Hatalı mıyım

Evlilikte senin ailen benim ailem işlerini büyütürseniz, bu işlerin altından kalkamazsınız. Kimseden zorla saygı bekleyemezsiniz. Canınızı yakıyorlarsa mesafenizi koruyun ancak ailemi aramadılar vs diye hiç görüşmezseniz doğru bir tavır olmaz ve işler büyüdükçe büyür. Aileler dediğiniz kaç yaşında insanlar kendi aralarındaki diyaloglar onları ilgilendirsin
Evet ama benim ailemi yok sayan insanlara da yalandan sevgi ve saygı ne kadar gösterebilirim

Belki dünürcülük oynamak istemiyorlardir. Oğulları evlendi diye neden karşı tarafın ailesini kendi ailesi bilip de telefon açıp dursunlar ki?
Sonuçta ortada samimiyet,sevgi olsa ararlardi. Sadece isteme zamanı -ortak paydada bulusulmak için bir araya gelmis- insan topluluğu. Onda da belki ki bağ kuramamislar ki şimdi iletişimleri devam etmiyor.
Bunun için kimseye kızmaya hakkınız yok. Ayrıca ben nişanlansam , ablamın eşinin ailesi aramasa bana ne yani, çok da umrum olan bri şey değil. Eminim ailem de hiç takılmazlar.
Aynı şekilde Allah korusun ben şeker hastasi olsam yine (en samimi duygumla söylüyorum) asla bir teelfon beklemezdim, ailem de beklemezler. Cunku yani ablamın eşinin annesi beni arayıp geçmiş olsun dese neee,demese ne.
Babanın yeğeni mesleeisne gelince. Babanin annesi babası olsa yine günül koyar,insanlık halidir diyecegim ama babanın,onların belki de hiç tanışmadığı,merabalaşmadigi yegeni vefat etmiş. Allah sabır versin ,her vefat çevresindekileri uzuyor da bundan babanın kizinin eşinin anne babasına ne?
Gereksiz yere kendinizi doldurmayın. Aileniz de aramasın sormasın onları, bitti gitti...mesele mi yani?
Bence saygısızlık falan değil.
Ayrıca bazı insanlar böyle zamanlarda ne diyeceğini bilemezler. Ben de onlardan biriyim. Hiç konuşamam böyle vefat,hastalık seylerinde. Ne desem boş gelir. Çünkü ben orada göz yaşı döksem de cenazeden çıktığım anda kendi hayatıma bakacağım, gülüp eğlencegim. Ateş düştüğü yeri yakar, o kişinin acısını paylasmama imkan yok. Bir arkadasimin annecigi vefat etti malesef bu sene. Öğrenince cenaze evine gidip kıza sarıldım, bir cümle bile kurmadım. Cenazeye de gittim, bir fasıl da orada sarıldım... Sonrasında ne bir soru sordum ne bir şey..kafası dağılsın diye kucuk bir tatil ayarladım sadece. Yani ne diyeyim ki???
Aynı şekilde hastalık muhabbetine de. Hayatta hasta olan kişiye 'gecmis olsun, neymiş' diye sormam. Aynı şekilde kuzenim ihraç edildi neden ihraç edildin, nasıl para kazanıyorsun,ailen ne dedi falan , asla sormadim . Kaç kere buluştuk, gülüp,tavla oynayıp başka şeylerden - kitaplardan falan konuştuk. İki sene kadar sonra kendi bir gün konusunu açtı, sonra, o açmak istedigi zamanlar konuşmak istediği kadarını konuştuk.
Yani belki de onlar da böyle düşünen insanlardır . Benim babam da benim gibi aynı:) böyle insnalar vardır yani....
Bence kendinizi doldurmayın, zaten kırk yilda bir gidiyormussunuz,gidin keyfinize bakin
Her ay gideriz 2-3 kalırız az değil bence
Bakın ne güzel demişsiniz gittim sarıldım diye bazen kelimeler cümleler asla yanında olduğunu anlatmaya yetmez bir sarılma bunların hepsinin üstüne geçer yA da bir muhabbet yanında olduğunu bildirmek için yanındayım demenize gerek yok anlattığınız gibi varlığınız zaten en büyük kanıttır. İnsan bu işte iyi gününde kötü gününde yanında yakınlarını istet ver biz oğullarıyla evliysek torunları varsa artık arada iki ailenin kan bağı oluşmuş demektir bşr taraftan aramalarını bekliyorlarsa onlarında aynı şeyi yapması gerekir zaten istediğim de arayıp saatlerce muhabbet değil alo geçmiş olsun hayırlı olsun başınız saolsun gibi üç beş cümle ha bu bile çok ve zor geliyorsa benim de onlara gidip günlerce kalmam bana ağır geliyor bu benim bakış açım doğru yanlış sorgulanır bunhn için konu açtım zaten

Aramak zorunda yada 2 dünür aile yakın olmak zorunda değiller aslında. Önemli olan sizin o aileyle eşinizin de sizin ailenizle nasıl olduğu bence. Herşeye kin güderseniz sizin kendi evliliginiz de çok ciddi zarar görür
Zaten çok sağlam bir evliliğimiz yok ayrılmak istiyordum ki bu aile soğukluğu da tuz biber oldu bakalım hayırlısı

İyi geceler bayramdan sonra başıma gelenleri paylaşmak istiyorum sizinle haklı mıyım haksız mı sizden öğreneyim dedim
Bayramda kapana dolayısıyla hiç bşr yere gitmedik kv ker bize 1-2 saat mesafede bir ildeler eşim bu haftasonu oraya gidelim dedi ama ben kabul etmedim sebeplerim var kendimce
Şubatta kız kardeşim nişanlandı annem ve ben kv mi aradık haberdar edip davet etmek için ama teli bozuk olduğu için ulaşamadık şöyle bir sıkıntı var gelen çağrıları alamıyor ama o başkasını arayabiliyor eşime söyledik annene ulaşamadık sen söylersin die nişanı yaptık aramadılar diğer kardeşimin şeker hastası olduğunu öğrendik tabi çok kötü olduk ailecek kardeşim üniversite öğrencisi bunu eşim benim yanımda kv söyledi ama yine arayıp sormamışlar annemleri geçmiş olsun dememişler babamın yeğeni vefat etti aramadılar Kandil geçti bayram geçti aramadılar
Şimdi eşim tutturmuş gidelim de gidelim çocukları özlemişler ben de benim ailemi bilmeyen beni de bilmiyordur benim o evde işim yok dedim gitmedim gitmeyi de çocuklarımı göndermeyi de düşünmüyorum ama anneme durumu anlattım kızım git dedi şimdi içime bir kurt düştü acaba çok mu kindarım
Ama ailemin bu kadar hiçe sayılması da göz yumulacak gibi değil yüz göz olmak istemiyorum nie aramıyorsunuz die çünkü bir defa bu uyarıda bulundum umreye gitmişlerdi geldiler yine aramadılar ben arayıp istedim üzülüyorlar die çocuk değiller yA bu saatten sonra tembihleyeyim onları
Neden aramaları gereksin? Sizin ailenizle görüşmek zorunda değiller ki. Sizinle akraba oldular ailenizle değil. Ayrıca biri bana deseki falancayı ara ben de aramam. Hakaret yok,iftira yok,kavga gürültü yok,ailenize yapılmış bir hata yok,siz niye sapla samanı karıştırıp tepki koyuyorsunuz? Ailenizle görüşmüyorlar diye torunlarından mı mahrum kalacak insanlar. Bence hatalısınız. Siz çekirdek ailenizden mesulsünüz kendi kök ailenizden yada eşinizinkinden değil. Ben 11 yıllık evliyim,8 yıl iki aile de birbiriyle görüşmedi, ne ben evladımı babaanne dede halalardan esirgedim ne eşim anneanne dede dayıdan esirgedi. Ben eşim ve oğlum her iki aileyle de görüştük. Bence eşinize çocuğunuza ve diğer aileye haksızlık ve ayıp etmişsiniz.

İyi geceler bayramdan sonra başıma gelenleri paylaşmak istiyorum sizinle haklı mıyım haksız mı sizden öğreneyim dedim
Bayramda kapana dolayısıyla hiç bşr yere gitmedik kv ker bize 1-2 saat mesafede bir ildeler eşim bu haftasonu oraya gidelim dedi ama ben kabul etmedim sebeplerim var kendimce
Şubatta kız kardeşim nişanlandı annem ve ben kv mi aradık haberdar edip davet etmek için ama teli bozuk olduğu için ulaşamadık şöyle bir sıkıntı var gelen çağrıları alamıyor ama o başkasını arayabiliyor eşime söyledik annene ulaşamadık sen söylersin die nişanı yaptık aramadılar diğer kardeşimin şeker hastası olduğunu öğrendik tabi çok kötü olduk ailecek kardeşim üniversite öğrencisi bunu eşim benim yanımda kv söyledi ama yine arayıp sormamışlar annemleri geçmiş olsun dememişler babamın yeğeni vefat etti aramadılar Kandil geçti bayram geçti aramadılar
Şimdi eşim tutturmuş gidelim de gidelim çocukları özlemişler ben de benim ailemi bilmeyen beni de bilmiyordur benim o evde işim yok dedim gitmedim gitmeyi de çocuklarımı göndermeyi de düşünmüyorum ama anneme durumu anlattım kızım git dedi şimdi içime bir kurt düştü acaba çok mu kindarım
Ama ailemin bu kadar hiçe sayılması da göz yumulacak gibi değil yüz göz olmak istemiyorum nie aramıyorsunuz die çünkü bir defa bu uyarıda bulundum umreye gitmişlerdi geldiler yine aramadılar ben arayıp istedim üzülüyorlar die çocuk değiller yA bu saatten sonra tembihleyeyim onları
Anlayana sivrisenek saz,anlamayana davul zurna az.Belli ki gamsizlar.
Esisini seviyorsan git,cocukari da gorsunler.Yani burda durum sadece iki ailenin diyalog konusunda kisirlasmasiyla,esinle aranizda bir problem yoksa git derim ben.Annen de evliliginin iyi gittigini dusunuyor ki git demis sana.Yani iki ailesinda olan iletisimsizlik icin iyi giden bir evliliginiz varsa bozmayin.Ailenize de soyleyin karsi aileden ince davranislar,nazik dusunceler beklemesinler.Tavir yapacaksa da onlar yapsin,onlarda aramasin misal.

Kardesinize gecmis olsun ve basiniz sagolsun.
Kimi insan soguktur. Dunurluk de cok elzem bi akraba iliskisi degil.

Sizin bayramda kandilde kayinvalidenizi aramaniz baska bir sey, kayinailenin kök ailenizi aramasi baska bir sey. Bayramda kandilde sizinkiler arasaydi cok gerek görüyorlarsa.

Neden ama zaten uzaklar benden kızları olmamı bekliyorlarsa ben de ağaç kovuğundan çıkmadım ki benim ailemi de önemseyip iletişim kurmaları gerekiyor zaten demiyorum ki hergün konuşsunlar özel gün bayram seyran ha bu da çoksa ben neden onlara gideyim eşimin hatrı için benim hatrım için ailemle onlar iletişim kurmalı
Çok haklısın ama karşı taraf senin gibi düşünmüyor o yüzden öyle dedim sizin için önemliyse açıkça konuşun sizin için önemli olduğunu bilsinler

Benim ailemi kayle almıyorlar diyorsunuz da konumlar aynı değil

Yani eşimin kardeşinin şeker hastası olduğu ortaya çıktı diye annem kv mi neden arasın

Bu geçmiş olsun denilecek bir durum değil ki nişan için aramasını bekleyebilirsiniz belki de o bile ara bir aşama nişana hayırlı olsun denmesi de gerekli mi bilemedim

Babanızın yeğeni vefat etti ise neden arasınlar

Kv dem babamın yeğenlerini annem kp in yeğenlerini tanımaz bir tane tanıdığı var o vefat etse söylerim birlikte üzülürüz ama başınız sağ olsun diye aramaz lakin vefat eden ana babası ise arar

Şimdi gidecek olan siz ve çocuklar yani torun, aranmayan olaylar ile torunlarla görüşmek aynı kefede değil

Lakin sonuç itibari ile pandemi var kimseye gitmeyin

Yani eşimin kardeşinin şeker hastası olduğu ortaya çıktı diye annem kv mi neden arasın

Bu geçmiş olsun denilecek bir durum değil ki nişan için aramasını bekleyebilirsiniz belki de o bile ara bir aşama nişana hayırlı olsun denmesi de gerekli mi bilemedim

Kv dem babamın yeğenlerini annem kp in yeğenlerini tanımaz bir tane tanıdığı var o vefat etse söylerim birlikte üzülürüz ama başınız sağ olsun diye aramaz lakin vefat eden ana babası ise arar

Şimdi gidecek olan siz ve çocuklar yani torun, aranmayan olaylar ile torunlarla görüşmek aynı kefede değil

Yani bunu söylemek istemiyordum kıskanç elti durumuna düşmeyeyim die ama ister istemez bunun için de kızıyorum bayramdan önce eltimin dayısı vefat etmişti eşimle konuşurken söylediler işte taziyeye gidicez de araba yokta burda olsan senle giderdikte buna kızmadım tabiki gitsinler tabiki arasınlar ama aynı hassasiyeti ben aileme de beklerim göstermezlerse de beni de beklemesinler

Ki bekledim bayrama kadar bekledim belkş bayramda arayıp bayramlaşıp herşeyi kapatırlar ama yok bu saatten sonra da ben aynı olmuycam

Bence siz haksızsınız. Saydığınız sebepler gitmemek için bir sebep değil. Diyelim eşin tarafında bazı durumlar gelişti sizin aileniz de onları aramaz. Bunun karşılığı budur. Öyle gitmem etmem denecek bir şey yok ortada

Yani bunu söylemek istemiyordum kıskanç elti durumuna düşmeyeyim die ama ister istemez bunun için de kızıyorum bayramdan önce eltimin dayısı vefat etmişti eşimle konuşurken söylediler işte taziyeye gidicez de araba yokta burda olsan senle giderdikte buna kızmadım tabiki gitsinler tabiki arasınlar ama aynı hassasiyeti ben aileme de beklerim göstermezlerse de beni de beklemesinler

Ama şimdi bunu yazınca haklı oluyorsunuz

Ona yapıyor bana yapmıyor lakin sizin aileniz ile aynı olma zorunluluğu yok

Yani eltinin annesini sever sizinkini sevmez

Komşu gibi düşünün hepsi komşu ama mesafe aynı değil işte

Ama şimdi bunu yazınca haklı oluyorsunuz

Ona yapıyor bana yapmıyor lakin sizin aileniz ile aynı olma zorunluluğu yok

Yani eltinin annesini sever sizinkini sevmez

Komşu gibi düşünün hepsi komşu ama mesafe aynı değil işte
Ben sevdiklerine inanıyorum en azından inanıyordum sevgi ayrı bir şey saygı ayrı bana saygı duydukları için en azından önemli günlerde iletişim kurmalılardı ama artık önemli değil gerçekten

kırılmanızı normal buluyorum ama madem aramıyorlar sizin aileniz de onları aramasın herhangi bir durumda. belli ki samimiyet istemiyorlar ailenizle.
çocukları göndermemek fikrinizde ise bence hatalısınız. onlar sadece sizin çocuklarınız ve babaanne/dede ile zaman geçirme hakları var. ayrıca böyle yaparak çocuklarınıza kötü örnek olursunuz.
ileride onlarda herhangi bir problemde size aynı şekilde davranıp çocuklarını göndermek istemeyebilirler. çünkü sizi örnek alıyorlar.

keşke ben de bu kadar naif uyarabilsem ama dediğim gibi umreye gitmişti annem babam yine umre dönüşü bekliyorlar tabi aransınlar hayırlı olsun oralar nasıldı die sorulsunlar ama yine tık yok aradım kv mi biİmkiler gitmeden aradılar hepsini o zaman helallik aldılar aranızda ne var neden sizde geri döndükleri için aramıyorsunuz çok mu zor bi alo demek dedim aradılar ama o kadar her defasında ben mi hatırlatayım dedim artık hadi bakalım arayın birbirinizi die annem her hayırlı işlerinde kötü günlerinde arar eee haliyle bekler de ama ben bu ilgisizlikten yoruldum bana artık yok sayılmak gibi geliyor
Evet canım bana da böyle yapsalar bana karşı saygısızlık beni umursamamak olarak algılarım.. Gelin adı altında da olsa bizi ailelerine alıyorlar.. Her türlü yanlarında olmamızı bekliyorlar o zaman bizim de ailelerimizi yok sayma gibi bir şansları yok.

Nasıl ki evlenmeden gelip gidiyorlardı evlendikten sonra aldık gelini işimiz kalmadı sizle gibi algılarım ve bu ailemden yok bana yapılan bir yok sayma gibi düşünürüm.. Sonuçta sadece eşlerimizle evleniyor olsak da ister istemez aileler de bir münasebet, irtibat halinde olmalı sonuçta hepimizin annesi babası sonsuza dek en kıymetlilerimiz.. Onlarında bizim bi parçamız olduğunu düşünerek davranmalarını beklemek en doğal hakkımız diye düşünüyorum ki öyle de..

Sürekli gelip gitme, arayıp muhabbetler olmasa bile en azından böyle sıradışı günlerde bi arayıp geçmiş olsun ya da hayırlı olsun diyebilmeliler..

Evet canım bana da böyle yapsalar bana karşı saygısızlık beni umursamamak olarak algılarım.. Gelin adı altında da olsa bizi ailelerine alıyorlar.. Her türlü yanlarında olmamızı bekliyorlar o zaman bizim de ailelerimizi yok sayma gibi bir şansları yok.

Nasıl ki evlenmeden gelip gidiyorlardı evlendikten sonra aldık gelini işimiz kalmadı sizle gibi algılarım ve bu ailemden yok bana yapılan bir yok sayma gibi düşünürüm.. Sonuçta sadece eşlerimizle evleniyor olsak da ister istemez aileler de bir münasebet, irtibat halinde olmalı sonuçta hepimizin annesi babası sonsuza dek en kıymetlilerimiz.. Onlarında bizim bi parçamız olduğunu düşünerek davranmalarını beklemek en doğal hakkımız diye düşünüyorum ki öyle de..

Sürekli gelip gitme, arayıp muhabbetler olmasa bile en azından böyle sıradışı günlerde bi arayıp geçmiş olsun ya da hayırlı olsun diyebilmeliler..
Yani anladığım şu burdaki yorumların çoğundan herkes kendi çekirdek ailesine kapanmayı doğru buluyor beklenti olmazsa kırılmazsın diyor insanlar haklılarda belki ama insanlarda bu kadar uzak olmamalı bir telefon 24 saat içinde 1 dakika çok değil bence
Dediğiniz gibi evlenmeden önce artık biz bir aileyiz laflarını da etmesinler o zaman da ben de bu beklentiye girmeseydim.

Anlayana sivrisenek saz,anlamayana davul zurna az.Belli ki gamsizlar.
Esisini seviyorsan git,cocukari da gorsunler.Yani burda durum sadece iki ailenin diyalog konusunda kisirlasmasiyla,esinle aranizda bir problem yoksa git derim ben.Annen de evliliginin iyi gittigini dusunuyor ki git demis sana.Yani iki ailesinda olan iletisimsizlik icin iyi giden bir evliliginiz varsa bozmayin.Ailenize de soyleyin karsi aileden ince davranislar,nazik dusunceler beklemesinler.Tavir yapacaksa da onlar yapsin,onlarda aramasin misal.
Eşime gelince aslında en çok onu sorumlu tutuyorum arayın dese onlarda ararlar ama o bence herşwyşn asıl mimarı

kırılmanızı normal buluyorum ama madem aramıyorlar sizin aileniz de onları aramasın herhangi bir durumda. belli ki samimiyet istemiyorlar ailenizle.
çocukları göndermemek fikrinizde ise bence hatalısınız. onlar sadece sizin çocuklarınız ve babaanne/dede ile zaman geçirme hakları var. ayrıca böyle yaparak çocuklarınıza kötü örnek olursunuz.
ileride onlarda herhangi bir problemde size aynı şekilde davranıp çocuklarını göndermek istemeyebilirler. çünkü sizi örnek alıyorlar.
Göndermemek şöyle yorumlar da bir kaç defa açıkladım ama yorumların hepsini okumak zorunda değilsiniz bilmemeniz normal biri 8 aylık emiyor diğeri 4 yaşında 1 saatte olsa yanlız seyahat edemez

Eşime gelince aslında en çok onu sorumlu tutuyorum arayın dese onlarda ararlar ama o bence herşwyşn asıl mimarı
İcten gelmedikten sonra iteklenerek yapilan nezaket sozde kalmaktan ileriye gitmez.Zaten boyle bir durumu ailen de fark edecektir. Zoraki bir hal hatir sorma kurgulamasini anlayacak kadar tecrubeli insanlar olduklarini zannediyorum..Bence bu aradaki samimiyetsizligi daha arttir gibime geliyor ama siz bilirsiniz .Yasan sizsiniz.Benimkisi sadece fikir.

X