kaşık un
1 kaşık tereyağı
1 kaşık zeytinyağı
birkaç damla limon suyu
arzuya göre tuz,karabiber,nane,pul biber,kekik
Ben güveçte yapmayı tercih ettim,lezzetine lezzet kattı :)
Soğanı ve sarımsağı rendeleyip yağda pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.
daha önce közlediğimiz patlıcanları soyup çatalla güzelce eziyoruz.kavrulan soğanlara patlıcanları ilave edip 2-3 dakika daha kavruyoruz.
Bu aşamada suyu ilave etmeden önce ben karışımı 1-2 dakika rondodan geçirdim.taneli seviyorsanız direk suyu ekleyebilirsiniz.
1lt et suyunu karıştırarak patlıcanlara ekliyoruz ve 5 dakika kaynatıyoruz.
Ayrı bir kapta kalan malzemeleri güzelce çırpıp terbiyeyi hazırlıyoruz.Yoğurt kesilmesin diye sıcak sudan 1 kepçe alıp terbiyemizi ılıtıyoruz.sonra yavaş yavaş tencereye ekliyoruz.Çorbamızın kıvam alması için 10 dakika kısık ateşte kaynatıyoruz.dilerseniz bu aşamada içine haşladığınız etleri minik minik ilave edebilirsiniz.patlıcana etler çok yakışıyor,tavsiye ederim :)
sunum aşamasında dilediğiniz gibi lezzetlendirebilirsiniz.ben yağda nane,pul biber ve krokan kullandım.
labneli çorba olur mu demeyin şahane oluyor 🤩
20200518_173712.jpg
20200518_174334.jpg
20200518_173839.jpg
20200518_174211.jpg
20200518_173741~2.jpg

Ellerine sağlık en sunumsuz halin bile iştah açıcı 😍 patlıcanlı çorba ilk kategoriyi duyunca aklıma geldi bu arada ama olur mu li diye vazgeçtim süper olmuş 😘

Ramazanın son haftasında,Pınar labne yarışmamızın son kategorisinde sizlere hünkar çorbası yapacağım🥰
Tarifimize geçmeden önce evde sıkıldığımız şu günlerde bize eğlenceli bir ramazan geçirme fırsatı sunduğu için Kadınlar Kulübüne ve Pınar'a çok teşekkür ediyorum ❤ Biz yarışmacılar Pınar'ı çok sevdik.En kısa zamanda tekrar görüşmek dileğiyle 🤗

gelelim çorbamızın tarifine
Eki Görüntüle 2636951
Eki Görüntüle 2636952

1 lt kadar haşlanmış kemikli et suyu
2 közlenmiş patlıcan
1-2 diş sarımsak
1 orta boy soğan
1 su bardağı yoğurt
100 gr Pınar labne
1 yumurtanın sarısı
2 kaşık un
1 kaşık tereyağı
1 kaşık zeytinyağı
birkaç damla limon suyu
arzuya göre tuz,karabiber,nane,pul biber,kekik
Ben güveçte yapmayı tercih ettim,lezzetine lezzet kattı :)
Soğanı ve sarımsağı rendeleyip yağda pembeleşinceye kadar kavuruyoruz.
daha önce közlediğimiz patlıcanları soyup çatalla güzelce eziyoruz.kavrulan soğanlara patlıcanları ilave edip 2-3 dakika daha kavruyoruz.
Bu aşamada suyu ilave etmeden önce ben karışımı 1-2 dakika rondodan geçirdim.taneli seviyorsanız direk suyu ekleyebilirsiniz.
1lt et suyunu karıştırarak patlıcanlara ekliyoruz ve 5 dakika kaynatıyoruz.
Ayrı bir kapta kalan malzemeleri güzelce çırpıp terbiyeyi hazırlıyoruz.Yoğurt kesilmesin diye sıcak sudan 1 kepçe alıp terbiyemizi ılıtıyoruz.sonra yavaş yavaş tencereye ekliyoruz.Çorbamızın kıvam alması için 10 dakika kısık ateşte kaynatıyoruz.dilerseniz bu aşamada içine haşladığınız etleri minik minik ilave edebilirsiniz.patlıcana etler çok yakışıyor,tavsiye ederim :)
sunum aşamasında dilediğiniz gibi lezzetlendirebilirsiniz.ben yağda nane,pul biber ve krokan kullandım.
labneli çorba olur mu demeyin şahane oluyor 🤩
Eki Görüntüle 2636954 Eki Görüntüle 2636955 Eki Görüntüle 2636956 Eki Görüntüle 2636957 Eki Görüntüle 2636958
Çok farklı ve güzel bir çorba olmuş, ellerinize sağlık ,yarışmada başarılar dilerim 💞🤗

Gene kuş cikarmissin tabaktan :KK48: tadı nasıl acaba 🤔 merak ettim bilmediğim bir çorba yarın denerim belki 😍

valla biz bayıldık.sadece ekstra limon koyma ya da yoğurdu biraz azalt.ekşisi çok geldi sanki.
bayağı da bereketli oldu 2 gün yedik bu ölçüleri :)
Bir tane patlicanim var zaten az yaparım yaparsam 😂😂😂

X