İkili test

UgurZ

Annesinin fıstığı
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2009
194
5
48
Ben 10 haftalık hamileyim. 12. haftada ikili test için gelmemi söyledi doktorum. Ama ben ikili test yaptırmayı düşünmüyorum. 33 yaşındayım. Burda ikili testi kötü çıktığı için üzülen çok arkadaş gördüm. Boşu boşuna kendimi üzmek istemiyorum. Bir yandan da eğer bir anormallik varsa erken ortaya çıkması daha iyi olur tabi ki. Çok kararsızım. Tecrübeli arkadaşlar fikir verirlerse sevinirim.

canım bende 13 haftalık hamileyim geçen hafta ikili test yaptırdım normal çktı çok şükür. neden yaptırmak istemiyorsun anlamadım ama bence yaptırmalısın allah korusun hiçbirimiz bebeğimizden vazgeçemeyiz ama sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteriz öyle değil mi?

ıkılı testı yaptırmak için gun verdı acaba nasıl cıkar dıye cok dusundum arastırdım gecelerı ruyama gırdı bu kadar senedır bekleyıpte bebegıme kıyabılırmıyım dıye cok dusundum yaptıranları aradım konustum ama bır turlu rahatlayamadım tam ıklı teste ertesı gun gıdecektımkı cok buyuk kanama oldu boyle devam ederse bebegı alırız dedı ve hastaneye yattım o an ıkılı test umrumd degıldı sadece bebegımı ıstıyordum anlıyacagın cok dusunme hersey oluruna varır yaptır gıtsın emınsen kendınden

Bende 12+5 haftalık hamileyim ikili test yaptırmıyacağım üçlü tarama yaptıracağım sorun varsa bencede çıkar o zaman ama doktoruma kalsa üçlü yüde yaptırmak istemiyor...

kızlar bence testlerinizin hepsini yaptırın.aksatmayın.sonuçta onlar bize muhtaç, eğer bir sorun varsa önlem almak gerekir.sakın ihmal etmeyin.

ıkili ve üçlü testte kromozom anomalileri taranıyor. Bundan farklı olarak üçlü testte bakılan bir parametre bebekte spina bifida yani omur iliği açıklığı olup olmadığıyla ilgili fikir veriyor gerçi bu durum iyi bir ultrasonda da anlaşılabiliyormuş.
Sonuçta bu testler sonrasında yapılan amniyosentez sonucu kromozom anomalisi tesbit edilirse bunun anne karnında bir müdahalesi ya da tedavisi söz konusu olamıyor maalesef.
O yüzden testleri yaptıralım bir sorun varsa erkenden anlaşılıp tedavi yoluna gidebiliriz şeklinde bir yaklaşım pek doğru değil.
Tabii burada şöyle bir durum da var her ne olursa olsun bebeğimden vazgeçmem diyen birisi bu testleri yaptırmalı mı? Bu strese girmeli mi?
Kişiden kişiye değişebileceğini düşünüyorum cevabın. Sonuçta vazgeçmeyeceğini düşünse de bazıları neyle karşılaşacağını bilmek istiyor. Ona göre duruma kendilerini hazırlamak istiyor. Belirsizlikten kurtulmak istiyor ki belirsizlik insanı en çok yıpratan şeylerden biri.
Kimisiyse tamamen teslim ediyor kendisini sonuçta insan psikolojisiyle alakalı bir durum.
Bilmek mi zor bilememek mi?

fikrinize saygı duyuyorum ama acaba kötü mü çıkar diye bu testleri yaptırmamak bence daha kötü çünkü 9 ay boyunca bu sefer içinizde bir şüpheyle yaşayacaksınız.ben yaptırmanızı tavsiye ederim tabi karar sizin.

ben 15 haftalık hamileyim. ikili test yaptırdım. sonucum iyi çıktı. ama yine de garantisi yok tabi. ilk hamileliğimde de yaptırmıştım. sonucum onda da iyiydi. çok şükür oğlum sağlıklı. ama ben öyle yada böyle bilmek isterim bebeğimde bi sorun varsa. hazırlıklı olmak isterim. bi arkadaşım test yaptırmamış hamileyken, sonra da bebeği rahatsız doğunca dünyası başına yıkılmış. hem ayrıca bazı rahatsızlıklarda kesinlikle normal doğumla doğmaması gerekiyor bebeğin. o sebeple bilmek her açıdan iyi bence.

Arkadaşlar benim doktor ense kalınlığına baktı 2'li teste gerek yok, 3'lü yaparız dedi. 2'lide, 3'lüden farklı şeylere mi bakılıyordu???

kesinlikle yaptırmalısın.bende aman ne olcakmıs öncelerdenki kadınlar ıkılı testmı yapıyormus annekerımız babalarımız taş gıbı dıyordum.ama doktorum kesınlıkle yaptır sonra aglıyacagına sımdı agla dedı.80 mılyona yaptırdım cok sukur ıyı cıktı.sende yaptır derim.

bende 13.haftama girdim dr banada gün vermişti gelmem için ama ben ikili testi yaptırmak istemiyorum yani allah korusun bebekte bir sorun varsa aldırcak mıyım yani inancım gereği bunu yapamam ama bir yandan da çok endişeliyim ya bir sorun varsa diye ama yaptırıp da kafamı karıştırmak istemiyorum bunun yerine rabbime dua etmeyi tercih ediyorum..:Saruboceq:

merhaba
bende yaptirmama karari aldim
sonucda bende riskli bile cika aldirmayacagima gore bosuna stres olmaya gerek yok diyerek yaptirmadim. eger tedavisi mumkun olan tesler var ise onlarin mutlaka yapilmasi taraftariyim. ama digeri tercih meselesi. dr umda kararima son derece saygili. Insallah hepimiz saglikla bebeklerimizi kucagimiza aliriz.

Son düzenleme:
Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Ben hala kararsızım. Ama hala yaptırmamaktan yanayım. Üçlü test yapılacak zaten. Benim tek öğreneceğim şey farklı olarak kan değerleri olacak. Ense kalınlığına DR.um kendisi bakacak yine. Bu testlerin objektifliğine çok da inanmıyorum doğrusu. Yani test yaptırıp sonucu iyi çıkıp da sorun yaşayan insanlar da var. Test sonucu kötü çıkıp sağlıklı bebek dünyaya getiren de var. Birkaç arkadaşın dediği gibi testte sorun görünse bile bebeğimden vazgeçecek değilim. Allah hepimizin meleklerini korusun.

Arkadaşlar benim doktor ense kalınlığına baktı 2'li teste gerek yok, 3'lü yaparız dedi. 2'lide, 3'lüden farklı şeylere mi bakılıyordu???

Canım banada aynısını söyledi doktorum.Eşimde istekli değildi zaten ikili testlerin yanılma payının çok olması nedeniyle pek sıcak bakmıyordu.Hakkımızda hayırlısı olsun Rabbim yavrularımızı sağlıcakla kucağımıza almayı nasip etsin inş.

bana sordu doktor ama yaptirmayi düsünmüyorum ve doktor tavsiye etmiyor....benim düsüncem allah bana bi mucüze vermis ben onu özürlü diye alip cöpemi atcam yani...o zaman allahtan bidaha bebek istemeye yüzüm kalmaz...yaptirmadim yaptirmamda kaderime razi olcam sorunluda olsa bebegim onu alip cöpe atmaya gönlüm razi olmaz...ne olursa kabulum derim bennn

kızlar bence bu bı sorun varsa kabul ederım meselesı degıl tabıkı hepımız aldırmaya kıyamayız ama bı sorun varsa duzelme sansı varsa neden yaptırmayalımmkı bu testı oyle degılmı

walla onca tantanadan sonra ben tekrar hamıle kalsam ne ıkılı ne uclu ne dortlu test yaptırırdım. bunların hıcbırı ama hıcbırı kesın bı sonuc vermıyor. sadece ıhtımallerden olasılıklardan bahsedıyor. 1 kere amnıyosentez yaptırır nedır ne degıldır ogrenır dahada o testlerle kafamı yormazdım walla. su an ıkılı test yaptırdıgıma resmen pısmanım. sonuc kotu geldı. 196 da 1 ıhtımal cıktı. o 1 de olabılır dıger 195 ın ıcınde de olabılırım. sonucta sadece ıhtımal verıyolar. kesın sonucu veren sey amnıyosentez. bı daha hamıle kalırsam sadece onu yaptırıcam boylece bu ıhtımaller uzerıne dusunup uzulmemıs olurum... tabı bu benım fıkrım karar sızın.

walla onca tantanadan sonra ben tekrar hamıle kalsam ne ıkılı ne uclu ne dortlu test yaptırırdım. bunların hıcbırı ama hıcbırı kesın bı sonuc vermıyor. sadece ıhtımallerden olasılıklardan bahsedıyor. 1 kere amnıyosentez yaptırır nedır ne degıldır ogrenır dahada o testlerle kafamı yormazdım walla. su an ıkılı test yaptırdıgıma resmen pısmanım. sonuc kotu geldı. 196 da 1 ıhtımal cıktı. o 1 de olabılır dıger 195 ın ıcınde de olabılırım. sonucta sadece ıhtımal verıyolar. kesın sonucu veren sey amnıyosentez. bı daha hamıle kalırsam sadece onu yaptırıcam boylece bu ıhtımaller uzerıne dusunup uzulmemıs olurum... tabı bu benım fıkrım karar sızın.

Haklısın aslında.Hem bu testi yapıp hemde risk çıkınca yanılma payı var diyen doktorlar 3 lü ye kadar geçen zaman aralığında annenin babanın yaşadığı stresi anlıyorlarmı acaba?Yapılmasına ihtiyaç varsa elbette yapılsın ama burda ikili test yüzünden o kadar çok stres olan anne adayı gördümki ister istemez insanda negatif bir etki yaratıyor.Rabbim evlatlarımızı sağlıcakla kucağımıza almayı nasip etsin inş.

kızlar bence bu bı sorun varsa kabul ederım meselesı degıl tabıkı hepımız aldırmaya kıyamayız ama bı sorun varsa duzelme sansı varsa neden yaptırmayalımmkı bu testı oyle degılmı

nasil yani düzeltmek..benim bildigim öyle bi sorun olsa bile anne karninda müdahele sonuc vermiyor yanlismi biliyorum..

gamyoncuiremsuarkadaşlar ben de 14 haftalık hamileyim
11. haftada dr a gittim ultrasonda ense kalınlığına baktı normal gözüküyor ama bi de ikili test te bakalım dedi bnde istemedim sebebine gelince biraz araştırdım 11 14 haftalarda yapılan ikili testte çıkan herşey 16 haftadan sonra yapılan 3lü testte de çıkıyor yani 3lü test çok daha kapsamlı eğer bu testlerde bi soru n görülürse amniyosentez yapılıoyr (karından su alınması yani aslında bebişin bi yerinden su alınması) ve sorun çıkarsa (ki bu sorun yavrunun allah korusun down sendromu olmasıdır) ---ense kalınlığına bu yüzden bakılıyor-- bununda bi tedavisi mümkün değil yani eğer bebek asla aldırmam diyenin yaptırmasına bence gerek yok ama yinede öğrenim erkenden bilim derseniz onu bilemem

bn 2 hafta sonra gidicem 3lümü yaptırıcam bu testler ücretli olduu için kimi dr lar gerek duymuyor, kimisi ise mesela özel hastanedeyse ve kendi hastanesinde bu test yapılıyosa hastaneye para kazandırmak için testi yaptırmak şart diyor karar size kalmış herkese hayırlı doğumlar ve hayırlı ramazanlar dilerim
mübarek ayda dualarımız hep onlarla sağlıklı bebişler dünyaya getiririz
inşallah

kaydirigubbakcemile2gamyoncuiremsu

X