İçim çok dolu dayanamadım.

Dilhun1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2021
660
1.052
41
Gecenin bu saatinde çok hüzünlendim dayanamadım yazmak istedim. Bazı mesajlarıma rastlayan olduysa bilen olabilir. Bundan 1 yıl önce kızkardeşimi kaybettim. Onunla beraber çocukluğum da gitti.. İçimde keşkeler, pişmanlıklar dopdolu. Daha çok gençti, yaşayacak günleri vardı. 2 çocuğu kaldı geriye. O kadar ki içim paramparça..Bunları yazarken de çok zorlanıyorum. Nefes alamıyorum.
Hiçbir sebep yokken gitti. Ne hastaydı, ne hastalığı vardı. Durup dururken bir gece öldü...En acı yanı da, öldüğünde pandemi nedeniyle 1 yıldır görmüyorduk zaten birbirimizi..Yani hasretimiz sonsuz oldu. Çok pişmanım bazı şeylere. Keşke gitseydim yanına, keşke görüşseydik, keşke arasaydım. Geçtiğimiz yaz yeni ev almıştım. Sonbahar başında taşınmıştık. Kardeşimi çağıracak oldum, çalıştığı için ve çocukların da okulu olduğu için yormayayım dedim ve çağırmadım. Eşim de destekledi. "Adamları haftasonu için yorma" dedi, zira 4-5 saat uzaklıkta oturuyordu. Evimi de tam düzenleyeyim öyle çağırayım dedim. Olmadı kısmet olmadı, ne evimi gördü ne bizleri...Hayatta şunu öğrendim hiçbirşeyi ertelemeyecekmişsin. Özellikle ailen söz konusuysa erteleyemeyeceksin. Pandemi başlamadan önceki yaz aylarında tatil planı yaparken beraber gitsek mi diye düşündük..Günler uymadı biraz da eşler uymadı diyeyim..Benim eşim yalnız tatil yapalım istedi. Ben de başka zaman onlarla yaparız diye düşündüm..Hatta kızkardeşimle bu planı konuşurken "Allah'ın başka günü mü yok?, başka zaman gideriz beraber tatile" dedim. Meğer bizim günümüz yokmuş. Şu an hatırladıkça bu diyalogu sinirden gülüyorum..Pandemi başlayınca yaşlı olan dayım ve teyzem için endişelenmiştim..Aklımın ucundan geçmezdi kızkardeşimin öleceği..
Vefattan sonra evine gittiğimizde eski mobilyalar ile bir ömür geçirdiğini gördüm...İçim daha çok parçalandı. Varsa yoksa çocukları için yaşadı..Yaşarken farketmiyorsunuz bazı şeyleri, kişi ölünce aslında hiç yaşamamış olduğunu anlıyorsunuz. Ne yaşadı ki diyorum. Daha kızının saçlarını tarayacak, oğlunu ders çalışmıyor diye paylayacaktı (azarlayacaktı). İzleyeceği filmler, dinleyeceği müzikler, gezeceği yerler, konuşacağı kelimeler, yapacağı alışverişler hepsi yarım kaldı...Hayaller yarım, biz yarımız, çocukları yarım...Sözün bittiği yer ne denebilir ki? Burada bunu konuşmak doğru mu? bilmiyorum. Onun ölümünden sonra ölüm, yaşam gibi konuları çok okudum, araştırdım...Dini şeyler de okudum...Sonunda inancım daha çok zayıfladı..Bu sebepten ötürü "Onu bir daha göreceğim nasıl olsa" diye bir düşüncem yok. İnanç belki de insanların ölüm acısını daha kolay atlatmalarını sağlıyor. Tabiki bu acıyı yaşayan sadece ben değilim. Daha dün 4 kadın bu dünyadan göçtü. Hepsine de çok üzülüyorum özellikle ölen kişi genç, kadın ve bir anne ise...Babam vefat ettiğinde bu kadar üzülmemiştim..Onu da 5 sene önce kaybetmiştim. İşyerimden bir arkadaşım hatta "sana da çok oldu be!" diye ölüme tepki gösterdi. Aklımdan ve kalbimden geçenler bunlar..Okuyana ve yorum yapana çok teşekkür ederim. Hayatınızın kıymetini bilin ve doya doya yaşayın. Asla ertelemeyin sevdiklerinizi..

Son düzenleme:
allah sabır versin kız kardeşim var düşünmek bile istemiyorum başınız sağ olsun
Allah kardeş ve evlat acısı göstermesin kimseye..Tabiki anne baba ölümü de zor, ancak yetişkin yaşta iseniz onlara dayanıyorsunuz. Çünkü beynimiz onların daha erken öleceğinin bilincinde..

Allah kardeş ve evlat acısı göstermesin kimseye..Tabiki anne baba ölümü de zor, ancak yetişkin yaşta iseniz onlara dayanıyorsunuz. Çünkü beynimiz onların daha erken öleceğinin bilincinde..
Yani cok aci ama maalesef insan zamanla alisiyo yokluklara, sabir diliyorum size

Öncelikle başınız sağ olsun. Allah kalanlara sabır versin.
Kardesiniz için hayat planını bilseydiniz tabi ki yapardiniz, cagirirdiniz, daha çok vakit geçirirdiniz. Ama bilmiyordunuz.
Hayatımız kayıplar , kazançlar ekseninde gidiyor. Ta ki biz de bir başkası için kayıp olana kadar. Siz bir başkası için kayıp olduğunuzda arkanızdan ne yapılmasını isterdiniz?

Mesela ben yazayım, eğer eşim hayattaysa tekrar birini sevmesini isterdim. Kardeşlerimin hayata devam etmesini, eskisi gibi. Çocuklarım varsa yas tuttuktan sonra hayatlarına devam etmelerini isterdim,Daha güçlü bir şekilde. Torunum varsa muhtemelen ne olduğunu anlamaz ve cenazemde oyun oynar, mezar taşıma otururdu. Kimsenin uzun süre kalbini parçalamak, ağlatmak istemezdim. Kim sevdiği kişileri kalbi paramparça bırakmak ister ki.

Canım yaa.. Allah dayanma gücü versin. Seni öyle iyi anlıyorum ki. İçindeki yangını biliyorum..
Dediniz ya hasretimiz sonsuz oldu., çok etkiledi beni. İnşallah rüyalarınız da dindirisiniz hasretinizi..

Rabbım sabırlar versin hepimize

Ahir zaman , hayat acı ,imtihanlar ağır ,ölüme dayanmak zor .Allah'ım hepimizin yardımcısı olsun.kiz kardesinizede gani gani rahmet eylesin mevlam.. Hepimiz yaraliyiz acılarımızı gömdük içimize sorsan yasiyoruz

Aynen öyle içimize gömdük, yaşıyoruz yaşamak denirse.. Size de sabır diliyorum..

Çok teşekkür ederim. Rüyalarla avunuyorum. Hemen hemen her gün görüyorum. İlginçtir rüyada bile öldüğünü biliyorum. Diyorum ki rüyamda "hani doktorlar yaşamaz dediydi, yaşıyor ya diyorum." Bazen de "Aaa ölmemiş" diye tepki gösteriyorum.

Doğru bilsek böyle olacağını yanından bir dakika ayrılmazdik. Yine de kendimi çok suçluyorum. Ona almayı düşündüğüm kolye vardı. Onu da bir ara alacaktım.. kendimi suçluyorum hep ertelediğim herşey için. Daha fazla anı biriktirmeliydik diyorum.

Basiniz sağ olsun Allah dayanma gücü versin. Ne denir ki hiç bir söz acınızı hafifletmez. Acıniz geçecek demeyi çok isterdim ama geçmiyor sadece insan alışıyor Kendinizi suçlamayın, böyle olacağını bilemezdiniz.

Çok sağolun...Hani kanser olsa en azından belli bir süre geçer, alışırsın..Böyle ölümler insanda şok etkisi yaratıyor...Zamanla alışacağız evet..
Hani kanser olsaydı alışılırdı ölümüne demişsin ya bu düşünce çok bencilce geldi. Sen ölümünden çok etkilenme alış diye kardeşinin böyle illet bir hastalıktan 1 sene boyunca sürünüp acı cekerek ölmesini istemişsin.

Ben babamı 16 gün önce kanserden kaybettim. Babamın gözümün önünde 1 sene boyunca erimesini, morfinin bile dindiremediği ağrılardan kıvranmasını, içtiği suyu bile kan olarak geri kusmasını, karnı acıktığında yiyememesini, o neşeli, şen şakrak adamın ağzını bıçak açmadan yüzünden düşen bin parca halde tek bi noktaya bakarak ölüm korkusundan kara kara düşünmesini izledim..

Bununlada kalmadı gözümün önünde kan kusa kusa acılar içinde kıvranarak öldü. Ölümü bana 1 sene önceden haber verildiği halde inanmak istemedim. Kalp masajı yaparlarken bile hala nabzın geri gelip iyileşeceğini düşündüm. Bildiğim halde ölümü benim için büyük yıkım etkisi yarattı ve diyorum ki keşke aniden vefat etseydi de bukadar acı çekmeseydi..

Son düzenleme:
Of of of düşünemiyorum bile . Bir kardeşim bir ablam var . Çok tutkun değiliz ama öldüklerini hayal bile edemiyorum ya

Allah sabır versin okurken yazınızı kalbim sıkıştı. Çok zor. inşallah bu yaşadığınız son acı olsun. sizin ailenizin ve kızkardeşinizin çocuklarının acıları hafiflesin inşallah. Yattığı yer cennet olsun

Kardeşim de acı çekti. Yoğun bakımda kaldı 3 hafta.. hiç göremedik. Göstermediler covid yüzünden. Sadece annem girdi bir kez yanına. Annemin sesini duyunca gözünden yaş süzülmüş. Ama konuşamamış. Kastettiğim tabiki acı çeksin diye değil. Helalleşememek.. hiç görememek çok daha ağır bence...belki söyleyecekleri vardı. Çoğu kez düşünürüm acaba yoğun bakımda makinelerin arasında ölümdem korktu mu? Benim annesi 4. Evre kanser olan arkadaşlarim var..uzun süredir tedavi görüyorlar...hala yaşıyorlar... Aniden ölse de üzülürsünüz.

Ben kendi ölümümu de düşünür oldum bu olaydan sonra..bazen bir an önce ömrüm bitse dedim, bazen de herkese, herşeye inat yaşayacağım dedim. Kendime iyi bakmaya çalışıyorum. Annem için yaşıyorum zaten. O da muhtemelen bizim için. Bilerek ve bilinçli ölmek istiyorum.sevdiklerime son kez birşey söyleyip, onlarla vedalaşarak. Aniden bir gece kalbim durarak ölmek veya hastaneye kaldırılıp yoğun bakımda ölmek istemiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…