Hademelikten öğretmenliğe

E

EU1

Ziyaretçi
Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü´nden ikincilikle mezun olan 33 yaşındaki Hatice Karabağ için sıkı sıkı tuttuğu diplomasının ayrı bir anlamı vardı.

Çünkü iki çocuk annesi Karabağ, daha önce bir okulda hademelik yaparken, şimdi üniversitede hocalık yapmaya hazırlanıyordu: "Ortaokul mezunu olarak, bir okulda hademelik yapıyordum. Açık öğretim Lisesi´ni bitirdim. Sonra üniversiteyi kazandım. İkincilikle bitirdim. Amacım akademisyen olmak."

Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden Hatice Karabağ, anneannesinin yanında kalmış, 14 yaşında da evlenmiş. Evcilik oyunu gibi başlayan ev kadınlığı 13 yıl sürmüş. Sonra hayatını ´değiştirmiş´:

"1999 yılında Devlet Memurluğu Sınavı´nı kazandım. Afyonkarahisar Bolvadin´de Adalet Meslek Lisesi´nde hademe olarak çalışmaya başladım. Bir taraftan da Açık Öğretim Lisesi´ni bitirdim. Tayinim Konya Adliyesi´ne çıktı. Sonra üniversite sınavını kazandım. İki yıl önce eşimi kanserden kaybettim. Ama yine de derslerime çalışmaya devam ettim."

alıntı

X