HAYAT DERSİ DOLU İBRETLİK HİKAYEM

Çok uzun yazmışsınız okuyamadım bazı kısımları ama sizin hala ders aldığınızı düşünmüyorum. Onca şey yaşamışsınız sonra gidip hiç akıllanmadan işinizden istifa etmişsiniz. Umarım işinize dönebilirsiniz ve sonrası icin doğru adımlar atabilirsiniz
tabiki o sizin düşünceniz teşekkrler ki ben o kuruma dönemesem bile ö,elde çol rahat iş bulabiliyorum oradaki nüansı sadece iş ötürü anlamanız eksik olmuş ama yinede okuduğunuz için teşekkrler

bu öete ve özetlemeye katılmıyorum çünkü baştan yazdım amaç benimle aynı hatayı yapmak üzere olanlara tavsiye olsun diye zaten özetlenicek nitelikte olsa ben kısa yazardım hiç size zahmet ettirmezdim yapılan hatalar deil nasıl yapıldığı önemli hem ben yazma zahmetinde bulunduysam ihtiyacı ve merakı olanda okuma zahmetinde bulunsun emin olun çok zorlanarak yazdım 💐
Bir numaralı hayat dersini ogrenememissiniz , kimse sizin bu destansi yazinizi okuyup ders falan almaz , ders alacak olan zaten buraya actigi konularda yuzlerce kadinin yapma demesinden alir dersini ama hep yapiyorlar nedense

İkincisi size bir abla tavsiyesi , kibrinizden kurtulun , daha huzurlu bir hayatiniz olur o zaman

Hepsini okudum
Birkaç şeyi çok merak ediyorum
Eş kişisi bu kadar dili yokmuşçasına biriyken onla nasıl aşk yaşadınız?
Yani dersin başı burda sanırım
İnsan iletişim kuramadığı biriyle neden evlenir ki?
Sadece şunu düşünüp o kişiyle yolları ayırsaydınız hayatınız bambaşka olabilirdi
Zaten mantıklı kadınlar bu detaya bile takılıp bu tarz biriyle evlenmez
Diğer olanlara yorum yapmıyorum bile
Sadece eş ailesinin lafıyla istifa etmeniz çok trajik
Madem ihtiyacınız yok bırakın da sizin yerinize yıllardır atanmayı bekleyen birileri atansın
O eşi boşayacağınızı da pek sanmıyorum
Yine çocuk baba diye ağlarsa yine vazgeçersiniz gibi geliyor
Umarım bundan sonrasında akıllıca davranırsınız

Uzun uzun anlatıp yaptığın hataları başkası yapmasın diye efor sarfetmişsin eline sağlık.. Buna mecbur deiilken yapman hikayendeki belli özverilerle de örtüşüyor zaten. Bazen gereksiz özveri insanı değersizleştiriyor malesef. Ve aile insanın hayat çizgisinin yegane belirleyicisi ne yazık ki. İyi bir aile demek kurtulmuş yeni bir nesil demek. Çok aşılacak yollar bizim aile kültürlerimizde. Bütün kadınların bu noktada allah yarıdmcısı olsun. Bizler toplum bakış açısı ve bedensel açılardan ne yazık ki zorluklarla karşılaşma haksızlığa uğrama konusunda erkek cinsine göre daha az şanslıyız. O yüzden her adımımız daha sağlam olmak durumunda kalıyor.Bu da başka bir yük demek aslında. Hep sabır ile mantık ile hayat geçirmekte her yiğidin harcı değil. Çünkü kişiliklerimiz ya da ruhumuz her zaman buna uygun olmayabiliyor..

evet hanımlar günaydınlar herkese hikayeme devam ediyorum .
En son şimdiki eşim o zamanki eş adayım ile evlilik niyetiyle görüşmelere başladım ve o sessizlik ve utangaçlıktaki bir kişiden tahmin edersinizki gereken standart saydığımız ilgi alaka evlenme teklifi falan almadım hatta bir tek şey yaptı elimi tutmak istemiş izin aldı tabi ben şoka girdim ama heralde saygısından yada efendiliğinden düşünerek şokumu hissettirmeden tabiki tutabilirsin dedim tuttu ve kibarca elimi geri verdi 😁yani o zaman bu ve bu gibi olaylar onun sapık deilmiş iyi kötü niyetli deilmiş dememi sağladı ama tabikide bunu yine çok geç anladımki bilmiyormuş ki bu benim vajinusmus problemimin bir yapı taşı olacak ileride iletişim zaten kuramıyormuş çevresi tarafından çok sevilmesinin sebebi ise hiç konuşmadan sürekli dinlemesiymiş tabi aslında dinlemede deil dinliyormuş gibi yapmaymış bunu halen sayılı kişi biliyo ben çevrem ve ailem.dinliyormuş gibi yaptığını yani buradan anlamamız gereken nedir hanımlar DERS bilem.kaç her sessiz durandan koca olmazmış.
Hasılı kelam evlenmeye karar verdik ben bu eş adayını kiminle tanıştırsam önce yüzlerinden bir hüzün bir alay bir tuhaf ifade geçiyor ve sonra eh siz sevmişsiniz birbirinizi hayırlısı olsunlar geliyor burada yanlış anlaşılmasınki sadece dış görünüş itibarıyla deil ufak tefek aynı ortamda bulunma ve davetler falan gibi yani iletişim adap vb. ben çevremden onay alamadıkça hırslandım kimisine bu beni kıskanıyo kimisine bu zaten beni abisine istiyodu gibi gibi hep kılıf buldum ve konduramadım seçimimin yanlış olduğuna çünki daha gerisini bilmiyordum ama özellikle yaşı olgun ve tecrübeli olanlar notumuzu vermişti son olarak ailemle karşılaşmaya gelince ipler koptu ben ikilemdeyken yine bekledimki babam desinki kızım ben bu insanları bir araştırayım pek gönlümde yok haber verelim ki onlar zaten tanışmaya gelmişlerdi ama benim babam ne yaptı haberi olduğu halde önce bahsettim böyle birisi var tabi konuşmuyoruz aracılarla beni ilgilendirmiyor dedi ben yine şok bende madem.ilgilendirmiyor bi birbirlerini görsünler dedim.bari zaten babam.bana dolu üstüne birde istemeye g.doğulu birileri geliyor meğersem olay katmerlenmiş adamlar yani şimdi eş ailesi içeri girdiler babam ayağa bile kalkmadı ki babası benimkinden çok büyük ve ben evimde ş.siz k.rtleri istemiyorum dedi (bunu çok özür.dileyerek yazıyorum ama vehameti anlamanız için yazdım ) bu durumda anneme ortalık sakinleştirmek düşerken daha da gazlayarak adamları apar topar kapı dışarı ettiler.
Banada bağırdı gidiyorsan git kendin ben karışmıyorum BU ÇOK ÇOK BÜYÜK BİR DERS içimizde yaşı evlilik yada hata yapma çağında anneler vardır sakın ha sakın kendi egolarınız için çocuklarınıza blöf yapmayın ve sakinliğinizi koruyun onları çaresiz bırakmayın hemen anında ayak üstü karar verilmek hiç birşey için zorunlu değildir doktor değiliz anlık karar verip hayat kurtaralım zaman isteyin ve sakinleşin lütfen.
Tabiki ben ne yaptım.koca yine bir yanlış eve kadar 10 saatlik yoldan kendim için getirttiğim insanlar hakarete uğradı ve kovuldu (olumsuz cevap alma ihtimali olduğunu eş adayına söylemiştim en fazla hayır der yada düşüneyim der diye düşünmüştm ama malesef öyle olmadı ) bunun utancıyla ve babama biriken kinimle hay hay dedim sen git dersin ben gitmezmiyim çantami ve hiç abartısız sadece kol çantam ve bilgisayarımla çıktım evden arkalarından gittim ve çok komik ama hep beraber onlara gittik 10 saat yolculuk ile halen kendim bile inananmıyorum ama kocaya kaçtım 😢 yahu evden gidicen sanki ilk defamı gidiyosun kendi evin var başka ilde arkadaşların var git onlara sakinleş demi ama yok içimdeki o kızgınlıkla aslında onları cezalandırdım utansınlar istedim ama aslında kendimi cezalandırıyormuşum babam kardaydı 5 kuruş harcamadan kız gönderdi ama bu bile yeterli değilmiş meğersem.çünkü diğer evlenen kız kardeşlerimin hepsinin düğünlerinde kavga çıkarark hem bişey takmadı zaten diğer masraflara karışmazdı ve nişanda takılanlarında üstüne yattı onlara nefretim o kadar büyükki çok ayrıntıya giresim var ama girmiycem şaka yaptım 😉
sonra biz bu ailenin evine gittikki aman yarabbim yine küçümsemişsin falan demeyin farkı anlayın diye yazıyorum tabikide herkesin kültürü farklı şimdi biz 2020 deyiz ya orasısize diyeyim ki 1980 öyle o derece yani ve kk nın sevdiği kısmı yapıcam kaynana elti görümce dedikodusu....yani bir şeyler eski olabilir tabiki fakirlik olsa daha anlaşılır olucak ama fakir de deiller kirli düzensiz pis kokan bir 3+1 bir çadır düşünün Allahım dedim bu şaka olmalı ve ben böyle birşey yapmış olmamalıyım artık geride dönemem onlarla gittiğimi evleneceğimide söyledim ve tek tesellim eş kişisinin görev yeri ailesi ile aynı ilçe değil ve 9 yıldır evliyiz 9 yıldır tayin istiyo gidemiyoruz çok mutluyum.bu konuda tek birşey yolunda o da tayinin çıkmaması biraz yaklaşabil di işte.
ve eş ailesi kimseye söylemediler benim böyle geldiğimi falan biz çalıştığımız ile gittik bir ay sonra normal düğün falan yaptı ailesi ben ailemle tam.kopardım bağları ki ben gerçekten ara ara denedim.ama olmadı sonra sonra bu düğün sanki bana lütufmuş gibi sunulmaya başlandı ve ben yediğim haltın büyüklüğünün farkında olduğum için dedim bir kere bile kemdime laf söyletsem bu işin sonu gelmiycek ki adamada çok görmüyorum kendimi kendi kendime gelin yaptırttım benim eş bu kadar olayda sadece genel izleyici ve dinleyici oldu tabiki ne bana nede ailesine bişey demedi VE DERSLERİN DONUNA GELİYORUZ ben ne eşimin ailesi ile nede eşimle çok zıt olduğumuz şeylerde bile hep kendimi ifade ederek anlattım bıkmadan bir daha anlattım asla ve asla hakaret kırıcı söz söylemedim ve saygınlığımi kaybetmedim beni kendileri gibi giyinmeye zorladılar yapmadım ama onları anladığımı onlarında beni anlamasını sağladım taki iş çalışma meselesine gelince yine ipler gerildi benim zaten eşimle tanıştığım ilçedeki dershane battı maaşlarımın bir kısmını alamadım eşim tayin istedi ve ailesine yakın bir ilçeye geldik ve artık çalışma dediler çok ilginç ama biz çalışırken tanıştık beni öyle tanıdı dış görünüş olarak ta kapanmamı istediler yine kocaman bir yanlış yaptım hissetmeden hazır olmadan ve çok fazlada bir zorlama yokken yapılan manipülasyonlarla bir gazla kapandım ileride boşanma aşamasına gelme sebebim olacak bu.
BURADAN NE ANLIYORUZ burada çok soru muhabbet okuyorum nişamlımla fazla anlaşamıyoruz değişirmi değişir tabiki ama tam tersine değişir abartır çünkü nişanlılık ve sevgilikte adamla başbaşasın evlenince hoop aileside geliyo ve bu aile adamlara ilahi bir özgüven getiriyo benim ağzı var dili yok kocamın dili dahada azaldı hatta bitti ben bu defa ayrı ayrı en az 3 kişiye görümce k.baba ve kaynaya laf anlatmak zorunda kaldım.
Ve buradan şiddet gören hanımlara sözüm ben hiç eşimden şiddet görmedim fiziksel anlamda işi hiç o boyuta getirmedim ve hep sakin kalmaya çalıştım çünkü işin buralara gelmesini ben sağlamıştım ve hep sinirle sabırsızlıkla hep artık bir adımımı sağlama almadan diğerini atmıyorum tabikide kocaman bir yanlış daha yapicam sonra.
BU çalış çalışma kapan muhabbetlerinden sonra bir kafamı kaldırıp baktımki üzerimde pazen etek eşimin köy hacmindeki ilçesinde bahçeye gidip domates falan topluyorum ben ne yapiyorum dedim ya ben bir matematik öğretmeniyim yıllarımı verdim tamam karnım doyuyo sırtım pek ama bu ben sürekli kalkanımı dik tuttuğum sürece hep tetikteyim bize müdahale edilmesin diye ki müdahaleyede gerek bile kalmamış bildiğin eşimin sessiz kalar ailesinin manipülasyonlarıyla zaten istefikleti gibi beni evirip çevirmişler ve siljelenip kendime geldim bu sırada tam 6 ay olmuş ve ben tek başıma vajinusmusla uğraşıyorum benim o sesdiz ve beceriksiz kocam.benim çözmemi sabırla bekliyo ama hić çaba yok hastaneye gidiyoruz hastane kapısına beni bırakıp bekliyor yani gel dersem geliyor git dersem gidiyor zaten gittiğim psikiyatrislerin ve benimde ortak görüşüm olarak kadının çok müdahale ettiği ve kadın aktif erkek çok pasif eş durumlarında vajinusmus kaçınılmaz ve yine benim çabalarımla çözüldü ve hamile kaldım Kesinlikle emin olmadığınız ilişkilerde çocuk için acele etmeyin ben daha kocamın neden dili yok neden düğmeli robot gibi çalışıyor dite düşünürken hamile olduğumu öğrendim yani vajinusmusu yaşayanlar bilir o arada ne oluyo ne bitiyo çok anlamıyosun ve es kaza olmuş ve biz neredeyse bebek 3 aylıkken öğrendik ve bu arada ben silkelenip kendime geldiğim pazen etekle domates topladığım anda verilmiş bir kararla kpss çalışmaya başladım ikinci el kitaplarla videolarla falan eşimde zaten olmaz uğraşsın gariban dedi heralde hiç ses çıkarmadı zaten ses dediğime bakmayın kendi diyemediğini ailesine söyletiyodu ve ben bir kuruma memur olarak büyük ve metropol bir şehre atandım hayatımın en güzel anıydı bu ara da bebeğimuz oldi 1.5 yaşındaydı benim sessiz koca başladı vızıldalmaya vay efendim orası uzak kalabalık ben küçük yer severim bebek küçük gitme ben tabi ayağım daha yere basarak ister gel ister gelme kendi evimiz falan var ama neredeyse haftan8n bir başı onun ailesindeydik diğer hafta evimizde o evdede ne kadar rahat olunursa ki evlerinede ciddi çeki düzen verdim yıllarca uzun zamandır gelmeyenler tanıyamadı bu bir ayrıntıydı.
aileside başladı onunla eş zamanlı harwket ettikleri için bir memur maaşına oralara gidilmezmiş yine ben gidiyorum dedim Allahtanki ailem ben atanınca benimle biraz arayı düzeltti evimi falan taşıdılar benim eş boşanma niyetiyle ve tehdidiyle sesdizce izledi bu durumu sonra tabi tıpış tıpıdş geldi arkamdan ama gelse ne ben evin hem erkeği hem kadını olmuştum ve kendisi aşırı tembel miskin kirlidir hiç bir işin ucundan tutmazdı bende zaten evdeyim diye onunla aşağı yukarı düşmezdim ama işe başlayınca ben bildiğiniz sudan çıkmış balık oldum araba eşimdeydi okula giderken yoruluyomuş dolmuşa binemezmiş diye çocuğu kreşe ben iki dolmuş değiştiri getir götür yapardım ve bu şekilde zorlukla 3 yıl çalıştım bu süreçte maaşımı hep küçümsedi ve aileside kendiside asla hiç bir şekilde destek olmadı hatta her kış ev kaloriferli diye evime gelip kalıp akşam.onca kişiye ben yemek yaptım derken ayrıntısı çok ama ufak bir 9rnek vereyim yattıkları yatağı bile kaldırmıyorlardı onlarda gelin yaparmış ve benim sabrımın sonlarında dayanamayarak ilk ve son kez hepsini toptan evden kovdum eşimde dahil annesi babası grmcem ve bunları bilerek yapıp benim pes etmemi bekliyorlardı zaten benim ailemde yine ilk işe girmemi eşim.istemiyordu boşanalm dediğinde boşsadım diye tavır almıştı gelmediler derken koca ilde oğlumla 20 gün yanlız kaldm işinden rapor almıştı eşim VE KOCA BİR HATA DAHA oğlum babası için ağlayıca dayanamayıp gittim eşimi evinden aldım getirdim bir iki yıl daha böyle t9kezleyerek ben dolmuşlarda kucağımda kreşe çocuk taşıyarak geçtiki çok zor günlerdi yani evde bir adam var ama ha koltuk ha o koltuk yine işe yarıyo ben oğlumyda anlamıyordum ilginç bir şekilde ona çok düşkündü ilgisini çekmeye çalışıyordu onada ilgisizdi çünkü ve bu bağımlılık olmuştu çocukta yine bunalımlı bir anımda babası yine bizde lavabonun üstü bulaşık dolu ana oğul içeride uzanıyorlar babasını çağırdım.işten gelmiştim (bu arada eşimi getirmeye gidince ailesiyle barışma şartı sundu yine geldiler tabikide )dedim bu vijdansızlıkdeilmi hadi güya siz yaşlısınız senin oğlun en azından bir işe el atsın zaten işimde çok ağırdı bana şunu dedi o kadın işi yapmaz bizde yok öyle bir şey peki dedim ben niye erkek işi yapiyorum.getirdiğ parayı yiyor ama ki herşeyi ortak öderdik getirme dedi ihtiyacımı var ben orada tekrar onları o evden kovmak yerine KOCA BİR APTAL GİBİ gittim ve istifa ettim.
şimdi tam bu olaylar olalı 3 yıl oldu ve eşim halen çok sessiz umursamaz telefon bağımlısı ailesi çok gelmiyor ama bu çok gidiyor şimdi işime dönmek için uğraşıyorum ve işlemler tamamlanınca eşimdende kurtulucsm yıllardır ayağımda pranga gibi olan adamı bırakıp musmutlu yaşayacağom
YANİ NEYMİŞ ASLA VE ASLA İŞ BIRAKILMAMALIYMIŞ EĞER TERCİH YAPILACAKSA İŞ TERCİH EDİLMELİYMİŞ. çocuklarımızn evde hep haksız ama sessizce duran babayı didikleyen anne örneğine değil çalışıp dimdik duran anneyi g9rmeye ihtiyaçları var işimmi bebeğimmi diye soran anneler tabikide işiniz onlar hep bebek kalmiycak ama siz sonra hep işsiz kalabilirsiniz.
okuyanların gözlerine sağlık 😘💐
Allah yardımcınız olsun umarım istediğiniz güzellikler çıkar karşınıza

İbretlik bir ders göremedim benim de kızım var büyük konusmayayım ama saftirik bir aşık kız gördüm dicem ama aşkta değilmişsin. Bu arada bende güneydoğuya gelin geldim yaşadıklarının hicbirini yazamadım sen cahillere denk gelmişsin. Kusura bakma istifa ettim dediğin yerde hay salak dedim hakkını helal et

Devamının bir kısmını gözlerim kan ağlayarak okudum. Kimse seni zorla evlendirmemiş ama sen eş kişisi için herkese abisi beni istiyordu mu dedin? Ay ne günlere kaldık Allah'm :bicak:

hanımlar ben yazacağımı yazdım şükür yazı telefonda yazılınca zor oluyo ve evet noktalamada kötüyümde buradan hemen öğretmen düşmanları kendini belli etmiş benim bu yazıyla bir doktor 6 tane avukat çıkardığım halen beni arayan öğrencilerim.var ve ben matematikçiyim türkçeci deil ha keşke hepsini doğru yapabilsem.noktalamanında imlanında ama yetenek diyelim işte o da bende yok ve bazı hanımlar bu yazıdan kibir küçümseme falan gibi şeyler anlamışlar onların bakış açısı diyelim ve bundan şunu anlıyorum ki kadın bile kadının güçlüsünü düştükten sonra kendi kendine kalkabilenini çekemiyor ben güçlü ve zayıf yanlarımı biliyorum ve kendi gücümün kalitemin farkıdayım diyelim buna kibir diyenler desin ama eğer kibirse kibirli kalmaya eazıyım çünkü bu kibir dediğiniz beni ben yapıp her defasında kalkmamı sağladı tekrar okuyan herkese teşekkürler beni arada yorumlarda yine görebilirsiniz 💐

bakış açınızda anlama kabiliyetiniz gibi yetersiz diyelim ne diyeyim oradan bunu anladıysanız iyi günler
Anlama kabiliyetinden ziyade karşıdaki insanin anlatma kabiliyetine bakmak lazim , imla kurali yazim kuralini geçin ama bir insan kendini duzgun ifade edebilmeli ve karsisindaki onu anlayabilmeli , görgülü insan da karsisindakine senin anlama kabiliyetin yok yazmaz acaba ben mi anlatamadim der
Bunlar da size ders olsun

ben burada kimseyle polemiğe girmek istemiyorum hiç tarzım değil o yüzden sinir boşaltacak ego tatmin edecek hanımlara cevap vermiycem benim niyetim başlıkta saklıydı isteyen okur istemeyen okumaz kimse niye yazdın niye ben okudum plomiğine girmesin lütfen 😶

X