Herseyden ben mi sorumluyum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet anlatamıyorsunuz. Sizin anlatamadığınız cümlelerinizden dolayı polemik oluyor. İnançsız davranması ne mesela inançsızsa öyle davranacak doğal olarak. Daha dikkatli kelimeler seçseniz yanlış anlaşılmayacaksınız.
Yani polemige gerek yk bn yorm yapiorm ve bunu sdce paylasm sahibi icin yapiorm digerlerine sormuorm veya diger kisilerle konsmuyorm ayrica farzimisal anladiginiz givi dedm o da bnm fikrim kimse elestiremez

ben de almanyada yasiyorum ve evet, katiliyorum, 2 kisi icin 600€ ne yahu?
Konu sahibi sen cok yipranmissin, taşıyorsun adeta. Biraz ara verip kafani toplasan aslinda neyi isteyip istemedigine daha net karar verirsin. Bu sekilde didişip durarak bi sonuca varilmaz o kesin. Ikiniz de önce bi sakinlesin.

Evet, aynisini ben de söylüyorum biliyormusunuz. Bak yememize icmemize cok para gidiyor, dikkat edelim diyorum, tamam diyor, ertesi gün bi bakmisim 2 kutu dondurma almis, oturmus ikisini de yiyor.

Bisey yiyorsa, bitene kadar, göbegi midesi catlayana kadar yiyor. Sonra da gece oy midem yaniyor diyor. Ve bu her gün oluyor. Doktora gitmen lazim diyor, terapi görmen gerekiyor diyorum kabul etmiyor.
bence once aıle terapıstıne gıtmelısınız
dırekt doktora gıt dersenız gıtmeyebılır ama bırlıkte evlılıgımız ıcın aıle terapıstıne gıdelım dersenız hem daha yapıcı olur hem karsılıklı sorunlarınızı cozmenızde doktor bu yeme bagımlılıgının buyuk bır rol oynadıgını gorurse esınıze doktor tavsıye eder kı doktordan bunu duyması daha etkılı olur hemde dırekt suclayıcı tavır takınmamıs oldugunuzdan kendı ustunuze dusenı yaptıgınızı da gorur cıddıyetınızı de gorur buda bır adım olur

esimin tek hatasi cok yemesi demissiniz ya, yani sizce bütün yükü benim üstüme yikmasi dogru? Benkm bütün evin islerinden sorumlu olmam normal?

bütün işi size nasıl yıkmış

adam makinayı doldurup boşaltmış ortalığı toplamış

yemek yapmış

siz zaten deterjan vs kokusuna gelemediğiniz için o işleri de o yapıyormuş

evde yaptığı tek iş olarak saydığınız çöp atmak da var

nedir bu yaptığınız bütün iş

bu saydıklarınız dışında -çocuğunuz yok anladığım kadarı ile-

sil süpür çamaşır yıka kaldı

adam iki gün önce alınan bonbonları bitirmiş eee bir daha alınır 7/24 yemek yiyor diyorsunuz ama sofraya dahi çağırmadan oturuyorsunuz

yani ben olsam gel yiyelim şimdi sonra toplarsın derim ama siz zaten uyuşuk o ne zaman gelirse gelsin ben yiyeyim modundasınız

Almanyada evler çok küçük temizlik kolay yapılıyor aslında.Bi de evet 600 euro çok mutfak alışverişine.biz de iki kişiyiz 400 450 gidiyor.Bi de kirayı merak ettim kiralar da çok pahalı.eğer ev büyükse daha küçük ev düşünün.eşinizde de sizde de aynı oranda hatalar var.bence suclamadan karşılıklı otrup konuşun.iş bölümü yapın.

Buzluktan bisey almasini rica etmedim, tüm yazimda buzluk kelimesi bile gecmiyor 😂 mutfak dolabinin üstünden bisey istedim, yani su tavana yakin olan dolaplar var ya. Esimin boyu uzun oldugu icin, benim de kisa oldugu icin, o an yemek hazirlayabileyim diye rica ettim indirir misin diye.

peki o bunu anladı mı

yani ben yetişemiyorum o bana lazım bunu ver dediniz mi

ben eşinizin cevabından evden memnun olmadığınız için o lazımlı kabı oraya koyup ona aldırdığınızı düşündüğü hissine kapıldım

bakın sizi de eşinizi de tanımam iki satırlık yazının bana geçirdiği his bu

hani evi sevmedim demişsiniz ya bunu buraya yazma ihtiyacı hissettiğinize göre evde eşinize de geçiriyorsunuz bu duyguyu

evdeki dolabın boyunuzun yetişmediği bölümünde bir eşya var ve lazım

eşim heee mi dedi gider içerden sandalye alır çıkar alırım ona da biz de seni adam sandık boyun uzun yardımcı olursun sandım derim

bir de 30 parça saklama kabı koyacak yeriniz var lazımlı eşyaları alt rafa koyun ne yapacaksınız iki kişi 30 parça saklama kabını adam zaten yiyormuş her şeyi neyi saklayacaksınız içinde

acaba harcamalar da sadece eşinizin çok yemesinden mi kaynaklı bu sıkışıklığın tek sebebi onun pis boğazlığı mı

Almanyada evler çok küçük temizlik kolay yapılıyor aslında.Bi de evet 600 euro çok mutfak alışverişine.biz de iki kişiyiz 400 450 gidiyor.Bi de kirayı merak ettim kiralar da çok pahalı.eğer ev büyükse daha küçük ev düşünün.eşinizde de sizde de aynı oranda hatalar var.bence suclamadan karşılıklı otrup konuşun.iş bölümü yapın.

şimdi Almanya şartlarını parasını vs bilmem de

ben Türkiye mantığı ile yazayım

burada arkadaşlar diyorlar ki asgari ücretle 2250 civarı yani 2 çocuk iki yetişkin yiyip içiyoruz gayet de yaşıyoruz faturalar vs de dahil

bir kısım da diyor ki o para sadece bizim mutfak masrafımız

bunların ikisi de bu ülkeden gerçek insanlar

Almanya'da siz 450 harcarken 600 harcamak neden uç olsun ki

mesela X marketten süt aldık 3,75 benim aldığım süt 7,95 yani iki katı

neden abes olsun ki sizinkinin 1/3 ü kadar fazla harcama yapılması

yemek var malzeme var kalite var marka var vs vs

yanlis okumussunuz maalesef, neden sevmedigim yemegi yaptin demedim ki hic, sadece ben yemem dedim (sevmedigim icin, sevdigim bi yemek olsaydi yerdim).

Buzluktan bisey almasini rica etmedim, tüm yazimda buzluk kelimesi bile gecmiyor 😂 mutfak dolabinin üstünden bisey istedim, yani su tavana yakin olan dolaplar var ya. Esimin boyu uzun oldugu icin, benim de kisa oldugu icin, o an yemek hazirlayabileyim diye rica ettim indirir misin diye.
Sandalye diye bi şey icat edildi dolapların üstüne de ulaşmamıza yardımcı oluyor ben hep öyle alıyorum :) Size normal geliyor mu birisi bi işle ilgilenirken onu bırak şunu yap demek. Çıkın alın yani.

Konunuzda sorun olacak hiçbir şey yok inanın. Neye dolduysanız onu yazın bence böyle çocuk gibi bahane sıralamışsınız. Eşiniz çalışmıyor sanırım mesela buna takılabilirsiniz gayet normal. Ama diğer saydıklarınız çok ufak şeyler. Tahammülünüz bitmiş gözünün üstünde kaşın vara dönecek kavgalarınız, yakındır.

bütün işi size nasıl yıkmış

adam makinayı doldurup boşaltmış ortalığı toplamış

yemek yapmış

siz zaten deterjan vs kokusuna gelemediğiniz için o işleri de o yapıyormuş

evde yaptığı tek iş olarak saydığınız çöp atmak da var

nedir bu yaptığınız bütün iş

bu saydıklarınız dışında -çocuğunuz yok anladığım kadarı ile-

sil süpür çamaşır yıka kaldı

adam iki gün önce alınan bonbonları bitirmiş eee bir daha alınır 7/24 yemek yiyor diyorsunuz ama sofraya dahi çağırmadan oturuyorsunuz

yani ben olsam gel yiyelim şimdi sonra toplarsın derim ama siz zaten uyuşuk o ne zaman gelirse gelsin ben yiyeyim modundasınız

bulasik makinesini bosaltmadi (böyle bisey yazmadim), ben önceden bosaltmistim, o da sabah biseyler hazirladigi ve tezgahta biraktigi icin, bizde beraber yemek hazirlamak istedigimiz icin tezgahi bu sekilde bosaltti. Pazar günü kendine yemek yapti, bana da bi tabak getirdi. Ac bile degildim. Bu yemek konusu da ne büyüdü. Bi pazar günü yemek yapti diye adam her gün yapiyor oldu. Ben bi gün yapmasam hic yemek yapmadin oluyor, adaletin de böylesin 😂

peki o bunu anladı mı

yani ben yetişemiyorum o bana lazım bunu ver dediniz mi

ben eşinizin cevabından evden memnun olmadığınız için o lazımlı kabı oraya koyup ona aldırdığınızı düşündüğü hissine kapıldım

bakın sizi de eşinizi de tanımam iki satırlık yazının bana geçirdiği his bu

hani evi sevmedim demişsiniz ya bunu buraya yazma ihtiyacı hissettiğinize göre evde eşinize de geçiriyorsunuz bu duyguyu

evdeki dolabın boyunuzun yetişmediği bölümünde bir eşya var ve lazım

eşim heee mi dedi gider içerden sandalye alır çıkar alırım ona da biz de seni adam sandık boyun uzun yardımcı olursun sandım derim

bir de 30 parça saklama kabı koyacak yeriniz var lazımlı eşyaları alt rafa koyun ne yapacaksınız iki kişi 30 parça saklama kabını adam zaten yiyormuş her şeyi neyi saklayacaksınız içinde

acaba harcamalar da sadece eşinizin çok yemesinden mi kaynaklı bu sıkışıklığın tek sebebi onun pis boğazlığı mı

30 parcalik saklama kabi 15€ tuttu. Alma geregi duydugum sebep ise cok güzel kaliteli ve Tupperware‘den daha iyi olmasi. Bununda savunmasini yaptirdiniz ya, helal valla 😂

burada arkadaşlar diyorlar ki asgari ücretle 2250 civarı yani 2 çocuk iki yetişkin yiyip içiyoruz gayet de yaşıyoruz faturalar vs de dahil

Yok burda biraz farklı.zaten en pahalı yer türk marketleri oluyor burda.orda da dediğim gibi 400 euroya aylık harcama yapılır çocuk yoksa.o yüzden 600 fazla geldi bana.

Almanya Türkiye ile asla ama asla kiyaslanamaz. Hicbir sekilde hicbir konuda. Hele ki konu maddiyat ise. Biz burda etin kilosuna 7 hadi bilemedin 8€ ödüyoruz. TL ye göre bugünün kuru ile hesaplayinca cok ama biz burda 2250€ aliyorsak 2250€ ile 7€ ya et aliyoruz, siz 2250TL ye kilo (atiyorum) 40 TL ye et aliyorsunuz. O yüzden bizim mutfak masraflarimiz cok fazla. Türkiyeye göre normal olabilir. Ekmegimiz bile 1-2€ arasi.

bulasik makinesini bosaltmadi (böyle bisey yazmadim), ben önceden bosaltmistim, o da sabah biseyler hazirladigi ve tezgahta biraktigi icin, bizde beraber yemek hazirlamak istedigimiz icin tezgahi bu sekilde bosaltti. Pazar günü kendine yemek yapti, bana da bi tabak getirdi. Ac bile degildim. Bu yemek konusu da ne büyüdü. Bi pazar günü yemek yapti diye adam her gün yapiyor oldu. Ben bi gün yapmasam hic yemek yapmadin oluyor, adaletin de böylesin 😂

ama siz yaptı getirdi bir daha yaptı yaktı vs vs yazmışsınız

biz orada yokuz ki adamın başka ne yaptığını bilelim :)))

"Cumartesi günü alisverise gittik eve geldik, yemek hazirliyoruz, dolaptan bisey indirmesini rica ettim..kendisi bulasiklari makineye yerlestiriyor, bana bakip „he“ dedi ve bulasiklari yerlestirmeye devam etti, ben de „simdi devam edersen daha cok beklerim, gel bi dk indir iste, ben de yemegi hazirlayayim“ dedim..kendisi yine bulasiklari yerlestirmeye devam ediyor. Sinirlendim kizdim, gelip indirdi bana verdi. Aramiz orda bozuldu. Neyse masayi hazirliyorum filan, bu hala uyusuk uyusuk ortaligi toparliyor, ben de acliktan ölüyorum, sofraya oturdum."

bizim evde önce makine boşaltılıp sonra yerleştirilir de onun için öyle yazdım zira dolu makineyi kirlileri koymadan önce asla boşaltmam da başkalarının da boşaltacağı aklıma gelmedi

bir de sadece bulaşıkları makinaya yerleştirdi de cidden kaç dakika sürdü bu yerleştirme

yani adam yerleştirmeye başladı siz yemeği ısıttınız ya da işte neyse bu hazırlama aşaması onu tamamladınız, sofraya koydunuz o hala yerleştiriyor

ne koydun bu kadar gelsene sofraya demeliydiniz en basiti

neyse cidden tahammülünüz düşmüş karşılıklı

oturup konuşun gerekirse uzman desteği alın

Eşinizdeki iyi bir yönünü hafife almayın diye yazıyorum. yemek yapmak !
benim eşim evde marangoz, buharlı ütü, Hover, elektrik işleri, birşey bozulursa tamirci çağırmayız kendisi yapar ev işlerimde rica etsem yardımcı olur hep ama adam portakal soymayı bile bilmez, annesi hep önüne hazır etmiş, asla bi yumurta bile kıramaz çünkü yapamaz yani. 11 yıldır evliyim mecbur alıştım bu duruma, inanın eline elma verdim soysun diye yarısı çöpe gitti.

demem o ki; iyi yönlerine alkış tutmasanızda görmemezlikten gelmeyin.
Yapamaz değilde yapmıyordur. Tek yaşasa aç mı kalacak

Almanya Türkiye ile asla ama asla kiyaslanamaz. Hicbir sekilde hicbir konuda. Hele ki konu maddiyat ise. Biz burda etin kilosuna 7 hadi bilemedin 8€ ödüyoruz. TL ye göre bugünün kuru ile hesaplayinca cok ama biz burda 2250€ aliyorsak 2250€ ile 7€ ya et aliyoruz, siz 2250TL ye kilo (atiyorum) 40 TL ye et aliyorsunuz. O yüzden bizim mutfak masraflarimiz cok fazla. Türkiyeye göre normal olabilir. Ekmegimiz bile 1-2€ arasi.

ben fiyat kıyaslaması yapmadım

yani burada asgari ücret alan da hiç eksiğim yok aldım her şeyim var deyip 2 çocukla geçiniyor

o miktarın tamamını markete veren de var diyorum

verdiğim örnek sütte dahi iki katı pahalı olan ürün var herkesin yeme alışkanlığı farklıdır başkaları 400-450 harcarken sizin 600 harcamanız abes değil diyorum

yani komşum 500 harcıyor biz nasıl 750 harcarız denmez ki

yani et 7 €, ekmek 2€, yarım kilo et bir ekmek alsak, süt, peynir, sebze meyve bakliyat temizlik maddesi, abur cubura girmeyelim bile zaten günlük harcama 10 € üstünde olur

bunun alkolü, taze sebze meyvesi vs de pahalı olur

ben hala 600 € neden fazla bulduğunuza anlam veremedim

burada kişi başı 200€ market alışverişi yapılır genellemenizi anlayamadım galiba

ben genelleme nasıl oluyor onu kavrayamadım

siz 200€ aylık market harcaması yaparsınız, eşiniz 400€ yapar yaşam alışkanlığı, yenilen şeyler farklıdır

Sanki kendimi okudum suan ama bi kaç farkla bizim de hafta sonumuz berbat geçti etten püften kavgalarla .. şimdi küsüz ve ben nefesimi tutup ölmek istiyorum mesela ..oda imkansız gibi 😤😤😤 aslında ikimizin de ayrı uzun bir dinlenmeye ihtiyacı var bence benim öyle :ruh::ruh:

Eşinizdeki iyi bir yönünü hafife almayın diye yazıyorum. yemek yapmak !
benim eşim evde marangoz, buharlı ütü, Hover, elektrik işleri, birşey bozulursa tamirci çağırmayız kendisi yapar ev işlerimde rica etsem yardımcı olur hep ama adam portakal soymayı bile bilmez, annesi hep önüne hazır etmiş, asla bi yumurta bile kıramaz çünkü yapamaz yani. 11 yıldır evliyim mecbur alıştım bu duruma, inanın eline elma verdim soysun diye yarısı çöpe gitti.

demem o ki; iyi yönlerine alkış tutmasanızda görmemezlikten gelmeyin.
Ben de ilk patates soydugumda yarışı çöpe gitti. Elma soydugumda ise elimi kestim falan. Ben zaten paso elimi keserim ama ilk seferler hep daha kötüydü. Siz 11 senedir baya yapamiyo diye meyvesine kadar soymuşsunuz adamın. Güzel iş yaaa:))) beyim beceremez diyosunuz yani

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X