Hiç çocuk yapmayı düşünmeyen veya böyle tanıdıkları olanlar var mı aranızda

Benım doğuştan var galıba hala nerde görsem içim kaynar. Ama bır arkadaşım hıc istemeyordu sizin gibi ömür boyu . Eşi aldırmasına ızın vermedı doğurdu geçen gün resmını attı ay ne tatlı ısırıcam falan dedım. Şaka mı yapıyosun nesi tatlı dedı mesela. O yüzden ıstemyen ınsanların doğurmasını asla doğru bulmuyorım

Bende bekarken bile içimde bebek isteği vardı , evcilik oynardım , bebeğim dogardi falan. Evlendim yine bebek isteği hala devam etti, çocuklari çok seviyorum. Bide kendinde bı parca olmasi anlatılamaz, yaşanır. Onların gelip annecim diye öpmesi dünyalara bedel , onlara bakıp bakıp Rabbime şükrediyorum.

Pişmanlık duyma ihtimali azda olsa varsa yumurta dondurmak mantıklı bence 45e kadar yolu var çocuk sahibi olmanın diye düşünüyorum aynı yaşlardayız ben oldum olası anaç biri değilim hiç çocuk düşünmedim ve çocukları sevmem.erkek arkadaşım var 5 yıldır ilk tanıştığımdada söyledim evlilik düşünmüyorum uzun süre ama evlensek bile ben çocuk istemiyorum kendiside mutlaka benimle bir evlilik istediğini ama çocuk için aynı fikirde olduğunu söyledi.yani kendinden çok fazla ödün vermek gerekiyor bana çok saçma geliyor daha kendi hayatında bir sürü eksik şey varken bir canlıyı isteği dışı dünyaya getirmek zorluklara maruz bırakmak ve kendi hayatınıda tümüyle ona göre uyarlamak.hani yetti bana göre değilmiş deyip çekip gidemiyorsun yeri geliyor çocuk lanet olsun neden getirdin beni bu dünyaya diyebiliyor falan bana göre değil bak düşündükçe darlandım.

Eşim evlendiğimizden beri çocuk istemiyor. Ben istedim tüp bebek de yaptık olmadı. Tüp bebeği de ben istedim kendi pek istemedi. Şu anda hala istemiyor umuru bile değil ben istiyorum. Evlenmeden önce konuşmadık bu konuyu açıkçası kafamda kavak yelleri esiyordu. Bu tarz konuların evlenmeden önce konuşulması gerekiyor. Şimdi olsa evlenmezdim asla. Ben bir çocuğun eksikliğini hissediyorum o hissetmiyor. Çok istiyorsan git tüp bebek tedavisi ol benlik birşey yok diyor.

İyi günler herkese. Şu an çocuk istemediğime eminim hatta hayatımın hiçbir döneminde annelik hayalim olmadı sanırım. Ama sorunlu bir evlilikten dolayı mı böyle oldu yoksa gerçekten annelik içgüdüm mü yok onu bilmiyorum sonuç olarak şu an çocuk hiç istemediğim bir şey.
Bebekliği, okula başlaması, sınavları, dersanesi, ergenliği o kadar gözümde büyüyor ki içim daralıyor. Şimdi sizlere sormak istediğim 2 soru var ilki anne olanlara;
Bu duygu hep içinizde var mıydı ? Yukarıda saydığım süreçler hiç gözünüzü korkutmadı mı? Yani otomatik böyle bir annelik iç güdüsüyle mi doğdunuz
İkinci sorum da hiç çocuk yapmamış olanlara ;
Pişman olduğunuz oldu mu ? Veya çevrenizde hiç çocuğu olmayanların hayatı nasıl ilerliyor memnunlar mı ?
Başka bir sebeple yaptırdığım testte amh değerim 3.6 çıktı. Doktor çok iyi buldu ama artık 30lu yaşlarda olduğumu ve düşünmüyorsam da yumurtalık dondurmayı düşünebileceğimi söyledi. O nedenle sizlere bu soruyu soruyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
Ben de ayni senin gibiyim. 37 yasima geldim hala cocuk istegim yok. Ozgurlugume cok duskunum :KK43:

Eşim evlendiğimizden beri çocuk istemiyor. Ben istedim tüp bebek de yaptık olmadı. Tüp bebeği de ben istedim kendi pek istemedi. Şu anda hala istemiyor umuru bile değil ben istiyorum. Evlenmeden önce konuşmadık bu konuyu açıkçası kafamda kavak yelleri esiyordu. Bu tarz konuların evlenmeden önce konuşulması gerekiyor. Şimdi olsa evlenmezdim asla. Ben bir çocuğun eksikliğini hissediyorum o hissetmiyor. Çok istiyorsan git tüp bebek tedavisi ol benlik birşey yok diyor.
Eşim çocuk istemiyorum dese boşanırdım. Bunu bana evlenmeden önce söylemediği için de çok sinirlenirdim.

Eşim çocuk istemiyorum dese boşanırdım. Bunu bana evlenmeden önce söylemediği için de çok sinirlenirdim.
Bende boşanmayı düşünüyorum yumurtalıklarım hep genç kalmayacak huyunu da biliyorum yaşlanınca kesin pişman olur aklı sonradan başına gelenlerden. Ama şu anda ayağımda sakatlık var 1 senedir yaşıyorum iyileşemedim markete bile gidemiyorum ki boşanayım. Çocuk istiyorsan git tedavi ol diyor istersem yoldan geçen adamdan da yaparım yani sırf tedavi olmak yetmez de işte🙄

Bende boşanmayı düşünüyorum yumurtalıklarım hep genç kalmayacak huyunu da biliyorum yaşlanınca kesin pişman olur aklı sonradan başına gelenlerden. Ama şu anda ayağımda sakatlık var 1 senedir yaşıyorum iyileşemedim markete bile gidemiyorum ki boşanayım. Çocuk istiyorsan git tedavi ol diyor istersem yoldan geçen adamdan da yaparım yani sırf tedavi olmak yetmez de işte🙄
Çok geçmiş olsun. Biran önce toparlanıp gerekeni yapın. Onun belki 50 60 yaşında da çocuğu olur ama siz belli bir yaşa kadar doğurabilirsiniz. Git tedavi ol demekle de olmuyor, bebeğe babalık yapmayacaksa neden ondan çocuk sahibi olasınız.

İyi günler herkese. Şu an çocuk istemediğime eminim hatta hayatımın hiçbir döneminde annelik hayalim olmadı sanırım. Ama sorunlu bir evlilikten dolayı mı böyle oldu yoksa gerçekten annelik içgüdüm mü yok onu bilmiyorum sonuç olarak şu an çocuk hiç istemediğim bir şey.
Bebekliği, okula başlaması, sınavları, dersanesi, ergenliği o kadar gözümde büyüyor ki içim daralıyor. Şimdi sizlere sormak istediğim 2 soru var ilki anne olanlara;
Bu duygu hep içinizde var mıydı ? Yukarıda saydığım süreçler hiç gözünüzü korkutmadı mı? Yani otomatik böyle bir annelik iç güdüsüyle mi doğdunuz
Pişman olduğunuz oldu mu ? Veya çevrenizde hiç çocuğu olmayanların hayatı nasıl ilerliyor memnunlar mı ?
Başka bir sebeple yaptırdığım testte amh değerim 3.6 çıktı. Doktor çok iyi buldu ama artık 30lu yaşlarda olduğumu ve düşünmüyorsam da yumurtalık dondurmayı düşünebileceğimi söyledi. O nedenle sizlere bu soruyu soruyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
O süreçleri hiç düşünmedim sadece çocuğumun kokusunu ve onu bağrıma basmayı hayal ettim oldu da çok şükür 🙏 o kadar iletileri düşünmek insanı çok yıpratır yorar anda kalmak
Akışa bırakmak lazım

Çok geçmiş olsun. Biran önce toparlanıp gerekeni yapın. Onun belki 50 60 yaşında da çocuğu olur ama siz belli bir yaşa kadar doğurabilirsiniz. Git tedavi ol demekle de olmuyor, bebeğe babalık yapmayacaksa neden ondan çocuk sahibi olasınız
Aynen öyle çocuk büyük sorumluluk istemeyen insana niye tedavi olayım gider sperm bankasından da alırım aynı mantık sonuçta. Çocuk yapsam anasıyla babasıyla büyütürüm onlarla yapmışım gibi.

Anne olmak benim evlenmeden önce bile hayal ettiğim bir şeydi. Bebeğim olsa şu ismi veririm diye düşünüyordum mesela. Evlilikle ilgili değil bebek sahibi olmakla ilgili planlar yapıyordum. Bir oğlum var şimdi. Çok düşkünüm. Eğer hayat şartlarım daha farklı olsaydı 2.hatta 3. bebeğide isterdim. Bazen bende düşünüyorum ilerde oğluma kardeş yapmadığım için pişman olur muyum diye.
Aynı ben de❣️

Konuya bunu yazmisim 1 sene bile dolmadan hamileyim su an...Ne olduysa bana 2023 senesinde oldu ben de hala saskinim 😬🤷🏻‍♀️
Çok istikrarlısın benim gibi. 😂😂
Ben de arkadaşımı istenmeyen 3. Ye hamile kaldı diye teselli ettim olsun Allah vermiş üzülme hayırlı olsun diye. Dedi sen ikinciyi düşünmüyor musun hala. Yok asla zinhar ben defteri kapattım dedim. 1 hafta sonra aradım kız ben de hamileymişim ya diye. 😂😂😂

Annelik elbette çok güzel bir duygu ama en azından benim için içgüdüsel bir itici güç değildi. Esasında hazırlıklı da değildim. Bu yüzden süreci kabullenmek pek de kolay olmadı. Zorluklar konusunda söylediğiniz her şeyde çok çok haklısınız. O yüzden istemek gerek diye düşünüyorum. Çevremde bilinçli olarak çocuk sahibi olmamayı tercih eden çok insan var. Ama onlar en azından benim bildiğim kadarıyla sizin sorguladığınız şeyleri aşmış durumdalar. Belli ki sizin için bir acaba mevcut. Sırf bu acabayla ebeveyn olmaktansa yumurta dondurma işlemiyle kendinize biraz daha zaman tanımak bana çok daha mantıklı geliyor.

Ben de evli değilim evlilik düşünmüyorum. Oldu da evlendim kesinlikle çocuk istemem sorumluluk almak bana göre değil.

Çoçuk ayri bir mutluluk kaynagi bence ya ben iyiki var diyorum bazen öyle içime alasim geliyorki evimize neşe katiyor her yeni lafina hareketine ayri bayiliyoruz yani annesi olarak ben en çokda.
Yani evet çoçuk buyutmek zor sorumluluk çok ama bu duyguya deger bence yani insan bir evreden sonra istemiyorsada eskiden sonradan istiyor ben çogu zaman çevrede boyle gordum ama geç kaliyorlar bazen seçim tamamen size kalmiş ama anne olmak gerçekten çok özel ve güzel bir duygu.

Asla anne olmayı düşünmedim.
Anaç biri zaten değilim.
Anne olma isteğide asla gelmedi.
Akışına bıraktım kendimi.
Eşim çok seviyordu çocukları.
Dedim çocuksuz olmıcak yaptık.
Doğduğu gün otomatik yüklendi annelik.
Aşık oldum bebeğime.
Nasıl güzel bi hismiş.
Yapmasam ne eksik olurmuşum.
Yokken farkına varılmıyor.
Ama insanı hayata bağlayan tek şey çocuk bence.
Zor mu???çoooooooook zor.ama herşeye değen bir zorluk.
Okadar güzelki bir tane daha yaptım.
Aynı aşkı 2.kere yaşamayı istedim.
Hiç bir sevgi türüne benzemiyor evlat sevgisi.
Kimse için bu zorlukları çekip birde üstüne şükretmezsiniz.

İyi günler herkese. Şu an çocuk istemediğime eminim hatta hayatımın hiçbir döneminde annelik hayalim olmadı sanırım. Ama sorunlu bir evlilikten dolayı mı20 böyle oldu yoksa gerçekten annelik içgüdüm mü yok onu bilmiyorum sonuç olarak şu an çocuk hiç istemediğim bir şey.
20 li yaslarda hep anne olmak istedim.Suan 30 um.Nisan süreci masraflar sıkıntılar anlaşmazlıklar annemin vefat edişi.Dunyaya nasıl getiril bakicam diye düşünüyorum.Babasi iyi olacak mı ? Herşeyi geçtim.Sevdigim adam hayatımda olmayacaksa anne olmamın bir anlamı yok.Cocuk hevesim soğudu benimde.

Çoçuk ayri bir mutluluk kaynagi bence ya ben iyiki var diyorum bazen öyle içime alasim geliyorki evimize neşe katiyor her yeni lafina hareketine ayri bayiliyoruz yani annesi olarak ben en çokda.
Yani evet çoçuk buyutmek zor sorumluluk çok ama bu duyguya deger bence yani insan bir evreden sonra istemiyorsada eskiden sonradan istiyor ben çogu zaman çevrede boyle gordum ama geç kaliyorlar bazen seçim tamamen size kalmiş ama anne olmak gerçekten çok özel ve güzel bir duygu.
Ben istiyorum soğudum.

1 yıllık konu hortlamış ama şuraya kendi gözlemimi yazayım..
Hem ülkemizde hem dünyada eğitimli kesimlerde kadınların çocuk yapmamaya başladığını görüyorum. Bu biraz erkeklerin çocuğu hem evde hem ayrılık sonrası silah olarak kullanmalarının sonucu, biraz da kadınların artık kişisel olarak hayatlarına sahip çıkmaya başlamalarının sonucu.
Kendini ataerkil zihniyetin kıskacından koparabilmiş olanlar, "büyü-evlen-doğur" kodlamasını da kırabiliyorlar. Hayatta başka amaçların da olabildiğini, kişisel mutluluğun öncelikli olduğunu fark ediyorlar.

Çocuk yapmak bir şart değil, bir seçimdir.
Anne olmak da kutsal, ilahi bir şey değildir...

X