Hayat da ruh sağlığından sorumlu

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.453
28
Şizofreni gibi ruhsal hastalıklar sadece beyinle alakalı değil. Sosyal faktörler de ruhsal rahatsızlıklara yol açıyor...

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre şizofreni gibi ruhsal rahatsızlıklar sadece beyindeki aksaklıklardan değil, çeşitli sosyal faktörlerden de kaynaklanıyor. Araştırma, ailesinden 1 yıldan fazla bir süre ayrı yaşayan gençlerin yetişkinlik dönemlerinde ruhsal rahatsızlıklar geçirme ihtimalinin, 2,5 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.


Araştırmaya göre 16 yaş öncesinde ebeveynlerden birisi veya her ikisinden de 1 yıldan fazla bir süreyle ayrı kalan gençlerin, yetişkinlik dönemlerinde psiyatrik rahatsızlık geçirme ihtimali 2,5 kat daha fazla.

Araştırmada yer alan bulgulardan birisi de ülkedeki göçmen kökenli aillerde bu tür vakalara daha sık rastlanması. Söz konusu bulgu, göçmenlerin karşılaştığı ayrımcılığın da bu tip sorunlara yol açabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, son 30 yıldır hakim olan “psiyaktrik rahatsızlıklar beyinle alakalıdır” anlayışının ve buna ilişkin tedavi yöntemlerinin, toplumsal faktörleri de içerecek şekilde gözden geçirilmesinin zamanının geldiğini belirtiyor.
 
X