Her seyiyle bize kalan düğün, ev ?

şimdi sen bunu unutmazsın. evet unutulmuyor. 10 sene önce evlenirken olan hiç bişeyi unutmadım ben ve o kinle de yaşamaya devam ediyorum. Sen de unutmayacaksın. Ne kv ne kp hiç ısınamayacaksın. Mesafeli kalmak isteyeceksin. Bundan sonra size ne sürprizleri olacak bilmiyorsun ama olacak, bu modellerden bende de olduğu için iyi biliyorum. Sizden para istemeye kadar gidecekler. Bunlar ya çok parasız ya çok görgüsüz ben tam bilemem tabi aileyi. İleride bu aileye karşı takınacağın tavıra eşinin tepkisi ne olacak acaba onu merak ediyorum.. Çünkü şöyle bi şey var, sen unutmuyosun ya. Eşin unutacak ,anne babası çünkü bunu değiştiremiyosun

zamanında babanız kötüydü şimdi iyi
kayın aile iyiydi şimdi kötü
demek ki hiçbir şey sandığınız gibi değil
dusunceleriniz de yanılma payiniz çok
Allah sonunu Hayır etsin
ama kendinizi güvenceye almadan bodoslama daldiniz
pişman olacaksınız
kaldı ki burda yazılan konulardan da bu tarz evliliklerin nasıl olduğuna asinasiniz
ama demek ki insan kendi olunca kör oluyor

Yapar yapmaz bosverin. Huzurlu mutlu herseyde emeginiz olan bir evliliginiz olsun.. takmazdim
Ben

Başka bir üye daha vardı. Onun da düğününü istediği gibi yapmamışlar diye üzülüyordu. Sürekli başkalarından beklentisi olan insanlar mutsuz olmaya mahkum bence. Nişanlıda da kabahat var. Anasının babasının huyunu bilmiyor mu? Konu sahibine de ders olsun, elle gelen öğün olmaz o da vaktinde gelmez.

Beklentilerinizi düşürmekten başlayın işe.
Benimde kısmetse ağustosta düğünüm olacak. Monilyaları bu hafta hallettik taksitle ödeyeceğiz, ikimizin alın teriyle.
Düğünü ailesi kendileri biz yapacağız dediler , yerimizi tuttuk, takıdada bütçeleri neye yetiyorsa onu alırlar, az çok demeden teşekkür ederim
Bence sizde gelir ve giderlerinizi kalem kalem çıkarın , bu şekilde yolunuza bakın derim.

Kızlarını evlendirirken en çok bilen onlar olur

Bilezikleri emaneten getirdim, giderken götüreceğim ne demek yaaa. Diğerleri hergün buradan okuduğumuz klasik erkek ailesi durumları.

Evlenip yuva kurma kararı alabilecek kadar olgunlaştıysanız bütün bunları maddi anlamda kimseye ihtiyaç duymadan karşılayabiliyor olmaz lazım. Yani daha kendi evlilik masraflarınızı karşılayamıyorsunuz, ailelerden beklentiniz var, aileniz olmasa ne olacaktı? Düşünün ki bu hayatta kimsenin ailesi yok ya da herkesin ailesi ancak geçinecek kadar para pul sahibi. Kimse evlenmeyecek miydi? Aileler evlenecek kadar büyümüş çocuklarına daha da bakmak zorunda değiller. Öğrenci evladını okutmak zorunda evet ama düğününü yapmak, ev almak eşya almak zorunda değil. Artık koskoca insanlar oldunuz. Yarın öbür gün çoluk çocuğa karışınca da mı başınızın çaresine bakamayacaksınız? Yani zaten beklenti içine girmeniz bence hata. Bu benim görüşüm. Yarın öbür gün evlenmek istesem zaten kendi ailemin bana yardım edebilmesi imkansız. Eşimin ailesi de benimkiler gibiyse ne yapayım öleyim mi? Kendi çabamla yaparım, evlenirim eğer evlenecek olgunluğa eriştiysem. Siz de düğün kına yapmayıverin, balayına gitmeyiverin, ev almayın kirada oturun nedir yani bu kadar büyütülecek? Eşya alabilecek kadar ve bu masrafı karşılayabilecek kadar imkanınız olsun yeter onları da ikiniz de çalışıyorsanız ödersiniz zaten. Aile zaten bebekliğinizden beri yanınızda, emeklediniz, yürüdünüz, okula gittiniz, askere gittiniz, işe girdiniz ee daha ne? Ev aileden gelsin, düğünü aile yapsın... Bana saçma geliyor bu beklenti. Bak altını çiziyorum evlenecek olgunlukta insanların eşyasını, düğününü niye ailesi yapsın yahu? İmkanı varsa zaten yapar. Ama yapmak zorunda değil yapmıyor diye tepki koyuyorsunuz. Uff her şeyi nişanlım aldı zaten, düğünü de biz yapalım, bu ne ya? der gibi bir haliniz var. Mantıken üzülmeniz bile saçma çünkü bunları onlar yapmak zorunda değil. Şartlar olgunlaşmadı mı? Bekleyin o zaman, şartlar olgunlaşınca evlenirsiniz. Bu işte bir terslik var yani ya bakış açınız ters ya da evlenme zamanınız ters. Şimdi kızar buradaki "beklenti kraliçeleri" bana, umurumda değil. Bazıları hayatta her şeyi başkasından görmeye alışmış. Bunlar benim düşüncelerim, ben olsam ay ailem bunu yapmadı etmedi diye üzüleceğime zaten koskoca insan olmuşum deyip kendi çözümlerimi bulurdum.

Devamını yazayım... Kendi işini kendin halletmek çok daha iyidir bunu da herkes bilir. Yarın öbür gün kimse sizin evliliğinizde ve evinizde söz hakkına sahip olmaz. İstediğiniz yerde oturur istediğiniz markayı alırsınız. Başkasının karışması iyi birşey mi sanki? Buraya konu açan çoook nişanlı kız gördük, eşinin ailesi ev alacak ama kendilerine yakın mahalleden almak ister, kendi istedikleri semtten almaya kalkarlar, kız mutsuz olur oğlan anasına babasına birşey diyemez, kız mutsuzluğa mahkum olur yok kp ve ky'e yakın semtten ev, yok aynı mahalle, yok eltilerle ayn aparatman... Herkes her şeyinize karışır ondan sonra, evlilik olur 10 kişilik 20 kişilik.

Kesinlikle ya düşüncenizde ya evlenme zamaninizda problem var.
Alacagiz yapacagiz dediler amaa..eee yapmayacaklar vazgectiler..mecbur degiller..evlenmeyi aile olmayi dusunecek kocaman insanlarin bir baskasindan dugun salonu pasta yok gelinlik kuafor beklemesi garip degil mi?
Kendiniz yapmak zorundasiniz.yetisemeyecek durumdaysaniz ertelersiniz düğünü.
Benim gelinligimi nisanlimin ailesi almiyor gibi sikayetlenmeler nedir.

sen evlendıkten sonra nerede oturacaksın kaç saat mesafe olacak aranızda , işinz tayinli bir işmi evlendıkten sonra anam da anam diye tutturmasın kocan ,

eğer uzak olacaksan salla gitsin ,,
nişanlına birtek şunu söyle ' UMARIM EVLENDIKTEN SONRA SANA BU YAPILANLARI UNUTMAZSIN ' de ,

vereceği cevabı beynıne kazı sonra çok lazım olacak.

Bende bunu anlamıyorum bir türlü, kendi kızlarına gelince sömürürler karşı tarafı ama olay geline gelince çekerler ellerini ayaklarını...

Herşeye tamam, Sonuçta nişanlın evlenmeyi göze aldıysa tek başına yapabilmeli bazı şeyleri ama ailesi de aile değil ki resmen fırsatçı insanlar...

Hatanız şu. Bir hayır görmediğiniz insanın, altın takmış ve yardım etmiş görünüp prim yapmasına izin vermeyecektiniz. Yani tamam zorunda değil kimse, yardım etmeyebilir. Çöp takmayabilir. Ama bunu yapmış gibi gösterip ekmeğini yiyemez ele güne karşı.

E her şeyin de bi bedeli var. Yok takmayın o halde istemiyorum diyip geçecektiniz içeri. Bu insanlardan bişey beklemeyin, bu tipler takmadığı altın için bile etmediği yardım için bile yarın öbür gün söz sahibi olmak ister.

Avantaja çevirin üstünüzde hiçbir hakları olmasın. Kafanız rahat olsun.

Annen baban bu aileyi kabul etmeyince kötüydü, şimdi kabul etmişler onların gerçek yüzünü görmeye başladın. Kimse kendi ailen gibi olamaz. Nişanlın açık açık ailesini kayırmaya başladığı zaman bi kere daha ah vah edeceksin. Senin aileni kötülemeye başlayıp ayağını kesmeye çalışınca neden bu adamla evlendim diyeceksin. Aile görgüsü çok önemli, unutma kocan o aile içinde büyüdü, o ailenin görgüsünü benimsedi. İçine girdiğinden anlarsın ne demek istediğimi

ya boşverin evlenin borcuda siz ödeyin en güzeli ,bizim eşyaların yarısını onlar aldı da ne oldu düğünü biz yaptık dediler sağda solda .Siz yapın kimseye minnet duymayın ,keşke bizde öyle yapsaydık da erken davranmasaydık.

Olayın maddi tarafı bir yana insan değer verilmediğini hissediyor. Aranmaması, sorulmaması, verilen sözlerin tutulmaması. En çok bu üzüyordur, yoksa açıkca durumumuz yok ama elimizden geleni yapıcaz dese bir çöp bile alsa memnun olursun. Bugün böyle davranacak üç gün sonra senden saygı hürmet bekleyecek. Sen içini ferah tut. Ne kadar az katkısı olursa o kadar az söz sahibi olur. Karıştırtmazsın, sen eşinle anlaştıktan sonra, o da görüyor yaptıklarını ailesinin.

Düğünde altınları alırlarsa demişsin, almamaları için takılarını senin yakının olan ama ailecek görüşme ihtimali düşük birisi kuzen, hala, yenge vs. toplayacak, torbana koyacak. Düğün bittiğinde yakanda vs birikenleride onun içine koyacak, hiç bir halükarda kimseye vermeyecek. Şöyle bir bakalım diyenlerin bile elinden çekecek düğün sonrası sana bunla ilgili laf gelirse aaa öyle mi yapmış diyip bilmezden geleceksin:)

Yapabilecek durumları olduğu halde yapmıyorlar diyorsan ve zorlamak istiyorsan önce nişanlın üzerinden duyuracaksın ama işe yaramıyor ona da cevap vermiyorlar diyorsun, bilmem nasıl karşılarsın ama babanda arayabilir, dünür nasılsın? nasıl yapıcaz bu işleri diye? eşine karşı kolayca cevap verirler ama babanla aynı tonda konuşamazlar. Eşyayı düğünden sonra alırız diyorlarsa siz alın onlar düğünden sonra ödesin madem.

Ama bence en güzeli, kendi yağında kavrulup kendi isteklerin ve imkanların doğrultusunda olduğu kadar halletmek, kimseyi karıştırtmamak sonrasında onlara da misafir muamelesi yapmak. Unutma düğün bir gün evlilik ömür boyu

Şimdi düşünüyorum da evlenirken eşimin Alilesi hiç yardım etmedi. Benim ailem yardım etti biraz falan eşimin ailesinin düğünde takacağı altınları da eşim aldı verdi. Ama etrafıma bakıyorum şimdiki nesil hep böyle sanırım. Erkek tarafının ailesi hiçbirşeye karışmıyor.

Şimdi aileler birşey yapmıyor alıştık ona.Bir de gerçekten aikeye ekstra yük.Ogüne getirmişler düğünde de yardım etmeyiversinler.Ondan almasınlar da.Ama sizinkiler tabi bayağı salmışlar kendilerini.Hele emanet bilezik takıp almak ayıp yani.Hiç yapma .Güya ele gösteriş yaptılar.Sen buyüzden yine aranı bozma.Kredilerinizi çok çabul harcamayın.Belki iyi olursunuz.Bunun için kötü olma.Helal babana düğün salonunu ödemiş.Aile fakir mi?Kimisi düğünde toplananlarla ödüyor babasının kendinin durumu olmayanlar..Kına iki hafta önce olsun gelinliği burdan al deyip iki haftalığına oraya mı çağırıyorlar.Olabilir de bir garip.Gelinliği ordan da alabilirsin de bir günde beğenmen gerekir kendi şehrinden rahat rahat bak.Onlar da bence gelinliği beğenmek istiyor açık olmasın diye belki.5 saatlik kınaya gelmemesi de bir garip.Hastalığı olmadıkça.Ölüm değil tabi ama.Biraz lakaytlık var gibi tanıman lazım.Birgün git kal bence tanımak için.Evöenince ayrılacağına şimdiden ayrılırsın enazından.Ama asla oğullarını onlara karşı doldurma .Çok büyük hata olur.Sen iyi ol bakalım napacaklar.
Aile yüzünden boşananlar bir hayli fazla o yüzden git bir kal.
Yardım etmemelerini hiç takma.En axından eyvallahın olmaz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…