Sebze Yemekleri Güveçte Karışık Sebze Dolması - Öncü Pirinç Sponsorluğunda

2 Aralık 2015
30.765
103.172
Merhaba hanımlar ,size karışık sebze dolması yaptım .Hemen tarife geçelim.
Malzemeler;
Fotoğraf0248.jpg

Arzu ettiğiniz miktarda 1 tencere olacak şekilde
Dolma biber
Kapya biber
Patlıcan
Patates
Soğan
Kabak
Domates(benim ki biraz parçalandı,sunuma koymadım):olamaz:
3 su bardağı pirinç
3 adet soğan
1 kase tavuk kıyması(isteğe bağlı)
2 kaşık domates salçası1
1 çay bardağı sıvı yağ
Sevdiğiniz baharatlar( pul biber,karabiber,sumak,isot,nane,reyhan kullandım ben)
Arzuya göre maydonoz ,dereotu

Tuz damak zevkinize göre

Biberlerin içleri temizlenir, patlıcanlar ve kabaklar ikiye bölünür ortaları kaşık yardımıyla oyulur.Lahana ve çizik atılan soğan yaklaşık 5 dk haşlanır.
Fotoğraf0244.jpg

İç harcı için:
Pirinç iyice yıkanır, soğanlar yemeklik doğranır. Yağ, diğer harç malzemeleriyle beraber, bir kabın içinde iyice yoğrulur.

Fotoğraf0249.jpg

Biberlerin, patlıcanların, kabakların içine biraz boşluk kalacak şekilde doldurulur.Soğan sarma sarar gibi katları açılarak sarılır. Fazla doldurursanız, pirinçler pişerken şişince dışarı taşabilir. Domateslerden ufak ufak parçalar kesilir dolmaların üzerine kapak yapılır. Tencereye dizilir, haşlanan lahana ve yapraklar muska şeklinde sarılır,tencerenizin yarısına kadar su doldurulur. Dolmaların üzerine biraz sıvı yağ gezdirilir.

Fotoğraf0251.jpg

Fotoğraf0252.jpg

Su kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra, kısık ateşte pirinçler pişene kadar takribi 30 dakika pişirilir(ben güveçte kısık ateşte yaklaşık 1 saatte pişirdim).
Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.
20170131_192849.jpg

16402023_679453782259121_322353213_n.jpg

16426719_679453748925791_1360180916_n.jpg

16426779_679453742259125_1800217705_n.jpg

Deynep'im ellerine,emeğine sağlık muhteşem görünüyor:rolleyes:Kaç gündür senin bu dolmanı bekliyorum:confused:Gece gece canım çekti:KK35:
Yarışmada bol şans diliyorum:KK36:
Gündüz baktım katılım 1 şubatta başlayacak yazıyor,hemen ilk tarifi ekleyeyim dedim.Sana dolma yapacağım dedim ,sözümde durmasam olmazdı.:KK45:Beğenmene sevindim.:KK36:

Ya ben katilcam hemen ilk olcam deyince kimsenin sesi cikmiyordu vay uyaniklar:KK53: sessiz sessiz ilerliyolarmis megersem:KK45: dolmalar savasi olcak:halay: ellerine saglik bende dolma yapmistim hatta bi ara yarismaya onlami katilsam demistim uclermisiz:halay:

Düşünce mi okuyorsun bilmiyorum ama bu benim de aklımda vardı :işsiz:
Valla harika görünüyor :kk77:canım benim ellerine emeğine sağlık :KK200:
Başarılar diliyorum :sampiyon:

Tokatlımm muhteşemsin bayıldım tek kelimeyle :KK200::halay:
Teşekkür ederim canım.:KK36:

Ya ben katilcam hemen ilk olcam deyince kimsenin sesi cikmiyordu vay uyaniklar:KK53: sessiz sessiz ilerliyolarmis megersem:KK45: dolmalar savasi olcak:halay: ellerine saglik bende dolma yapmistim hatta bi ara yarismaya onlami katilsam demistim uclermisiz:halay:
Kız ben baştan beri kimse yapmadan tarifimi yapayım diyordum ya.Dün sebzeler kategorisi açılınca baktım katılım 1 şubat yazıyor,gece eklerim dedim .Eklerken baktım aynı tarif eklenilmiş.Eklesem mi eklemesem mi diye kararsız kaldım.Baştan beri aynı tarifle katılım olmasın diyordum.Ama ben bilinçli olarak aynı tarifi yapmadım,tamemen tesadüf.O yüzden eklemeye karar verdim.

Ellerine sağlık deynep♡ hem de güveçte haaa :KK19: lezzet patlaması yapmışsın. :KK66: Başarılar dilerim canım :KK60:
Nevreste Nevreste nevoşum Betül kardeş istiyormuş bide erkek olsun dedi :KK35:

Teşekkür ederim canım.:KK36:Aynen güveçte daha lezzetli oluyor.Belli mi bilmem aceleyle güvecin kapağını da kırdım.Bir de güvecin yıkaması kolay olsa daha da iyi olacak.Sorma benim kız da kardeş istiyor.Abin var ya diyorum .Ben bebekli kardeş istiyorum diyor.

Düşünce mi okuyorsun bilmiyorum ama bu benim de aklımda vardı :işsiz:
Valla harika görünüyor :kk77:canım benim ellerine emeğine sağlık :KK200:
Başarılar diliyorum :sampiyon:
Sen de yap kız :KK45:.Sebzeler değil dolmalar yarışı olsun.:KK53:Teşekkür ederim canım:KK36:

Allah iyiliğini vere deynep kız millete sebze bırakmamışsın :KK70::KK70::KK70::KK70::KK70:

Ellerine sağlık bacım süper olmuş :KK66::KK60:
Tamamen sizleri düşündüğümden.:KK53:Herkesin damak tadına göe olsun dedim.Şaka bir yana ben dolmayı hep böyle yaparım.Hiç tek başına biber dolması yapmadım çoktan beri.Teşekkür ederim canım.:KK36:

X