Ikinci çocuk?

cikom

Guru
Kayıtlı Üye
29 Temmuz 2011
7.129
5.598
Merhaba hanımlar.
Biliyorum bu insanın kendi kendine verebileceği bir karar aslında ama kendi içimde çok sıkıştım.
Bir çocuğum var. 7 yaşında. Kısa zaman önce ciddi bir rahatsızlık geçirdi.1 sene sürdü tedavisi ama şimdi iyileşti çok şükür. Akıllı bir çocuk. Ilk çocuğa karar verirken de çok düşündüm. Bakabilirmiyim dünyadaki kötülüklerden koruyabilirmiyim yetebilirmiyim derken 3 seneyi buldu karar vermem. Yani sanırım öyle bir sureydi. Ama hadi bir çocuk yapalım diyip rahat kafayla yapamadım yine. Çok üstüne titredim en ufak grip olsa bile tedirgindim benden uzak olduğu her an başına birşey gelecek korkusu oldu içinde. Ama bu beklenmedik ani hastalık gosterdiki bana bazen hayat sizin koruduğunuz kolladığınız korktuklarınız dışında bir engel çıkarabiliyor. Hatta herşey tepe taklak oldu dünyam başıma yıkıldı artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak derken birde bakmışsınız kara bulutlar dağılı veriyor.

En son bir küçük daire aldık bende çalıştım borcu bitmek üzere bir kaç ay kaldı. Su an çalışmıyorum. Ama çalışmak istiyorum. Oturduğumuz evde kendimizin yani iki evimiz var. Kusura bakmayın bunları açık anlatma nedenim maddi durum ve iki çocuk arasındaki ilişkiyi kurmak açısından. Malesef zamanımızda sadece çocuğu sevmek yetmiyor çünkü.
Eşim çalışıyor çok yüksek bir ücret almıyor ama gecinebiliriz kendi yağımızda kavruluruz tahminim.
Bugün annem bu çocuğa bir kardeş gerek artık dedi. Bak bir ablan var dedi (ablam üvey yani annelerimiz bir) (bu yaz yaşadığımız bir olaydan dolayı ina çok kızgındım ama yinede arar sorarım yavaş yavaş kızgınlığım geçti bu herhangi biri olsa geçmezdi kızgınlığım) ve ne olursa olsun yine dönüp onu arayıp konuşup rahatlıyorsun dedi.
Doğru aslında anne babadan tek çocuğum iki üvey kardeşim var birlikte bile buyumedik ama o kan bağı işte çekiyor insanı. Onlar nasıl düşünüyor bilmem ama ben öyleyim.
Akrabalık ilişkilerin çok kuvvetli değildir eşimin de öyle. Ve bazen diyorum biz bu hayattan göçüp gidince oğlum kime gidecek kimle yakınlık kuaracak. Ama kardeşi olsa eşi çocukları yeğenleri kardeşi enişte veya yengesi onların ailesi olur.
Biraz daha çalışmak istiyordum aslında evimde yeni şeyler yapmak istiyorum. Kredi borç harç derken evime birşey yapamadım. İçine girince güzel görmek istiyorum. Peki diyorum çocuğa dekorasyonu tercih etmiş olmuyormuyum buda büyük ayıp. Hergün izlediğim haberler. Sokakta gayet temiz yüzlü iyi ailelerin çocukları olduğu belli olan ama madde bağımlısı gençler, savaştan kaçıp çoluk cocuk burda sefil olan aileler. Bunları görünce yok ya bir çocuk yapama kararı bile deli işi bu zamanda diyorum.

Yani doğum kilosu, bebek ile çocuğa aynı anda bakım vs değil sorunum.
Eşimle büyük sorunlar yaşadık şimdi yolunda herşey. Yani öyle evliliği pekiştirsin düşüncem de yok. Hatta bugün biraz urktum ya tekrar sorun yasarsak insan oğlu sonuçta. Ama sonra da dedimki ben eşime hediye yada onu eve bağlamak evliliğimi güçlendirmek için istemiyorum bu çocuğu. Iki çocuğum omuz omuza versin şu hayatta istiyorum. Biri düşse diğeri eyvah diye koşsun birbirini koşulsuz seven iki canı birbirine teslim edeyim diyorum.

Daha önceleri tek çocuk olsun bütün gelirimi ona harcarım 1 olur ama tam donanımlı olur kurs okul neyse en iyisine gider en iyisini yer. Temelleri sağlam olur hayata bir 0 önde başlar diye düşünürken bugün ama tek kalır dedim. Bende tek çocuk büyüdüm 20 li yaşlarda kardeşlik durumunu kavradım. Aynı evde buyumedik çünkü onlar evliydi ben doğmadan önce.

Yani evimde iki canım olsun istiyorum. Birbirlerine sataşmalarını, sevgilerini başkalarına karşı birbirlerini korumalarını istiyorum.
Diğer yandan maddi yönden korkuyorum. Yeterli eğitim verebilirmiyim diye korkuyorum.
Bir yandan çocuk yapma çalış yatırım yap diyorum.
Diğer yandan ne yatırımı. Çocuk daha önemli ilk çocuğu yaparken yatırımınmı vardı diyorum.

7 yıldır istisnasız ikinci çocuk ne zaman lafını hep savuşturdum. Ama şimdi kendimle başbaşayım. Birazda nedendir bilmem sanırım depresyondayım. Tabiki ben yinede yarın çocuk çalışmalarına başlayabilecek biri değilim. Bunu bir süre düşünürüm.
Gördüğünüz gibi kafamda deli sorular. Bazıları bana saçma gelip tezimi kendim bile curutuyorum.

Kimsenin demesi ile çocuk yapılmaz ama. Eşim ve annemin bu konuda fikri sabit. Mutlaka ikinci çocuk yap. Belki başka insanların fikirleri beni yeni6şeyler düşünmeye sevk eder.

Mesela ikinci çocuğa zar zor karar verenler. Maddi durumu süper degil ama kendi yağında kavrulanlar. Korkudan hala benim gibi ikinci çocuk yapamayanlar. Fikirlerine ihtiyacım var. Başka birilerinin düşüncelerine de ihtiyacım var...

Şimdiden tesekur ederim hepinize
Yaş 34

Son düzenleme:
Endişelerinizde haklısınız. Ben de sizin gibi kaygıları olan biriyim. Ancak 2.çocuğu kazara olan bir anne olarak diyorum ki; kesinlikle 2. Çocuk olmalı :)
Genelde kazayla ikinci çocuğu yapan annelerin yorumu bu oluyor :KK66: benim bir tanıdığım henüz ilk çocuğu emzirirken hamile kaldı ve bunalıma girdi şimdi oh iyiki olmuş diyor m sağlıkla buyusunler inşallah

Öyle ince hesap kitap yapa yapa iki çoçuğa sahip olan bir anne olarak evet ikinci çocuk da kesinlikle olmalı :)

Ayni yastayiz
Benim oglum 3 yasinda. Ikinci cocuk fikrim yok. Pek cok sebepten dolayi istemem yani. En onemli sebebim de tam her seyden kurtulmusken tekrar en basa donmek istemiyorum.

Size de hakkinizda hayirlisini diliyorum ,gonlunuzce olsun insallah
İki sene sonra kurtuldum dediğiniz şeyleri özlersiniz :)

Ben de çok düşünmüştüm. Oğlum yalnız kalmasın bir kardeşi olsun dedik, üçüz oldu. 2. Ye yaşımız geçtimi derken 4 çıcuklu oldum:)))
Ilahi güldüm resmen. Bende hep derdim Allahım ikiz olsun yoksa biri bu kadar düşünen ikiyi zor yapar diye :) sağlıkla buyusunler. 4 kere maşallah size :KK66:))

kardesin oneminin farkindasiniz. insanin omru boyunca herkes gelip gecici olabiliyor. ama kardes yoldas. eger sartlariniz uygunsa, isteginiz, gucunuz, sabriniz varsa ve sagliginiz el veriyorsa cocugunuzdan kardesi esirgemeyin derim.

Öyle ince hesap kitap yapa yapa iki çoçuğa sahip olan bir anne olarak evet ikinci çocuk da kesinlikle olmalı :)

Yaaaa dünyada tek olmadığımı bilmek de güzel. Ya ne bileyim bazen bakıyorum daha hamile ama ikinci çocuğun tarihini konuşuyor. Benim bir tanıdığım bana yap yap derken kendisi hamile kaldı üstelik hem doğurdu hem doktora yaptı birde univ de ders veriyor. Dedim lohusa sendromu? Ay onlar boş kadın işi kosturmadan sendrom falan kalmadı :))
İki sene sonra kurtuldum dediğiniz şeyleri özlersiniz :)
Bende en çok bugün eskilerden tesadüf kamera kayıtlarını izledim. Oğlum bulup tabletine takmış. İlk yürüyüşü ilk ayağa kalkıştı ilk banyosu falan. Ya dedim sanki bu anları doya doya yasamamışım hop diye 7 yaş olmuş. Halbuki çocuğun bırt yaparken bile resmini yakalamışız.

İkinci çocuk olmalı lütfen ertelemeyin ben de istiyorum nasip inşallah rabbim verir kızım kardeşsiz kalmaz

kardesin oneminin farkindasiniz. insanin omru boyunca herkes gelip gecici olabiliyor. ama kardes yoldas. eger sartlariniz uygunsa, isteginiz, gucunuz, sabriniz varsa ve sagliginiz el veriyorsa cocugunuzdan kardesi esirgemeyin derim.
İşte bunu anlamıyorum. Bugün eşime diyorum bilmiyorum ikinci bir çocuk fikri beni korkutuyor. Ya sen yaparsın gerekirse diyetisyene gidersin. Yok yaaa dedim öyle kiloymuş. Iki çocuğun bakımı zormuş onlar değil derdim. Bende teferruat hastalığı var. Benim gibi düşünen yada ikinciyi bu düşünceler içinde yapıp mutlu yada mutsuz olan kişilerin deneyimlerini merak ediyorum. Dedim ya düşünce kısmında tıkandım. Bir dedigimi diğer dediğim yalanlıyor

İşte bunu anlamıyorum. Bugün eşime diyorum bilmiyorum ikinci bir çocuk fikri beni korkutuyor. Ya sen yaparsın gerekirse diyetisyene gidersin. Yok yaaa dedim öyle kiloymuş. Iki çocuğun bakımı zormuş onlar değil derdim. Bende teferruat hastalığı var. Benim gibi düşünen yada ikinciyi bu düşünceler içinde yapıp mutlu yada mutsuz olan kişilerin deneyimlerini merak ediyorum. Dedim ya düşünce kısmında tıkandım. Bir dedigimi diğer dediğim yalanlıyor
siz bence ikinci cocuk fikrine alistiriyorsunuz kendinizi. o dusunce gelmis bir kere akliniza. kendinizi ikna edecek sebepleri yeterince biriktirdiginizde bismillah diyeceksiniz gibi. hissettigim bu:) hakkinizda hayirlisi ne ise o olsun.

Genelde kazayla ikinci çocuğu yapan annelerin yorumu bu oluyor :KK66: benim bir tanıdığım henüz ilk çocuğu emzirirken hamile kaldı ve bunalıma girdi şimdi oh iyiki olmuş diyor m sağlıkla buyusunler inşallah

Evlat bu doğduktan , kucağına aldıktan sonra başka bir yorum mümkün mü?

Sevmemek mümkün mü?Keşke olmasaydı diyeni hiç duymadım.

Gelelim benim fikrime.Tek çocuğum ve tek çocukluğu iliklerime kadar hissettim.

Hep iki evlat hayali kurdum ve iki evladım var.İyi ki doğurdum.Onları dünyaya değişmem.

Fakatttttttt benim evlatlarımı bir yana koyup geniş açıdan bakınca çok zorrrr.

Hele ki geleceğini düşünen aileler için.Büyüdükçe zor.Maddi olarak zor.

sağlıkla sınanınca zor.

Günümüzde herşeyin ucu paraya dayanıyor.Bizim çocukluğumuzda öyle değildi.

Sağlık, eğitim v.s. ve inanılmaz rakamlar ödeniyor.İyi düşünün.

Ben yazdiklarinizdan sizin de istediginiz kanisina vardim, oglunuz ne dusunuyor kardes konusunda? Son karar sizin tabi ki, fikrimi belirtmem gerekirse ben yapardim.
Aslinda ben de suan ikinci cocuguma hamileyim, gecen sene yeni isime basladim, doktora sonrasi arastirmaci olarak, yurtdisindayim, hedefim onumdeki iki sene cok iyi calismak ve akademiye basvurmakti. Ikinci cocugu da iki sene sonra dusunuyorduk, zaten bizim ilk cocugumuz tup bebek, kafamdaki plan yine biraz deneriz olmadi biraz da tedaviyle deneriz o da olmazsa tek cocukla hayatimiza devam ederizdi. Sonra bir baktim hamileyim, ilk cocukta testdeki ikinci cizgi cikmiyor diye agliyordum, bunda da cikti diye agladim. Neyse sonra kendimi toparladim cunku benim icin bu bir mucizeydi, o kadar ilaca igneye gerek kalmadan kendiliginden gelmisti. Bizim maddiyat da cok super degil ama iki cocuga rahatlikla yeter, o yuzden maddiyati degil de maneviyati sorun ettim, iki cocuga yetebilecekmiyim diye diye.

Ilahi güldüm resmen. Bende hep derdim Allahım ikiz olsun yoksa biri bu kadar düşünen ikiyi zor yapar diye :) sağlıkla buyusunler. 4 kere maşallah size :KK66:))
Teşekkürler, benimde oğlum çok akıllı bir çocuktu, keşke üçüz olsaydın derdim:)) ne bileyim tutacağını:)

Ben yazdiklarinizdan sizin de istediginiz kanisina vardim, oglunuz ne dusunuyor kardes konusunda? Son karar sizin tabi ki, fikrimi belirtmem gerekirse ben yapardim.
Aslinda ben de suan ikinci cocuguma hamileyim, gecen sene yeni isime basladim, doktora sonrasi arastirmaci olarak, yurtdisindayim, hedefim onumdeki iki sene cok iyi calismak ve akademiye basvurmakti. Ikinci cocugu da iki sene sonra dusunuyorduk, zaten bizim ilk cocugumuz tup bebek, kafamdaki plan yine biraz deneriz olmadi biraz da tedaviyle deneriz o da olmazsa tek cocukla hayatimiza devam ederizdi. Sonra bir baktim hamileyim, ilk cocukta testdeki ikinci cizgi cikmiyor diye agliyordum, bunda da cikti diye agladim. Neyse sonra kendimi toparladim cunku benim icin bu bir mucizeydi, o kadar ilaca igneye gerek kalmadan kendiliginden gelmisti. Bizim maddiyat da cok super degil ama iki cocuga rahatlikla yeter, o yuzden maddiyati degil de maneviyati sorun ettim, iki cocuga yetebilecekmiyim diye diye.
Hayırlı olsun sağlıkla kulağınıza alın inşallah. Ne bileyim bu hastalık korkuttu. Çevre olaylar haberler ekonomi haytlat şartları. Ama bir çocuğum da aynı dunyada yaşıyor diyorum bir yandan.

X