Her seyiyle bize kalan düğün, ev ?

Deniyim bakalım. Sende yazmayı unutma: )

Henüz evli degilim nasıl davranmak gerekli bilmiyorum :) ama bu tarz bir iki aile var etrafmda piskin piskin altınları alıp birdaha ne geri veriyorlar ne de bir faydalari dokunuyor. Bir de üstüne habire para istemeler laf sokmalar...

Diyecegim o ki dislerini gostermen gerekli. Ya da nisanlının tavrini koyup seni ezdirmemesi gerekli

Kayınpederiniz %100 haksız. Ama çocuğunu evlendirmek zorunda olduğu için değil. Söz verip şimdi düğüne 2 ay kala sözünü bozduğu için. Siz evi ve düğün salonunu tutunca rahatlamış, nasıl olsa bu saatten sonra bu işin dönüşü olmaz diye düşünmüş muhtemelen.

Yapabileceğiniz şey çok basit düğünü erteleyin. Çok bir masraf yapılmamış nasılsa. Ev kiralanmış vs hiç umurumda olmazdı. Ertelenme sebebi olarak da tüm akrabalarına "bize yardım edeceklerini söylemişlerdi, şimdi hiçbir şey yapmayacağız dediler. O yüzden maddi durumumuzu toparlayıp öyle evleneceğiz" dersiniz. Millete hava atmak için emanet bilezik takan insan milletin ne diyeceğini de önemser. Oğlunu evlendirmek zorunda değil. Ama sözünü tutmuyorsa verdiği sözü tutmayan biri olduğunun insanlar tarafından bilinmesini hak ediyor. Sizin bu sebeple düğünü erteleyeceğinizi, evi iptal edeceğimizi duysa "aman şunu yaparım bunu yaparım" demeye başlar gibi geliyor.

Ama o öyle dese bile bence en mantıklısı düğünü erteleyip maddi olarak rahatlayıp öyle evlenmeniz. Bir daha emanet bilezik de kabul etmeyin lütfen. Takmak zorunda değiller ama milletin yanında takıp sonra çıkarttırmak büyük saygısızlık. Size saygısızlık yapmalarına izin vermeyin.

Şu arkadaşın dediği de mantıklı, özellikle illa planladığınız tarihte evlenmek istiyorsanız:

Her halükarda kayınpederinizin söz verip tutmamasının bir sonucu olsun. Bence aranıza mesafe koyun.

Son düzenleme:
madem düğün onların akrabaları düşünülerek onların memleketinde yapılacak, yapma.

size kalacaksa her şeyin masrafı kendi memleketinde tut düğün salonunu kendi akrabaların daha rahat gelsin. onlar bir şey hak etmiyor.

Allah kolaylığını verir. Zaten mecburen çok bişey alamayacağım. Durumları çok yok ama adam kaygisiz. 4 milyar maaş alan biri kendisi paranın nereye gittiği Bilinmiyor
Çok bir şey almasan bile ev kurmak kolay değil. Şimdiye kadar bir şey yapmamış bari Biraz yardımcı olsaydı size iyi olurdu. Allah yardımcınız olsun

ya kusura bakmayın da ben sizin gibi leri anlamıyorum
ama baya turedi ortalık da yani
sizin evliliğinizin parasını sizin aileniz veya adamın ailesi ustlenmeli gibi bi kafanız var
ne münasebet ya evlenme kararı alacak kadar yetişkinliğe erdiniz ama kendi başınıza evlenmiyceksiniz masraflarınızı başkası odeyecek oyle mi
madem gücünüz yetmiyor basın bir nikah neden başkasından para bekliyorsunuz
hayır bir de nişanlım bu zamana kadar kendisi herşeyini karşılar maşallah nedir ya madalya da takın bari evlenme çağındaki adama babasından harçlık almıyor diye
bu nasıl yetişkinliktir ya aksini nasıl dusunuyorsunuz ki yuzukleri bile nişanlım aldı demek ne demek kayınbabanız alıp o mu evlenme teklif edeydi
hayretler olsun hayretler

Hocbirsey istediğin gibi olmuyor anladığım kadarıyla. Bilemedim böyle evlilik olur mu? Sonuçta her genç kız hayalini gerçekleştirmek için evleniyor
...

Tamam salon 900 pasta ve içecek oldu bitti

Yemek vs olmasın

Orkestra vs abartılı yok mu dj taksınlar cd

Eşya vs de makul alın takıları da vermeyin onlara çaktırmayın tanıdıklara bize verin düğün yaptık derler düğünde taksınlar bari

Düğünden sonra da bişi bekleme ailesinden.Maddi yönden sizi çok aşıyorsa erteleyin, kimseyede eyvallah etmeyin.Para biriktirin.Büyük bir düğün yerine daha mütevazı en samimi olduklarinızla paylaşın mutluluğunuzu, geri kalan paraylada evinize eşyaları alırsınız..beklentiye girdikce dahada üzülüceksiniz, ama onları yok sayarsanız ne yaptığınızıda bilirsiniz.

elmas, evleniyorsun bundan sonra diyeceğimiz tek şey, mutluluğu bul inşallah.
madem ellerini taşın altına koymuyorlar düğün yapmayın.
sizin kendi memleketinizde kınanı, gelin almayı,nikahı güzelce yapın.

açıkçası evlenen insanlara etraf bile çok destek olurken aileler neden yardım etmesin ki. bence etmeliler.... anne baba sorumluluğu bunu gerektirir.
etmiyorlarsa onların tercihleri, söz verip yapmıyorlarsa yine kendi karakterleri...
sade olsun ama mutlu huzurlu olun, beklemeyin hiç bir şey.
takı takmazlarsa da kendi bilecekleri iş.
sana verdikleri değer değil, kendilerine yakıştırdıkları şey budur.
mihire gelince zaten o sana eşinin vereceği bir şeydir, kayınbabanın değil. ileri ki yıllarda da verebilir dini nikahında yazılı kalsın, muaccel olsun.
nişanlının ailesine verdiği eski borçlara falan da takılma. gelecektekilere engel ol yeter.

canım bizde de öyle oldu, kimse ne arayıp soruyordu düğün hazırlıkları sırasında, ama bana çok yüklü altın taktılar, bide eve bazı hediyeler alındı, onun dışındaki her şeyi nişanlım ile ben yaptık. ama nişanlımın durumu vardı ondan karışmadı ailesi.

sen durumu nişanlınla konuş, yapmayacaklarsa yapmasınlar, siz de bundan sonra tavrınızı ona göre koyarsınız.

Kimse birşey yapmak zorunda değil bize de kimse birşey yapmadı eşim yaptı herşeyi benim babamdan da zaten birşey beklemedim 2 tarafında durumlar belliydi abimler biraz yardım etti o kadar ( ha eşimin ailesi oturalım diye ev verdi vermese de niye vermediniz demezdim)
Demem o ki kimseye güvenmesin artık kimse, yok isim koyacakmış dinini öğreticekmiş birde evlendirecekmiş

Zor bi durumda kalmışsınız. Keşke en başta size böyle bi güven vermeselerdi ona göre ayarlardınız. Olmuş bitmiş artık ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Şunuda söylemeden geçemeyeceğim. Evlenirken erkek tarafının yapması gereken herşeyi eşim yaptı kız tarafına düşenide biz yaptık. Çok yorucu bi süreçti. Herşeyi biz yapmamıza rağmen düğün takısınıda tamamiyle eşimin ailesi aldı bilezikler hariç. Hiiiiç birşey demedim hiiiç yansıtmadım onlara. Ama eşime üzüldüğümü ayıp olduğunu söyledim. Eşimle maaşlarımız iyi olduğu için evimizide aldık arabamızıda. Amaaaa iki çocuğum var Allah ömür verirse asla böyle evlendirmem. Elimden geleni yaparım.
Evet evlenecek yaşa gelenler kendi başının çaresine baksın falan diyoruz ama iş öyle olmuyo. Anne baba olmak esas ogünler için önemli. Ben böyle düşünüyorum.

Bizi beklentiye sokan kendileri. Sürekli hiç hiç bişey yapmayın biz alacağız dediler. Insanı üzen de o ya. Baştan bilsek böyle beklentiye girmezdik

tatlın yendiği gün ki kadın kolundan bileziklerini alıyor, o saatten sonra onlar şunu yaparız bunu ederiz dese bile inanmamalıydınız

Nişanlınız çalışıyor mu?
Kredi çeksin, eşyalarınızı kendiniz alın orta yollu, çok abartıya kaçmadan.
Ailesini de hiçbirşeye dahil etmezsiniz, kendi yağınızda kavrulursunuz.
Herşey dört dörtlük olmak zorunda değil, zamanla tamamlarsınız eşyelarınızı yeter ki ağız tadı olsun düğünden sonra.
Bu saatten sonra yardım teklif etseler de kabul etmeyin, takılarınızı da kaptırırsınız yoksa.
Taktığı bileziği geri alandan beklenir çünkü.

Herşeyim dört dörtlük olsun ama ben elimi taşın altına koymayayım. Babam versin, kayınbabam versin, vermezlerse üzüleyim. Nişanlımın kredisini babam ödesin, benim gelinliğimi anam alsın, ev eşyasını öbürü alsın, beyaz eşyayı beriki alsın ama ben evleneyim. Ne güzel dünya.

bencede almak zorunda degil.
cocuga vazifeler herkese göre( öncelik olarak ) değişir : okutmak - iyi bir kişiliği olması için ugraşmak- etraftan koruyup kollamak- dil ögretmek- karnını dogurmak- hayvanlara dunyaya dogaya insana saygı sevgi yararlı bir insan olmasını saglamak vb.. şeyler.
senin kv kp ne de senin bu öncelikler sıralaman değişiklik göstermiş olabilri mi ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…