Herşeyden kısıp mal mülk sahibi olmak mı, yoksa rafah içinde yaşamak mı?

Selam kızlar. Bir kaç örnek vererek fikirlerinizi istiyorum. Bu aralar çok aşırı para harcıyorum. Aslında 3 yıldır çok para harcadığımı düşünüp vicdan azabı çekiyorum.
Çocukluk ve gençlik yıllarım yokluk içinde geçti. Hele ki bir dönem günde bir öğün yemek yediğimizi bilirim. Babamın işbilmezliği ve bizi insan yerine koymaması sebebi ile çok çektik.üniversite kendi şehrimde okudum. Arkadaşlarımın haftalık harçlığı benim aylık harçlığım idi hatta 2 aylık. Bunları acıtasyon yapmak için değil teşhis koymanız için anlatıyorum.yıllarca çalıştım ama maaşım elimden alınır, arkadaşlarla Bi kahve içmeye gitsem laf söz edilirdi. Derken eşim çıktı karşıma. Sevmedim fakat kaçış olarak gördüm evlendim. Rabbime şükürler olsun ki iyi insana denk geldim. Maaşlar alınınca önce cüzdanımda para varmı kontrol edip kredi kartımı kapatır ki arkadaşlarınla bir yere gidersen mahcup olma parasız kalma der. Aldığım maaşın hesabını sormaz kıyafet alınca hayırlı olsun der. 3.yılımız doldu ama aşırı derece para harcadığımı fark ettim. Eve kendime eşime. Şimdi bir çocuğum oldu. Hamilelikte başladım harcamaya halen daha harcıyorum. Mesela hastane çıkışı kalitelisini aldım. Bebek arabası puset park beşik çok ucuz fiyata buldum takım aldım. Ama dolabı olmadığı için bebek odası aldım ayrıca. Bilinmiş mağaza değil fabrika satış. Baya baya ucuza getirdim herşeyi. Ama alıyorum oyuncağıdır, zeka kartları, parmak kuklaları, oyun halısı her gördüğümü alıyorum. Niye anlatıyorum diyeceksiniz. Çalıştığım için arkadaş çevrem geniş. Aynı dönem. İş arkadaşımın eşi de hamile idi. Çocuk hem memur Hemde çiftçi. Maddi durumu iyi. Sıfır ev araba aldı. Ben ayda bir özele gidip renkli ultrasyon alıyordum ama o ne gerek var paran mı çok diye hevesimi kırıyordu. İkimizinde ilk çocuğu ben herşeyi sıfır olsun derken o sağdan soldan kıyafet beşik araba istiyordu. Sonra başka bir yakın arkadaşım. Onunda bebeği yeni oldu. 40 liraya hastane çıkışı aldı. Onunda evi arabası var. Bulaşıkları elinde yıkar. İki tabak için makinemi çalıltıracağım diyor ama ben herşeyi makineye atarım. Leğenleri bile.çocuğuna o da ablasından görümce sinden aldıklarını kullanıyor. Heryere araba ile gidiyorum diyip kaban almadı çocuğa. Buz gibi havada üst üste hırkalar ile markete götürüyor. Hal böyle olunca açın kabadayısı demeye başladım kendime. Bende birikim yapıyorum aman aman bişey değil ama birşkmeye başladı. 3 yıla araba ve 100 gr altın sığdırdım. Evlendiğimizde borç içinde idik. Hem eşim hem ben ailemizden kaln borçları ödedik. Ben yine az ödedim çeyiz falan. Eşimin kardeşinin pisliğini temizledik resmen. Hemde babasının. Neyse. Birikim yapacağım malk mülk alacağım diye kısmak ne kadar mantıklı. Bir tanıdığım senelerce meyvve sebze çürüttü cimrilikten. Öldü gitti evi kendisini kapı dışarı eden gelinine kaldı. Ve geride namı kaldı. Arkadaşımda öyle. Evini aldı. Şimdi yazlık almak istiyor.tatiline gider..ama onda bile en Ucuz oteli tercih eder denize girer gelir. Bende tatilime gidiyorum. Ama otele çakılı kalmam. O şehri ilçelerini gezerim. Benmi yanlış yapıyorum yoksa birikim yapacağım ev alacağım çocuğuma mal bırakacağım diye geniş dünya da kısıtlı mı yaşamak daha mantıklı. Bende çocuğuma hesap açtım. Az çok atıyoryz bişeyler. Döviz üzerinden.ama harcama yapınca çok rahatsız oluyorum..siz nasıl yapıyorsunuz..çocuğunızsan kendinizden kısıyormusunız ben yanlışmıyım. Cvb için teşekkürler ❣️
Sadece yiyip içip gezseydiniz bı durun düşünün derdim ama 3 yıla düğün borcu araba ve 100 gram altın çok iyi birikim bence. Diğerlerine gelince benimde etrafımda var öyle varyemezler anlam veremiyorum tamam insan birikim yapmalı geleceği düşünmeli ama yarının garantisi yok belki de son günümüz bugün o yüzden kisilacak şeyler var kisilmayacak şeyler var . Çocuğuma eğer alabileceğim akrabalarım varsa 2.el ürünleri elbette ki alır kullanırım hatta işime gelir ama yoksa da kismam makul ederlerde en iyisini almaya calisirim

Ben 32 yaşımdayım birikim yapacağım diye yurt dışında sürünüyorum resmen. evim arabam yok, biraz birikim yaptım onu da kredi çekip ev almak için kullanacağım. e daha çocuk da yok, kredinin ödenmesi için 2 kişinin de çalışması gerek.
bence mal mülk sahibi olana kadar biraz sıkmak gerek sonra da kalırsa tabi bir hayat, hayatı yaşamak gerek :)

Herkesin önceliği farkli. Kıyafete verilen paraya acırım. Çocuğum yediği helal giydiği haram derler. Eskimiyor bile 2 ayda küçülüyor. Bebek arabası binilmiyor bile. Oyuncak desen bir kenarda iki üç oyundan sonra bekliyor. Bunlar ikinci el alınabilir. 2 çocuk büyüktüm. Ev aldim. Birikim yaptim. Gezdim de. Ama dışarıda çok yemek yiceğime evimde yaptim fazla fazla yedik. Eğitim önemli onun için verilen para da verilsin. Tercihler hayatlar.

ben kendi adima ikizleri buyuturken ipin ucunu kacirmisim asiri asiri para harcadim .mama sandalyesinin en pahalisindan olmasima gerek yokmus mesela gibi .simdi dengeyi bulmayi ogreniyorum ayin basinda birikim ve keyfi durumlar icin limit koyuyorum gibi

Iki tabak icin bulasik makinesi calistirmama kismina kadar okudum bana yetti. Ev bark sahibi olcam diye ben bu kadar eziyet etmem kendime. Hayati kolaylastirmak icin ne gerekirse yaparim. Her tur makineyi alir cani cikana kadar kullanirim. Cocuklarima imkanim cercevesinde en iyisini alirim. Aldim da. Kmseden bisey istemedim herseyini fazla fazla aldim ilk bebegimde. Smdi ikinci de kullaniyo daha olsa 5 bebek buyutur kalitedeler. Ucuz kalitesiz hic biseyi almam cunku omru 2 gunluk olur. Ha indirim kovalarim o ayri. Ne cok savurganim ne de bulasigi makine ola ola elde yikacak kadar cimri. Evimizi arabamizi da aldik sükür. Ha evlendigimiz sene almadik da 10 yil sonra aldik. Bu kadar cimrilik beni yorar.

3 yılda zaten hem borç bitirmiş, hem araba almış, hem de 100 gram altın biriktirmişsiniz. Bunları yaptığınıza göre siz zaten bol keseden harcama yapan biri değilsinizdir.

Bebeğe aldığınız kaliteli takım , özel hastane ve giysi dolabı gibi şeyler sizin çok harcama yaptığınızı göstermez bence. Benim çevremde tek maaşla geçinip bunları yapan çok insan var.

Herkesin para yönetimi farklıdır.
Bulunduğunuz şartlar içinde, yerine göre harcama yapıp - yerine göre birikim yapıyorsanız ( ki yapıyorsunuz) bir yanlış göremedim ben.

Şu ara hiç birikim olmadan bana göre ev almak imkansız. Ama gerçekten ihtiyaçlarınızı alıp bir miktarda kenara koyara birikim önemlidir. Bu yeri gelir araba almak ev almak ya da başka bir şeye adım olur. Sonuçta sağlık varken her şey güzel de hastalık olmasın ama öyle bir durum da doktor ilaç tahlil vs. hep paraya bakıyor.

Merhabalar,
50-30-20 kuralı diye birşey okumuştum hoşuma gitmişti.Elinize geçen paranın %50sini zorunlu ihtiyaçlara (kira, fatura, kredi, gıda vb), %30unu isteklere, %20sini ise tasarrufa ayırmak gerektiği yazıyordu.Bu yüzdeler gelir miktarına göre değişebilir tabii.Bir de aplikasyonlar var, yaptığınız harcamaları girip ay sonunda baktığınızda neye ne harcadığınızı görüyorsunuz, şu kaleme fazla harcıyorum gibi tespitler yapmanızı ve kendinizi frenlemenizi kolaylaştırıyor.Ben bir 3 ay kadar kullanmıştım uygulamayı, inanın ‘bu lüzumsuz harcamayı yapar da yazarsam ay sonu kızarım kendime’ diyip vazgeçiyordum lüzumsuz birşey alacağım zaman.3 ay sonra neye ne harcadığımı artık bildiğimi düşünüp kaydetmeyi bıraktım ama ülkenin ekonomik durumu çok değişti o arada.Belki de yeniden kaydedip görmeliyim.Sevgiler :)

Büyüklerimiz ona buna özenipte ele güne muhtac olma, ayagini yorganina göre uzat demisler yoksa sende olmayandan baskasinda olsada sana bir faydasi yaramaz

36 yaşındayım. Kendime şöyle bir hedef koydum inşallah gerceklestirebilirsem. 40 li yaşlarıma geldiğimde ev ve araba sorunuyla uğraşmak istemiyorum o yüzden 5 sene içinde ev alıp güzel de bir araba alırsak kafam rahat olacak.

X