Hayalimi gerçekleştirmem sizce de imkansız mı?

Ozel unilerde vardir ikinci ogretim. Su an benim psikoloji bitirmis 3 tanidigim var ve is bulamiyorlar. Klinik psikoloji yuksek lisansi filan yapmak gerekiyor o yuksek lisans da su an ozel uni vs hepsinde var neredeyse yani issizlik orani yuksek bir bolum olacak. Bence okuyabilirseniz ikinci uni ama o da zor olur.

34 yasinda ekonomi mezunuyum 2 cocuk annesiyim. Hayalim psikoloji okumak memurum ama suan ucretsiz izin gibi biseydeyim. Yapmak icin adim attim. Yavas yavas calisiyorum 2021 de sinava girecegim.

Arkadaşlar merhaba,

Buna bir dert diyemeyiz belki ama benim sıkıntım diyelim adına;

İyi bir eğitim aldım, sevdiğim, kendimi geliştirdiğim maddi manevi tatmin olduğum bir işim var çok şükür. Ve maaşım da piyasa şartlarını düşündüğümde bir hayli yüksek. Net 9000 civarı maaş alıyorum.

Ancak hayalimdeki bölümü okumadım ve hayalimdeki mesleği yapamıyorum.

Türkiyenin en iyi şirketlerinden birinde Finansal analiz üzerine çalışıyorum şu anda, üniversitede işletme okudum, yüksek lisansımı da işletme üzerine yaptım uluslararası mba mezunuyum. Yurtdışında okuma ve çalışma imkanım da oldu, TRye döndüm sonra.

Hayalim hep psikolog olmaktı. Puanım da yetiyordu hatta artıyordu da.

Ve ben daha idealist tercihlere yöneldim hayalimin peşinden gitmedim.

Şu anda 33 yaşındayım, 1,5 senelik evliyim, 7-8 aydır çocuk da istiyoruz ama süreç tüp bebeğe gidecek gibi gözüküyor.

Ama ben okumanın yaşı yok da diyorum içimden, cok geç değil diyorum. Bugün başlayabilsem 6 senede kendi muayanemi açıp hayalimdeki uzman psikologluğu yapabilirim diye düşünüyorum.

Ama lisans eğitimini çalışırken okuyabilme gibi bir imkanım yok. İşim de ikamesini rahatça bulabileceğim ya da pat diye çıkıp aman başka yerde de bulurum böylesini diyebileceğim bir iş değil. ( Bu yüzden açıkça maaşımı yazdım yukarıda )

Cocuk içinde cok erteleme imkanım yok, eğer işten ayrılsam okurken çocuk yapsam desem tek maaşa düşücez. eşimin de benimle aynı seviyede aynı şirkette çalışıyoruz, ama ödemelerimiz de cok ve bir maaş sadece krediler düğün borcu kiraya vs gidiyor zaten. Ayda su anda 4000 tl elimizde zor kalıyor eşimle 2mizde çalışırken. Tek maaş yetmez krediler bitmeden ki onlara da rahat 1,5 sene var.

Bu sefer çocuğu da allah nasip ederse eğer, cok iyi şartlarda büyütme imkanım olmayacak en azından ilk seneler.

Böyle bir durum işte, cok içimde uhde kaldı. Çok isterdim psikolog olarak çalışmayı, insanlara yardımcı olabilmeyi, insan psikolojisini keşfetmeyi vs.

Adım atmak için elim kolum bağlı gibi geliyor ve bu da biraz içimi sıkıştırıyor.

Böyle işte paylaşmak ve farklı görüşleri dinlemek istedim sadece.

Sevgiler herkese.
Yaş önemli değil hayallerinjn peşinden koşun derdim eskiden olsa
Ama şimdi olaylara mantık çerçevesinden bakınca gerçekten bırakılıp okunacak gibi degil
Standartları düşürmeye gerek yok bence hem özel ünilerle birlikte o kadar mezun verdiki o bölüm

Hepiniz cok tatlısınız, cok içten yazmışsınız cok teşekkür ederim.

Anlatımlar, deneyimler, tahminler farklı farklı olsa da hepinizin ana fikrinde aynı şey var.

Bugünkü imkanlarının kıymetini bil ve bir hobi gibi, kişisel gelişim gibi hayaline odaklan.. Çocugu da cok erteleme :)

Hepinize tekrar cok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için.

Sevgiler.

Adliyede 10 yıldır katibim. İşin içine girince ne eksiğim var deyip hukuk hedefledim. Anca bu sene kazanabildim. 4,5 yaşında oğlum var.
okulum ikinci öğretim olmasına rağmen neredeyse bütün dersler mesai saatleri içerisinde. Yani ders takip etmem mümkün olmadı. Allahtan derse devam zorunluluğu yok. Ama sınavlara gitmek için bile oldukça sıkıntı yaşıyorum. Çalışan anne olduğum için sınavlara hazırlanmam çok zor oluyor.
işimden ayrılmadan okuduğum için bir şekilde, uzatarak da olsa bitirebileceğimi düşünüyorum.
Ama sizin güzel imkanlara sahip olduğunuz işinizi bırakmanızı tavsiye etmem, işinizi bırakmadan okuma imkanı yaratabilirseniz deneyin muhakkak.

Hangi şehirdesiniz? İstanbul, Ankara, İzmirden biriyse şöyle bir önerim var:

Psikoloji bolumlerinde istatistik agirlikli calismalar yapan grup/hoca oluyor. Onlar da matematik/istatistik vb bolum mezunlari ariyorlar, 1 kisilik kontenjanlari oluyor. Eee siz de finans yapiyorum diyorsunuz, eminim istatistik programlari kullanmayi biliyorsunuzdur 😉 . Sizin yerinizde olsam sansimi Masterda denerdim kesinlikle, zaten lisans dereceniz varken niye bastan baslayasaniz? Projede çalışmak aynı iş gibi zaten.

Sizin yerinizde olsam işimi bırakmam + Mastera kaydolurum.

Sen bunları nerden biliyorsun derseniz😊
Bir arkadaşım matematik mezunu çok seviyorum dedi Mastera psikolojiye başvurdu. Bir hoca da istatistik yapacak birini arıyorum demiş bizim kız kapağı o şekilde attı😊

Hoca ismi isterseniz Ankara icin ozelden gonderebilirim.

Video izleme sitesinde (y.ube da) alanında iş bulamayanlar diye video serisi var. Psikoloji mezunlarıyla ilgili bölümü izleyin isterseniz. Bir de psikoloji okuyup bitince hemen yapılacak mesleklerden değil. Mesele sadece zaman değil. Onlarca sertifika almak, kendinizi kendiniz yetiştirmek zorundasınız. Para ve zaman harcamalasınız bu eğitimleri almak için. Çocuk olacak, maaş teke düşecek.. standartlarınız düşecek.. o günün 9 binini kazanmak için belki 10 yıl tecrübe gerekecek yaş olacak en az 50-52..

Burda iki arkadaş bana her konuda yurtdışında yaşadığımı belirtiyorum, tr yi kötülüyorum diye kızdı ama burada yurtdışında bu hayalinizi 2 yılda gerçekleştirebilirsiniz. Geri döndüğünüzde muayene açabilecek olsanız yurtdışında 2-3 yıl harcayın diyeceğim ama tr de lisansınız psikoloji olmak zorunda sanırım.

hobi olarak keyifle kaygısızca okuyun, kurslara gidin, gruplara katılın.. hem gözünüzde büyüttüğünüz gibi bir meslek değil artık psikoloji. Dediğim video yu izleyin. Mezunu çok.

Son düzenleme:
Meslek olarak degil de kendini gerceklestirme olarak egitimler alabilirsin. Aile dizimi-terapi-cocuk psikolojisi gibi konularda egitimler oluyor. klinik acip paraya dokmezsin ama hem bilgin gelisir, hem olaylara terapist gozuyle bakmaya başlarsın, hem esine dostuna mantikli akillar verirsin cevren sana psikolog muamelesi yapar😅
Bence daha mantikli bir süreç

En cok bu fikri begendim
Konu sahibesi isinia sla birakmasin bence, finansal maceralara girmesin. Bu devirde kimin ne olacaginin garantisi yok.

Psikoloji bolumlerinde istatistik agirlikli calismalar yapan grup/hoca oluyor. Onlar da matematik/istatistik vb bolum mezunlari ariyorlar, 1 kisilik kontenjanlari oluyor. Eee siz de finans yapiyorum diyorsunuz, eminim istatistik programlari kullanmayi biliyorsunuzdur 😉 . Sizin yerinizde olsam sansimi Masterda denerdim kesinlikle, zaten lisans dereceniz varken niye bastan baslayasaniz? Projede çalışmak aynı iş gibi zaten.

Bir arkadaşım matematik mezunu çok seviyorum dedi Mastera psikolojiye başvurdu. Bir hoca da istatistik yapacak birini arıyorum demiş bizim kız kapağı o şekilde attı😊

Bahsettiğiniz kısım psikolojiden ziyade istatikle ilgili değil mi.. konu sahibinin kaçtığı şey bu bence. O oturup insanlarla konuşmak terapi yapmak istiyor. Sizin dediğiniz hesapla paranın değil de insanlarla ilgili konuların değerlendirmesini yapmak hesap kitap yine rakamlar genellemeler olasılıklar.. konusu değişmiş olacak meslek benzer olacak yine keyif alamaz bence.

Iktisat mezunlari başvurabilir mı acaba :)

Kaldırım üniversitelerinin hemen hemen hepsinde psikoloji bölümü açıldı çok rağbet gördüğü için. Üç beş seneye ortalık binlerce psikologla dolacak. Belli başlı birkaç üniversiteden mezun olanlar dışında şu an psikoloji mezunları iş bulmakta zorlanmaya başladı bile. İsim yapmış psikologlar dışında klinik açıp da para kazanabilen yok gibi. Ülkemizde psikoloğa gitme alışkanlığı da ona ayıracak bütçesi olan insan sayısı da hayli az. Yeğenim son sınıf bu sene, oldukça karamsar alanı konusunda. Birkaç yıl önce klinik açan bir arkadaşım kapatıp akademiye yöneldi. İki sene önce açık öğretimde psikoloji bölümünün açılması konuşuluyordu. Şimdilik vazgeçtiler ama her an her şey olabilir ülkemizde. Yani psikoloji bölümü okumak şu zamanda karın doyuracak bir meslek sunmaz size.

İşiniz iyi anladığım kadarıyla, mutsuz değilsiniz, maaşınız da ortalamanın üzerinde. Bu şartlarda böyle bir işe kalkışmak çılgın cesareti olur bence. Deseydiniz ki eşimin maaşı bizi rahat geçindirecek seviyede ya da çalışmasam da gelir getiren yatırımlarım var o zaman gerçekleştirin hayalinizi derdim. Ama şu şartlarda çok mantıklı görünmüyor açıkçası.
Benim anlamadığım nokta her mesleğe aynısı söylenir. Hukuk öldü,psikoloji bitti,eczacılık mahvoldu,mühendislik ele ayağa düştü vs vs. Ne okuyacak bu insanlar ben anlamadım. Önemli olan kendini geliştirmek diye düşünüyorum. Hangi üniversite olursa olsun kendine bir şeyler katmayan,doğru zamanda doğru yerlerde bulunmayan kişiler pek bir şey olamıyor. Onun dışında psikoloji okuyup da işsiz kalmak bana mantıksız geldi. En kötü ihtimalle pedagojik formasyon alıp öğretmen oluyorlar.

Hiçbir şey için hiçbir zaman geç değildir.Neden geç olsun ki kim söylüyor toplum mu? Bende ikinci üniversiteyi sonradan okumuş biri olarak hiç endişe etmeyin hayalinizse eğer bu bir dk bile durmayın derim..Benim sınıfımda 45 yaş civarı kaç kişi vardı hepsi çalışan insanlardı bende çalışırken okudum zorlukları oldu tabiki ama bitince iyi ki yapmışım dedim..
İnsan yeni şeyler yapmadıkça köreliyor köreldiğini bile anlamıyor bunu anlamanın yolu tekrar eğitim almak ..

İş kaygısıyla neden bakıyoruz ki olaya ,zaten bir bilim dalında dünya çapında gelişemememizin sebebi bence bu kafa.
Şunu atlıyoruz zaten sevdiği işi yapan birisi para kazanır mutlaka.Hepimiz iş kaygısıyla sevmediğimiz meslekleri ömür boyu yapıyoruz, neden sevdiğimiz şeyi ömür boyu yapmayalım ki..Valla herşeye silbaştan başlamak ne kadar korkutucu olsa da kimse bu konuda kendine sınırlar çizmesin çünkü bu sınırlar bizim değil o maaş bırakılır mı, öyle işi buldun da bunuyorsun diyen toplumun sınırları..
Okula başlarsanız göreceksiniz ki beyin paslanmaya başlamış , yeni nöron ağları ve ömür boyu öğrenme için toplumu boşverin okuyun. Sınırlarımızı zorlamadan potansiyelimizi açığa çıkarmadan ölmeyelim..

Son düzenleme:
bu mesajı ben yazsaydım bu kadar olurdu, sadece benim hayalim psikolog olmak değil doktor olmaktı. halen içimde uhde. ilerleyen dönemlerde belki çocuklarımla okurum diyorum, kazanabileceğimi de düşünmüyorum şu anda. sistem o kadar değişmişki.

Adliyede 10 yıldır katibim. İşin içine girince ne eksiğim var deyip hukuk hedefledim. Anca bu sene kazanabildim. 4,5 yaşında oğlum var.
okulum ikinci öğretim olmasına rağmen neredeyse bütün dersler mesai saatleri içerisinde. Yani ders takip etmem mümkün olmadı. Allahtan derse devam zorunluluğu yok. Ama sınavlara gitmek için bile oldukça sıkıntı yaşıyorum. Çalışan anne olduğum için sınavlara hazırlanmam çok zor oluyor.
işimden ayrılmadan okuduğum için bir şekilde, uzatarak da olsa bitirebileceğimi düşünüyorum.
Ama sizin güzel imkanlara sahip olduğunuz işinizi bırakmanızı tavsiye etmem, işinizi bırakmadan okuma imkanı yaratabilirseniz deneyin muhakkak.
Azminize hayran kaldım.
Bravo..
Umarım bitirirsiniz..
10 yıl boyunca sınava girip yeni mi kazandınız??

Hepiniz cok tatlısınız, cok içten yazmışsınız cok teşekkür ederim.

Anlatımlar, deneyimler, tahminler farklı farklı olsa da hepinizin ana fikrinde aynı şey var.

Bugünkü imkanlarının kıymetini bil ve bir hobi gibi, kişisel gelişim gibi hayaline odaklan.. Çocugu da cok erteleme :)

Hepinize tekrar cok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için.

Sevgiler.
Kararınız nedir?
Merak ettim..

Azminize hayran kaldım.
Bravo..
Umarım bitirirsiniz..
10 yıl boyunca sınava girip yeni mi kazandınız??
Çok teşekkür ederim.
sınava 4. girişimde kazandım. Çok sıkıntılı zamanlara denk geldi hep sınavlar. Birinde ölü doğum yapmıştım:KK43: birinde hamileydim, ertesi gün erken doğum yaptım. Neyse öyle böyle kazandım şükür.
Ama kazanmak kolay olan kısmıymış, okul gerçekten çok zor. Umarım en kısa sürede bitiririm. Tekrar teşekkür ederim

X