Anket Güzel giden bi ilişkide kadın da alttan alıyor mudur ?

Güzel giden bi ilişkide kadın da alttan alıyor mudur ?

• Ankete Katılan
    70
Amin. Eş seçerken geçimli olup olmadığını iyi tartmanı öneririm. Geçinmeye gönlü olmayan bir adamla geçinmenin herhangi bir yolu yok ve geçinmek isteyen adamla da zaten gecinirsin. Bu cümleyi al ve kulağına küpe olarak tak😊

Allah hepimizi geçinmeye istekli insanlarla karşılaştırsın
açıkçası bazen anlayamıyorum geçinmek istiyor mu istemiyor mu benim de hareketlerim sanırım onu kötü etkiliyor ve çok yoğun bir işi var ben son kez kendi davranışlarıma dikkat edip bi tık daha ılımlı olmayı öfkeme sahip olmayı öğrenmeye çalışacağım buna rağmen kavgalar devam ederse evlenme hususunu çok derin bir şekilde düşünürüm vazbilegeçebilirim

En en en ufak bir şeyi yutmadigim, aklıma dustuyse dile getirmemezlik etmediğim, aman kızar mı ne yapar diye tartmadigim ve Allah nazardan saklasın çok mutlu olduğum bir evliliğim var. Böyle şeyleri genelleyerek içinizi huzursuz eden şeyleri normallestirmeye calismamalisiniz. Bu işin kuralı yok. Hele kadınlar üzerinden konulmuş kuralların hepsi çok samimiyetsiz. Fedakarlık başka bir şey, "alttan almak" başka. Alttan almak bana karşındakinden duygularını saklamak gibi geliyor. Alttan almamak demek değil ki her tartışmada kırıp dökmek. Mantık, saygı, doğru tavır ve doğru ses tonu ile yaşadıktan ve fikir alışverişi yapabildikten sonra alttan almaya gerek kalmıyor. Hayat bu, belki ileride anlaşamam, ayrılırım, ama ilişkinin dogrusu yukarıdaki şekilde iletişim kurabilmek, insanların bunu yapmaması ve birbirini alttan alarak idare etmesi, bunun doğruluğundan bir şey eksiltmiyor bence.

En en en ufak bir şeyi yutmadigim, aklıma dustuyse dile getirmemezlik etmediğim, aman kızar mı ne yapar diye tartmadigim ve Allah nazardan saklasın çok mutlu olduğum bir evliliğim var. Böyle şeyleri genelleyerek içinizi huzursuz eden şeyleri normallestirmeye calismamalisiniz. Bu işin kuralı yok. Hele kadınlar üzerinden konulmuş kuralların hepsi çok samimiyetsiz. Fedakarlık başka bir şey, "alttan almak" başka. Alttan almak bana karşındakinden duygularını saklamak gibi geliyor. Alttan almamak demek değil ki her tartışmada kırıp dökmek. Mantık, saygı, doğru tavır ve doğru ses tonu ile yaşadıktan ve fikir alışverişi yapabildikten sonra alttan almaya gerek kalmıyor. Hayat bu, belki ileride anlaşamam, ayrılırım, ama ilişkinin dogrusu yukarıdaki şekilde iletişim kurabilmek, insanların bunu yapmaması ve birbirini alttan alarak idare etmesi, bunun doğruluğundan bir şey eksiltmiyor bence.
bende siz gibiyim en ufak şeyi bile söylerim aklıma düşerse asla içimde tutmam ama bu karşı tarafı bazen yoruyor gibime geliyor çünkü empati yaptığımda belki de karşımızdaki insan da bizi kırmamak için bişeylere susuyor o bunu yaparken benim hiç yapmamam beni sorgulatmaya başladı

Evet ben küçük bişeyde bile hemen parlıyorum ve hiç alttan alan yapım yok alttan almak ne demek onu bile tam bilmşyorum Buda zarar veriyor ilişkime
Yaşınız küçük değilmiş, ilişkiniz yeni mi acaba? Zart zurt küçük şeyleri içimde biriktirip erkek arkadaşım uyurken ona arka arkaya 83 mesaj yazmışlığım vardır benim de ilk yılımızda :KK70:. Her iki üç haftada bir -özellikle benim reglime yakın- tartışırdık.

Ancak şu an 6 yıldır birlikteyiz, hiç tartışmıyoruz çünkü fikir ayrılığımız hiç olmuyor. İnanın güncel bir tartışma hatırlamaya çalıştım örnek verebilmek için, dürüst olmam gerekirse de bulamadığım için mutlu oldum 😂. Şu an bir taraf diğerinin yaptığı bir şeyden hoşlanmıyor ve onu uyarıyor, uyaranın haklı olduğu durumda karşıdaki alttan alıyor bizde. “Evet haklısın bebeğim, bunu bir daha yapmamaya dikkat edeceğimHaksız olduğunu düşünürsek de “seni anlıyorum ama bu dediğine katılmıyorum” şeklinde cümleler kurup kendi bakış açımızı anlatıyoruz. Son 5 yılda hiç birbirimize ses yükseltmedik. İlk yıl birkaç kez ses yükseltme durumu yaşanmıştı ama onlar da sayılı 😂.

Alttan almak ne demek diye sorduğunuz için yazıyorum bunu, bir örnek vereyim. Biz geçen yaz bir tartıştık. Biraz yanlış anlama da vardı, yazışıyorduk. Saatler sürdü tartışma, ben bakmayayım diye tabletimi uzağa koyup uyumaya çalışmıştım. Birkaç saat sonra bir baktım erkek arkadaşımdan mesajlar gelmiş. “Onu bunu boşver. İçim rahat etmedi, uyuyamadım. Ben seni seviyorum ve eğer birlikte mutlu olacaksak ömrümün sonuna kadar seninle olmak istiyorum. Ama bebeğim şunu şunu böyle yapman beni gerçekten çok üzüyor…” şeklinde mesajlar yazmış. O an dedim ki “tamam bu adamla olur” 😂. Sonrasında ben de “şu şu konuda haklısın, ben sadece bu konuda böyle düşünüyorum” şeklinde anlattım. Sağlıklı ve dürüst iletişim önemli.

Üslup çok önemli. Karşıdakini suçlar bir dil kullanmamak çok önemli. “Sen şöylesin, sen böylesin, sen bunu yapıyorsun” değil de “sen şöyle davrandığında ben üzülüyorum, bunu böyle yapman beni kırıyor” şeklinde cümleler kurmak yapıcı olmanızı sağlar. Tartışmayı bilmek de önemli yani 😄.

İlişki yeniyse haklı olmak karşıdaki kişiden daha önemli olabiliyor. İlişki oturmaya başladığında egolarını bırakıp uzlaşmanın daha önemli olduğunu fark etmiş oluyor iki taraf da. Karşı tarafın haklı olduğunu kabul etmenin sizden bir şey eksiltmediğini fark ediyorsunuz. İlişki yeniyse genelde kavgalar güç savaşı şeklinde oluyor, oturduysa çözüm odaklı olmaya başlıyor. Elbette konu da önemli. Aldatma şiddet gibi şeyler değil de daha günlük tartışmalar dediğiniz için bu şekilde yorum yapıyorum. Bizde tartışma konuları genelde benim aşırı tembelliğim ya da erkek arkadaşımın ev işlerinde yardımcı olup olmaması üzerine oluyordu, neyse ki bu konuyu hallettik. Ama benim aşırı tembelliğimi halledemedik pek 😂.

Güzel giden bi ilişkide kadında alttan alıyor mudur ? Kadınlar da ilişkinin güzel gitmesi için bazı şeyleri yutmalı mıdır bazen kavga çıkmasın diye susmalı mıdır ? Bahsettiğim yutmalı dediğim şeyler tabiki aldatma şiddet değil daha genel geçer şeyler
Konuyu kapatıp susmak,üzerini kapatmak gibi değilde iki taraf da gergin ise tartismanin buyumemesi adına o an için bir tarafın susması daha yerinde olur.
Sonrasında ortam yatistiginda o konu tekrar gündeme gelir ve daha saglikli konuşulur.Buna alttan alma olarak nitelendiriyorsaniz evet derim.
Aksi bir durum var ise hayır derim.

Konu acik degil, net yorum yapamam.

Yani beni aldatti ama alttan alayim gibi bi durum olamaz.
Ama mesela esim evle cok ilgili degildir, bir eksik veya sorun varsa cogunlukla farketmez, ben calismadigim o calistigi icin alttan alirim sorun yapmam.

Ayrica 2 yetiskin bir iliskiye basliyor. Bambaska hayatlar yasayip gelmis iki kisi. Mutlaka iki taraf da bazi seyleri alttan aliyor ve fedakarliklar yapiyor cunku ayni ana babadan olan kardesimizle bile bambaskayiz. Ortak noktalar olsa da bir yabanciyla ayni hayati yasamak kolay degil, iki taraf da emek veriyor. Yoksa ya yurumuyor ya bi taraf surekli eziliyor.

Sevdiğiniz bir insanın sınırlarını ve gerçekten o anda sınırlı olup olmadığını anlıyorsunuz. Gözlerinden bile anlaşılıyor kırıldı mı cidden canını mı acıttıniz. Sadece kadın erken ilişkisinde degik bu bütün ikili ilişkilerde böyle. Geçinmeye gönlü olan bir şekilde alttan alıyor. İlişki de hep tek taraf alttan alsa bu ilişki olmaz diğeri umursamıyor sizde hastalık derecesinde bağlı olursunuz. Biz eşimle uzun yıllardır birlikteyiz. Kim ne zaman alttan alır bilmiyorum ama gerginsem hatali bile olsam sakinlesen biri oluyor karşımda. Tartışma veya sorun esnasında onun o an yasanip biteceğini bilecek olmak bile rahatlatıcı. Sürekli kavgalar ayrılırız bakla bitiyorsa eğer ki sevgiliyken daha sık oluyor bu sakin kalmak mümkün değil evet ama denemek gerekiyor. Bence bu alttan alma işleri evlenince daha rahat yürüyor. Ortada pek alttan alınacak bir şey kalmıyor

Bunu cinsiyetle sınırlamak doğru olmaz bence
Ne sürekli erkeğin alttan aldığı ne de sürekli kadının alttan aldığı bir ilişki sağlıklı değildir
Her iki taraf da o anki şartlara göre farklı zamanlarda alttan alabilir
Ben geçen alttan almıştım şimdi sıra sende gibi bi durum hesaplanmaz zaten
Bazen ben alttan alırık bazen eşim alttan alır
Bir şekilde ilişki yürür

Eşim hiç alttan almasa, o da eşim olarak kalamazdı büyük ihtimalle

Erkekle birlikte kadın da alttan almalı mı alttan almak nasıl bişey nasıl zamanlarda olmalı nasıl yapılır iş işten geçtikten sonra toparlamaya çalışmak alttan almak mıdır
Şuna da kendimce cevap vereyim
Insanların bazen ters günleri olur
Normalde vermeyeceği tepkiyi o günün ruh haliyle verebilir
Bunu şiddet anlamında söylemiyorum tabi ki
Bazen gereksiz terslemek veya sinirlenmek gibi
Öyle durumlarda birbirimizin üstüne gitmeyiz
Gidersek kavga çıkar ve işin özünde o gerginliğin kaynağı birbirimiz değiliz
Zaten gerginlik geçince hangi taraf o gün kötüyse gider durumu anlatır, özür diler, sorun çözülür
Veya bazen sorarız bugün canını sıkacak bir şey mi oldu diye

Her kızgınlık anında sen kimsin, nasıl sinirlenirsin bik bik konuşsak o iş yürümez bence
Her hareketi de kişisel algılamamak lazım

Evet ben küçük bişeyde bile hemen parlıyorum ve hiç alttan alan yapım yok alttan almak ne demek onu bile tam bilmşyorum Buda zarar veriyor ilişkime
Bende sizin gibiyim. Hep parlarım alttan almam tamam demem hatamı kabul etmem. Eskiden öyleydi :) zamanla törpüledim ama karşılıklı anlayış olunca ilişkiler daha güzel oluyor. Alttan almamaktan kastım şu mesela eşim burası dağılmış neden dikkat etmedin dediğinde “ of bazen görmüyorum her yeri düzeltmek zorundamıyım” diye savunma mekanızmam devreye giriyor. Tüm çocukluğum savunma mekanızmamla geçti. Artık eşime tamam hayatım dikkat ederim diyorum çünkü diğer türlü bişey demedim ki neden kızıyorsun bende sana yardım ediyorum tek sen iş yapıyormuşsun gibi davranma diyor. Ee haklı. Zamanla törpülenir :)

O zaman kadının hiç alttan almadığı kavga çıkarsa çıksın dediği bi ilişki tarzı da olmaz o zaman değil mi
Ben kızdığım şeylerde kavga çıkarsa çıksın demişimdir çünkü sonra tepki vermediğim için kendime kızacağımı bilirim. Neye kızdıysam kavgasını ederim. Aman ağzımızın tadı bozulmasın tarzında hareket etmem.

eşim çok gerginse o an evet alttan alırım, ama devamında sakinleştiğinde muhakkak konuşurum, aynı anda yükselmek iki tarafı da istemediği şeyler demeye itebilir....

Güzel giden bi ilişkide kadında alttan alıyor mudur ? Kadınlar da ilişkinin güzel gitmesi için bazı şeyleri yutmalı mıdır bazen kavga çıkmasın diye susmalı mıdır ? Bahsettiğim yutmalı dediğim şeyler tabiki aldatma şiddet değil daha genel geçer şeyler

bence yanlış oylama kadın değil bazen erkeke te alttan almalı , biz eşimle durumlara şartlara göre alttan alıyoruz. şartlar kime uygunsa o alttan alınmalı. erkekke streslidir çok yoğundur kadına sayı fazla düşebiliir . hata yı kim yaptıysa gibi gibi

Alttan alma durumu karşılıklı olmalı bazen kadın bazen erkek alttan almalı. Başka türlü tek tarafın alttan almasıyla ilişki yürümez kesinlikle..Kadında bazı şeyleri yutmalı mı?demişsiniz.Bu konunun ne olduğuyla alakalı her şey yutulmaz sanırım..

+++++

Kişiye göre değişir eğer alttan alacağı biseyse seviyorsa alır yoksa zor.

X