Bebek büyütürken keşke almasaydım dediğiniz neler var?

Kesinlikle dolabında yunnyelek battaniye olmalı ama abartılı bir şekilde olması ciddi gereksiz bende vardı 7-8 yelek 4 süveter zaten çocuğu zar zor giydiriyoruz beceriksizlik süveter 1 yaş için olur mu ya işkence gibi .

Özetle gerekliymiş gibi gösterilen bir çok şey aslında gereksiz.
Çoğunu almadım zaten o yüzden kendi tecrübelerimden söyleyebileceğim özellikle ellerinden tutup adım attırmaya başladıktan sonra ayaklı pijamalardan almayın çok kullanışsız sürtünmeden dolayı sürekli aşağı kayıyor

Bir de her bebek farklı birinin kullandığını diğeri kullanmayabiliyor. Boyu kilosu farklı oluyor. Önceden değil lazım oldukça almak lazım

Benim bebişim biraz zayıf doğduğu için yenidoğan kıyafetleri bile tam olmuyordu şimdi şimdi kilo aldıkça güzel oluyor. Bizde bir sürü almıştık ama minnak olduğu için hepsini kullanabileceğiz sanırım. Zaten çok çabuk kirleniyor, emzirirken süt akıyor, alt değiştirirken aniden tuvaletini yapıyor vs zaten acemi anneyim biraz fazla olması benim işime yaradı.

Bebek arabası olarak travel almamam konusunda beni de arkadaşlarım uyarmıştı. Ama bana şöyle demişlerdi; travel alacaksan da bebek arabası tekerleri küçük olanlardan al. Bende kraft time g modelini aldım. Araba normalde katlanınca küçük oluyor tekerlekleri de yine normal boy o diğer travel sistemler gibi kocaman değil. Birde puset takılıyor ikisi beraber almıştım. Henüz sadece pusetiyle kullanıyorum çok memnunum.

Doğumda hem gecelik hem pijama takımı almıştım bence gecelik daha kullanışlı. İlk gün zaten hemşireler sondayı çıkarıp yürütmeye geldiklerinde gecelik giymemi istediler. İlk gün gecelikle gayet rahat ettim ama üstüm kirlenince ikinci gün pijama takımını giydim. Pijamayla hasta bezi yada depend giymesi zor oluyor. Şimdiki aklım olsa pijama yerine gecelik tercih ederdim.

Henüz bebeğim 15 günlük o yüzden yürüteç, mama sandalyesi gibi konularda bir şey diyemem.

Bebeğim biraz minnak olduğu için 1 numara bezle uzun süre gideceğiz gibi görünüyor. Yoksa doğumdan önce bende 1 numarayı az aldım hatta gittim 2-3 falan aldım hızlı kilo alır diye :KK70: Şu an hala 1’le devam. Marka olarak da yenidoğan hassas olur prima yılların markası kaliteli giysin deyip ondan almıştım ama 1 numarası bebişe büyük geldi :KK70: Bende elimdeki Sleepy 1 numarayı denedim daha iyi oldu primadan daha küçük şu an sleepy kullanıyorum primaların 1 numaralarını 2 niyetine kullacağım. Ayrıca sleepy primadan daha yumuşak geldi bana sanırım elimdeki primalar bitsin hep sleepyle devam edeceğim.

Bence anne yanı beşik çok kullanışlı uygun fiyatlı olanlarından alınabilir çok pahalı markalara gerek yok zaten 6 ay falan kullanılabiliyor sanırım. Ben ebebekten almıştım en uygun fiyatlı olandı. Sonrasında da oda yapana kadar bir süre park yatak kullanacağım onu da tanıdığım birinden aldım çok güzel kullanmış sıfır almaya gerek duymadım.
Reflü yatağını da yine hamileyken almıştım iyi ki almışım. Anne yanı beşiğin içine tam oldu yatağın eğik olması benim içimi daha rahat ettiriyor.

Biberon olarak Tommee Tippee anti kolik olanlardan aldım. İlk zamanlar bebeğim biraz kilo kaybettiği için mama takviyesi de yapmamı istedi doktorumuz. Biberonlar benim işime yaradı hala günde 2 defa mama veriyorum. Ayrıca Lansinoh manuel süt pompası da çok işime yaradı özellikle geceleri zor uyanan ve mama emmeye pek yanaşmayan bebişime sütümü sağıp veriyordum. İçinden kendi biberonu da çıktı ondan da memnun kaldım. İki marka da meme reddi yapmadı.
Emzik pek sevmedi dandik almayayım diye philips avent almıştım ama tutmayacak gibi.

Battaniye konusunda haklısın 3-5 tane olmalı. Kalınlıkları da farklı farklı olmalı bence.

Ben ıslak mendil kullanıyorum uni baby, hipp ve sleepy’nin yenidoğanlarından kullandım. Yine en memnun kaldığım Sleepy oldu ona devam edeceğim. Annem temizleme pamuğuyla temizliyor ama ıslak mendil daha pratik olduğu için ben onunla devam ediyorum. Bebiş de kızarıklık yada pişik yok çok şükür.

Emzirme koltuğu almadım ama hastanedeki emzirme odasında denediğim koltuk çok rahattı çok rahat emzirmiştim eve götüresim gelmişti :KK70: Emzirme yastığı da şu bele geçirilenlerden almıştım evet kullanıyorum ama gerek yokmuş bence. Normal yastık da kullanılabilir ve yine onları da kullanıyorum.
İlk emzirmeye başladığımda meme uçlarım çok acıyordu. Doğumdan önce Lansinoh lanolin krem alacaktım ama fiyatını görünce kıyamadım açıkcası. Bende %100 lanolin olan başka uygun fiyatlı kremlerden birini aldım. İlisi de aynı şey niye para vereyim diye düşündüm ama ucuz olan koyun kokuyordu. İlk günler sürdüm evet ve rahatlattı ama emzirmeden önce silsem de yıkasam da o koku gitmeyince bebeğim memeden soğur diye kullanmayı bıraktım :KK70:
Sonra lanolinden soğuduğum için Mustelanın lanolin içermeyen bitkisel meme ucu kremini aldım. Emzirme sonrası karbonatlı suyla temizleyip mustelayı sürüyorum şu an çok çok iyi durumdalar.
Bu arada göğüs kalkanı da aldım ama içinde süt birikmesi hoşuma gitmediğinden göğüs pedleri kullanmaya başladım. Bence göğüs pedi forever! Gümüş kalkan kullanmadım çok öven var ama bana para tuzağı gibi geliyor. Zaten karbonat ve mustelayla acımı dindirdim çok şükür 🙏🏻

15 günlük acemi annenin tavsiyeleri bu şekilde☺️

Bebeğim 6 aylık olmak üzere ve buna ekleme yapmak istiyorum.
Ben sanırım gereksiz olarak nitelendirebileceğim pek bir şey almadım ya. Ne aldıysam sömürdüm çoğu gereksiz değildi.

Bu süreçte en çok işime yarayan Babybjörn tarzı ana kucağı oldu. Sanırım 3. Aydan beri kullanıyorum Mamma marka aldım çok memnunum elim ayağım oldu.

Taşınabilir organizer ve kutu kutu boy boy olan modelleri da çok işime yaradı. Bezlerini, ilaçlarını vs hep onlarda tuttum derli toplu duruyorlar.

Emzik ilk aylarda baya kurtarıcıydı ama bu aralar pek tutmuyor. 0-6 ay küçük gelmeye başladığı için tutmuyor diye düşünüp Philips avent 6-18 ay almıştım ama kullanmayacak sanırım.

Yer minderlerini 1 buçuk aydır falan kullanıyorum çok memnunum. Evet aslında battaniye falan da serilebilir annemde öyle yapıyoruz ama şu fiyatı iyice uçan katlanabilir oyun matları yerine puzzle olanlardan alınabilir. Ben öyle yaptım ileride puzzle olarak da oynar diye düşündüm. EBebekte 10lu paket halinde satılandan iki paket aldım yetti. Günün büyük çoğunluğu orada oynuyor ve sayesinde erken emekleyecek gibi.

Mama sandalyesini daha kullanmıyorum ama ikeaya benzeyen modellerden birini aldım basit bir şey bence fazla abartıya gerek yok bu konuda.

Ek gıda için çanak çömlek meselesine gelirsek; öyle her şeyim oioi olsun demedim. Oioi’den kapaklı kase ve kaşık aldım sadece. Aynı renk silikon bölmeli tabağı da ebebek markası aldım. Bence sırf popüler diye oioi’ye o kadar para bayılmaya gerek yok. Yine bölmeli tabak ve kaselerimden bir diğer seti de melamin yaptım. İki setim var hepsinden memnunum.

Anne yanı beşikten memnundum ama bebeğim dönmeye başladığında orada rahat edememeye başladı. Boyu da biraz uzun o yüzden 4. Ay gibi park yatağa geçtik. Bence odanızda yer varsa park yatağı da anne yanı olarak kullanabilirsiniz. Anne yanı gibi olan park yatak modelleri de varmış. Benim odamda yer olmadığı için bebeğim küçükken yanımda olsun diye küçük anne yanı beşik tercih ettim. Dediğim gibi yeriniz bolsa hiç gerek yok bence.

Bebeğimin burnu tıkanıyor diye hava nemlendirici buhar makinası almıştım ama bizde pek işe yaramadı. İyi marka olsun diye baya para bayılmıştık ama öyle duruyor pek kullanmadık. Bizim için gereksiz oldu yani.

Sanırım en boşuna aldım dediğim şeylerden biri de yazlık kıyafetler oldu. Bir de sürekli hediye geldi ve hepsi yazlık çoğunu giydiremedim çünkü sıcaktan koca yaz zıbınla takıldı bebeğim :KK70: Dışarı falan çıkarken anca cicicli bicili giyindi bu yüzden yazın bebek için çok fazla kıyafet almaya gerek yok bence.

peki kuvetten sonra bebegi nasil banyo ysptirdiniz
Ben neredeyse 2 aydır küvet kullanmıyorum bebeğim şuanda 5 ayı doldurdu. Kucağıma alıyorum beraber duş alıyoruz eğlenceli oluyor. Şampuanla yıkamak gerekince eşimdenndestek alıyorum. Şampuanı önce sırtına sürüp yıkıyorum. Sonra göbeği çevirip ön kısmını yıkıyorum. Artık pratikleştik. 😊

Basliga ekleme yapmak isterim.

Reflu yatagini ilk kizim sevmemisti bosa para vermisim demistim, ikinci kizim reflu yatagindan baska yerde uyumuyor, iyi ki bu gereksiz diye birine vermemisim. Inanilmaz paralara cikmis fiyatlari ben 2021'de 80 liraya almistim hshsha simdi olmus en ucuzu 500lira.

50x80 cm bir yastik halbuki, bu bebek esyasi uretenler cok guzel kazikliyorlar bizleri.

Neyse ...

Bebekleri ikiledik diye biz 2.bir araba alalim dedik ve kabin boy tercih ettik. Eksilerini artilarini yazayim, koskoca sitede bi Allah'in kulu bizim aldigimizi almamis, not dusmus olalim.

Joie litetrax 3 travel sistemdi ilk arabamiz, asagi yukari 9.5 kg agirliginda, katlandiginda incecik olan, ama cok yer kaplayan bir araba. Yuksek bagajli arabalarda dikine konulabildiginde cok yer kaplamasa da Turkiye kosullarinda pek cok araca uygun degil. Cogu zaman taksilerde tek teker disarda gittigimiz oluyor.

Biz yine bu markayi seviyoruz diye kabin boyunu aldik.

Joie Tourist S

Biz alirken signature modeli yoktu, tercih edemedik haliyle.

E-bebek'ten guzel bi indirim yakalayip 4500 tl'ye aldim, 3 haftadir kullaniyorum. Travel sistem araba kullandiktan sonra aliyorsaniz bir sure şasesi size cok saglam hissettirmeyebilir. Ornegin kaldirim cikarken tutma koluna basip kaldiramiyorsunuz, neden? Cunku araba uce katlaniyor, kirilir gibi hissediyorsunuz. Yenidoganda sorun degil ama icinde 2 yasinda bir cocuk varsa yapamazsiniz bu islemi. Dolayisiyla iki teker arasindaki cubuga hafif basinca onu kalkiyor ve kaldirim cikabiliyorsunuz.

Arnavut kaldirimi tarzi yollarda kullanimi konforlu degil. Ama bu kucuk tekerlekli araclarin genel sorunu. On tekerleri kitleyince sorun ortadan kalkiyor.

Oturma yeri cok dar, bebe surekli diken ustunde gibi duruyor.

Semsiyesi cok dar muhtemelen yazin bizi zorlayacak.

Tasima askisi niyeyse asiri kisa ama buna ragmen omza asilabiliyor, cok pratik.

Kendisi 6.5 kg tek elle tasi, cok pratik.

Yenidogana uyumlu tam yatar, yumusacik pedleri var.

Puset aparati dahil geliyor, tum joie ve maxi cosi pusetlerle uyumluymus. Biz joie gemm ile kullaniyoruz, cok pratik.

Tek elle katlanıyor merdiven inip cikarken bebegi bir kola, arabayi omza atiyorum cok rahat.

Basliga ekleme yapmak isterim.

Reflu yatagini ilk kizim sevmemisti bosa para vermisim demistim, ikinci kizim reflu yatagindan baska yerde uyumuyor, iyi ki bu gereksiz diye birine vermemisim. Inanilmaz paralara cikmis fiyatlari ben 2021'de 80 liraya almistim hshsha simdi olmus en ucuzu 500lira.

50x80 cm bir yastik halbuki, bu bebek esyasi uretenler cok guzel kazikliyorlar bizleri.

Neyse ...

Bebekleri ikiledik diye biz 2.bir araba alalim dedik ve kabin boy tercih ettik. Eksilerini artilarini yazayim, koskoca sitede bi Allah'in kulu bizim aldigimizi almamis, not dusmus olalim.

Joie litetrax 3 travel sistemdi ilk arabamiz, asagi yukari 9.5 kg agirliginda, katlandiginda incecik olan, ama cok yer kaplayan bir araba. Yuksek bagajli arabalarda dikine konulabildiginde cok yer kaplamasa da Turkiye kosullarinda pek cok araca uygun degil. Cogu zaman taksilerde tek teker disarda gittigimiz oluyor.

Biz yine bu markayi seviyoruz diye kabin boyunu aldik.

Joie Tourist S

Biz alirken signature modeli yoktu, tercih edemedik haliyle.

E-bebek'ten guzel bi indirim yakalayip 4500 tl'ye aldim, 3 haftadir kullaniyorum. Travel sistem araba kullandiktan sonra aliyorsaniz bir sure şasesi size cok saglam hissettirmeyebilir. Ornegin kaldirim cikarken tutma koluna basip kaldiramiyorsunuz, neden? Cunku araba uce katlaniyor, kirilir gibi hissediyorsunuz. Yenidoganda sorun degil ama icinde 2 yasinda bir cocuk varsa yapamazsiniz bu islemi. Dolayisiyla iki teker arasindaki cubuga hafif basinca onu kalkiyor ve kaldirim cikabiliyorsunuz.

Arnavut kaldirimi tarzi yollarda kullanimi konforlu degil. Ama bu kucuk tekerlekli araclarin genel sorunu. On tekerleri kitleyince sorun ortadan kalkiyor.

Oturma yeri cok dar, bebe surekli diken ustunde gibi duruyor.

Semsiyesi cok dar muhtemelen yazin bizi zorlayacak.

Tasima askisi niyeyse asiri kisa ama buna ragmen omza asilabiliyor, cok pratik.

Kendisi 6.5 kg tek elle tasi, cok pratik.

Yenidogana uyumlu tam yatar, yumusacik pedleri var.

Puset aparati dahil geliyor, tum joie ve maxi cosi pusetlerle uyumluymus. Biz joie gemm ile kullaniyoruz, cok pratik.

Tek elle katlanıyor merdiven inip cikarken bebegi bir kola, arabayi omza atiyorum cok rahat.
Canım bende tommybaby luppo gold var. O kadar mükemmel ki sahil kumunda taşlı engebeli yolda her yerde süper gidiyor. Bebeğim doğduğundan beri kullanıyorum. Şimdi 7. 5 kg oldu benimki 5.5 aylık. Sırt ayarı da var. Oturmak istediğinde dikiyorum sırtını uykusu gelince yatırıyorum. Herkes joie gibi bilindik markalara para verip mahvoluyor. Sen de aynı şeyleri yaşamışsın. Travel sistem başlı başına rezillik. Alan bütün tanıdıklarım belli bir aydan sonra bebek arabası arayışına giriyor. Çok hantallar. Tommybaby nin tekerlekleri 360 derece dönüyor. Tek elle bile çoğunlukla kullanıyorum. Hiç denge sorunu da yaşamadım. Mutlaka inceleyin. Şuanda 2500 civarı fiyatı. Ben 1250ye almıştım.

Merfbaby aldım puanı 4.8 di bi de mekanizması 2 yıl garantiliymiş fiyatı da daha uygundu şuanki bütçeme onu aldım 2 gün içinde gelecek deneyimleyince yorum yaparım
Canım mama ana kucağı merf babyden daha sağlam. Fiyatları da yakın. İkisini de kullananlar mama yı tercih ediyor. Demirleri de daha sağlam. Geçende arkadaşım geldi. Çocuğu 22 aylık 14 kg civarıymış. 3. Ayarda oturdu üstüne baya hoplata hoplata oynadı. Bana mısın demedi maşallahı var malzemenin. Almayan varsa merf yerine kesinlikle mama.

Canım bende tommybaby luppo gold var. O kadar mükemmel ki sahil kumunda taşlı engebeli yolda her yerde süper gidiyor. Bebeğim doğduğundan beri kullanıyorum. Şimdi 7. 5 kg oldu benimki 5.5 aylık. Sırt ayarı da var. Oturmak istediğinde dikiyorum sırtını uykusu gelince yatırıyorum. Herkes joie gibi bilindik markalara para verip mahvoluyor. Sen de aynı şeyleri yaşamışsın. Travel sistem başlı başına rezillik. Alan bütün tanıdıklarım belli bir aydan sonra bebek arabası arayışına giriyor. Çok hantallar. Tommybaby nin tekerlekleri 360 derece dönüyor. Tek elle bile çoğunlukla kullanıyorum. Hiç denge sorunu da yaşamadım. Mutlaka inceleyin. Şuanda 2500 civarı fiyatı. Ben 1250ye almıştım.

Ay biz aldik artik, okusaydım buralari direkt gozunun yasina bakmaz tommy baby alirdim. Joie ile alakali video paylasan youtuberlar, instamomlar kim varsa hepsine yazdim, gittim magazada denedim hosuma gidince aldim.

Travel sistemimiz de joie oldugundan acikcasi kolay guvendim ki ben travel sistem olan arabamizi cok seviyor ve kullanisli buluyorum, yeri olana arabali ciftlere gozum kapali tavsiye ederim (joie litetrax 3)

Ama kabin boy arabamizi (joie tourist) tavsiye edemiyorum :KK43: keske e-bebek yetkilileri beni duysa da hamilton'la degistirseler arabamizi 😀

Ay biz aldik artik, okusaydım buralari direkt gozunun yasina bakmaz tommy baby alirdim. Joie ile alakali video paylasan youtuberlar, instamomlar kim varsa hepsine yazdim, gittim magazada denedim hosuma gidince aldim.

Travel sistemimiz de joie oldugundan acikcasi kolay guvendim ki ben travel sistem olan arabamizi cok seviyor ve kullanisli buluyorum, yeri olana arabali ciftlere gozum kapali tavsiye ederim (joie litetrax 3)

Ama kabin boy arabamizi (joie tourist) tavsiye edemiyorum :KK43: keske e-bebek yetkilileri beni duysa da hamilton'la degistirseler arabamizi 😀

Ayy neden benimde joie tourist Şuan için epey memnun gibiyim

Vallahi bak yakınımda olsan mutlaka denetirdim canım eğer bir yerlerds karşına çıkarsa luppo gold modelini eline bir al rahatlığı göreceksin 😊😊😊

Ayy neden benimde joie tourist Şuan için epey memnun gibiyim
Sağlam ve guvenilir hissettirmedi bana. Koltuk alani (onden arkaya) cok dar, cocugun sadece poposu sigiyor ki zayif bi cocugum var. Tasima askisi var diye aldik, inanilmaz kisa anlamsiz bi aski cikti. Uce katlandigi icin 11.5kg olan bir cocukla (2 yaş) kaldirim inip cikarken on tekerlekleri kaldiracak baskiyi olusturmak cok zor, kirilacakmis gibi geliyor ve niye bilmiyorum emniyet kemerleri inanilmaz kisa. 11.5 kg olan kizimi baglarken kasıliyor kemerler. Kumas dikis kalitesi yerlerde, arnavut kaldirimi bir sokakta oturuyorum, bu yuzeyde surmek eziyet. Sadece avm ve hastanelerde rahat ettim acikcasi.

2 aylik olan bebegimle kullanmak cok kolay, bunu es geçemem ama marka bana 15 kiloya kadar kullanabilirsiniz diyorsa, 11.5 kilo olan kizimla kullanırken de eziyet cekmemeliyim.

Ha şeye diyecek yok, cok pratik katlaniyor ve cok hafif, arabada iki koltugun arasına sigiyor falan bunlar cok guzel ozellikler.

Sağlam ve guvenilir hissettirmedi bana. Koltuk alani (onden arkaya) cok dar, cocugun sadece poposu sigiyor ki zayif bi cocugum var. Tasima askisi var diye aldik, inanilmaz kisa anlamsiz bi aski cikti. Uce katlandigi icin 11.5kg olan bir cocukla (2 yaş) kaldirim inip cikarken on tekerlekleri kaldiracak baskiyi olusturmak cok zor, kirilacakmis gibi geliyor ve niye bilmiyorum emniyet kemerleri inanilmaz kisa. 11.5 kg olan kizimi baglarken kasıliyor kemerler. Kumas dikis kalitesi yerlerde, arnavut kaldirimi bir sokakta oturuyorum, bu yuzeyde surmek eziyet. Sadece avm ve hastanelerde rahat ettim acikcasi.

2 aylik olan bebegimle kullanmak cok kolay, bunu es geçemem ama marka bana 15 kiloya kadar kullanabilirsiniz diyorsa, 11.5 kilo olan kizimla kullanırken de eziyet cekmemeliyim.

Ha şeye diyecek yok, cok pratik katlaniyor ve cok hafif, arabada iki koltugun arasına sigiyor falan bunlar cok guzel ozellikler.

Anladım evet bende Şuan 3 aylık bebeğe göre yorumm yaptım. Daha pratik kaliteli bir şey bakarız büyüdükçe o zaman. Çok teşekkürler.

Canım mama ana kucağı merf babyden daha sağlam. Fiyatları da yakın. İkisini de kullananlar mama yı tercih ediyor. Demirleri de daha sağlam. Geçende arkadaşım geldi. Çocuğu 22 aylık 14 kg civarıymış. 3. Ayarda oturdu üstüne baya hoplata hoplata oynadı. Bana mısın demedi maşallahı var malzemenin. Almayan varsa merf yerine kesinlikle mama.
Yaa mesajı yeni gördüm merfbaby aldım şuanlık güzel sallanması malzemesi falan iyi mekanizması da 2 yıl garantiliymiş mamma 2300 falan ama fiyatı çok yakın değildi merfbaby daha uygun diye bunu aldım ama şuanlık iyi ama kilosu artınca sorun yaşar mıyım bilmiyorum

X