Güzel Sanatlar Fakültesi YARDIM LAZIM

souloffiree

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2011
16
0
kızlar liseyi bitiricem güzel sanatlar fakültesine girmek istiyorum ama sınavlar hakkında bilgim yok. bir de bir üniversiteye kac kisi basvuruyordur tahminen? resmime gercekten güveniyorum ama korkuyorum sonucta 40-30 kisi alıyorlar. yardımınıza ihtiyacım var :KK3:

kızlar liseyi bitiricem güzel sanatlar fakültesine girmek istiyorum ama sınavlar hakkında bilgim yok. bir de bir üniversiteye kac kisi basvuruyordur tahminen? resmime gercekten güveniyorum ama korkuyorum sonucta 40-30 kisi alıyorlar. yardımınıza ihtiyacım var :KK3:

İlk önce hangi bölüm istiyorsun resim mi, grafik mi,moda tasarım mı?
Resim düşünüyorsan eğer ben eğitim fakültesi okumanı tavsiye ederim resim öğretmenliği yani
Sınavlara kendi başına hazırlanmak yerine bi kursa gitsen sana çok faydası olur
Başka soruların varsa yardımcı olmaya çalışırım

Resim bölümü ya da resim öğretmenliği aklımdaki. Bu sene lise4e gecicem. Kesin bi karar verip son hızla calısmalara baslamam lazım ama acıkcası gözümü de korkutanlar oldu. Sizce bir sonraki sınavlara kadar düzenli calısmayla bu isi basarabilir miyim? Ayrıca ygs puanının önemi ne kadar? Burada da bir anadolu lisesinde okuyorum ya ygs lys calısıp baska bir bölüme ya da ygs + resim calısıp istediğim bölüme gitmem söz konusu. Aklım gercekten cok karısık.. 1 sene calısmayla halledebilir miyim ki :KK50:

Kendi capımda calısmalarım var ayrıca. Kimisini kendim önüme koyup cizmeyi denedim kimisi sevdiğim seylerin taklidi oldu, onlardan da bi seyler öğrendim. Ama tabi ki sınav icin yetersiz. Teknik öğrenmem sart, evde kendi calısmalarımdı onlar. Bir de Mimar sinan icin cok zorladıklarını söylüyorlar. Orası da aklımda ama istanbulda, ankarada, bursada, eskisehir gibi baska az cok gelismis sehirlerde istiyorum üniversiteyi..

Son düzenleme:
Resim bölümü ya da resim öğretmenliği aklımdaki. Bu sene lise4e gecicem. Kesin bi karar verip son hızla calısmalara baslamam lazım ama acıkcası gözümü de korkutanlar oldu. Sizce bir sonraki sınavlara kadar düzenli calısmayla bu isi basarabilir miyim? Ayrıca ygs puanının önemi ne kadar? Burada da bir anadolu lisesinde okuyorum ya ygs lys calısıp baska bir bölüme ya da ygs + resim calısıp istediğim bölüme gitmem söz konusu. Aklım gercekten cok karısık.. 1 sene calısmayla halledebilir miyim ki :KK50:

merhaba. Özel yetenek sınavı için ygsden barajı geçmen yeterli diye biliyorum fakat bazı üniversitelerin değişiyormuş sanırım.. Bir de resim öğretmenliğinde pek atama yok diye biliyorum ama seviyorum okumak istiyorum diyorsan sen bilirsin tabi ki içini de karartmak istemem :)

Barajı gecmek gerektiğini duymustum da baska söylentiler de geldi kulağıma. Ne kadar yüksek puan o kadar iyi gibi. Onu merak ettim. Simdi böyle söyleyince benim aklım daha bi karıstııı o kadar seyden vazgecip resime hazırlanıp bi de issiz kalmak kötü olur sanırım. Cünkü bunun icin cok seyden vazgecmeyi planlıyodum :KK52:

Kendi capımda calısmalarım var ayrıca. Kimisini kendim önüme koyup cizmeyi denedim kimisi sevdiğim seylerin taklidi oldu, onlardan da bi seyler öğrendim. Ama tabi ki sınav icin yetersiz. Teknik öğrenmem sart, evde kendi calısmalarımdı onlar. Bir de Mimar sinan icin cok zorladıklarını söylüyorlar. Orası da aklımda ama istanbulda, ankarada, bursada, eskisehir gibi baska az cok gelismis sehirlerde istiyorum üniversiteyi..

Merhaba canim umarim yardimci olabilirm bir resim ogretmeni ve guzel sanatlara yonelik calismalar yapan kurs ogretmeni olarak:)) ama bunu once belirteyim bizim zamnimizda cok degisikti:KK43: zor degil oncelikle eger ki kendine guveniyorsan!! ve OSS puani cok onemli(suan adi ne bilmiyorum her yil farkli oluyor ve ben Turkiye'de yasamiyorum simdi o yuzden pek takip edemiyorum ) ama cizimin yuksek puanlar alirsa yarisabilirsin yuksek OSS puanli arkadaslarla...her sehir kendine gore sinav sistemi ve konular belirliyor.ama yakin sayilir birnirine ....genelde 4-5 asamadan olusur bu sinavlar 1.canli model,2.imgesel3.naturmort,4.mulakat...bazi unvle IQ yapiyorlar (cok sacma bana gore) .....bu cizimlerin bazi unvlerde %50 OSS%50 baz aliniyor ..ama her unv farkli iste bazilari bu rakamlari OSSde yuksek tutuyor bazilari cizimlerde system eminim simdi cok degismistir ama sen unv sitelrinde bulabilirsin detaylar baska sorun olursa biliyorsam yanitlaya bilirm umarim rab gonlune gore verir

Erciyes üniversitesini de düşün derim canım. geçenlerde orada öğretim elemanı olan bir arkadaşım, yetenek sınavına girenlerin nerdeyse yarısının yerleştiğini söyledi erciyes ünv. güzel sanatlar bölümlerinden birine (grafik, heykel, resim, seramik vs..)

Peki bu aşamaların her biri farklı günler icinde mi yapılır?? Sunu da merak ediyorum grafik bölümü de mi benzer sınavlarla alıyor yani canlı model imgesel gibi :) Ayrıca gercekten cok sağolun

Peki bu aşamaların her biri farklı günler icinde mi yapılır?? Sunu da merak ediyorum grafik bölümü de mi benzer sınavlarla alıyor yani canlı model imgesel gibi :) Ayrıca gercekten cok sağolun

bu okuldan okula değişebilen bir şey. mesela erciyeste desen ve imgesel aynı gün. şimdilik yetenek sınavı tüm bölümler için ortak. 2 hafta içinde filan açıklanıyor sonuçlar.

Ne demek :)) cok seviyorum gorsel sanatlari ve ilgilenen kisileri gorunce heyecanlaniyorum:)bu asamalar ayni gun icinde olmuyor sanirim her asama1 gun aliyor yani bi sehire gideceksen orda yurtta kaliyorsun 3-4 gun artik unv ne soracaksa okdar zamna ihtiyacin olacak ..zaten sinavdan bikac ay once univ ler kendi sitelerine bilgi veriyorlar kac gun ve neler sorulacak diye tabi konulari vermiyorlar sadece kac asama ve hangi teknikler sorulacak diye..benim bildigim sen unv kazaninca 2 sinifta tecih yapiyorsun grafik,yagliboya,fotograf,heykel,seramik gibi bolumlere yerlesip geri kalan 3 yili o bolum uzerinde okuyorsun..ama senin bahsettigin bolum baska olabilir tam bilmiyorum oretmenlik disi yani animasyon falan grafik tasarim blki kendi icinde baska yoldan da sinavlari oluyordur ben sadece egitim fakultesi ve guzelsanatlar fak biliyorum canim

Ne demek :)) cok seviyorum gorsel sanatlari ve ilgilenen kisileri gorunce heyecanlaniyorum:)bu asamalar ayni gun icinde olmuyor sanirim her asama1 gun aliyor yani bi sehire gideceksen orda yurtta kaliyorsun 3-4 gun artik unv ne soracaksa okdar zamna ihtiyacin olacak ..zaten sinavdan bikac ay once univ ler kendi sitelerine bilgi veriyorlar kac gun ve neler sorulacak diye tabi konulari vermiyorlar sadece kac asama ve hangi teknikler sorulacak diye..benim bildigim sen unv kazaninca 2 sinifta tecih yapiyorsun grafik,yagliboya,fotograf,heykel,seramik gibi bolumlere yerlesip geri kalan 3 yili o bolum uzerinde okuyorsun..ama senin bahsettigin bolum baska olabilir tam bilmiyorum oretmenlik disi yani animasyon falan grafik tasarim blki kendi icinde baska yoldan da sinavlari oluyordur ben sadece egitim fakultesi ve guzelsanatlar fak biliyorum canim

Ben de gercekten böyle olumlu düsünenleri görünce heyecanlanıyorum hocam :KK16: yurt olayını yeni duyuyorum. Basvuru yapınca üniversite mi ayarlıyor acaba. Bir de gelistirmek icin bu sene hep kursa gitmeyi planlıyorum bi yandan dershanem ve okulum da var. Zor olcak gercekten, onun yanında bi de ya kazanamazsam diye düsünmek üzücü.. tekrar hazırlanmam gerekicek :)

Ben de gercekten böyle olumlu düsünenleri görünce heyecanlanıyorum hocam :KK16: yurt olayını yeni duyuyorum. Basvuru yapınca üniversite mi ayarlıyor acaba. Bir de gelistirmek icin bu sene hep kursa gitmeyi planlıyorum bi yandan dershanem ve okulum da var. Zor olcak gercekten, onun yanında bi de ya kazanamazsam diye düsünmek üzücü.. tekrar hazırlanmam gerekicek :)[/QUOTE

her universitenin yurtlari oluyor muhakak.ve gorsel sanatlar sinavlari yaz ayinda oldugu icin universite ogrencileri tatilde (evlerinde)oluyor :) ozamn butun yurt bombos size kaliyor ailenle de gelip kalabilirsin sinav sureci icerisinde muzikciler resimciler beden egitimciler yani anlayacagin yetenekli insanlarla doluyor ve ayni zamnda heyecanli insanlarla:))) cok guzeldi o zamnlar benim icin :) bana sorarsan kursa gitmelisin kesinlikle cunku ne kadar iyi gorursen gor cizersen ciz hergun kurs ortaminda gunde 10 20 30 kusur cizimlere ihtiyacin oacak bun evde yapamazssin :KK43: kursa her turlu insanlr olacak erkek kadin sisman zayif uzun kisa kemikli etli :)))yasli genc gibi ve basinda hocan sana gosterek hatalarini elestirecek oyle oyle geliseceksin yoksa zor ama imkansiz asla degil!!!dersaneye gitmene bilmiyorum ben iyi ama sanki cok ihtiyac yok eger hedefin sadece gorsel sanatlar ise?? ikisi bir arada kesinlikle zor olur eger OSS den cok yuksek puan alip garantilemek istiyorsan ona bisey diyemem bekli olabilir ama suan gercekten bilmiyorum unvler cizimemi agirlik veriyor yoksa oss mi? cunku son zamnlara resim ogretmenli atanamiyor dusuk puandan dolayi hocalar dusunuyor oss yuksek olsa cocugun gelecegide blki daha acik olabilir bilemiyorum tabu bu her okula her kisiye gore degisiyor canim

Gercekten cok hos görünüyor da cok gec olmadan kesin bir karar vermem sart oldu artık. Dershaneye de mecburen gidiyo gibi olcam cünkü kayıt oldum yaz kursuna da gittim tekrar kaydı almakta cok sorun cıkartıyolar. Ygsde martta bittiği icin yine ağustosa kadar daha sıkı calısıp cizimlerimi artırabilirim o süre icerisinde. Sizde gercekten objektif baskınca önerir misiniz resime yönelmemi ne kadar sevsek de is imkanları da ayrı bir problem yaratmakta :) yine bir sorum var cok özel değilse eğer kac yıllık öğretmensiniz harika bir meslek hem de resim olunca :)

Cok soruyorum farkındayım cünkü garantiye almam gereken seyler var :KK43: Resim kursuna da haftada kac gün gitmem yeterli olur sizce

Gercekten cok hos görünüyor da cok gec olmadan kesin bir karar vermem sart oldu artık. Dershaneye de mecburen gidiyo gibi olcam cünkü kayıt oldum yaz kursuna da gittim tekrar kaydı almakta cok sorun cıkartıyolar. Ygsde martta bittiği icin yine ağustosa kadar daha sıkı calısıp cizimlerimi artırabilirim o süre icerisinde. Sizde gercekten objektif baskınca önerir misiniz resime yönelmemi ne kadar sevsek de is imkanları da ayrı bir problem yaratmakta :) yine bir sorum var cok özel değilse eğer kac yıllık öğretmensiniz harika bir meslek hem de resim olunca :)

ben universite bitireli yaklasik 9 yil oldu cok eski degilim yani :)) ama ben cok gorev yapamadim turkiye de kolejde ve devlet okullarinda calistim ama hemen sonar evlendigim icin ve yurdisina gelmek zorunda kaldigim icin hemen evlilikten sonar o yuzden gorevimi yapamadim ama calistigim bikac yil icinde yazin kurs verdim kisin zaten okulum vardi ...suan calismiyorum cunku 2 yasinda oglum var ve hamileyim :) ama geri turkiye ye donersem ilk yapacagim sey tekrar calismak :)) ben senin cizimlerini gorseydim belki diyebilirdim dene yada bkle 1 yil daha ama :KK43:(iste cok zor gelecek ile ilgili kaygilarin cok dogal korkma ne istiyorsun onun yolunda git kimseye kulak asma istersen hersey oluyor :))her meslek cicin aktif olmak sevmek lazim ki para kazanasin o yuzden bnce resim de geleci iyi ama tabi birazda hak veriyorum ulkemizde malesef kpss cok buyuk engel hic sevmiyorum bu sistemi cunku resim ogretmenin in isi degil matematik yapmak yasa anayasa bilmek :)) komedi bu ulkede system oyle degil ama burasi gibi olana kadar bizim bikac firin ekmek yememeiz lazim o yuzden turkiye de is bize daha agir dusuyor malesef hem cok calismak hemde yetenekli olmak hem aktif olmak:)) ama imkansiz degil gene diyorum:)

Kesinlikle bu sistem insanları düsünmek zorunda bırakıyo, yetenekleri olan insanları baska alanlara itekliyo gözlerini korkutup ama ben pek vazgecmek istemiyorum. Bilgileriniz icin de cok cok tesekkür ederim. Yakında ben de bi karar verip yolumu cizmeye baslarım artık daha basındayım :)

canm bence hemen bi kursa kayıt ol. sınavdan iyi not al çünk resim öğretmenliğinde sınavdan aldığın puanda önemli.
bölümden bölüme değişiyo 15 ile 50 kişi arası öğrenci alıyolar bölümlere. sınava 200 400 kişigiriyo. benm sınava 400 kşi girdi 15 kişi alıyoladı. şükür kazandımm. bende lise sonda çizim yaptım lise bitti birincilik ile kazandım. eğitimde kazandım seamik resim heykel hepsi oldu ama 1. olduğum bölüme girdim zaten formasyonumda var. ama sınav puanı çok önemli artık formasyon vermedikleri için eğitime gir olmasa 1 yıl daha hazırlan canmm

canm bence hemen bi kursa kayıt ol. sınavdan iyi not al çünk resim öğretmenliğinde sınavdan aldığın puanda önemli.
bölümden bölüme değişiyo 15 ile 50 kişi arası öğrenci alıyolar bölümlere. sınava 200 400 kişigiriyo. benm sınava 400 kşi girdi 15 kişi alıyoladı. şükür kazandımm. bende lise sonda çizim yaptım lise bitti birincilik ile kazandım. eğitimde kazandım seamik resim heykel hepsi oldu ama 1. olduğum bölüme girdim zaten formasyonumda var. ama sınav puanı çok önemli artık formasyon vermedikleri için eğitime gir olmasa 1 yıl daha hazırlan canmm

birincilikle cok iyi kazanmıssınız ya :) hangi üniversiteydi acaba? söylenenlere göre bana da eğitim daha mantıklı gelmeye basladı

X