Herkesin özel alanı olmalı mı

flynrrr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2023
1
-7
29
Merhaba herkese,
Bir konu hakkında görüşlerinizi rica ediyorum
2 yıllık bir ilişkim var ve evlilik düşünüyoruz aile tanışmamız da oldu fakat bazı kendimce sorunlarım var
Erkek arkadaşımla genel olarak çok iyi anlaşıyoruz ve sorunumuz yok ama ben takıntılı bir insanım ve oda bunun farkında aramızda gizli saklı yok mesele şu ki telefonlarımıza da bakabiliyoruz erkek arkadaşımın çalıştığı yerden dolayı yıllardır süre gelen dostlukları var ve whatsap üzerinden bu arkadaşları ile grupları (kız erkek 3 kişiler ikisi sevgili) var ve her türlü makara muhabbetin döndüğü açıkça herşeyin konuşulduğu bu grupta bilmediğim bir konu gördüm ve bu konudan çok büyük kavga ettik şimdi erkek arkadaşım telefonuma benim yanımda istediğin gibi bakabilirsin fakat ben yanında olmadığımda karıştırma özellikle gruplarıma bakamazsın oralar seni ilgilendirmiyor benim kişisel hayatım ve sen arkadaşlarımla aramda olan muhabbeti anlayacak seviyede değilsin yanlış anlayabilirsin fakat ben yanlış bişey yapmıyorum arkandan iş çevirmiyorum sadece makara goy goy yapıyorum bazen özel bir konu oluyor onu konuşuyoruz diyor ama bana olan ilgisi sevgisi çok fazla ve şüphem yok güveniyorum fakat bu whatsap gruplarını çok kafama takıyorum ve bi şekilde bakıp karıştırasım geliyor sizce bu durumda ne yapmalıyım oda bende senin gruplarına bakmam belki arkadaşlarınla konuştuğun özel bir şey olabilir orası senin özelin sınırın diyor ben bunu takmalı mıyım yoksa yanlış bişey yapmayacağına inanıp rahat mı olmalıyım ben daha çok bana kesinlikle bakamazsın seni ilgilendirmez demesine takılıyorum
Çok uzun oldu hakkknızı helal edin

Evlenmeden önce bi whatsapp grubuna bende takmıştım kafayı. Aynen dediğiniz gibi makara muhabbetleri vardı. Bi kaçı üniversite arkadaşı bi kaç kız da onların arkadaşıydı. Çık gruptan falan dediğimi hatırlıyorum. Sonrasında gruptan 2 si sevgiliydş ayrıldılar falan gruba pek yazan kalmadı. Nadiren yazışıyolar umursamıyorum çünkü eşimden eminim. Bi dönem bende bakardım msjlarına falan, şimdi ona bile bakma gereği duymuyorum telefonu hep ortada. Bazen erkek arkadaşlarıyla yazışmalarını okumamı istemezdi, bende kız arkadaşlarımla konuşmalarımın onu ilgilendirmediğini farkettim ve tamamen kestim bakmayı. Özetle karşılıklı tam güven varken bakma gereği duymadığımı farkettim. Tabi soru işaretim olursa kesinlikle bakarım yine. Güveniyorsanız çokta üstüne gitmeyin derim.

Adam %100 haklı.

Şimdi bu kıskançlıklarınız kaprisleriniz tatlı geliyor, çok sesini çıkarmıyor olabilir ama pembe gözlükler çıktığında büyük sorun olacak. Kendinizle ilgili güven ve özgüven problemlerinizi halletmelisiniz uzun vadede mutlu olabilmek için.

Adam net haklı, sağlıklı insanların sevgiliden başka arkadaşı, ailesi, isi gucu de oluyor adamın da tabi bir hayatı var senin de bir hayatın var. Telefona bakmak kurcalamak çok saygısızca ve berabt bir hareket, adam yine de 6 yaşında çocuğa anlatır gibi saygı sınırlarinı acıklayıp eğitim vermis🙈🙈🙈 ben olsam direkt ayrılırdım baska bir yetişkini eğitmekle uğraşamam adam yine iyi dayanıyor.

Merhaba herkese,
2 yıllık bir ilişkim var ve evlilik düşünüyoruz aile tanışmamız da oldu fakat bazı kendimce sorunlarım var
Erkek arkadaşımla genel olarak çok iyi anlaşıyoruz ve sorunumuz yok ama ben takıntılı bir insanım ve oda bunun farkında aramızda gizli saklı yok mesele şu ki telefonlarımıza da bakabiliyoruz erkek arkadaşımın çalıştığı yerden dolayı yıllardır süre gelen dostlukları var ve whatsap üzerinden bu arkadaşları ile grupları (kız erkek 3 kişiler ikisi sevgili) var ve her türlü makara muhabbetin döndüğü açıkça herşeyin konuşulduğu bu grupta bilmediğim bir konu gördüm ve bu konudan çok büyük kavga ettik şimdi erkek arkadaşım telefonuma benim yanımda istediğin gibi bakabilirsin fakat ben yanında olmadığımda karıştırma özellikle gruplarıma bakamazsın oralar seni ilgilendirmiyor benim kişisel hayatım ve sen arkadaşlarımla aramda olan muhabbeti anlayacak seviyede değilsin yanlış anlayabilirsin fakat ben yanlış bişey yapmıyorum arkandan iş çevirmiyorum sadece makara goy goy yapıyorum bazen özel bir konu oluyor onu konuşuyoruz diyor ama bana olan ilgisi sevgisi çok fazla ve şüphem yok güveniyorum fakat bu whatsap gruplarını çok kafama takıyorum ve bi şekilde bakıp karıştırasım geliyor sizce bu durumda ne yapmalıyım oda bende senin gruplarına bakmam belki arkadaşlarınla konuştuğun özel bir şey olabilir orası senin özelin sınırın diyor ben bunu takmalı mıyım yoksa yanlış bişey yapmayacağına inanıp rahat mı olmalıyım ben daha çok bana kesinlikle bakamazsın seni ilgilendirmez demesine takılıyorum
Özel alan dediği şöyle, arkadaşlarıyla baş başa çıkar gezer eder. Ancak yine de herşeyini kontrol ederim. O beni kontrol etme gereği duymaz asosyal bir insan olduğum için. Ama ben bazen kafam eser telefonu alıp karıştırırım onun yanında

En tehlikeli yazışmalar o gruplarda dönüyor ve evet şu konuda haklı yazılanları yanlış anlama olasılığınız fazla. Ay iki ucuda yani bilemedim

6 yıllık evliyim tabikide özel alana saygı olmalı. Ben şahsen çok sıkılırdım böyle bir durumdan telefonuma bilgisayarima baksın falan.. Hatta imkan olsa evlenince kendinize ait yalnız zaman geçirebileceğiniz odalar alanlar yapın. Aldatmak istedikten sonra eşlerinin ikinci telefonu çıkan çok kişiler gördük burada.

bu grupta bilmediğim bir konu gördüm ve bu konudan çok büyük kavga ettik
Bence bu abartılı bir durum. Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz, anlatmayı unutmuş olabilir, anlatmak istememiş olabilir. Sırf sevgilisiniz diye birbirinizin her şeyini bilip, görmeniz, bakmanız, araştırmanız gerekmiyor. Sevgilinizin yerinde olsam evliliği bir kere daha düşünürdüm, biraz sevgiliyi darlayan birine benziyorsunuz.
Siz hiç mi sevgilinizden görmesini istemediğiniz kız muhabbetleri döndürmüyorsunuz whatsappta? Bu kadar boğmayın sevgilinizi.

Merhaba herkese,
Erkek arkadaşın aşırı haklı net şekilde söyleyebilirim aralarındaki muhabbeti şuan için anlamlandıramazsn zaten o insanlarla bişey olsa senden önce olurdu sen olmazdın bence hiç merak vs durumuna girme zaten sevgilin sana hepsinden bahseder ve görüşürsün de gülersin de bence seni ilgilendirmez demesi kesin şekilde tekrar bu konuda sorun yaşamamanız için bende olsam öyle derdim sen sadece evlilikten sonra eşine çaktırmadan arada yoklarsın tlfnu o kadar zaten emin ol o da demez yani o zaman seni ilgilendirmez şuan onun zoruna giden boş arkadaş sohbetlerinin kavgaya dönüşmesi bu güzel sürecinizi lütfen wp grupları yüzünden mahvetme benim de iş yerinde dört erkek iki kız arkadaş grubumuz var evliyim yeri gelir gece biri yazar paça içiyorm siz zıkkım için der ben güler okur geri uyurum eşim bi defa bile demez kim vs bilir çünkü boş muhabbet arkadaş grubu takılma derim ben yine de sen bilirsin zaten bizim arkadaş gruplarımızda biliyor evliyiz barklıyız merak etme yani

“Herkesin özel alanı olmalı mı” başlığınıza cevaplar herkese göre değişir, bana göre evet herkesin özel alanı olmalı, arkadaşlarla ya da aileyle yapılan konuşmalar kişinin kendisini ilgilendirir, ben kişisel yazışmaların okunmasına, konuşmaların dinlenmesine karşıyım, “şüphem yok güveniyorum” dediğiniz adama yeteri kadar güvenmiyorsunuz demek ki, bir yanınız size yanlış yapacağını düşünüyor ama şunu da bilin 7/24 göz hapsinde bile tutsanız yapmak isteyen mutlaka bir yolunu bulur yapar.

Söylediği söze de takılmayın bence, ben de eşimi whatsapp karıştırırken görsem karıştıramazsın bakamazsın derdim çünkü karıştıramaz.

Son düzenleme:
Siz kendiniz diyorsunuz zaten takıntılı bir insanım diye sizce bu normal mi ?
Adam sizi yine iyi idare etmiş bence.
Kendi takıntılarınizin üstüne gidip çözmek yerine sevgilinize yuklenirseniz hata edersiniz.
Guveninizi kıracak bir şey yapmamış bence.
Ayrıca insan arkadaşlarıyla geyik yapar bazen özel seylerde konuşur.
Benim kız arkadaş gruplarimda farklı geyikler dönüyor mesela eşim açıp okusun istemem .
Bu demek değil ki ondan bir şey gizliyorum.

bende çok geyik yaparım arkadaşlarımla
her türlü muhabbet döner ve kafam dağılır
arkadaşlarım dostlarım bana iyi gelir bazen sevgilileri de çekiştiriyoruz
ama bugüne kadar arkadaşımla yaptığım geyik yüzünden sevgilimi aldatmadım mesela
aklım başkasına da kaymadı
çünkü ben 30 küsür yaşında kendini bilen bir insanım
hayatımda sizin gibi biri olsa ve bunları sorun etse kapıyı gösteririm
çünkü özgüvensiz birini çekici bulamam bu saatten sonra
bu özgüvensizlikten acilen kurtulmanız lazım
adam en ufak şeyde sizi aldatacaksa zaten o karakterde insanla ne işiniz var
sevgilim dostlarımla arama giremez çünkü sevgili gider dostlar ömürlük kalır
insan 50 senelik eşinden ayrılıyor boşanıyor ama dostluk baki kalıyor
ayrıca arkadaşımın sevgilisinin benim arkadaşıma yazdığım msjları okuduğunu bilsem
arkadaşımla arama mesafe koyarım hiçbir özelimi anlatmam ona

Bence bu kadarı çok fazla ama ya. Zaten kimler olduğunu biliyormuşsunuz. Eee güveniyorum da diyorsunuz. Güvenen insan böyle yapar mı?
Bana bu şekilde müdahale edilse, kavga falan çıksa inanılmaz sinirlenirim. Her alanımın içine sokmak istemem ben de partnerimi. Sevgililikte veya evlilikte hiç mi yalnız nefes almamalı partnerimiz ben bunu anlamıyorum 🤷🏻‍♀️

Merhaba herkese,

Whatsap grupları kişiye özeldir bence. Makara yaptığım ortamı eşimin okuması bana saçma geliyor. Kaldı ki gruptaki diğer kişilerin buna rızası var mı? Kaç yaşında adam ne muhabbeti yapacağını bilmiyorsa bu saatten sonra siz ona öğretemezsiniz.

evet özel alan şart.
ama evli kadın ya da erkeklerin de bu makara gruplarını azaltması lazım .
artık bekar değilsiniz, ona göire bir tavrınız ,tarzınız olmalı
bekarkenki her muhabbeti de yapamazsınız .
ama sürekli de sen oraya ne yazdın ,ne konuştun diye takip edilmez ,olmaz,o da güven sorunudur

Bizde özel/genel alan yok.

Birbirimizin özel hayatı zaten biziz.

Telefon,tablet,bilgisayar hep ortak maldır,isteyen istediğini kullanabilir.

Zaten hiç sevmem kanka geyikleri.
aslında haklısın dediğinde lalem
ama şöyle bir durum da var
kızkardeşim tek ailem benim mesela çekirdek ailemden onunla yazışmalarımızı eşim okusun asla istemem

mesela eline alsa da baksa kızarım neye bakıyorsun diye

arkadaşları ile yazışma huyu çok yok zaten sevmez benim koca

Sevgiliniz hakli bana göre. Ben de eşimin gruplarındaki yazışmaları takip etmem. Merak ta etmem. Kendisi de benim kız kardeşlerimle olan grubu okumaz zaten böyle bir harekette bulunsa çok sert tepki verirdim. Büyük saygısızlık. Arkadaş ,kardeş gruplarında sadece sizin değil onların da özeli oluyor eşim bunları neden bilsin okusun. Bende hep sunu merak ediyorum. Kızımın şuan teli yok 7. Sınıfta. 8. Sınıfta almayı düşünüyoruz. Ben onunkini okuyabilir miyim ya da okuyamaz miyim. Okusam kızıma karşı saygısızlık okumasam ufaktan takip etmem de gerekiyor çünkü devir çok çok kötü. Ne yapacağım nasıl hareket etmem lazim bilmiyorum

X