Hayal kurmaktan hicbir seye odaklanamıyorum.

Hayallerinizi çok iyi planlıyor ve tüm dikkati onlara verebiliyorsunuz.Ayni konu ders olunca konu sizin dışınıza çıkınca bir sorun oluşuyor.Sistem kötü evet at yarışı gibi kim kimden çok bilirse kim kimi geçerse belkide bu geriyor sizi.Hayat böyle işte kendini zorlamak ve sınırlarını aşmak bu iki kelime planlariniza ulaşmanın tek yolu .Kendinize güvenmeniz güzel öyle yazmışsınız madem gösterin bunu kendinize çalışın dolsun o kelimelerin altı başarılar diliyorum.
Teşekkür ederim evet öyle yapacağım

Bu döngüden çıkmanın tek yolu disiplin.Hayal kurmayı seviyorsunuz ne güzel boks yapmak sahane bir spor bin adet koşu ve mekige bedel.Simdi yeni insanlar tanımak güzel bir bölüm kazanmak meslek edinmek ve ayakları üzerinde duran bir kadın olmak.Kocaman bir karton Keçeli kalem alın bunları yazın.Odanin duvarına asın.Simdi geldik zorlanmaya ders çalışmaya didinmeye.......Evet işte o yere giden yol bu.Kisa yazmışsınız yani psikologa gitmek derken sorun ne sevgilimi ailemi karışıyor yani niye oturamiyorsunuz o dersin başına.İste hayat bu yani ya kafayı toplayıp o çabayı gösterip yolun sonuna ulaşın yada hayal kurmaya devam edin.Bazilari ulaşır hayallere ne kadar çaba o kadar gerçeklik umarım bir aydinlanma olur sizdede.Belkide bı başlasaniz siz bile kendinize inanamayacaksiniz.Disiplin ve dikkat zorlayın sınırlarınızı mecbur olduğunuz şey bu kendinize.Baska ciddi bir neden varsa altında hayallerinize gayet planlı yani onlarda dikkat toplama sorununuz yok farkettinizmi
Evet . Kendimi zorlayacagım.

Galiba psikolojik bir rahatsızlığım var. Sürekli hayal kuruyorum kendimi o hayalin içindeymiş gibi hayal ediyorum.. 19 yaşındayım ve üni sınavına hazırlanıyorum. Şu zamana kadar doğru düzgün çalışmadım bile . Başlasam derece bile yaparım. Belki de kendime çok güvendiğim için rahatımdır bilmiyorum.. Aslında çok stresliyim bunu da ders çalışmak yerine hayal kurmakla bastırıyorum . Mesela yapmak istedigim o kadar çok şey var ki . Yeni bir şehire gitmek, yeni dostluklar, boks yapmayı ve dil öğrenmeyi de çok istiyorum sürekli bunlar hakkında hayal kuruyorum.
Ama oturup da çalışamıyorum . Allah aşkıma bana biraz akıl fikir verin . Psikoloğa gidecek imkanım da yok ailem sürekli senin canın sıkılıyor derdin yok diyip duruyorlar . Kaç kere dillendirdim yanlarında ama tepkisiz kaldılar.
Üni sınavı için ve bu can sıkıcı durum için lütfen akıl verin bana.
Dehb olabilir. Odaklanmana yardımcı olacak pomodoro tekniğini kullanabilirsin. Açık söyleyim sadece zeka ile çalışmadan sadece Kayıp bir hayat olursun. Bu zamana kadar çalışmadıysanda bence biraz zor

Önceki yorumlarda belirtildiği gibi bu durumun adı “Maladaptive daydreaming”. Davranışsal bir bağımlılık örüntüsü. Terapi olmadan bu bağımlılığı kesmeye çalışmak başka bağımlılık durumlarına neden olabilir. Nerden biliyorum diye sormayın 😅 Ben bunun çözümünü gündüz düşlerimi üretken ve verimli şeylere yönlendirerek çözdüm. Yeni başladığım bir işin ne kadar güzel olacağını, projemin ne kader başarılı sonuçlanacağını ya da yayınımın iyi bir dergide yayınlanarak bol atıf alacağını hayal ediyorum. Ardından bu hayaller için çalışmak çok daha zevkli oluyor, hayal ettiğim kadarı olmasa da bir şekilde başarıya ulaşıyorum. Artık “fake it ‘till you make it” mi dersiniz yoksa “manifesting” mi, orası size kalmış :)

X