Hayat Pahaliligi

yok o kesim değişmez. çünkü onlara sadece sabit kal, karnın doysun yeter diye öğretmişler.
değişik bir yemek tatmak, farklı bir şehir/ülke görmek hep öcü.
karnın doyuyorsa şükret, fazlasını isteme kafası bence değişmez.
bence de değişmez öyle bir öğretilmiş ki kaldı ki insanlar tok da değil artık hala neyi nasıl savunuyolar anlamış değilim

avokado yiyene ultra zengin diye bakılan bir ülkede daha ne yazsak boş :KK43:
bir kaç sene önce bdv de çocuğuma avokado alıyorum dedim diye ne linçler yiyerek meşhur olmuştum ha ha ha.özelime bile hakaretler yağmıştı.zenginn insann şımarık insann görgüsüz insan diye.haftada 2 avokado ya aılıyordum ya almıyordum avokadodan da soğuttular :rolleyes:

Evet bencede . Karnın doyuyorsa kriz falan yoktur diyen insanlar tanıyorum duyduğumda tepki bile verememiştim.
Eğer farklı bir şeyler yapıyorsan ya çok savurgansın , ya şımarıksın , yada çok zenginsin bu zihniyette ki insanlara göre
İnsan ömrü kaç yıl ki zaten? Günde 8 9 saat çalışalım yeri geldiğinde haftasonları bile mesai yapalım ama 1 hafta tatil yapmak lüks olsun akıl alır gibi değil.

Sonra beyin göçü olur tabi. Gidebilen gitsin kurtarsın kendisini. Ülkemiz cennet ama burada yaşayanlara değil

evet, tabiri caizse eşşek gibi çalışınca sıkıntı yok ama en temel haklarını istemeye gelince şımarıklık, şükürsüzlük.
avrupada, amerikada tatilde insanlar telefonlarını açmaz, biz tatilde de patronların kulu kölesiyiz.

Attım arkadaşım. Mesela çocuklu aileler en azından çocuğu oyalansın diye boya, kitap alıyordu. Ne bileyim. yasak cuma günü ayın 7.sinde başlayacakmış. Bende bugün gidip neye ihtiyacım olabilir diye bir kaç bir şey stoklayacağım. Her yasak bende panik oluşturuyor. 😕
ben mi yanlis anladim bilmiyorum ama siz simdi kapanmanin oldugu donemde insanlar disari cikip markete gitsinler, cocuklarina boya/kitap alsinlar, bu bir temel ihtiyactir mi diyorsunuz? cidden anlayamadim o yuzden soruyorum.

bir kaç sene önce bdv de çocuğuma avokado alıyorum dedim diye ne linçler yiyerek meşhur olmuştum ha ha ha.özelime bile hakaretler yağmıştı.zenginn insann şımarık insann görgüsüz insan diye.haftada 2 avokado ya aılıyordum ya almıyordum avokadodan da soğuttular :rolleyes:

valla ben hem de olgunlaşmışını alıyorum, tanesi 15 tl :)
4 tane alıyorum her hafta bir tane yiyorum et yemeği yanında.
inşallah biri çıkıp "hain zengin defol git" demez sdkfdşkşd

ben mi yanlis anladim bilmiyorum ama siz simdi kapanmanin oldugu donemde insanlar disari cikip markete gitsinler, cocuklarina boya/kitap alsinlar, bu bir temel ihtiyactir mi diyorsunuz? cidden anlayamadim o yuzden soruyorum.

ben onlineda da yasak sanıp şaşırmıştım. online alışverişte kısıt yokmuş.

valla ben hem de olgunlaşmışını alıyorum, tanesi 15 tl :)
4 tane alıyorum her hafta bir tane yiyorum et yemeği yanında.
inşallah biri çıkıp "hain zengin defol git" demez sdkfdşkşd
ha ha ha ben ucuzundan alıyordum bir de halbuki.1 yıl 2 aydır yakından çocuk görmeyen okula gitmeyen kızıma lego aldım diye müsrif de ilan edildim.evde çatlayıp ölsün mü çocuk?legolar pahalıysa paramız değersizse suçlu benmiyim?

Mesela bodrumda deniz tatili yapmaktansa ben hep arnavutluk tercih ederdim gecmis senelerde.

Cok daha uygun, cok daha dingin, cok daha gosteristen ve kasintiliktan uzak 🙏
Pandemi bitse de yine gitsek.
200 civarina bilet, gecelik 300 civari denize sıfır oteller🙏

Ay bunu not alayım ben.
Çok hoşuma gitti.
Bende aslında rusların doluştuğu, animasyonların bile Türkçe değil Rusça yapıldığı otellerden hoşlanmıyorum.
Ayvalık vb. emekli kafası yerler bana daha iyi geliyor.
Diğer türlü başım şişiyor gürültüden kalabalıktan, daha yorgun dönüyorum

Ay bunu not alayım ben.
Çok hoşuma gitti.
Bende aslında rusların doluştuğu, animasyonların bile Türkçe değil Rusça yapıldığı otellerden hoşlanmıyorum.
Ayvalık vb. emekli kafası yerler bana daha iyi geliyor.
Diğer türlü başım şişiyor gürültüden kalabalıktan, daha yorgun dönüyorum

Eskiden hirvatistan da cok cazipti ama kur, vize derken artik o tuzlu gelebilir.

2019da batuma gittik 4 gece kaldik, hem sehir hem publar vs cok guzel, hem avrupaya benziyor, hem de plaj sehre sıfır. Bizim karadenizde malesef sosyal tesis yok. Batum canimdir 🤍

Ama arnavutluk, adriyatikte yüzmek, hem de vizesiz o da tertemiz valla ❤

Pandemi bitsin insallah degerlendirirsiniz.

ha ha ha ben ucuzundan alıyordum bir de halbuki.1 yıl 2 aydır yakından çocuk görmeyen okula gitmeyen kızıma lego aldım diye müsrif de ilan edildim.evde çatlayıp ölsün mü çocuk?legolar pahalıysa paramız değersizse suçlu benmiyim?

ben asla anlamayacağım bu kafaları. biz koca insanlar zor dayanıyoruz, üstelik lego eğitici bir oyuncak. bunu almaktan normal ne olabilir.

keşke sorun market olsa sassy.herkes ama herkes dışarda.çocuklar sabahtan gece yarısına kadar oynuyorlar bizim sitede.kadınlarda kamelyalarda ya da yeşil alanlarda çay kahve keyfindeler.iftara da gidiyorlar birbirlerine eskisi gibi.yalandan hastane randevusu alanlar mı yok izin belgesi olduğu için işi olmasa da gün boyu gezen mi yok.bodrumun nüfusu 5 katına çıktı 1 haftada.maskesiz turistler dolanıyor her yerde.bu nasıl bir tam kapanma ben anlamadım.

Yok yanlış anlamışsınız.
Madem market açık, marketteki ürün kısıtlamasını saçma buluyorum. Bu zincir marketler zaten belli bir kesimin tekelinde ve 1 senedir heryer kapalıyken onlar açıktı. Önceden Türkiye’de farklı bir çok süper market zinciri vardı ama haksız rekabet ile tekelleşme oldu. Her sokak başında aynı marketten 2 tane bile var.
şimdi market gezmesini azaltmak için böyle bir karar alındığı söyleniyor. Yurtdışında uygulama nasıl bilmiyorum ama sayıyla girilebilir mesela. Ya da eczanedeki gibi dışarda bekleriz. Listeyi veririz çalışanlar bize verir.
yani Türkiye’de bu kapanma işini beceremedik.

keşke sorun market olsa sassy.herkes ama herkes dışarda.çocuklar sabahtan gece yarısına kadar oynuyorlar bizim sitede.kadınlarda kamelyalarda ya da yeşil alanlarda çay kahve keyfindeler.iftara da gidiyorlar birbirlerine eskisi gibi.yalandan hastane randevusu alanlar mı yok izin belgesi olduğu için işi olmasa da gün boyu gezen mi yok.bodrumun nüfusu 5 katına çıktı 1 haftada.maskesiz turistler dolanıyor her yerde.bu nasıl bir tam kapanma ben anlamadım.

kapananlar için değişen bir şey yok zaten. maksat kapanamayanları kapatmak diye düşünmüştüm ama asla amacına ulaşamayacak bence.

Yok yanlış anlamışsınız.
Madem market açık, marketteki ürün kısıtlamasını saçma buluyorum. Bu zincir marketler zaten belli bir kesimin tekelinde ve 1 senedir heryer kapalıyken onlar açıktı. Önceden Türkiye’de farklı bir çok süper market zinciri vardı ama haksız rekabet ile tekelleşme oldu. Her sokak başında aynı marketten 2 tane bile var.
şimdi market gezmesini azaltmak için böyle bir karar alındığı söyleniyor. Yurtdışında uygulama nasıl bilmiyorum ama sayıyla girilebilir mesela. Ya da eczanedeki gibi dışarda bekleriz. Listeyi veririz çalışanlar bize verir.

bizim semtte sıradan mahalle marketleri, yani zincir olmayanlar sıra ile alıyor. liste verip hazırlama yok ama içerisini doldurmuyorlar.

Yok yanlış anlamışsınız.
ben turkiyede kapanma isinin becerilemediginin farkindayim maalesef ve cok uzucu de buluyorum bunu. ama yani kapanma varken evde agda bitmis kostur kostur markete git, cocugun oyuncagi kirilmis haydaa markete git falan bunlari dogru bulmadigim icin bana gore bu hamle bastan itibaren yapilmaliydi. yani yiyecek+su haric hicbir seyin marketlerde bu kapanma doneminde satilmamasi gerekiyordu. eminim hareketlilik yari yariya azalacakti.

bunun kontrol mekanizmasini turkiyede saglamak zor, bakin hemen yukarida da bir uye yazmis ne yani alacaklarimin yaninda bir de su alirim diye. hemen bulduk cozumu gordugunuz gibi. 😂 17 mayisa kadar insanlar evden ne kadar az cikabilecekse bunun icin gereken butun yasaklar getirilmeli bence. insanlar isini, ailesini kaybederken 10 gun killi gezelim, cocuk 10 gun boyama yapmasin bir sorun olacagini zannetmiyorum.

tamam kontrol tam anlamiyla saglanamadi, saglanamiyor bizim ulkemizdeki cogu seyin eksikliginden dolayi ama bu hamle bence gercekten marketlerdeki hareketliligi azaltir. marketlere teker teker insan alinsa dahi kapanma doneminde boyama kitabi icin kimsenin disari cikmamasi gerek. daha fazla uzatmayayim konu hayat pahaliligi, sadece anlamadigim icin sormustum. :)

X