Haksızlık mı olur

Babaanneleriyle ve babalarıyla birlikte yaşıyorlarmış. Şimdi babaları gelip diyecek ki ben evlendim ayrı eve gidiyorum siz babaannenizle burda kalın. Çocukların bunu olgunlukla karşılaması bence çok düşük bir ihtimal. Zaten olgunlukla karşılanacak bir durum da değil. Ben kendime yeni aile kuruyorum hadi hoşçakalın demek bu. Sorumluluk babada, Babannede değil. Alıştıkları düzen değişecek elbette baba evden gidiyor sonuçta. Evet haksızlık olur bu durum. Çocuklu bir adamla evleniyorsunuz, çocuklarından ayrı evde yaşam gibi bir teklifte bulunmanız, dahası o adamın bunu kabul etmesi garip gerçekten. Yarın bir gün Babanne öldüğünde ne yapacaksınız onu hesaplayıp düşündünüz mü?
Babaanne vefat ederse tabiki mecbur bir arada yaşayacağız. Annelerine gitmedikleri için ortada bırakacak değiliz. Ben çocukların böyle bir durumda fikirlerini almadan sadece kendi isteğime göre karar vermeyeceğim. Kimsenin mutsuz olmasına razı değilim, sadece evleneceğim kişinin fikri veya benim fikrim yeterli olmayacak, onları da anlamadan emin olmadan karar vermem. Tahminlerim babaannelerinden ayrı yaşamayı tercih etmeyecekleri yönünde. Babaanneleriyle yaşamayı da ben istemiyorum. Eğer benimle yaşamak istediklerini söylerlerse ve babaannelerinden ayrı yaşamayı kabul ederlerse ona göre ayrıca kafamda netleştirmeye çalışacağım durumu.

Simdi bu adam 23 yas gibi coook erken bir yasta cocuk sahibi olmus,belli ki o yasta aile gecindirecek ekonomik ozgurlugu ve aile idare edebilecek kafasi yokmus ki ailesiyle ayni evde/altli ustlu yasamis. Ailesini bir nevi kullanmis, cocuklarina baktirmis,evini idare ettirmis. Yani bu adam 42 yasina gelene kadar hic sorumluluk almamis. Belki de evliligi bu sebepten bitmistir. Simdi cocuklari buyumus ama yine anasinin kuyrugundan ayrilamiyor cunku eski aliskanliklari buna izin vermiyor. Olene kadar anasiyla yasayacaktir emin olabilirsiniz.
Sahsen maddi manevi ana babasina muhtac bir erkekle ben de olsam evli kalamam, hadi bir hata yaptim evlendiysem de bosanirim. O yuzden iyi dusunun. Adamin cocuklariyla beraber yasamasi mesele degil,bu yasta hala anasina bagimli olmasi problem

Babaanne vefat ederse tabiki mecbur bir arada yaşayacağız. Annelerine gitmedikleri için ortada bırakacak değiliz. Ben çocukların böyle bir durumda fikirlerini almadan sadece kendi isteğime göre karar vermeyeceğim. Kimsenin mutsuz olmasına razı değilim, sadece evleneceğim kişinin fikri veya benim fikrim yeterli olmayacak, onları da anlamadan emin olmadan karar vermem. Tahminlerim babaannelerinden ayrı yaşamayı tercih etmeyecekleri yönünde. Babaanneleriyle yaşamayı da ben istemiyorum. Eğer benimle yaşamak istediklerini söylerlerse ve babaannelerinden ayrı yaşamayı kabul ederlerse ona göre ayrıca kafamda netleştirmeye çalışacağım durumu.

Ortada kurulmuş bir düzen var bunu görüp görüşmeye devam etmişsiniz bu adamla. Şimdi senin düzenin bana uymuyor diyorsunuz. Varsayalım tamam dediler. O zaman ben evlenmekten vazgeçtim mi diyeceksiniz? Varsayalım yok dedi çocuklr evlendiniz sonra bir gün kapı çaldı çocuklar geldi biz sizinle kalmak istiyoruz dedi. O zaman boşanacak mısınız? Çocuk oyuncağı değil ki bu. O zaman da çocukların kafasına bak bizi istemedi o yüzden babamla evlenmedi, babam bizim yüzümüzden evlenmiyor düşüncesini yerleştireceksiniz ki haksız bir düşünce değil. Ayrı bir ev istemek en doğal hakkınız ama o zaman çocuklarıyla yaşayan bir adamla evlenmeyeceksiniz.

Aslında O çocukları ve annesiyle konuşmadan, ben de ayrıca konuşmadan ve nasıl bir yol bulunacağı netleşmeden evlenmeyi düşünmüyorum. Ama böyle bir niyetle konuşacağım için haksızlık mı yapmış olurum bunu anlamaya çalışıyorum. Ben de böyle bir evde yaşamaya cesaret edemem. Ayrı evde bile olsak sorumluluğunun farkındayım ve buna razıyım. Ama aynı evde yapamam
Ya babaneye birşey olursa Allah korusun bu defa çocuklarımı bırakamam diyecek yine aynı evde yaşamak zorunda kalabilirsiniz, yapamam diye düşünüyorsaniz hiç girmeyin,geniş zamanı düşünüp karar vermek lazım bu konularda.

bence sizin is cok zor,
13 yasindaki cocuk babasi ile kalmali, 19 yasindaki babanne ile kalabilir.
ama bu durumda bile 13 yasindaki cocukla anlasmaniz kolay olmayacaktir, tabi ki boyle bir duzeni kabul etmeleri de zor olabilir.

onun disinda sizin acinizdan da tabi ki hep birlikte yasamak kabul edilmemeli,
hem kayinvalide ile birlikte yasamak herkesin harci degildir zor istir, hem de bu kadar bu kadar buyuk cocuklarla iletisim cok zor olacaktir, hele ki sizin deneyiminiz yokken, aman basinizi yakmayin o islere girisip de.

adam tuhaf ana evinden çıkmamış bu yaşına kadar.
19 yaşındaki neyse de 13 yaşındaki çocuk bırakılmaz. ben kendime yeni aile kurdum o ailenin içinde yeriniz yok demek bu.
sizinle yaşayıp babannesine istediği zaman gidip kalması daha uygun. babaanne ile yaşayıp size arada gelmesi değil.

Bence siz ayrı bir mahallede oturun ne kendi ailenizle ne eşinizin ailesiyle aynı mahallede yaşanmaz ayrı bir yuvanız olmalı. Çocukların da kendi tercihine bırakın ikisi de küçük değil istedikleri zaman sizde istedikleri zaman orada kalsınlar

Bu konuda açıklaması, bazı mecburiyetlerden olduğu. Benimle ayrı evde oturmayı kabul ediyor, ama vicdanen biraz huzursuzluğu var. Ben de kimseye haksızlık olsun istemiyorum. Benim düzenim ayrı evim olsun da istiyorum
Başkasına haksızlık olmasın diye kendinize kıymadan aynı evde yaşamak gibi bir hatayı sakın yapmayın. Sizin hayatınız ve bencilce bir şey de istemiyorsunuz.. önce kendinizi düşünün lütfen. kararınızda net olun kesinlikle ayrı evde yaşamayacaksanız ilişkiyi bitirmeyi bile düşünün. Çocukları ya da annesiyle nasıl bir çözüm bulacak bırakın erkek arkadaşınız düşünsün. Şimdiden onun sorumluluğunu ya da vicdanını üstünüze almayın.

Merhaba,
Kafama takılan bir konuda fikir almak ve doğru olanın ne olduğunu bulabilmek için ilk defa üye oldum ve bu konuyu açıyorum
Ben 39 yaşındayım ve daha önce evlenmedim. Sevdiğim ve evlenmeye karar verdiğim kişi 42 yaşında, daha önce evlenip boşanmış ve biri 13 diğeri 19 yaşında iki çocuğu var. İki çocuğu ve annesiyle birlikte yaşıyorlar, babası yakın zamanda vefat etti. Çocukların annesi sağ ancak uzun zamandır iletişimleri olmadığını biliyorum. Henüz aileler tanışmadı, biz netleşmek için bekledik. yakın zamanda o annesine ve çocuklarına açılacak ben de aileme
Neden boşanmış, eski eşi nasıl biri konularında kafamda soru işareti olmadığı için bu ayrıntıları geçiyorum.
Biz aynı şehirde farklı ilçelerde yaşıyoruz. Ben de o da farklı işlerde çalışıyoruz.
Daha önce hiç ailesinden ayrı yaşamamış, evliliğinde de bir dönem ailesiyle aynı evde bir dönem de dubleks evde altlı üstlü olarak oturmuş.
Biz görüşmeye başladığımızda babası vefat etmemişti ve çocukları da doğduklarından beri babaanne ve dedeyle birlikte olduğu için aynı mahallede farklı dairede oturmamızın sorun olmayacağını düşünüyorduk. Çocuklarına da evde oda yapıp istedikleri zaman bizimle istedikleri zaman da hep alıştıkları dedelerinin evinde kalırlar diyorduk. Henüz çocuklarla da tanışmadım, önce ben emin olmak istedim sevip sevmediğimden, şimdi sevdiğimden eminim
Şimdi evlendiği zaman çocukları ve annesinden ayrı bir ev tutsa aynı mahallede olsak yine, çocukları ve annesine haksızlık olur mu? bir kaç ay oldu kayıpları o yüzden bu konuda annesi ve çocuklarıyla konuşmak için uygun değil henüz
Yani çocuklar ve annesi ayrı evde biz ayrı evde olsak ama istedikleri zaman bir araya gelebilecekleri mesafede olsak, herkesin mutluluğu için uygun olur mu?
Ben daha önce aynı evde yaşamak istemediğimi ama aynı mahallede oturabileceğimi, istedikleri zaman çocukların da gelebileceğini, onlara ayrı oda yapabileceğimizi söylemiştim. O da benim netleşmem için çocuklara benden bahsetme konusunda bekledi.
Babası ölünce ayrı evde yaşamak onu vicdanen huzursuz edecek gibi, bu konuyu bugün konuştum. Aslında benimle ayrı evde yaşamayı istediğini ama babası öldüğü için ayrı ev istemesinin vicdanen rahatsız ettiğini söyledi. Ben de aynı evde yaşamak istemediğimi gerekçelerle açıkladım. Ayrı evde yaşamamız onlar açısından haksızlık olarak algılanır mı bunu anlamak istiyorum. Sonuçta eli yine üzerlerinde olacak, yine istediği zaman ulaşabilecekleri mesafede olacak
Ben ayrı ev olmayacaksa niye evleneyim ki, ailemle de yaşardım ayrı evim olmayacaksa, bunu açıkladım, o da anladı. Sadece haksızlık mı yapılmış olur buna takıldım
Merhaba.siz de haklısınız müstakbel eşiniz de.yazık tabi ona da çok zor annesine de.çocuklara da öyle.ama siz bunu isteyebilirsiniz hakkınız tabii.hem de yakında olacakmışsınız aynı mahallede.
Bence halsizlik tok ortada.bi şekilde güzellikle rızalarını alıp yapabilirsiniz bu şekilde.ne güzel insansiniz ince düşünüyorsunuz.ben de pek ince düşünürüm o yüzden gönül rahatlığıyla söyledim haksızlık olmaz tabiki

Haksizlikla ne alakasi var adam ailesinden hic kopamamis simdide birlikte olmanin yollari i dusunuyor. Evlenmeye karar verdiyse bunlari goze almasi gerekiyor sizlik bir durum yok asla ayni eve girmeyin

Babaanneleriyle ve babalarıyla birlikte yaşıyorlarmış. Şimdi babaları gelip diyecek ki ben evlendim ayrı eve gidiyorum siz babaannenizle burda kalın. Çocukların bunu olgunlukla karşılaması bence çok düşük bir ihtimal. Zaten olgunlukla karşılanacak bir durum da değil. Ben kendime yeni aile kuruyorum hadi hoşçakalın demek bu. Sorumluluk babada, Babannede değil. Alıştıkları düzen değişecek elbette baba evden gidiyor sonuçta. Evet haksızlık olur bu durum. Çocuklu bir adamla evleniyorsunuz, çocuklarından ayrı evde yaşam gibi bir teklifte bulunmanız, dahası o adamın bunu kabul etmesi garip gerçekten. Yarın bir gün Babanne öldüğünde ne yapacaksınız onu hesaplayıp düşündünüz mü?
Merhaba, geç cevap yazıyorum kusura bakmayın. Babaları konuşurken ben gidiyorum siz burada kalacaksınız şeklinde konuşmayacak tabi ki. Çocuklara evlenme düşüncesini söylediğinde onların babaanneleriyle de bizimle de kalabileceklerini söyleyip fikirlerini alacak. Eşiyle boşanma aşamasında anneleri çocuklarımı da alıp gideceğim dediğinde onlar biz babamızla kalacağız diye cevap vermemişler, biz babaannemizle kalacağız diye cevap vermişler. Bunu söylememin nedeni babaannelerini ne kadar yanlarında istediklerini belirtmem. Bu durumda çocukların isteğine göre hareket edeceksek ya benim hepsiyle bir arada yaşamam lazım yada hiç evlenmemem lazım. Hepsiyle bir arada yaşadığımızda ne kadar mutlu oluruz o da meçhul. Bir kişi mutsuz oldu mu diğerlerine de yansır bu. Evlenmek istediğim için buraya konu açtım. Yaşım küçük değil ama hiç evlenmemiş talipler oldu fakat gönül bu, koşulları bana daha uygun diye sevmeyi beceremeyebiliyor insan

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Herkese alıntı yapıp cevap vermiyorum ama tüm fikirleri iyice düşünüyorum. İlgilenip fikrini söyleyen herkese teşekkürler

babanem 40 yasındayken dedemı kaybetmıs babanem suan 85 yasında
esını kaybettıgı gunden berı tek yasıyor tek yasayan kadınları kımse yemıyor yanı rahat olsun

annemı tek bırakamam mantıgını anlayamıyorum annenı sokaga at dıyen yok kı? aynı mahallede oturursunuz gıder gelır gorusursunuz kadında burası benım evım der yerını bılır sızde kendı evınızde duzen olusturursunuz bu kadar basıt yatalak bakıma muhtac hasta degıl kı sonucta

sankı esı vefat eden tek kadın kendı annesıymıs gıbı abartılı davranması dogru degıl , pandemı ömur boyu surmeyecek, halıyle arkadaslarınızı ıstedıgınız gıbı aılenızı davet etmek ısteyeceksınız
ya da kafanız kımseyı kaldırmayacak kayınvalıde mısafır cagıracak cok sıkıntı

rahat rahat gaz bıle cıkaramazsınız dusunsenıze
canınız yemek yapmak ıstemez aparatıf yapmak ıstersenız kayınvalıdeyle yasayınca bu mumkun olmaz
romantık an gecırmek ıstersınız sutyenle evde gezmek ıstersenız mumkun olmaz

yanı ayrı evının olmasını ıstemeyen erkekle bence evlenmeyın , sızı nasıl bır evlılık bekledıgı bellı
cocuklar okul yasında, dertlerı tasaları yok ve cocuklar sızle yasamalı adam cocuklu adam bunu bılerek kabul edıyorsunuz
ama annesının evı ayrı olmalı
cocuk anne hala teyze hep bırlıkte ordek aılesı gıbı yasanmaz
cekırdek aıle kendı evınde olur
esınızle tartısamayacagınız-romantık anlar yasayamayacagınız - rahat edemeyecegınız evın aılenın ıcıne gırmeyın sıze sart kosuyor bunu kabul etmeyın , boyle evlenecegınıze hıc evlenmeyın burada kayınvalıdeyle yasayıp uzuntulerını sorunlarını yazan kısıler var

Bazi insanlarin cesaretini yeminle böyle izliyorum 😲😱
Merhaba,
Merak ettiğim için soruyorum cesaret etmeme şaşırmanızın nedeni annesine bağımlı gördüğünüz için mi yoksa boşanmış çocuklu olduğu için mi. Zamanında ailesiyle birlikte oturmasının temelinde sadece bağımlı olması yada maddi nedenler yok bana anlattığı kadarıyla. Tabi 19 yaşında evlendiği için ilk başta kendi ayakları üzerinde duramadığından aynı eve geçmişler ama sonra başka nedenlerden kaynaklı çıkamamış, bir dönem kaza geçirip 1 yıl kadar yatağa bağlı kaldığı süre var mesela, boşandıktan sonra da çocukları alıp ailesinden ayrı eve geçmeyi düşünmemiş

Merhaba,
Kafama takılan bir konuda fikir almak ve doğru olanın ne olduğunu bulabilmek için ilk defa üye oldum ve bu konuyu açıyorum
Ben 39 yaşındayım ve daha önce evlenmedim. Sevdiğim ve evlenmeye karar verdiğim kişi 42 yaşında, daha önce evlenip boşanmış ve biri 13 diğeri 19 yaşında iki çocuğu var. İki çocuğu ve annesiyle birlikte yaşıyorlar, babası yakın zamanda vefat etti. Çocukların annesi sağ ancak uzun zamandır iletişimleri olmadığını biliyorum. Henüz aileler tanışmadı, biz netleşmek için bekledik. yakın zamanda o annesine ve çocuklarına açılacak ben de aileme
Neden boşanmış, eski eşi nasıl biri konularında kafamda soru işareti olmadığı için bu ayrıntıları geçiyorum.
Biz aynı şehirde farklı ilçelerde yaşıyoruz. Ben de o da farklı işlerde çalışıyoruz.
Daha önce hiç ailesinden ayrı yaşamamış, evliliğinde de bir dönem ailesiyle aynı evde bir dönem de dubleks evde altlı üstlü olarak oturmuş.
Biz görüşmeye başladığımızda babası vefat etmemişti ve çocukları da doğduklarından beri babaanne ve dedeyle birlikte olduğu için aynı mahallede farklı dairede oturmamızın sorun olmayacağını düşünüyorduk. Çocuklarına da evde oda yapıp istedikleri zaman bizimle istedikleri zaman da hep alıştıkları dedelerinin evinde kalırlar diyorduk. Henüz çocuklarla da tanışmadım, önce ben emin olmak istedim sevip sevmediğimden, şimdi sevdiğimden eminim
Şimdi evlendiği zaman çocukları ve annesinden ayrı bir ev tutsa aynı mahallede olsak yine, çocukları ve annesine haksızlık olur mu? bir kaç ay oldu kayıpları o yüzden bu konuda annesi ve çocuklarıyla konuşmak için uygun değil henüz
Yani çocuklar ve annesi ayrı evde biz ayrı evde olsak ama istedikleri zaman bir araya gelebilecekleri mesafede olsak, herkesin mutluluğu için uygun olur mu?
Ben daha önce aynı evde yaşamak istemediğimi ama aynı mahallede oturabileceğimi, istedikleri zaman çocukların da gelebileceğini, onlara ayrı oda yapabileceğimizi söylemiştim. O da benim netleşmem için çocuklara benden bahsetme konusunda bekledi.
Babası ölünce ayrı evde yaşamak onu vicdanen huzursuz edecek gibi, bu konuyu bugün konuştum. Aslında benimle ayrı evde yaşamayı istediğini ama babası öldüğü için ayrı ev istemesinin vicdanen rahatsız ettiğini söyledi. Ben de aynı evde yaşamak istemediğimi gerekçelerle açıkladım. Ayrı evde yaşamamız onlar açısından haksızlık olarak algılanır mı bunu anlamak istiyorum. Sonuçta eli yine üzerlerinde olacak, yine istediği zaman ulaşabilecekleri mesafede olacak
Ben ayrı ev olmayacaksa niye evleneyim ki, ailemle de yaşardım ayrı evim olmayacaksa, bunu açıkladım, o da anladı. Sadece haksızlık mı yapılmış olur buna takıldım
Bence haksızlık edilen bi durum yok gayet mantıklı kararlar vermişsiniz

Hala ayni durumdamisiniz gelisme yok mu
Yok maalesef, kimsenin üzülmeyeceği bir yol bulamadık. Kızı tavırlı. Ben ayrılalım olmuyorsa olmuyor dedim artık, benden ayrılmamak için de uğraşıyor. Kızı tepki olarak konuşmuyormuş bir şeye kızdığı zaman. Psikoloğa da götürmüş bir kere, psikologla yalnız kalmak istememiş babasını odadan çıkarmamış, psikolog ne dese de konuşturamamış

Yok maalesef, kimsenin üzülmeyeceği bir yol bulamadık. Kızı tavırlı. Ben ayrılalım olmuyorsa olmuyor dedim artık, benden ayrılmamak için de uğraşıyor. Kızı tepki olarak konuşmuyormuş bir şeye kızdığı zaman. Psikoloğa da götürmüş bir kere, psikologla yalnız kalmak istememiş babasını odadan çıkarmamış, psikolog ne dese de konuşturamamış
Hakkınızda hayırlısı olsun .adamada yazik sizin ile kizi arasinda kalmis oda ergen sanirim .kötü bisey yapmasindan korkuyor olabilir adam .sanirim annede karsisina alip kızıyla konuşmuyor. Bilmiyorm tabi bu durumda olurmu herkes destek insan psikolojisi sonucta herkesin farklı.iyi beklediniz sonucta evlilik niyeti idi maksadiniz

X