Haksızlığa uğramışım gibi hissetmek

Peripadisahininkizi

Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
652
547
6 aylık bebeğim var çalışıyordum ama izin aldım. Eşim işten akşam geç geliyor bebeği yarım saat bir saat görüyor en fazla. Sonra bebeğimi uyutuyorum. Eşimle de haftasonu gezmeye çıkmaya daha yeni başladım bebek durmaz etmez derken baya kendimi eve kapatmıştım.
Bebeğim gece 6-7 defa uyanıyor sürekli emmek istiyor ve bu doğduğundan beri böyle hiç fazladan uyuduğum olmadı. Sürekli emzirmeye kalktığım için geri uyumakta hep zorlandım. Günde max 3-4 saat uykuyla duruyorum. Gündüz de uyuyamıyorum.
Haksızlığa uğradım diye düşündüğüm noktaya gelince annem ve babam ilk torun gibi ilgilenmiyor. Şuan yiğenim 8 yaşında yani o zaman daha gençlerdi ama resmen annem kendini harap edercesine ablama gidip evi toplar bebeğe bakar. Bebeğin tırnağını kesmeye kadar annem düşünürdü.Onlar sürekli bize yemeğe gelirdi 2 günde bir gelir gelmese bebeği bırakır gezerler, onlar sorunlu evlilik yaşadığı için aman sorun yaşamasınlar bebeği bıraksınlar rahatlasınlar derlerdi.
Ben 4 yıllık evlilikte eşimle annemlere toplam 4 defa anca yemeğe gitmişimdir. Çünkü annem oldum olası stresli ev temizliği, yemek konularında.Ayrıca hep yorgun ev işlerine yetişemiyordu hiç bir zaman. Bunu da belli eder ablam umursamazdı ama ben umursadım yormak istemedim hiç.
Hala da yiğenime bakıyorlar bu arada haftada 2 gün annemlerde kalıyor.(ablam eşinden ayrıldığı için yiğenim annemlere çok düşkün oldu orada büyümeye devam etti) Zor bir çocuk aşırı hiperaktif gittiği zamanda annem mahvolduk diye anlatıyor. Yani bana gelemeyeceğini söylüyor.
Şimdi ben lohusalıkta annemde kaldım 10 gün bebeğim zaten küvözdeydi. Sonra evime geldim. Annem evler yakın olduğu için haftada 2 ya da 3 gün 2 saatlik bi görmeye gelip gidiyor. Ama ben asla dinlenmiş hissetmiyorum zaten o süreçte ya emiyor ya uyuyor annem de biraz sevip gidiyor gibi oluyor. Evimin hali berbat zaten hep dağınık. Annem çöpleri atar işte ya da bulaşıklar temizse dolaba yerleştirir. Ama ev asla düzelmiyor tabi bu işlerle.
Yani kendimce haksızlığa uğradığımı hissediyorum ama bu yaştan sonra annemde benim için bir şeyler yapıyor diye kendimi nankör gibi de hissediyorum.
Ablam çalışmadığı halde bebeğine nerdeyse her gün bakılmıştı ben çalışacağım ama direkt sen iyi bi bakıcı bul deniyor haklı da buluyorum bu yaştan sonra bakmak zorunda değiller diyorum ama bu haksızlık hissi beni bırakmıyor. Zaten 3 saatlik uykumdan dolayı baş ağrısı yaşıyorum sonra bu duyguları hissedip ağlıyorum. Birkaç kere anneme kendimi açmaya çalıştım ama biz de elimizden geleni yapıyoruz napalım dedi biraz daha konuşsam zaten o da beni nankörlükle suçlayacak daha napalım diye.
Yani bende kendi düşüncelerimden dolayı kendimi suçluyorum böyle karşılaştırmak doğru değil diye.
Bir de bebeğimi bırakmak istemiyorum 2 yaşına kadar ama bu düşüncelerden dolayı hem psikolojik hem fizyolojik çok yorulacak gibi hissediyorum acaba bakıcı alıp işe gitsem psikolojim düzelir mi diyorum tabi bi taraftan bebeğimi bırakmak çok zor geliyor.

Kadını rahat bırakın ya. Sizde ablanızda kendi sorumluluğunu alamayacaksaydınız çocuk yapmasaydınız.
Kadın yıllarca kendi çocuklarına bakmış büyütmüş, şimdi de neden sizin çocuklarınız için kendini heba ediyor ?
Ya zaten bende bunu söylüyorum yazımı okuduysanız ama insanın yanında 2 saatlik uykuyla hiçbir desteği olmayınca böyle hissediyor bi yardıma ihtiyacı oluyor

Kadını rahat bırakın ya. Sizde ablanızda kendi sorumluluğunu alamayacaksaydınız çocuk yapmasaydınız.
Kadın yıllarca kendi çocuklarına bakmış büyütmüş, şimdi de neden sizin çocuklarınız için kendini heba ediyor ?
Ayrıca 6 aydır da bebeğime bakıyorum ne demek bakamayacaksanız yapmasaydın

Sizin zor baktığınız bir bebeğe yaşlı insanlar nasıl baksınlar?
Kıyasa girmeyin zaten. O zaman şartlar öyledir bugün böyledir.
Herkes kendi bebeğine kendi bakmalı. Ben de oğlumu çok zor büyüttüm. Bir de altmış yaşından sonra torun bakmak istemiyorum açıkçası.
Doğru sürekli baksınlar demiyorum da hiçbir desteğim yok kimsem yok etrafıma bakıyorum herkesin bi yardım aldığı birisi bi dostu annesi akrabası var bende o da yok tükenmiş hissediyorum

Doğru sürekli baksınlar demiyorum da hiçbir desteğim yok kimsem yok etrafıma bakıyorum herkesin bi yardım aldığı birisi bi dostu annesi akrabası var bende o da yok tükenmiş hissediyorum
Destek istemek hakkınız tabii. Ama gelmiyorsa da yapacak şey düzeninizi baştan değiştirmek. Kendinize göre bir düzen bulmak. Kimseyi zorlamak bir çözüm değil.
Benim oğlum gündüz uykusunu bebekken bebek arabasında uyurdu. Evde uyutup kendim uyuyamazdım. Ben her gün dışarı çıkarıp parkta oturmaya başlamıştım mesela. Bir saat soğukta otururdum ama o bile dinlenmem gibi gelirdi. Uyku perişanlığı zaten biri gelip baksa da geçmiyor. Onun çözümü de zaman. Bir sene sonra gece beslemesini kesince rahatlıyorsunuz biraz. Temizlik konusunda destek arıyorsanız da başka yöntemler bulmanız lazım. Gelip annenizin 60 yaşından sonra sizin evinizi temizlemesini bekleyemezsiniz.
Evet çok zor. Biz de o yollardan geçtik. Ama ilk iki sene böyle. Başka yollarla kendinizi rahatlatmak zorundasınız.

Ya zaten bende bunu söylüyorum yazımı okuduysanız ama insanın yanında 2 saatlik uykuyla hiçbir desteği olmayınca böyle hissediyor bi yardıma ihtiyacı oluyor
Haftada 2 3 gün geliyormus zaten , hergün mü gelmesini istiyorsunuz. Ayrica bende 2 tane çocuk büyütüyorum küçügü 4 aylık ama kimseden beklenti içine girmiyorum eşim dışında.

Sanırım linç gelecek konuya şimdiden açtığıma pişman oldum bunlar sadece hislerim kimseyi birşeye zorlamıyorum kimseye de birşey anlatmıyorum kendimce yaşıyorum işte bu tükenmişliği 😪
Kendinize başka çözümler bulmalısınız.
Uyku rutini oluşturun mesela. Bir de bebeklerin sevdiği tip oyuncakları kitapları yere serip bebeği de yere koyduğunuzda o dönemde biraz oyalanıyorlar. Biz 9 aylıkken hıppala almıştık. Kendi orda hoplar yarım saat oyalanırdı.
Yemek yada temizlik yaparken mama sandalyeniz devrilmez güvenli tiplerdense önüne su ve oyuncak koyup yapabilirsiniz.

Mesela eski konularınıza şöyle bir baktım sizi yoran bebeğinizi sallamanız. Sallamaya alıştığı için çocuk sürekli uyanıyor.
Bunun üzerine gidip gerekirse 15-20 günü daha zor geçirirseniz ama çözerseniz inanın daha iyi hissedersiniz.
Sallayarak uyuyan bebeklerin anneleri daha uykusuz daha yorgun oluyor benim gözlemime göre

Önce evin düzeninden başlayın evi öyle görmek enerjinizi düşüruyordur bir kadın tutun sadece o gün için annenizden yardım isteyin evin düzenini kurunca arada yardımcısı çağırın bebeğinizle keyifli zaman geçirmeye calisin sonra da ise baslarsiniz

Aslında ayda bir bile eve yardımcı alsanız süper olur. Tabii onu yapamıyorsanız bir baby sling alın veya youtubeda çeşitli kumaşlarla bebeğinizi kucağınıza bağlama şekilleri var. Onları yapın. İki eliniz boşa çıkar. Gündüz evde rahatça iş yaparsınız. Hiç olmazsa dağınıklık toplama, süpürme, silme vb. Çorba karıştırabilirsiniz, yavaş yavaş da olsa yapılır. Uyku gerçekten sıkıntı ama bebeğinizi o şekilde kendinize bağladığınızda bebek kendini güvende hissediyor, size doyuyor psikolojik olarak ve huysuzlukları azalıyor. En geç 1 yaşından sonra da uykusu düzene girer zaten.

Haksızlık konusuna gelince, aileniz ablanızın daha çok ihtiyacı olduğunu düşünmüş demek ki. Şu an uykusuzluk vb. sizin sinirlerinizi bozuyordur mutlaka. Canınızı sıkmayın bence. Sizin de ihtiyacınız olduğunda gelirler mutlaka. Annenize uykusuzluğunuzu söyleyin. Arada bir gelsin 4-5 saat. O bebeğe bakarken siz de uyuyun. Uykusuzluk başınıza çok vurduğunda yapın bunu.

Bakış açınızı değiştirip kabullenseniz belki biraz daha kolaylasir bazı şeyler . Annenizden değil de eşinizden beklentiniz olsun. Kadın zaten kendince destek oluyormuş elinden o kadar geliyor demek ki. Geçmişle kıyaslamayın lütfen .

Haftasonu bebeğin mamasını hazırlayıp altını temizleyip eşinize bırakın . Ben evden önce 1 saatliğine uzaklasmakla kendime alan açmıştım. Bı kahve içip kalabalığı izliyordum kulagimda son ses müzik açıp. Çocuklarım çok zordu. Kızım i uyuturken butun gece omzumda bildiğin at gibi volta atiyordum. Ailenizle beraber dışarı cikabilmeniz güzel ama biraz kendinizle kalin. Kuaföre gidin , alışverişe gidin gibi gibi. Artık böyle malesef çocuk büyütmek Zor. Siz kendinize nefes alacak alan acmazsaniz kendinizi karanlık bir kuyuda yalnız hissedebilirsiniz. Siz aynı yoldan geçmiş hemcinsiniz olarak bosverin evin düzenini , o zamanla oturacaktır dert etmeyin. Eşinizle bebeğinizin sorumluluğunu paslasmayi öğrenin .

Sizin asil gucenmeniz gereken kisi esiniz bence anneniz degil. Kadin zaten baska bir cocuga bakiyor. Bu cocuk belli bir yasa gelmis. Onunla bir duzeni oturtmus. Bi yandan o cocugu birakip sizin evinize mi gelsin surekli. Ki onu da elinden geldigince yapiyormus haftada iki uc. O bile zordur kadina, hayati kosturmaca icinde geciyor. Cop atiyor, etrafi topluyor azcik yetmiyor diyorsunuz. Elinden gelen bu demek ki. Bu kadin ne sizin hizmetciniz ne de bakiciniz.

Uykusuzluk çok zor gerçekten. İnsan destek bekliyor. Ama gelmiyorsa o destek de yapacak bir şey yok. Yakalarına yapışamazsınız.
Desteği eşinizden talep edin. Gece o da kalksın. Haftada birkaç gece 5 saat uyusanız baya farkeder. Biz hata yapıyoruz. İşe gidiyor diye erkekleri gece işin içine katmiyoruz. Sanki anneler işe gitmeyince evde ertesi gün öğlene kadar uyuyor. Ben de yaptım o hatayı. Bebeğim de emerek uyuyordu.
Ev için de kesinlikle bir yardımcı alın.

Doğum yaptım eve geldim ikinci gün herkes gitti annem de evine gitti ben git dedim yaparım sandım eşimle dönüşümlü o gece ama ağlama krizine girdim kendimi iyi hissetmiştim başta ama öyle olmadı. Çok büyük bir boşluğa düştüm
Annemden talep ettim Kv en baştan ben bebek bakamam demişti ona söylemedim bisey.. şimdi 27 günlük oldu daha hala küçücük bir haftadır annemde kalıyorum eve dönüyoruz bu akşam yine tek bakacağım eşim aralarda destek olur emzirme olduğu için yine pertim destek olsalar da malesef
Ben de önceleri kimse bakmak zorunda değil derdim aslında bakım değil destek istiyor insan ablanıza destek olduysa siz de talep edebilirsiniz.. benim Kv kendi çocuklarına da bakmamış ailesi bakmış o çalışmış ona da bisey demiyorum haklı , ama annem ablama destek olup bana olmasa üzülürdüm maalesef hani en başta kimseye destek olmasa yapısı bu dersin diğer türlü üzücü

X