Hazmedemiyorum..

Sizi anlıyorum, aile evinde haksızlığa uğramışsınız pek çok kadın gibi. Erkekler ve gelinler daha değerli oluyor, kıza yuvadan uçacak kuş gözüyle bakılıyor. Yaranız paradan da öte biliyorum. Ayrımcılığa insan gelemiyor, kalbi kırılıyor. Toplumumuzun acı gerçeği. Evlisiniz ne güzel, yokluğunuzu hissettirin, iletişimi kesin.

Tavsiyem kendi yağınızda kavrulun, ailenize güvenerek iş yapmayın; sizin artık bir çekirdek aileniz var. Ev konusunda eşinizin ailesi yardım edemez mi

Oyle zaten ama
Nerden aliyolar bu paralari cidden hayret ediyorum
Şaşiracak ne var ki? Babam emlakcilik yapıyor annem de esnafti

Siz olayı çok farklı anlamissiniz
Çünkü ben Abim için, babam için her zaman elimi taşın altına koyarken onlar benden herseyi gizlemiş.

Siz kendi istediğiniz için elinizi taşın altına koymuşsunuz bu sizin insanlığınız.

Onlar sizin için bırakın ellerini taşın altına koymayı kıllarını dahi kıpırdatmıyorlarsa bu da onların insanlığı.

Siz yardım ettiniz diye onlar da size yardım etmek zorunda değiller ki. Yani yaptığınız iyiliklerin demek ki onlarda karşılığı bu kadarmış. İlk yorumum da belirttiğim gibi aile bolluk içinde yüzüp evlat kuru ekmeğe muhtaç ise o ayrı .

Bundan sonrası için siz de değil elinizi kılınızı bile kıpırdatmazsanız beklentiniz de o yönde azalacaktır.

Ben şöyle düşünürüm , para babanın , annenin parası , tasarruf onlara ait , isterse yardım eder istemezse etmez .

Anne - baba bolluk içinde yüzerken evladın bir ekmeği muhtaç olması halinde yardım edilmiyorsa da o da o annenin babanın insanlığı.

Siz abiniz için babanızı ikna yöntemine kendiniz girmişsiniz , bu tercihi siz kendiniz yapmışsınız. Onlara yardım etti de bana da etmek zorunda deme gibi bir hakkınız yok benim fikrim bu yönde

Ben çalışıp didineceğim , kendi boğazımdan kısıp daire alacağım sonra evladım gelip o daireyi niye bana bırakmadın diye bana hesap soracak , ya da paran var bana da yardım etmek zorundasın diyerek bana çıkışacak.

Dediğim gibi para annenin babanın , tasarrufta onlara ait
Burada evlat ayrımcılığı var bariz. Yoksa kimse kimseye para ev araba vermek zorunda değil. Bu ailenin tutumuyla çok alakalı bir durum. Bir arkadaşım şöyle söylemişti millet çocuğuna ev araba alıyor benimkilerde beni tatile götür diyor.

Belki eski konumdan hatırlayanlar bilir. Aile arasında sorunlar var demiştim ki bu çocukluğumdan beri var. Kız kardeşim ve abime yapılanlar ile evlat ayrımı yaptığını iyice gözüme sokan bir anne ve baba.. hazmedemediğim ise salak yerine konmak, sevilmediğimi hissetmek.. Abim 3 sene önce evlenirken sıfır borçla 4 4 luk bir düğün yapıldı. Babam kızı isterken size ev alicam araba alicam vs dedi. Evlilikten sonra ev alma niyetinden vazgeçer gibi oldu. Abimin bizi gazlaması ve içimde de olduğundan babama söz verdiğini tutması gerektiğini söyleyerek epey baskı yaptık. Daha sonrasında çok güzel sıfır bir ev alındı. Ben burada 5 senelik evliyim bir kizim var şuan hamileyim. Ben Abime ev alındı bana ne yapıldı demedim. Düğünümde kız tarafı olarak 2 bilezik takıldı oda ele güne rezil olmayayım diye kırk kavga ile. Ozamanlar çalışmıyordum yoksa kimseden beklendim yoktu.
Ta Ki iş bana gelene kadar. Ev sahibi evden çıkın dedi. 3 bin TL olmuş kira. Durum yok. Karı koca çalışsak bile ödediğimiz bir kredi var. 200 e yakın birikmiş var. Babama anlattım. Kizim sana yardım edeceğim 100 bin bile olsa dedi. Uzerini kredi ile tamamlayacaktır..Ama babam çok yanar döner olduğundan sözüne güvenemedim. Bak baba eğer az bir ihtimal yardım etmeme durumun var ise soyle 2.000 TL ye kiralık yer var asla bulamayız burayı tutalım dedim. Yok kesin edicem dedi.
Neyse olaya geliyorum. Meğersem o arada abimler sıfır araba alacaklarmış babamdan yardım istiyorlarmış. Benim hiç haberim yok. Benim herseyim ortadayken onların herseyinin gizli olması.. gelin öğretmen okul 1 km ymis. Arabaları var ama saatler tutmuyormus da 2.arabayi alacaklarmış. Ama bu durum babamın bana söz verdiği ve bunu da abimlerin bildiği zamanda ortaya çıktı.
Abim beni aradı. Bana 1.5 senedir söz verdi ölse de kalsa da mecbur yardım edecek bize 100bin verecek. Sana da söz verdi sana da versin. Yahu sen adam bana yardım edeceğini söyleyince araya girersen Mecbur biraktirirsan tabii ki etmez bana ben sana böyle mi yaptım dedim. Öyle kötü oldum ki.. para konusu Çok geri plana gitti. Ben onun için babam ile tartismistim bile. Neler yapmıştım ve kendisi de diyordu sen olmasan ev almazdı diye. Ve şimdi beni arkamdan vuruyorlar. Babam yan çizmeye başladı. Dün sabah aradı beni ve dedi ki kızım ben size düşkün olduğum kadar abine değilim, ona ediyor bizi ayırıyor deme öyle düşünme elbette edeceğim yardım dedi. Onlar bana küsmüsler( ev alinmaktan cayilirken de aynı taktiği yapmislardi) ama kendileri alabilirler vs vsssssss.
Bu konuşmadan sadece 30.dakila sonra dayımın eşi beni aradı. Babamla muhabbet etmişler. Babam demis ki abimden yana, jip aldık ona gelin de onun arabasıyla gidecek. Yengem de demiş kızına da yardım et bi ev aliversin.
Bunu duydum daha da yıkıldım. Babam yalancının
Teki ve beni çocuk avutur gibi avuttu. Benim yaram paradan öte birsey. Bu konu annemin yanında açıldı ve bana dedi ki onlar 2 senedir söylüyorlar. Yani demiyor ki ya oğluna herseyi yaptın biraz da kızına yardımcı ol diye.
Bazıları yanlış anlayabilir konuyu. Ben artık para konusunu geçtim. Bazıları akıl verdi onlar dediğini yaptırıyor sen de yaptır hakkını al vss. Adamın içinden gelmiyorsa, gelinini ve oğlunu her zaman ön planda tutuyorsa ben artık ne yapayım. 1 haftadır depresyondayım sürekli ağlama krizi geliyor. Çünkü ben Abim için, babam için her zaman elimi taşın altına koyarken onlar benden herseyi gizlemiş. Benim zor durumum ortadayken, üstelik eşimi işten de cikarirlarken Benim önüme bukadar durulması.. hazmedemiyorum... Abim zaten kendi alacağını aldıktan sonra gelip bana bolca akıl verecek. Artık istemiyorum kimseyi. Babam ile ilişkimi bitirmek istiyorum inanın Yokluklarina üzülmek yaptıklarına üzülmekten daha kolay.. ama abimle yakın oturuyoruz ve ben bunu yaparsam beni para gozlulukle, onları kiskanmakla suclayacaklar. Ama aramı öyle bir açmak istiyorum ki. Umarım sizin gozunuzde de haksız değilimdir. Birseyler duymak istiyorum en azindan içimin rahatlamasi icin..
annennizi babanizi karsiniza alip bidaha konusun , sonucta onlara yapildiysa sizinde istemek hakkiniz. bence ne kadar uzuldugunuzu babaniza biraz daha dile getirin . aglamayana meme yok . sonra yapmazlarsa tavir koyarsiniz. bence simdi aglamak yerine abinizin gicikligina babaniza daha cok yanasin o araba modeli yukseltecegine babanizin parasiyla siz bir ev sahibi olun .gelin gezevegine babaniz parasiyla siz yiyin gerekirse

Burada evlat ayrımcılığı var bariz. Yoksa kimse kimseye para ev araba vermek zorunda değil. Bu ailenin tutumuyla çok alakalı bir durum. Bir arkadaşım şöyle söylemişti millet çocuğuna ev araba alıyor benimkilerde beni tatile götür diyor.
Aynen ,kim kime baskin cikarsa durumu oluyor bazen ama toplumumuzda cogunlukla anne ve babalar ellerinden geldigince yapiyorlar ,bence varsa yapmalilar da.Kimi recel ,konserve yapar verir,kimi araba alir.Bunun kistasi yok.Evladin ayrilmadigi ve o evlatlarin da anne babayi sömürüp simardigi durumlarda tabi ki.

Evet var ama konu sahibi de ben de bunları bunları yaptım ama... kısmına dönmüş haklı olarak.
Benim de tavsiyem artık kimse için kılını kıpırdatmaması yönünde.

Yapabileceğin hiç bir şey yok maalesef. Çok üzüldüm senin adına , ama nedense aileler düşene kendi kendine yetemeyene koşuyor. Bu değişmiyor maalesef. Sizin yapabileceğinizi düşündükleri için öncelikleri abiniz olmuş. Mesafe, aile bile olsa bazen kırgınlıklar sırf kan bağı olduğu için geçmiyor.

Millet zengin bir biz fakiriz galiba. Hani benim anamın babaminda malı mülkü var ama en az 30 senelik memurlar az uz anadan babadan kalmış öyle yani. 🤷
Hayir bu cocuklar kendinde o hakki nasil buluyor? Yani abinin cokta ihtiyaci yok.. insanlar borca harca girip kendisi aliyor.. herkes ister yoksa anne babasindan.. bilmiyorum ben mi yanlis dusunuyorum.

Siz de ona göre mesafeli olacaksınız.
Bazı aileler değişik yani.
Var olan paradan neden birini mahrum edersin?
Hoş ben insanların ölmeden çocuğuna para vermesine de karşıyım .
Ne gerek var?

Hayir bu cocuklar kendinde o hakki nasil buluyor? Yani abinin cokta ihtiyaci yok.. insanlar borca harca girip kendisi aliyor.. herkes ister yoksa anne babasindan.. bilmiyorum ben mi yanlis dusunuyorum.
Yok tabi ki hakkı. Ama işte. 🤷 Aileler de erkek çocuğu diye yağdırıyor çoğu zaman. Borç harç yerine bunu kullanıp sömürmek anne babayı (!) daha kolay...

annennizi babanizi karsiniza alip bidaha konusun , sonucta onlara yapildiysa sizinde istemek hakkiniz. bence ne kadar uzuldugunuzu babaniza biraz daha dile getirin . aglamayana meme yok . sonra yapmazlarsa tavir koyarsiniz. bence simdi aglamak yerine abinizin gicikligina babaniza daha cok yanasin o araba modeli yukseltecegine babanizin parasiyla siz bir ev sahibi olun .gelin gezevegine babaniz parasiyla siz yiyin gerekirse
Ben açık açık şunu da dedim. Eğer ki beni diğer evlatlarından ayirmiyorsan ben sana geldiğimde bana da aynı muameleyi yap, yok eğer ki yapmaz isen tamamen sizinle iletişimi keseceğim dedim. Yine tekrarlıyorum mesela para meselesinden çıktı kendimi gercekten değersiz hissetmekten ama ne yaparsam yapayım fark etmeyeceğini anladim bu yüzden artık sessizce uzaklaşma zamanı geldi..

Bence anne babalar iyi bir eğitim ve bir sorun olursa dönüp gelinecek bir kapıdan başka hic bir şey vermek zorunda değil hiç bir cocuğuna. Eşitlik olmaması kötü olmus ama bence o paraların hepsii anne babanızın kendi tasarrufunda harcanmalı. Siz de ona gore tepkinizi tutarlı bir sekilde koyun ortaya.

Anne baba yaşarken malını mülkünü bölmek zorunda değil. Evlatlarına ev, araba almak zorunda da değil.

Ama var olanı da evlatları arasında adaletsizlik yapıp, özellikle erkek evladına verirse, ona ev alır, araba sözü verir, mağdur olan kız çocuğunu geri plana iterse ve avutursa; kız çocuğu da garibim gönlü kırılır, ben evlat değil miyim diyebilir doğal olarak.

Böyle böyle ailesinden soğuyor ve kopuyor insan. Hakkıdır da.

Ben şöyle düşünürüm , para babanın , annenin parası , tasarruf onlara ait , isterse yardım eder istemezse etmez .

Anne - baba bolluk içinde yüzerken evladın bir ekmeği muhtaç olması halinde yardım edilmiyorsa da o da o annenin babanın insanlığı.

Siz abiniz için babanızı ikna yöntemine kendiniz girmişsiniz , bu tercihi siz kendiniz yapmışsınız. Onlara yardım etti de bana da etmek zorunda deme gibi bir hakkınız yok benim fikrim bu yönde

Ben çalışıp didineceğim , kendi boğazımdan kısıp daire alacağım sonra evladım gelip o daireyi niye bana bırakmadın diye bana hesap soracak , ya da paran var bana da yardım etmek zorundasın diyerek bana çıkışacak.

Dediğim gibi para annenin babanın , tasarrufta onlara ait.
Ne demek tasarruf onlara ait?Bir evladina yaparken digerine yapmamak ne oluyor peki? Yorum yaparken empati de yapin derim.Evlat ayrimi yapiliyor siz diyorsunuz ki para onlarin onlar karar verir e peki bu kiz onlarin evladi degil mi? Bu durumu yasayip ah babacim senin kararin diyen birinin cikabilecegine inanmiyorum.

Evet var ama konu sahibi de ben de bunları bunları yaptım ama... kısmına dönmüş haklı olarak.
Benim de tavsiyem artık kimse için kılını kıpırdatmaması yönünde.
Babasını verdiği sözü tutması konusunda uyarmış. Birgül başına böyle bir iş geleceğini bilemezdi. Burada abinin yaptığı bencillik. İnsan kardeşi için anne baba için çocuğu için kılını kıpırdatmayacaksa ne anlamı var ki aile olmanın. Ki dur demezse bu bence böyle devam edecek. Haksızlığın büyüğünü baba yapıyor. Bugünün yarınıda var.

Yok tabi ki hakkı. Ama işte. 🤷 Aileler de erkek çocuğu diye yağdırıyor çoğu zaman. Borç harç yerine bunu kullanıp sömürmek anne babayı (!) daha kolay...
Bazı gelinler çok şanslı

valla konu sahibinin babası da pek boğazından kısmıyor baksana gelene geçene 100 bin veriyor maaşallah...
kaldı ki ilerde bu evi bana vereceksin ben senin çocuğunum derse "aha kapı orada güzel yavrucuğum" derim ama gidip de birine 10 birine 1 bile vermezsem bu da benim ayıbım olur.

X