Hayal kurmaktan hicbir seye odaklanamıyorum.

Emily19

Üye
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2022
342
361
Galiba psikolojik bir rahatsızlığım var. Sürekli hayal kuruyorum kendimi o hayalin içindeymiş gibi hayal ediyorum.. 19 yaşındayım ve üni sınavına hazırlanıyorum. Şu zamana kadar doğru düzgün çalışmadım bile . Başlasam derece bile yaparım. Belki de kendime çok güvendiğim için rahatımdır bilmiyorum.. Aslında çok stresliyim bunu da ders çalışmak yerine hayal kurmakla bastırıyorum . Mesela yapmak istedigim o kadar çok şey var ki . Yeni bir şehire gitmek, yeni dostluklar, boks yapmayı ve dil öğrenmeyi de çok istiyorum sürekli bunlar hakkında hayal kuruyorum.
Ama oturup da çalışamıyorum . Allah aşkıma bana biraz akıl fikir verin . Psikoloğa gidecek imkanım da yok ailem sürekli senin canın sıkılıyor derdin yok diyip duruyorlar . Kaç kere dillendirdim yanlarında ama tepkisiz kaldılar.
Üni sınavı için ve bu can sıkıcı durum için lütfen akıl verin bana.

Son düzenleme:
Hayallerini gerçekleştirmek için minimum düzeyde başlangıç yap önce bunları bir kağıda yaz en başta en kolay olanına her gün biraz biraz çalış ama bir yerden başla hayal kurmak güzeldir ama fazlası tabii ki zararlı artık reşitsin bir Psikiyatri doktoruna randevu al ve durumunu anlat tehlikeli boyutta mı doktor en mantıklı cevabı verir.

Hayallerini gerçekleştirmek için minimum düzeyde başlangıç yap önce bunları bir kağıda yaz en başta en kolay olanına her gün biraz biraz çalış ama bir yerden başla hayal kurmak güzeldir ama fazlası tabii ki zararlı artık reşitsin bir Psikiyatri doktoruna randevu al ve durumunu anlat tehlikeli boyutta mı doktor en mantıklı cevabı verir.
4 ayda hallederim inşallah

4 ay dil öğrenmek için kısa bir süre daha elle tutulur bir hedef koy ki olmayınca aaa yapamadım bak ben başaramıyorum diye motivasyonun düşmez ben mesela akıcı İngilizce konuşmak için 1 yıl hedefi koydum
Dil için bahsetmiyorum üniversite için diyorum. Ah ulan sınavvvv!

Maladaptive daydreaming diye bir durum var psikolojide. Belki de hastalık bilmiyorum. Tam olarak tarif ettiğiniz şey. Bende de var. Boş kaldığımda, stresli olduğumda, bir şeylerle başetmekte zorlandığımda daha yoğun yaşadığım bir durum. Zaten “içinde bulunduğun durumdan, sorundan, hayattan kaçış yöntemi” olarak tanımlıyor psikologlar. Ben bir noktadan sonra gerçekliğe dönüyor ve o hayalini kurduğum “şeyi” gerçeğe dönüştürmek için adım adım yol katetmeye başlıyorum.

Bazen kocaman bir plan yapmak karmaşık gelir ve nereden başlayacağını bilemediğin için ertelersin.
Önce kitaplarını önüne al bütün konuları 2-3 aya denk gelecek şekilde böl. Ay şöyle güzel yazayım böyle alımlı olsun diye uğraşma takvim çıktısı alıp üzerine de yazabilirsin.
Son 1 ayı full soru çözmeye ayırırsın. 4 ay kalmış zaten bugün bile yatmadan tarihten biraz ezber yapıp yatsan kardır.
Bir de konuyu bilmeyince derece yapacak yeteneğin olsa bile önemi olmuyor.

Ohoo bende ne hayaller var bir bilsen dizi film olur🤣Ama gercek dunya acimasiz malesef hayalleri bir kenara birakip derslerine odaklanmalisin.Emin ol istedigin hayata kavustuktan sonra hayal kurmaya ihtiyacin kalmayacak

Ohoo bende ne hayaller var bir bilsen dizi film olur🤣Ama gercek dunya acimasiz malesef hayalleri bir kenara birakip derslerine odaklanmalisin.Emin ol istedigin hayata kavustuktan sonra hayal kurmaya ihtiyacin kalmayaca
Benimki de destan olacak yakında... inşallah abla

Bazen kocaman bir plan yapmak karmaşık gelir ve nereden başlayacağını bilemediğin için ertelersin.
Önce kitaplarını önüne al bütün konuları 2-3 aya denk gelecek şekilde böl. Ay şöyle güzel yazayım böyle alımlı olsun diye uğraşma takvim çıktısı alıp üzerine de yazabilirsin.
Son 1 ayı full soru çözmeye ayırırsın. 4 ay kalmış zaten bugün bile yatmadan tarihten biraz ezber yapıp yatsan kardır.
Bir de konuyu bilmeyince derece yapacak yeteneğin olsa bile önemi olmuyor.
Teşekkür ederim

Stres yapacağın ortamlardan kaçma yolu olarak alışkanlık yapmışsın sadece. İnternette çok dolaşma, kitap okuma yani roman hikaye tarzı. Plan yapma. Başladıktan sonra program yaparsın. Odaklanıp başladıktan sonra planlar yaparsın. Yoksa yarin baslicam su zaman baslicam diye diye o planlarda hayal olcak gibi.

Galiba psikolojik bir rahatsızlığım var. Sürekli hayal kuruyorum kendimi o hayalin içindeymiş gibi hayal ediyorum.. 19 yaşındayım ve üni sınavına hazırlanıyorum. Şu zamana kadar doğru düzgün çalışmadım bile . Başlasam derece bile yaparım. Belki de kendime çok güvendiğim için rahatımdır bilmiyorum.. Aslında çok stresliyim bunu da ders çalışmak yerine hayal kurmakla bastırıyorum . Mesela yapmak istedigim o kadar çok şey var ki . Yeni bir şehire gitmek, yeni dostluklar, boks yapmayı ve dil öğrenmeyi de çok istiyorum sürekli bunlar hakkında hayal kuruyorum.
Ama oturup da çalışamıyorum . Allah aşkıma bana biraz akıl fikir verin . Psikoloğa gidecek imkanım da yok ailem sürekli senin canın sıkılıyor derdin yok diyip duruyorlar . Kaç kere dillendirdim yanlarında ama tepkisiz kaldılar.
Üni sınavı için ve bu can sıkıcı durum için lütfen akıl verin bana.
Konsantrasyon bozukluğu vardır belkide? Uzun süre odaklanamıyorsanız her gün yarım saat der çalışmayı deneyin, zaten zamanla kendiliğinden uzar bu süre. Okuduğun bölümlede alakalı olabilir, belki ilgi alanın farklıdır?

Kendini masaya oturt, video aç. Öyle böyle dinlemesen bile açık kalsın. İlk hafta her gün aynı saatte otur, konuya çalışamazsan bile masadan kalkma.

Ben kendime böyle yapıyorum... Mola verince soğuyorum ama çalışmayacağım varsa bile o masaya oturuyorum ve işe yaradı ben de.. Olmazsa hayal kurmana engel olamıyorsan uzmandan yardım almanı tavsiye ederimm

Bu döngüden çıkmanın tek yolu disiplin.Hayal kurmayı seviyorsunuz ne güzel boks yapmak sahane bir spor bin adet koşu ve mekige bedel.Simdi yeni insanlar tanımak güzel bir bölüm kazanmak meslek edinmek ve ayakları üzerinde duran bir kadın olmak.Kocaman bir karton Keçeli kalem alın bunları yazın.Odanin duvarına asın.Simdi geldik zorlanmaya ders çalışmaya didinmeye.......Evet işte o yere giden yol bu.Kisa yazmışsınız yani psikologa gitmek derken sorun ne sevgilimi ailemi karışıyor yani niye oturamiyorsunuz o dersin başına.İste hayat bu yani ya kafayı toplayıp o çabayı gösterip yolun sonuna ulaşın yada hayal kurmaya devam edin.Bazilari ulaşır hayallere ne kadar çaba o kadar gerçeklik umarım bir aydinlanma olur sizdede.Belkide bı başlasaniz siz bile kendinize inanamayacaksiniz.Disiplin ve dikkat zorlayın sınırlarınızı mecbur olduğunuz şey bu kendinize.Baska ciddi bir neden varsa altında hayallerinize gayet planlı yani onlarda dikkat toplama sorununuz yok farkettinizmi

Hayallerinizi çok iyi planlıyor ve tüm dikkati onlara verebiliyorsunuz.Ayni konu ders olunca konu sizin dışınıza çıkınca bir sorun oluşuyor.Sistem kötü evet at yarışı gibi kim kimden çok bilirse kim kimi geçerse belkide bu geriyor sizi.Hayat böyle işte kendini zorlamak ve sınırlarını aşmak bu iki kelime planlariniza ulaşmanın tek yolu .Kendinize güvenmeniz güzel öyle yazmışsınız madem gösterin bunu kendinize çalışın dolsun o kelimelerin altı başarılar diliyorum.

Balik burcusun galiba :)
En sevdigim şeydir Daydreaming. Gencken daha güzel dalabiliyordum hayal dünyasina.
Yaşlandikca azaldi ama hala aktiv bir şekilde yaparim. Benim icin bir tip Meditasyon yani. Kontrol altina almayi ögrenirsen en güzel dinlenme bicimi bence

Balik burcusun galiba :)
En sevdigim şeydir Daydreaming. Gencken daha güzel dalabiliyordum hayal dünyasina.
Yaşlandikca azaldi ama hala aktiv bir şekilde yaparim. Benim icin bir tip Meditasyon yani. Kontrol altina almayi ögrenirsen en güzel dinlenme bicimi bence
Oğlak burcuyum . Burcumun çoğu özelliğini göstermem.

X