Hipertiroidin Tüp Bebeğe Etkisi

Canım endokrin uzmanına gittim en son. Benim de t3-t4 normal tsh düşük çıkıyor.. Anladığım kadarıyla bu olaya subklinik hipertiroid diyorlar yani henüz klinik aşamasına ulaşmamış hipertiroid demek.. Bu nedenle doktor sanırım ilaç falan vermeyi düşünmüyor.. Perşembe günü sintigrafi çekildi, pazertesi sonucu alıp tekrar gideceğim doktora, biyopsi isteyecek muhtemelen. Ama hala hipertiroidin tüp bebeğe bir etkisi var mı yok mu net bir cevap alamadım..

Seninkisi de çok anormal değil sevindim valla. Benim ablamın da hipertiroidi var ve şu an iyice dibe vurdu tsh 0,001 di. İlaç kullanmaya başladı ismini hatırlamıyorum ama günde 5 tane içiyor. Normale dönünce doktor hemen ameliyat demiş ona..

Valla bizimkisi onun yanında hiç birşey değil halimize şükredelim ve Allah dermansız dert vermesin kimseye.. Canım kendine iyi bak görüşürüz yine...

merhaba arkadasım, benim durumum da senin gibi ve ben de hamile kalmaya etkisini merak ediyorum. tsh 0.03 , t3 ve t4 normal sınırlardaydı. doktorum su an ilaç tedavisine gerek yok, iyotsuz tuz kullanarak normal seviyelere getirebiliriz dedi. 3 ay sonra kontrole gittiğimde tsh 0,15 e yukselmişti. normal sınırlara gelene kadar bu sekilde devam edecegim. iyotsuz tuz kullandıgımdan beri yumurtlama belirtilerini gozlemleyebiliyorum.

merhaba arkadasım, benim durumum da senin gibi ve ben de hamile kalmaya etkisini merak ediyorum. tsh 0.03 , t3 ve t4 normal sınırlardaydı. doktorum su an ilaç tedavisine gerek yok, iyotsuz tuz kullanarak normal seviyelere getirebiliriz dedi. 3 ay sonra kontrole gittiğimde tsh 0,15 e yukselmişti. normal sınırlara gelene kadar bu sekilde devam edecegim. iyotsuz tuz kullandıgımdan beri yumurtlama belirtilerini gozlemleyebiliyorum.

Canım inşallah normale döneceğiz ve bir gün bizim de bebeğimiz olacak..:1hug:

Senin tsh'ın daha düşükmüş ve bayağı düzelmiş ilaçsız.. Benimkisi 0,19 bana da iyotsuz tuz dedi doktor ve hatta iyot yasağı olan bazı şeyler de var.. Mesela; saç boyası, ilaçlı
filmler, baticon(tentürdiyot), iyotlu göz damlası ve öksürük şurubu, deniz ürünleri, zeytin, tuzlu peynir, yumurta sarısı, vitamin(ama hangileri tam bilmiyorum), günde 6 bardaktan fazla çay-süt v.s. Bunlara da dikkat edersek sanırım daha çabuk düzelir.. CADIARZU

Ama bunun bir etkisi var mı hamile kalmaya net bir şey yok valla.. Hipotiroidin etkisi kesin var, yumurta oluşumunu etkiliyor, adet düzensizliği falan oluyor ama hipertiroitte öyle şeyler yok.. Sana doktorun birşey söylemedi mi bu konu ile ilgili??? Bir de iyotsuz tuz kullanınca yumurtlamada değişiklik oldu demişsin önceden problemin var mıydı???:uhm:

ben de hafif polikistik over de var, hepsi birbirine karısmıs durumda. dr. bana da bazı ilaclar konusunda uyarı da bulundu fakat cok detaylı anlatmadı maalesef. o kadar cok okuyorum ki kafam karıstı artık. bir yerde hipertiroidin hamile kalmaya engel olmadıgı yazıyo baska bi yerde engel olabileceği yazıyor. tsh da olan değişimler adet dongusunu ve dolayısıyla yumurtlamayı da etkiliyo benim anladıgım kadarıyla artık.adet duzensizliği ve dolayısıyla yumurtlama ile ilgili süphelerim sebebiyle aylar once kadın dogum dr.a gitmiştim ve tsh 0.1450 civarı idi ve dr. bana senin problemin yok neden buraya geldin dedi, cok arastıran bir insan olarak peşini bırakmadım dr. değiştirdim.tabi o arada da benim hormon artık dibe vurmus. tam olarak hastalıga donusmediğini iyotsuz tuzla duzelebilecegini soyledi dr.um.bakalım ne kadar dogru ?

ben de hafif polikistik over de var, hepsi birbirine karısmıs durumda. dr. bana da bazı ilaclar konusunda uyarı da bulundu fakat cok detaylı anlatmadı maalesef. o kadar cok okuyorum ki kafam karıstı artık. bir yerde hipertiroidin hamile kalmaya engel olmadıgı yazıyo baska bi yerde engel olabileceği yazıyor. tsh da olan değişimler adet dongusunu ve dolayısıyla yumurtlamayı da etkiliyo benim anladıgım kadarıyla artık.adet duzensizliği ve dolayısıyla yumurtlama ile ilgili süphelerim sebebiyle aylar once kadın dogum dr.a gitmiştim ve tsh 0.1450 civarı idi ve dr. bana senin problemin yok neden buraya geldin dedi, cok arastıran bir insan olarak peşini bırakmadım dr. değiştirdim.tabi o arada da benim hormon artık dibe vurmus. tam olarak hastalıga donusmediğini iyotsuz tuzla duzelebilecegini soyledi dr.um.bakalım ne kadar dogru ?

Genelde tsh'ı tek başına değerlendirmiyorlar, eğer t3-t4 normalse benim anladığım ilaç vermeden tsh'ın düzelmesini bekliyorlar. Eğer t3-t4 de bozulmuşsa zaten o zaman durum değişiyor. Ama ilk tahlile bakan doktorun seni ikaz etmesi gerekirdi tuz konusunda özellikle.. a.s.

X