Hangisinden çeyizde kaç tane olmalı?

Öncelikle şimdiden mutluluklar diliyorum. Ancak bu yazdıklarınızı okuyunca gerçekten üzüldüm. Neye üzüldün dersen bu ziyanlığa üzüldüm.40 tane havlu mu???? Yok yani bende çeyizsiz gitmedim ama 40 tane havlu diyorsunuz ya, ileri de hiç mi beğendiğiniz yeni bir model olmayacak. Evleneli neredeyse 3 ay oldu, bir kaç kez hem yatılı hem yemeğe misafirim geldi, o zaman kullandım işlemeli ve dantelli havlularımı, onun dışında eşimle ben 2-3 havludan başka havlu kullanmıyoruz. ben 20 tane havlu götürdüm çeyizimde valla üzülüyorum kullanılmayanlara, öyle duruyor. 60 tane başörtüsü mü? kapalı mısınız bilemiyorum ama, kapalı dahi olsanız bu çok abartı yani, 30 tane patik ??? yok yani nerede yaşadığınızı çok merak ettim, o kadar mı soğuk oluyor evleriniz, ne yapacaksınız o kadar patiği? Seccadeniz az olmuş, bence etamin yaptırın , bir kaç tane de hazır alabilirsiniz. Danteli pikeye gelince, kayınvalideniz özenmiş madem yaptırsın, ileri de doğum yaptığınız zaman kullanırsınız.

Ancak diğerleri için kusura bakmayın ama, israftan başka şey değil. Onları koyacak yer arayacaksınız bir de, yeni bir model yeni bir desen çıksa almak isteseniz evdekiler aklınıza gelecek alamayacaksınız.

çok haklısınız ama bu çeyiz bazılarına göre gerçekten az bende aynı sizin gibi düşünüyorum ne yalan sölim evlendikten sonra almıcam mı hiç diye ama insan başkalarında görünce kendinde istiyor yani :KK31: neyse bu düşüncelerimden kurtulmam gerekkkk sanırım :KK52::KK52::KK52:

arnavutlara gelin gidecek biri olarak sana sunu söyleyebilirim dantel ve el işlemelerine cok dikkat ediliyor yani kullanmasan bile kendinde alma gereği duyabilirsin seni cok iyi anlıyorum bir de eltilerin arnavutmuş o yüzden biraz daha özen göster fazla hazıra kaçma mesela 5 tane seccade alacağına 3 tane al ama iyi ve gösterişli olsun onlarada hazırlayacağın bohcada seccadeler hazır olmasın benden tavsiye maraş işi falan kullanır onlar eltilerin mutlaka yapmıstır yatak örtülerinden hangisini sereceksen o iyi olsun piko yaptır bi tane ve dantel sevmiyorsan fransız danteli kullanabilirsin cok şirin oluyor onlar dikkat et arkandan geline bak diye konusulmasın sonradan konusmayı gösterişi cok severler :KK9: :KK9: :KK9:

arnavutlara gelin gidecek biri olarak sana sunu söyleyebilirim dantel ve el işlemelerine cok dikkat ediliyor yani kullanmasan bile kendinde alma gereği duyabilirsin seni cok iyi anlıyorum bir de eltilerin arnavutmuş o yüzden biraz daha özen göster fazla hazıra kaçma mesela 5 tane seccade alacağına 3 tane al ama iyi ve gösterişli olsun onlarada hazırlayacağın bohcada seccadeler hazır olmasın benden tavsiye maraş işi falan kullanır onlar eltilerin mutlaka yapmıstır yatak örtülerinden hangisini sereceksen o iyi olsun piko yaptır bi tane ve dantel sevmiyorsan fransız danteli kullanabilirsin cok şirin oluyor onlar dikkat et arkandan geline bak diye konusulmasın sonradan konusmayı gösterişi cok severler :KK9: :KK9: :KK9:

tavsiyelerin için çok tşk ederim canım :KK9: senin işinde çok zor yaa direk arnavutlara gelin gidiyomuşsun :KK1: senden öğrencek çok şeyim var :KK52: allahtan nişanlım bizim taraftan yani onların arnavutlarla ilgisi yok :KK1: sadece eltiler işte :KK53: biz bohçayı hazırladık nişanda verdik hepside hazırdı seccadelerin yapcak bişey yok :KK1:

ABLAM DA BENDEN ÖNCE EVLENECEK NASİPSE BANA DİYO SEN BÜTÜN ÇEYİZLERİNİ BANA VER SONRA BEN SANA GERİ VERİİRM HEPSİNİ DİYO :KK1:
SECCADELERİNİ NERDEN ALDIN KIZ :KK1:

canım patron olarak biliyorum baya zorlar yaniii :KK1: anlatırım müsait bi zmaanda :KK9:[/QU

cnm burda uğurlu çeyiz diye bi magaza var ordan aldım bi ara fotolarını çeker atarımm 2 atne aldımm çook şık :KK70:

tavsiyelerin için çok tşk ederim canım :KK9: senin işinde çok zor yaa direk arnavutlara gelin gidiyomuşsun :KK1: senden öğrencek çok şeyim var :KK52: allahtan nişanlım bizim taraftan yani onların arnavutlarla ilgisi yok :KK1: sadece eltiler işte :KK53: biz bohçayı hazırladık nişanda verdik hepside hazırdı seccadelerin yapcak bişey yok :KK1:
evet bnm işim biraz daha zor sen yine şanslısın arkadan konuşabilecek sadece 2 elti var :KK9: :KK9: gerçi onlar geline gelen bohcayı falan daha cok inceliyorlar ama kızlardanda gösteriş falan bekliyorlar sen yine iyisin :KK9: :KK9:

evet bnm işim biraz daha zor sen yine şanslısın arkadan konuşabilecek sadece 2 elti var :KK9: :KK9: gerçi onlar geline gelen bohcayı falan daha cok inceliyorlar ama kızlardanda gösteriş falan bekliyorlar sen yine iyisin :KK9: :KK9:

aman ya yemişim gösterişini havasını :KK1: gerek yok ya ben bana yeticek olanı yapıcam çıkıcam aradan :KK9:

evet kızlar çeyizle ilgili sorular bitmek tükenmek bilmiyo :KK1: yine bir sorumla karşınızdayım :KK1:

şimdi işlemeli havlu, lif, patik, işlemeli seccade, başörtüsü, dantelli pike, yatak odası komidin örtüleri, salon takımları falan...

havlum toplamda 40 adet 21 tanesini kayınvalidem nişan bohçamda getirmiş hepsi dantelli. 5 tane ben özel kabartmalı yaptırdım. 5 tanesi özdilek kendi desenleri var 5 tanesi yine özdilek tek renk olanlardan 5 tanesi de minteks. yetermi? dantelli illa kendimde yaptırmalımıyım?

lifi yine kayınvalidem bohçamda 10 taneye yakın getirmiş ondan yaptırırım pahalı bişey değil sonuçta yada gerek yokmu?

patik 20 tane falan gelmişti kendimdede bi 10 tane vardır yetermidir ?

seccade yine bohçamda 2 adet vardı kendimde sanırım hiç yok kaç tane yaptırmalıyım yada yaptırmasam hazırlarındanmı alsam bilemedim arkadaşım mutlaka olsun diyo kafam takıldı etamin diyolar 50 tl ye yapılıyomuş bi seccadeye 50 tl çok değilmi ya :KK30:

başörtüsü 30 tane getirmişti kayınvalidem bendede 30 tane vardır yeterlidir heralde :26:

dantelli pikem hiç yok kayınvalidem bi tane yaptırcagını söylemişti ayrıca bende kullanmam ama yaptırmalımıyım bilemedim :26:

açıkçası kızlar dantel şahsen çok sevmem kullanmıcam evimde ama illa kız çeyizinde bulunması gereken şeyler ve adetleri nelerdir?
gidecegim yerde 2 elti var onlar arnavut ve dantele falan çok önem veriyolar çeyizim serilirken eksigim olmasın istiyorum şu dantel konusuna kafam çok takılıyo aa bununda busu yokmuş demesinler istiyorum. nolur nolmaz insanın ağzı poşet değil büzemiyosun.ama gidip bi seccadeye 50 tl falan verirsem çok pahalı gelir bana... alternatif neler yapabilirim fikirlerinizi bekliyorum :KK16:

onlarca şey. napacaksın onları nereye koyacaksın? dagıt dagıt bitmez. Bence sırf çeyizsiz demesinler diye kullanmayacağın şeyler alma, masrafa da girme, sonra saklayacak yer ararsın :)

Maşaallah herşeyden fazla fazla varmış bence daha fazlasına gerek yok.onlara birde koyacak yer bulman gerekecek.kullanmayacağın şeyleri de illaki olsun diye alma boşuna.eskiden kız çeyizine bakılıp alınırdı neredeyse ,şimdi en güzel çeyiz kişinin dürüstlüğü temizliği varsın 5 tane havlusu eksik desinler.ufak tefek şeyler için kendini sıkıntıya sokma.sonuçta iğneden ipliğe herşey emek,maliyet.
Ayrıca bende sendekilerin 3 te 1 i vardır anca ona rağmen nereye koyacam diyorum:KK37:

İlla bizde çeyiz çok önemlidir laf olur dersende eksik saydığın şeylerden birer takım yeterli olur buda yokmuş dememeleri için.geri kalanlar fazla fazla yeter bence.sevgiler
selam kızlar, biraz içimi dökmek istedim. Kayınvalidemler eşyaları fazlaca bir bohça hazırlamışlardı. Annemlerden de o kadar bekliyorlarmış. Ama bizde pek ehemmiyeti yoktur bohçanın. Ben de üniversite iş hayatı derken pek böyle şeylere giremedim. Annem de kendi gelininde gelen ne varsa yaptı sağolsun. Antepli olduğumuz için kayınvalideme antep işi bir namaz örtüsü getirmişti. Ama hiç iğne oyası yoktu. Birer lif birer çorap erkeklere gömlek vb.

Sonuçta kıza iğne oyası falan getirirsiniz de damada ne getireceksiniz ki.. Her neyse, biz çok ehemmiyet vermedik. Ama henüz nişanlıyım. Kayınvalidem bir tartışma esnasında bunu benim başıma kalkarak getirdiklerimize paçavra dedi.
Çok hanımefendi diye tanıdığımız insanlar bir anda bu duruma gelebiliyor. Bu nişanlılık dönemlerinde şeytan çok uğraşıyor.

Bu dediklerini hayatımın son anına kadar unutamam sanırım. Şu an evleneceğiz ama içimde ona zerre kadar sevgi kalmadı. Basit bir olay ama herkesin ortasında dediği için affedemem sanırım.
Şimdi sorum şu şekilde ben bana getirdiklerini hiç istemiyorum. Ona bir cevap niteliğinde yüzüne yaptığı hatayı vurmak istiyorum ve düğün öncesi sıkıntı olmasın diye düğün bitene kadar sesimi çıkarmayacağım. Düğün bittiğinde bana yaptıklarını toplayıp ona vermek istiyorum. Siz olsanız napardınız?

selam kızlar, biraz içimi dökmek istedim. Kayınvalidemler eşyaları fazlaca bir bohça hazırlamışlardı. Annemlerden de o kadar bekliyorlarmış. Ama bizde pek ehemmiyeti yoktur bohçanın. Ben de üniversite iş hayatı derken pek böyle şeylere giremedim. Annem de kendi gelininde gelen ne varsa yaptı sağolsun. Antepli olduğumuz için kayınvalideme antep işi bir namaz örtüsü getirmişti. Ama hiç iğne oyası yoktu. Birer lif birer çorap erkeklere gömlek vb.

Sonuçta kıza iğne oyası falan getirirsiniz de damada ne getireceksiniz ki.. Her neyse, biz çok ehemmiyet vermedik. Ama henüz nişanlıyım. Kayınvalidem bir tartışma esnasında bunu benim başıma kalkarak getirdiklerimize paçavra dedi.
Çok hanımefendi diye tanıdığımız insanlar bir anda bu duruma gelebiliyor. Bu nişanlılık dönemlerinde şeytan çok uğraşıyor.

Bu dediklerini hayatımın son anına kadar unutamam sanırım. Şu an evleneceğiz ama içimde ona zerre kadar sevgi kalmadı. Basit bir olay ama herkesin ortasında dediği için affedemem sanırım.
Şimdi sorum şu şekilde ben bana getirdiklerini hiç istemiyorum. Ona bir cevap niteliğinde yüzüne yaptığı hatayı vurmak istiyorum ve düğün öncesi sıkıntı olmasın diye düğün bitene kadar sesimi çıkarmayacağım. Düğün bittiğinde bana yaptıklarını toplayıp ona vermek istiyorum. Siz olsanız napardınız?

ne olduda bu hale geldiniz diye sorabilirmiyim arkadaşım ? yaşadıklarına çok üzüldüm gerçekten çok zor senin durumun onu kaldırmış tır öyle yapmışsındır mesela banada çok güzel bohçalar geldi ama ben hep hazır aldım koydum kayınvalideme aldıgım nevresimi bile taçtan aldım napıyım yani :KK31: şu ana kadar bi laf gelmedi ama daha gelirmi bilemem aramız iyi hepsiyle çok şükür

ne olduda bu hale geldiniz diye sorabilirmiyim arkadaşım ? yaşadıklarına çok üzüldüm gerçekten çok zor senin durumun onu kaldırmış tır öyle yapmışsındır mesela banada çok güzel bohçalar geldi ama ben hep hazır aldım koydum kayınvalideme aldıgım nevresimi bile taçtan aldım napıyım yani :KK31: şu ana kadar bi laf gelmedi ama daha gelirmi bilemem aramız iyi hepsiyle çok şükür

Benimkisi de çok seviyor gibiydi baştan beri ama içinde ne biriktirdiyse artık anlayamadım. Çok sinirlendim zaten. Akrabaları da yanımızdaydı onu kınadılar sen böyle basit şeylere takılmamalıydın falan dediler ama. Ahh ahh.. yani neyi analtayım nasıl anlatayım bilmiyorum. Cidden şeytan çok oynuyor. Tek bi şey var: çok sıkıldım.

Son zamanlarda 2bin liramı sadece saçma sapan havlu patik çeyiz vb. işleri için ayırdım. Sırf çeyizim geldiğinde sussunlar diye. Çünkü böyle saçma bir zihniyet var:' çeyiz kızın şerefidir'
Ya kızın şerefi çeyizle mi ölçülür. Kız dürüstse müslümansa temiz bir ailesi varsa çalışıyorsa bi de çeyiz mi getirmeli. Mallık değil de nedir.
Yani sırf bunları susturmak için çeyiz mi yapmalı yoksa ben buyum deyip durmalı mı bilmiyorum.

Benimkisi de çok seviyor gibiydi baştan beri ama içinde ne biriktirdiyse artık anlayamadım. Çok sinirlendim zaten. Akrabaları da yanımızdaydı onu kınadılar sen böyle basit şeylere takılmamalıydın falan dediler ama. Ahh ahh.. yani neyi analtayım nasıl anlatayım bilmiyorum. Cidden şeytan çok oynuyor. Tek bi şey var: çok sıkıldım.

Son zamanlarda 2bin liramı sadece saçma sapan havlu patik çeyiz vb. işleri için ayırdım. Sırf çeyizim geldiğinde sussunlar diye. Çünkü böyle saçma bir zihniyet var:' çeyiz kızın şerefidir'
Ya kızın şerefi çeyizle mi ölçülür. Kız dürüstse müslümansa temiz bir ailesi varsa çalışıyorsa bi de çeyiz mi getirmeli. Mallık değil de nedir.
Yani sırf bunları susturmak için çeyiz mi yapmalı yoksa ben buyum deyip durmalı mı bilmiyorum.

bende çeyizimi az görcekler diye çok korkuyorum ama yeni yeni anlıyorumki durumum neyse onu yapmalıyım neyi kullanacaksam onu götürmeliyim canım benimde çekindiğim 2 eltim var ikiside arnavut ve çeyizlerinde el emeği dantel işi fazla bendede çok yok napıcam bilmiyorum açıkçası bende :26: ama takmamaya çalışıyorum çünkü nişanlım düşündürmüyo bizene diyo biz dantel falan kullanmıcaz diyo ihtiyacımız olursa alırız diyo ona güveniyorum işte bende canım

bende çeyizimi az görcekler diye çok korkuyorum ama yeni yeni anlıyorumki durumum neyse onu yapmalıyım neyi kullanacaksam onu götürmeliyim canım benimde çekindiğim 2 eltim var ikiside arnavut ve çeyizlerinde el emeği dantel işi fazla bendede çok yok napıcam bilmiyorum açıkçası bende :26: ama takmamaya çalışıyorum çünkü nişanlım düşündürmüyo bizene diyo biz dantel falan kullanmıcaz diyo ihtiyacımız olursa alırız diyo ona güveniyorum işte bende canım

Çok şanslısın. Benim ana kuzusu bir nişanlım var yaa.. O çok kötü bir durum. Bundan aylar önce başka bir sorun omuştu. O sıralar psikologla görüşmüştüm. Dedi ki birbirinizi çok seviyorsunuz ama kayınvaiden de sen de ağır basan karakterlerseniz damat çok zorlanacak. Aynen de öyle oluyor.

Anneler bu konuda çok büyük rol oynuyorlar.Ailemden uzak olduğum için çok üzgünüm ama yine de annem uzaktan kayınvalidemle iletişim kurup büyük krizleri önlüyor sağolsun.

Ama işte nereye kadar.. Bugün bu şekilde sürüyor yarın nasıl devam eder bilmiyorum.

Çok şanslısın. Benim ana kuzusu bir nişanlım var yaa.. O çok kötü bir durum. Bundan aylar önce başka bir sorun omuştu. O sıralar psikologla görüşmüştüm. Dedi ki birbirinizi çok seviyorsunuz ama kayınvaiden de sen de ağır basan karakterlerseniz damat çok zorlanacak. Aynen de öyle oluyor.

Anneler bu konuda çok büyük rol oynuyorlar.Ailemden uzak olduğum için çok üzgünüm ama yine de annem uzaktan kayınvalidemle iletişim kurup büyük krizleri önlüyor sağolsun.

Ama işte nereye kadar.. Bugün bu şekilde sürüyor yarın nasıl devam eder bilmiyorum.

evet nişanlının öyle olması çok zor senin için anlayabiliyorum canım. Allah razı olsun nişanlımdan hiç bugune kadar yengemler şunu şöyle yaptı sende öyle yap veya şunu şu kadar aldılar sende o kadar al dediğini duymadım hatta artık alma yeter diyo biliyo çok borca girdim evlendikten sonra alırız diyo hele dantel deyince çıldırıyo o hiç sevmiyo bende sevmiyorum kullanmıcaz ondan şüphem yok zaten o yüzden kendimi onlar için kasmıyorum düşündüğüm şeyler dantelli havu seccade falan yani onlarıda çok düşünmemeye çalışıyorum artık yapabildigimi yapıcam yapıcak bişey yok :KK43:

sen ailenden uzaktamı çalşıyosun peki düğün ne zaman?

evet nişanlının öyle olması çok zor senin için anlayabiliyorum canım. Allah razı olsun nişanlımdan hiç bugune kadar yengemler şunu şöyle yaptı sende öyle yap veya şunu şu kadar aldılar sende o kadar al dediğini duymadım hatta artık alma yeter diyo biliyo çok borca girdim evlendikten sonra alırız diyo hele dantel deyince çıldırıyo o hiç sevmiyo bende sevmiyorum kullanmıcaz ondan şüphem yok zaten o yüzden kendimi onlar için kasmıyorum düşündüğüm şeyler dantelli havu seccade falan yani onlarıda çok düşünmemeye çalışıyorum artık yapabildigimi yapıcam yapıcak bişey yok :KK43:

sen ailenden uzaktamı çalşıyosun peki düğün ne zaman?

evet ailemden uzak yaşıyorum düğüne 50 gün kaldı

Anne tarafım selanikli benim, yine selanik ama dramalılara (adetleri farklı) gelin gidecek bir kız var, sadece 17 tane battaniyesi varmış şok oldum resmen, onlar bir odasını yüklük yaparlar, yorganlar, yastıklar, battaniyeler sandık üstünde neredeyse duvara değecek kadar olur. Hele havlu, patik, tülbent ya geceliğe kadar kaç çift görmüştüm anlatamam ömürlük kalıcaz sanki, abartılmasının sebebi de elalemdir mutlaka.

Size gelirsek saydıklarınız bana göre de fazla, çünkü herşeyin yenisi çıkıyor mutlaka başka şeyler de beğenip alacaksınız zaman içinde bu sefer sığdırmakta problem yaşarsınız. Ya da ben kalabalık evlerden hoşlanmadığımdan böyle düşünüyorum tercihi size kalmış yine tabiki.
:KK34:

X